دیجیتال

نحوه تعویض کارتریج در مدل های مختلف پرینتر HP

نحوه تعویض کارتریج در مدل های مختلف پرینتر HP

امروزه استفاده از پرینتر ها به امری ضروری در هر حرفه و کار تبدیل شده است و برند های مختلفی اقدام به تولید پرینتر ها با ویژگی های منحصر به فرد کرده اند یکی از برند های مطرح دنیا یعنی HP نیز در این زمینه دست به کار شده و بیکار نمانده و پرینتر HP را در نسل ها و ویژگی های مختلف تولید کرده است.

پرینتر HP امروزه تبدیل به یکی از محبوب ترین پرینتر های جهان شده است و نرخ خرید و فروش آن ها در بازار های جهانی به رقم قابل ملاحظه ای رسیده است . علت این محبوبیت می تواند ویژگی هایی از جمله کیفیت عالی و مناسب آن ها ، گارانتی های خوبی که ارائه می دهند و قیمت مناسب آن ها باشد.

یکی دیگر از علل محبوبیت پرینتر HP و علت اینکه استفاده از آن ها بیش از پیش شده است سهولت در قابلیت تعویض کارتریج آن ها می باشد. که ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مراحل و نکات مربوطه به تعویض کارتریج در پرینتر HP بپردازیم.

نکات کلیدی در هنگام تعویض کارتریج:

مرحله اول- درآوردن کارتریج از محل خود در پرینتر HP :

 • نکته اول که در مورد در آوردن کارتریج پرینتر HP باید بدانید این است که هنگام در آوردن کارتریج پرینتر HP باید دستگاه پرینتر روشن باشد. البته نسل های مختلف پرینتر به بازار عرضه شده است و هر کدام دارای ویژگی هایی بوده اند که آن را از نسل های دیگر متمایز کرده است. بدین صورت که در برخی از مدل ها باید پرینتر خاموش باشد تا بتوان کارتریج پرینتر HP را از آن خارج کرد. حتی در خیلی از موارد شما با یک بار خاموش و روشن کردن پرینتر HP می توانید مشکل را حل کرد و به راحتی کارتریج پرینتر HP را از آن خارج کرد.
 • نکته دیگری که در هنگام در آوردن کارتریج پرینتر HP باید آن را بدانید این است که نوع پرینتر HP شما چیست.یعنی از پرینتر های لیزری استفاده می کنید یا از مدل های جوهری پرینتر های HP استفاده می کنید.
 • حال اگر پرینتر شما به صورت لیزری بوده می توانید به راحتی آن را از محفظه مخصوص آن خارج کنید ولی اگر پرینتر شما از نوع جوهری بوده است برای خارج کردن کارتریج پرینتر HP باید ضامن مخصوص آن را پایین نگه دارید تا بتوانید کارتریج را از داخل آن خارج کنید. در برخی از مدل های پرینتر HP این ضامن به شکل یک دکمه نگهدارنده می باشد که با پایین نگه داشتن آن می توانید به راحتی کارتریج پرینتر HP را از آن خارج کنید.
 • بعد از آنکه ضامن مخصوص پرینتر HP را آزاد کردید شما به راحتی می توانید کارتریج پرینتر HP را به بالا بکشید و آن را از داخل پرینتر خود خارج کنید.cartridge hp 236d
حتما بخوانید:   چگونه از گوشی به عنوان ریموت کنترل تلویزیون استفاده کنیم؟

نکات بیان شده برای در آوردن کارتریج پرینتر HP تقریبا برای همه ی مدل های پرینتر HP یکسان بوده است و اگر در برخی از نسل ها تفاوت های جزئی وجود دارد شما می توانید به راحتی از داخل دفترچه راهنما مربوط به پرینتر این تغییرات و نحوه در آوردن کارتریج پرینتر HP را یاد بگیرید و بدون مشکل کار خود را انجام دهید.

مرحله دوم-جا زدن کارتریج پرینتر HP :

 • نکته اول این است که قبل از خرید کارتریج پرینتر HP باید دقت کنید که مدل و سری کارتریج در مدل های مختلف پرینتر HP متفاوت بوده است و این تفاوت سبب می شود تا نتوان کارتریج مدل های مختلف پرینتر HP را به جای یکدیگر استفاده کرد. پس نکته مهم این است که در هنگام تعویض کارتریج پرینتر HP باید دقت کنید که مدل و سری کارتریج با پرینتر HP شما همخوانی داشته باشد.
 • نکته دیگری که هنگام جا زدن کارتریج پرینتر HP باید به آن دقت کنید این است که هنگامی که کارتریج را از داخل جعبه آن خارج می کنید آن را حتما تکان دهید این امر به این علت است که ممکن است تونر یا جوهر پرینتر HP شما در داخل مخزن ته نشین شده باشد و شما کیفیت چاپ مورد انتظار را نداشته باشید ولی زمانی که شما کارتریج پرینتر HP را خوب تکان می دهید تا مواد کاملا پخش شود و کیفیت چاپ مناسب را به شما عرضه شود.
 • نکته دیگری که باید در هنگام جا زدن کارتریج پرینتر HP بدانید این است که چه کارتریج شما جوهری باشد چه تونر یک محافظ نارنجی رنگ دارد که به عنوان محافظ کارتریج پرینتر HP است و شما قبل از جا زدن کارتریج در داخل پرینتر HP باید این محافظ نارنجی رنگ را بیرون بکشید و کارتریج را در داخل پرینتر قرار دهید. اگر پرینتر شما از نوع جوهری باشد این کار به آسانی با کشیدن نوار نارنجی رنگ قابل انجام است ولی اگر پرینتر شما از نوع تونر باشد این کار کمی متفاوت است و شما باید ضامن نگهدارنده این محافظ کارتریج را پایین نگه داشته و محافظ کارتریج پرینتر HP خود را بیرون بکشید و بعد از آن را داخل دستگاه خود قرار دهید و از آن استفاده کنید.
 • بر روی کارتریج پرینتر HP قسمتی حساس به نام درام وجود دارد که در هنگام تعویض و جایگذاری کارتریج پرینتر HP باید دقت کنید که هیچ گونه اثر چربی یا لکی بر روی این درام نیافتد چون می تواند در کیفیت چاپ شما تاثیر منفی بگذارد. برای همین توصیه می شود تا هنگام تعویض و جایگذاری کارتریج پرینتر HP حتما دستکش بپوشید تا اثر انگشتان شما برروی درام پرینتر باعث تاثیر منفی بر روی کیفیت چاپ نشود.مورد دیگری که می تواند بر کیفیت چاپ تاثیر بگذارد اعمال ضربه به کارتریج جدید در هنگام جابه جایی و تعویض کارتریج پرینتر HP است که شما باید این کار را با دقت انجام دهید.
 • در پرینتر های جوهری یک نازل وجود دارد که مانند همین درام در سایر پرینتر ها بوده است و شما در هنگام تعویض کارتریج پرینتر HP باید به آن دقت کنید و حتی الامکان تلاش کنید تا اثر انگشت ، چربی یا لکی به آن وارد نشود و همچنین در هنگام جابه جایی از داخل جعبه آن و قرار دادن در پرینتر HP ضربه ای به آن وارد نشود چون این کار می تواند به کیفیت چاپ لطمه وارد کند.
 • حال که با رعایت کلیه نکات شما کارتریچ پرینتر HP را داخل آن قرار دادید حال نوبت به آن است که ضامن نگه دارنده داخل پرینتر HP را آزاد کرده و سر جای خود قرار دهید و در نهایت درپوش محافظ کارتریج را بسته و از پرینتر خود استفاده کنید.
حتما بخوانید:   چگونه اطلاعات گوشی را از طریق جیمیل بازیابی کنیم؟

نحوه تعویض کارتریج در پرینتر HP  مدل 1102:

حال در این قسمت قرار است تا نحوه تعویض کارتریج پرینتر HP مدل 1102 را بررسی کنیم. همانطور که در قبل هم اشاره شده نکته مهمی که در هنگام تعویض کارتریج پرینتر HP  باید به آن دقت کنید این است که سری و مدل کارتریج باید به نوع پرینتر HP شما بخورد. مدل 85A مدل کارتریجی است که به پرینتر HP  مدل 1102 می خورد.هنگامی که کارتریج را می خرید بر روی بسته آن می توانید نام پرینتر هایی که این مدل کارتریج به آن ها می خورد را بر روی جعبه بخوانید. زمانی که شما کارتریج پرینتر HP مدل 85A را خریداری می کنید نام پرینتر HP  مدل 1102 را بر روی آن می توانید مشاهده کنید.کارتریج پرینتر اچ پی hp 1015

نکته دیگری که در هنگام خرید پرینتر HP باید به آن دقت کنید ظرفیت جوهر و کارتریج آن پرینتر می باشد به عنوان مثال ظرفیت کارتریج در پرینتر HP  مدل 1102 در حدود 1600 صفحه می باشد.

حال برای آنکه بتوانید کارتریج پرینتر HP مدل 1102 را تعویض کنید مراحل زیر را باید دنبال کنید:

 • ابتدا کارتریج مخصوص پرینتر HP را از داخل جعبه آن خارج کنید.
 • محافظ نارنجی رنگ نگه دارنده کارتریج را از آن به آرامی بیرون بکشید. اگر این مرحله را فراموش کنید سبب می شود تا هنگام اعلام دستور چاپ یا با مشکل مواجه شوید یا ارور supply memory error بر روی صفحه نمایش شما ظاهر شود.
 • بهتر است در کلیه مراحل از دستکش استفاده کنید تا اثر چربی و لک بر روی درام یا نازل پرینتر شما ظاهر نشود.
 • به هیچ عنوان درپوش کرکره ای پرینتر را کنار نکشید چون در زیر آن درام وجود دارد که یکی از قطعات مهم و حساس در پرینتر HP بوده است و بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد.
حتما بخوانید:   تمیز کردن قطعات کامپیوتر با روش های مناسب و کاربردی

همیشه مشکل عدم پرینتر به خاطر کارتریج نبوده است و می تواند دلایل دیگری داشته باشد که در موارد زیر خلاصه می شود و برای پرینت با پرینتر HP باید به آن دقت کرده که به درستی کار کند.

 • درایو های مخصوص پرینتر HP شما به درستی نصب نشده است.
 • کابل برق را به درستی به پرینتر HP متصل نکرده اید.
 • کابل USB که باعث اتصال پرینتر به سیستم کامپیوتر شما می شود به درستی وصل نشد باشد.

برای آن که چاپ خوبی داشته باشید باید کلیه این مراحل را چک کنید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

نکاتی برای افزایش طول عمر کارتریج پرینتر HP:

 • از قرار دادن کارتریج در هوای مرطوب و در برابر نور آفتاب جدا خودداری کنید چون این کار سبب می شود تا ذرات تونر به هم چسبیده و نتوانند کارکرد درستی داشته باشد. همچنین قرار گرفتن در نور آفتاب آن هم به مدت طولانی سبب می شود تا کارتریج دفرمه شود.
 • در هنگام جابه جایی و یا قرار دادن کارتریج بر روی سطح حتما دقت کنید تا درام به سطح برخورد نکند تا در هنگام چاپ دچار مشکل نشوید.
 • در هنگام شارژ کردن کارتریج حتما اگر خودتان تخصص کافی در این زمینه ندارید این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید.

31

نحوه تعویض کارتریج در مدل های مختلف پرینتر HP

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض کارتریج در مدل های مختلف پرینتر HP

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x