تعمیراتتعمیرات یخچال

روش تعویض روغ کمپرسور یخچال و زمان مناسب تعویض

همه چیز در مورد روغن کمپرسور یخچال

یخچال به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات آشپزخانه است که نقش مهمی را بر عهده دارد. رسیدگی و نگهداری از یخچال یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهیم. این کار علاوه بر اینکه سلامت یخچال شمارا تضمین می کند طول عمر آن را نیز بیشتر می کند. تعویض روغن کمپرسور یخچال یکی از مواردی است که باید برای افزایش طول عمر و سلامت یخچال انجام شود. ما در این مطلب از سایت ایبک قصد داریم به شما نحوه تعویض روغن موتور یخچال را آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کمپرسور یخچال چیست و روغن کمپرسور یخچال چه نقشی در آن دارد؟

کمپرسور یخچال یکی از چهار جزء اصلی است که باعث کارکرد یخچال می شود. وظیفه کمپرسور فشرده سازی و کنترل جریان مبرد است. کمپرسور گاز کم فشار را از اواپراتور دریافت می کند و آن را به گاز فشار قوی تبدیل می کند. با فشرده شدن گاز و افزایش فشار، دما افزایش می یابد.

همه چیز در مورد روغن کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال هم یک موتور و هم پمپ است که مبرد را در سیستم حرکت می دهد. کمپرسور توسط سنسورهای دما سیگنال دریافت می کند تا هنگام افزایش دمای یخچال از حدود تنظیم شده، شروع به کار کند.

نحوه عملکرد کمپرسور یخچال

هیچ یخچالی کاملا هوابند (بدون نفوذ هوا) نیست. هوای سرد به بیرون نشت می‌کند و هوای گرم‌تری به داخل نشت می‌کند که باعث می‌شود دما به بالاتر از حد تعیین‌شده خود برسد. همانطور که کمپرسور شروع به کار می کند، هنگام خروج از اواپراتور، گاز مبرد سرد را به صورت مایع به داخل می کشد.

کمپرسور یخچال

یخچال ها از نوعی گاز مبرد استفاده می کنند که در دمای بسیار سرد به مایع تبدیل می شود: -15.9 درجه فارنهایت (-26.6 درجه سانتیگراد). سپس کمپرسور به گاز فشار وارد می کند و آن را فشرده می کند. با فشرده شدن گاز، دمای آن بالا می رود.

کمپرسور گاز داغ و فشرده را از طریق سیم پیچ های فلزی بیرونی (لوله ها) در پشت یا پایین یخچال به بیرون می راند. این کویل ها اجازه می دهند گرما در هوای اطراف پخش شود. چون تحت فشار است، گاز با سرد شدن به مایع تبدیل می شود.

نقش گاز مایع در کمپرسور

گاز مایع تا زمانی که به شیر انبساط برسد به جریان خود در سیستم ادامه می دهد. دریچه مایع را از سوراخ بسیار کوچکی عبور می دهد و آن را به یک غبار بسیار سرد تبدیل می کند که با حرکت در سیم پیچ های فریزر تبخیر می شود. این تبخیر در -27 درجه فارنهایت (33- درجه سانتیگراد) رخ می دهد. همانطور که گاز مایع سرد از طریق کویل ها حرکت می کند، گرما را از هوای اطراف در محفظه های فریزر و یخچال خارج می کند.

حتما بخوانید:   دلایل خنک نکردن یخچال فریزر قدیمی امرسان، پارس و الکترواستیل

این بر اساس قانون دوم ترمودینامیک است: گرما از اجسام گرمتر به اجسام سردتر منتقل می شود. جسم سردتر گاز در حال تبخیر است و جسم گرمتر هوا است. سیم پیچ ها به کمپرسور باز می گردند. هنگامی که مایع به کمپرسور می رسد، فشار وارد می شود. کمپرسور گاز داغ را از طریق سیم پیچ های بیرونی به عقب می فرستد تا گرما را در هوا آزاد کند. فرآیند فشرده سازی و تبخیر تا زمانی که دمای یخچال به نقطه تنظیم خود بازگردد ادامه می یابد. هنگامی که دما به نقطه تنظیم خود رسید، سنسورهای دما به کمپرسور سیگنال می دهند که متوقف شود.

عملکرد روغن در کمپرسور یخچال

هدف روغن در یک سیستم تبرید روانکاری کمپرسوری است که هوای سرد تولید می کند. روغن اصطکاک قطعات فلزی را کاهش می دهد و باعث کاهش سایش کمپرسور و افزایش عمر سیستم آن می شود.

روغن مبرد فرمولاسیون ویژه ای با دمای بالا است که برای استفاده در سیستم های خنک کننده طراحی شده است، بنابراین استفاده از روان کننده توصیه شده برای تجهیزات مهم است. روغنی که بیش از حد سنگین باشد به آرامی به تمام قسمت های کار جریان نمی یابد. روغنی که خیلی سبک باشد به درستی نمی‌چسبد و باعث روان‌کاری ناکافی می‌شود.

چگونه روغن سیستم کمپرسور را روان می کند؟

فرآیند گردش گاز مبرد برای خنک کردن فریزر، چیلر یا یخچال خانگی باعث افزایش فشار و دمای گاز می شود. افزایش دما سبب گرم شدن قطعات فلزی می شود. این باعث افزایش فشار بخار روغن مبرد می شود که از طریق سیستم برای روانکاری قطعات فلزی داغ کمپرسور پیش می رود. خنک کردن و روانکاری فلز داغ به کمپرسور اجازه می دهد تا به طور موثر عمل کند و در عین حال سایش و پارگی قطعات را کاهش دهد.

نوع روغن مورد نیاز برای روانکاری تجهیزات تبرید تا حد زیادی به ظرفیت کمپرسور بستگی دارد که معیاری از توانایی سیستم برای خنک کردن است.

انواع روغن های مورد استفاده در کمپرسور یخچال

سیستم های تبرید به دو نوع روان کننده اصلی بستگی دارد: روغن مصنوعی و روغن معدنی. روغن مصنوعی ماندگاری بیشتری دارد. قیمت روغن معدنی نصف روغن مصنوعی است و معمولاً در کاربردهای صنعتی مانند واحدهای تهویه مطبوع ساختمان‌های تجاری و فریزرهای فروشگاه‌های مواد غذایی استفاده می‌شود. فرمولاسیون دقیق روغن برای یک کمپرسور خاص به اندازه و توان مورد نیاز کمپرسور بستگی دارد. چسبندگی روغن که مقاومت روانکاری را در برابر عوامل مختلفی مانند گرما و فشار اندازه گیری می کند، عامل اصلی در تعیین فرمول روان کننده مورد استفاده در کمپرسور است.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات جاروشارژی نانیوا | نمایندگی تعمیر جارو شارژی در تهران

انواع روغن برای کمپرسور یخچال

از مهمترین روغن های معدنی نفتنیک، پارافین و ترکیبات آروماتیک هستند. برای یخچال هایی که از گازهای R12، R11 و R22 استفاده می کنند روغن های 3GS و 4GS مناسب هستند.

در صورتی که در یخچال شما از گازهای R134، R410 و R407 استفاده می شود بهتر از روغن موتور صنعتی استفاده شود. آلکیل بنزن، روغن های آلی و گلیکول جزو روغن های صنعتی محسوب می شوند. پرکاربردترین روغن صنعتی آلکیل بنزن است.

دلیل تعویض به موقع روغن کمپرسور یخچال

همان طور که گفته شد وظیفه کمپرسور تبدیل گاز به مایع است و نقش مهمی را در خنک نگه داشتن یخچال ایفا می کند. در صورتی که دچار اشکال یا ایرادات جزیی شود سرما در یخچال ایجاد نمی شود. تعویض به موقع روغن کمپرسور باعث افزایش طول عمر کمپرسور و کارایی بهتر آن می شود.

یکی دیگر از دلایلی که می تواند در کاهش عمر کمپرسور دخیل باشد جمع شدن گرد و غبار است. زمانی که یخچال شروع به کار می کند این گرد و غبار جذب کمپرسور می شود. تعویض روغن کمپرسور می تواند تا حد زیادی از فرسودگی یخچال جلوگیری کند.

چه زمانی روغن کمپرسور یخچال باید تعویض شود؟

در صورت کم شدن روغن کمپرسور یخچال باید آن را تعویض و یا به آن مقداری روغن اضافه کرد. این روغن باید با توجه به نوع گاز یخچال شما انتخاب و تعویض شود.

اگر مدار گاز یخچال شما دچار نشتی شده باشد و روغن به بیرون نشت کند باید آن را تعویض نمود.

اگر هوا و رطوبت به هر دلیلی به داخل کمپرسور شود با روغن کمپرسور ترکیب می شودو باعث فاسد شدن روغن می شود. در این صورت باید روغن را سریع تعویض نمود.

تغییر رنگ در روغن خود دلیل کافی برای تعویض ان است. اگر روغن کمپرسور تیره شود و یا به رنگ سبز در آید باید اقدام به تعویض آن نمود.

دلیل بعدی بسته شدن مدار گاز است. اگر به هر  دلیلی مدار گاز یخچال شما بسته شود بهتر است برای افزایش طول عمر کمپرسور روغن را تعویض کنید.

نحوه تعویض روغن کمپرسور

اگر شما به در زمینه های فنی مهارت دارید می توانید روغن کمپرسور را تعویض کنید. اما اگر مهارت کافی  در این زمینه ندارید بهتر است دست به آچار نشوید و برای تعویض روغن به یک نمایندگی معتبر و یا یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر ظرفشویی الکترولوکس electrolux | رایج ترین مشکلات

برای تعویض روغن کمپرسور یکسری اقدامات به صورت گام به گام و دقیق انجام گیرد. برای این کار سعی کنید نهایت دقت عمل را به خرج دهید.

  • در مرحله اول کمپرسور را از یخچال جدا کنید.
  • در مرحله دوم و پس جدا کردن موتور یخچال یا کمپرسور، لوله پمپ خلا را به شیر مکش در کمپرسور وصل کنید. با این عمل روغن به طور کامل تخلیه خواهد شد.
  • در مرحله سوم روغنی که تخلیه شده را درون یک ظرف بریزید. مقدار روغن تخلیه شده را اندازه گیری کنید.
  • در مرحله چهارم اکثر تعمیرکاران ماهر از خود روغن تخلیه شده برای شست وشو و تمیز کردن کمپرسور استفاده می کنند. در این مرحله روغن را با یک لوله عاری از هرگونه کثیفی و رطوبت وارد کمپرسور می کنند. کمپرسور را روشن می کنند و روغن با فشار زیاد وارد کمپرسور و قطعات می شود و آن ها را تمیز می کند. این عمل علاوه بر پاکسازی قطعات به از بین بردن رطوبت درون فضای کمپرسور نیز کمک می کند.
  • در مرحله پنجم دوباره با اتصال لوله پمپ خلا به شیر مکش کمپرسور روغن را تخلیه کنید.
  • در مرحله پنجم روغن تازه را از طریق شیر مکش وارد کمپرسور کنید.
  • میزان روغن مورد نیاز در دفترچه راهنمای یخچال شما وجود دارد در غیر این صورت به مقدار روغن تخلیه شده ای که اندازه گیری کردید، روغن اضافه کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به شما آموختیم که چگونه می توانید اقدام به تعویض روغن کمپرسور یخچالتان کنید، همچنین نکته مهمی که گفته شد این است که هیچ یخچالی بدون نفوذ هوا نیست که به آن هوابند می گوییم، زمان مناسب برای تعویض روغن کمپرسور هم درست زمانی است که میزان روغن کمپرسور یخچال شما کم شده باشد، در این زمان باید به سراغ تعویض روغن کمپرسور بروید، در ادامه برایتان شرح دادیم که روغن ها به دو دسته مصنوعی و معدنی تقسیم بندی می شوند، موردی که همیشه باید به آن دقت کنید این است که اگر در زمینه تعمیرات یخچال تجربه و دانش فنی ندارید اقدام به دست به آچار شدن نکنید، برای پیش رفتن با آموزشهای ارائه شده نیاز است که مقداری پیش زمینه برای کارهای فنی و تعمیراتی نیز داشته باشید، از شما دعوت میکنم که سوالات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید تا همگان از این تجربیات بهره مند شوند.

آموزش تعویض روغ کمپرسور یخچال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش نحوه تعویض روغ کمپرسور یخچال فریزر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا