مجله لوازم خانگی

آموزش تغییر ظاهر مبلمان قدیمی

اگر از مبلمان قدیمی تان خسته شده اید و به دنبال راهکار هایی برای تغییر ظاهر مبلمان قدیمی دارید راهکار های مختلفی برای انجام این کار دارید.

با استفاده از راهکار های تغییر ظاهر مبل قدیمی می توانید با کمترین هزینه جلوه تازه ای به مبل های قدیمی و خراب خود بدهید. بعضی مواقع با بودن چند لکه روی مبل یا عوض شدن رنگ پارچه مبل از مبلمان منزلتان دلزده شوید و علاقه به تعویض آن ها داشته باشید. با آشنایی در رابطه با روش های تغییر ظاهر مبل می توانید از مبلمان فرسوده خود دوباره استفاده نمایید.

به روز نمودن ظاهر مبلمان قدیمی چه اهمیتی دارد

برای بسیاری از ما پیش آمده است که بعد از گذشت مدتی ظاهر مبلمان به نظرتان قدیمی شده است و به این مورد فکر می کنید که چطور امکان پوشاندن نواقص مبلمان وجود دارد و یا چگونه می توان مبلمان قدیمی را تغییر داد. در ابتدا شاید فکر کنید تنها راهتان دور انداختن مبل قدیمی و خرید مبل جدید است. اما اکثر ما توان خرید مبلمان تازه نداریم و علاقه داریم تا مبلمان قدیمی را با هزینه های کمتری تغییر دهیم.  در بسیاری از مواقع می توان با استفاده از ترفند های هوشمندانه و ساده ظاهر مبلمان را تغییر دارد و مشکلات مبل ها را پوشاند.

در مواقعی که قسمت کوچکی از مبلمان منزلتان دچار آسیب دیدگی شده است شما می توانید آن قسمت را با کمی تغییر و به کمک برخی المان ها بپوشانید. در ادامه با چند راهکار آشنا می شوید:

عوض کردن کوسن ها

می توانید مبلمان قدیمی خود را با کوسن ها تغییر دهید و جلوه خاصی به آن ببخشید. این کار یکی از روش های کم هزینه و راحت است که باعث به روز کردن مبلمان قدیمی می گردد. اگر در کنار مبلمان خود از کوسن های قدیمی و مسطح شده و فشرده استفاده می کنید باید بدانید که این کار مبلمان شما را کهنه به نظر می آورد. به این علت بهتر می باشد در مواقعی که نیاز دارید می توانید کوسن ها را خالی کرده و از روکش دیگر برای آن استفاده نمایید.

می توانید از انواع کوسن های طرح دارد و رنگ جیغ و زیبا برای زیباتر کردن مبلمان منزلتان استفاده نمایید. می توانید با تعویض چند کوسن فضایی جدید به منزل و مبلمان خودتان ببخشید و از آن لذت ببرید.

از کوسن های بزرگ برای پوشاندن ایرادات مبلمان استفاده نمایید

به راحتی می توانید ایرادات بزرگ روی مبلمان خود را با بهره بردن از کوسن های بلند و بزرگ روی مبل بپوشانید. اگر بر روی مبل های قدیمی تان چروک ایجاد شده و به لبه بالایی مبلمان شکل آویزان داده بهتر می باشد برای این مبلمان از کوسن های بزرگتر استفاده کنید که این بخش را کاملا بپوشانند. از این روش می توانید برای پوشش لکه های ایجاد شده روی مبل نیز استفاده نمایید. در خیلی از مورد ها می توانید چروک های مبل را با اتو بخار کم کنید. ولی در مواقعی که چروک مبل زیاد است استفاده از کوسن بزرگ بهترین روش است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید ظروف تفلون | نکات مهم خرید ظروف تفلون

تمیز کردن مبلمان قدیمی

در زمانی که مبل شما لک شده و کثیفی های زیادی روی آن است در ابتدای امر تلاش نمایید لکه های روی مبل را تمیز نمایید و اگر لکه ها از بین نرفت می توانید برای پوشاندن آن ها از کوسن استفاده نمایید. به این نکته دقت نمایید که برای تمیز نمودن پارچه های مبل باید از شوینده های متناسب با آن پارچه استفاده نمایید. برای مثال برای پاک کردن لک های مبلمان می توانید از پاک کننده های مخصوصی که در بازار وجود دارد استفاده نمایید. برای خرید یک پاک کننده مناسب می توانید از فردی با تجربه مشاوره بگیرید و بهترین خرید را داشته باشید.

در بعضی مواقع افراد کاربلد و حرفه ای می توانند در رابطه با تمیز کردن و نظافت مبلمان شما کمک زیادی می نمایند  و سخت ترین و بزرگترین لکه ها را از روی مبلمان شما از بین ببرند. با این کار می توانید از ظاهر زیبا و تمیز مبلمان خود بیشترین لذت را ببرید. اگر به دنبال افراد حرفه ای برای این کار هستید می توانید از مجموعه های مخصوص شستشوی مبلمان که در تمامی شهر ها هستند استفاده نمایید.

عوض کردن پایه های مبلمان

یکی از راحت ترین روش هایی که می توان با آن ظاهر مبلمان قدیمی را عوض کرد و جلوه تازه ای به آن ها بخشید تعویض پایه های مبلمان است. در خیلی از موارد و به خصوص در مبلمان راحتی پایه ها به صورت جداگانه به مبل وصل شده اند که به راحتی می توان آن ها را عوض کرد. می توانید برای مبلمان قدیمی خود از پایه های مدرن و جدید استفاده کنید تا ظاهری جدید تر به آن ها ببخشید.

اما اگر پایه های مبل منزلتان متصل به بدنه است و امکان جدا سازی آن نیست می توانید برای ایجاد تغییراتی در آن با استفاده از یک اسپری رنگ به آرامی پایه های مبل را رنگ کنید تا کمی تغییر در آن ها ایجاد گردد. مطمئن باشید با کمک این دو روش می توانید چهره تازه به مبلمان منزلتان ببخشید و آن ها را از ظاهر قدیمیشان دور کنید.

تغییر ظاهر مبلمان قدیمی

استفاده از روکش های مبل

برای تغییر در ظاهر مبلمان نیازی به تحمیل هزینه های بی رویه نیست و می توانید با استفاده از یک کاور یا روکش مبل به راحتی ظاهر قدیمی مبلمانتان را تعویض کنید. می توانید برای یک کاور مبلمان از افراد حرفه ای کمک بگیرید تا دقیقا مطابق با سایز مبل شما و با استفاده از پارچه ای که خودتان انتخاب کرده اید برای مبلمانتان یک روکش زیبا درست کنند. این روش یکی از بی نظیر ترین راهکار ها برای به روز نمودن مبل های قدیمی به حساب می آید. تهیه یک روکش زیبا برای مبلمان این امکان ا به شما می دهد که در مواقع نیاز بتوانید روکش را برداشته و شستشو دهید و یا با روکش جدیدی آن را تعویض نمایید.

تغییر دکوراسیون اطراف مبلمان

شاید این روش به طور مستقیم بر روی ظاهر مبلمان تاثیر نگذارید اما در بعضی مواقع می توانید با ایجاد تغییراتی در منزل و به خصوص در اطراف مبلمان خانه باعث زیبا تر دیده شدن دیگر وسایل منزل نیز شوید. به طور مثال اگر دیوار های منزلتان را کاغذ دیواری نمایید و یا از یک آباژور جذاب در کنار مبلمان خود استفاده کنید و با بک لوستر جدید به خانه اضافه نمایید باعث می گردد مبلمان قدیمی نیز کمتر به چشم آید و یا حتی کمی متفاوت تر از قبل به نظر بیاید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آیا اشعه مایکروفر در دوران بارداری ضرر دارد؟ | تشعشعات مایکروویو

چروک روی مبلمان را با دکمه بپوشانید

مبل های قدیمی دچار چروک هایی روی پارچه خود می شوند که باعث شل شدن و ظاهر زشت مبل ها می گردد. برای اینکه این مشکلات را از بین ببرید می توانید بر روی مبل از چند دکمه استفاده کنید و آن ها را بر روی تکیه گاه مبل بدوزید. با این کار علاوه بر اینکه چروک ها کمتر به چشم می آیند باعث مدرن تر شدن ظاهر مبلمان نیز می گردد.

پارچه ها و خز های رنگی برای مبلمان استفاده نمایید

برای اینکه بتوانید ایرادات مبل خود را بپوشانید یا ظاهر آن را به روز نمایید می توانید از تکه ای خز های رنگ به خصوص رنگ سفید استفاده نمایید و آن را بر روی مبل خود بیاندازید. همچنین می توانید از پارچه های رنگ دار که متناسب با دکوراسیون منزلتان است استفاده کنید. با این راهکار علاوه بر زیبا تر شدن ظاهر مبل می توانید عیب آن را نیز بپوشانید.

پوشاندن بالشتک های مبل

در خیلی از مواقع امکان دارد مبلمان قدیمی دچار پارگی و یا تغییر رنگ در قسمت بالشتک ها شوند. خیلی از مبلمان بالشتک هایشان جدا می شوند. شما به راحتی می توانید بالشتک را برداشته و برای آن یک روکش بدوزید و با کش دور آن بیاندازید و بعد به جای خود بر گردانید. با استفاده از این راهکار علاوه بر اینکه ظاهر مبلمان شما تغییر می کنند شما توانسته اید با هزینه بسیار کمی مبلمانتان را زیباتر نمایید.

همچنین برای اینکار می توانید از خیاط های حرفه ای کمک بگیرید و برای روکش بالشتک ها از روش های جدید استفاده نمایند و روکش زیبایی را به شما تحویل دهند. رنگ پارچه روکش بالشتک ها را متناسب با رنگ دکوراسیون و مبلمان خود انتخاب نمایید تا زیبایی دو چندان به فضا و مبل ها بدهید.

تغییر ظاهر مبلمان قدیمی

بر روی قسمت های چوبی مبلمان از رنگ و جلا دهنده ها استفاده نمایید

مبلمانی که دسته های چوبی دارند بعد از مدتی استفاده دچار کدر شدگی می شوند و حتی امکان دارد رنگ چوب از بین برود. برای برطرف نمودن این مشکلات باید از براق کننده ها و جلا دهنده ها بر روی قسمت های چوبی مبل استفاده کنید و یا اگر مبلمان دچار رنگ پریدگی شده است با استفاده از اسپری های رنگ قسمت های آسیب دیده را بر طرف کنید. برای انجام این کار ها می توانید از افراد حرفه ای در تعمیرات مبل درخواست کمک نمایید.

نتیجه گیری

امروزه به علت گرانی های فراوانی که وجود دارد اکثر افراد علاقه به کاهش هزینه های زندگی دارند. خرید مبلمان تازه کاری پر هزینه است. شما می توانید با تغییر ظاهر مبلمان قدیمی ایرادات مبلمان خود را بر طرف کنید و منزل خود را زیبا تر کنید. همچنین شستشوی مبلمان نیز کمک زیادی در زیبا تر شدن مبلمان قدیمی به شما می کند.

تغییر ظاهر مبلمان قدیمی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با انواع روش های تغییر ظاهر مبلمان قدیمی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا