مجله ساختمان

چرا موکت برای اتاق خواب بهتر است؟ | انتخاب موکت برای اتاق خواب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

گذشت زمان و تجربه ثابت کرده است که برای پوشش کف اتاق خواب موکت نسبت به دیگر کفپوش‌ها بهتر است. برای اکثر مردم اتاق خواب پناهگاهی راحت و دنج برای فرار از فعالیت‌های روزمره و شلوغی‌ها می‌باشد. بنابراین در چیدمان آن باید حساس‌تر بود. بی‌صدا بودن، نرمی و گرم بودن موکت از جمله مواردی می‌باشد که برای پوشش کف اتاق خواب به بهترین گزینه تبدیل شده است. استفاده از موکت برای اتاق خواب مزایای زیادی دارد که بهتر است آنها را بدانید.

مزایای استفاده از موکت برای اتاق خواب

دلایل مختلفی برای استفاده از موکت برای اتاق خواب وجود دارد که آن را به بهترین گزینه تبدیل نموده است. مهم‌ترین آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا اگر به فکر انتخاب بهترین کفپوش برای اتاق خواب هستید، انتخاب هوشمندانه‌ و مناسبی داشته باشید.

موکت به عنوان عایق صوتی

اتاق خواب باید فضایی دور از سر و صدا و آرام داشته باشد تا در هنگام استراحت اذیت نشوید. موکت صداهای اطراف اتاق خواب را کاهش می‌دهد. چون موکت به عنوان عایق صوتی عمل می‌کند و صداها را جذب می‌کند. در حالی که کفپوش‌های دیگر صدا را منعکس می‌کنند. اگر با افراد خانواده ساعت خواب متفاوتی دارید و در مواقعی که شما خواب هستید، آنها بیدار هستند و یا بالعکس، در صورت استفاده از موکت در اتاق خواب صداهای صحبت کردن و یا راه رفتن را کمتر می‌شنوید.

موکت برای اتاق خواب

موکت به عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند

در مواقعی که تازه از خواب بیدار می‌شوید اگر پای زمین سخت و سرد برخورد کند، خوشایند نخواهد بود. اما چنانچه پای شما با موکت حس لطافت و گرما را احساس نماید، برای شما بسیار خوشایند خواهد بود. در پایان روزهای خسته کننده و شلوغ در مواقعی که پاهای شما ملتهب و خسته شده‌اند، وقتی پاهایتان در هنگام رفتن به اتاق خواب موکت نرم را حس می‌کند، احساس خوبی به شما خواهد داد.

با انتخاب برندی با کیفیت و مرغوب می‌توانید این احساس لطافت موکت را بیشتر کنید. موکت حرارت و گرمای محیط داخل منزل شما را حفظ می‌کند و به این ترتیب مانع از هدر رفت انرژی خواهد شد.

حتما بخوانید:   انواع سقف آشپزخانه | ویژگی‌های انواع سقف آشپزخانه

ایمنی بالای موکت

یکی دیگر از دلایلی که افراد به استفاده از موکت در اتاق خواب بیشتر تمایل پیدا می‌کنند، ایمنی بالای موکت می‌باشد. لغزش ممکن است که در حالت نیمه خواب بیشتر اتفاق بیفتد و در هنگامی که از تخت خواب خارج می‌شوید، تلوتلو بخورید. موکت در این هنگام مانند محافظ عمل خواهد کرد. بنابراین برای فضاهایی مانند مهد کودک و اتاق خواب کودک کفپوشی ایمن و مناسب محسوب می‌شود.

در صورتی که در منزل خود نوزاد یا کودک خردسال دارید که تازه راه رفتن را یاد گرفته است، حتماً استفاده از موکت در اتاق خواب پیشنهاد می‌شود تا در صورتی که کودک شما زمین خورد، آسیب کمتری ببیند. موکت سطح مطمئن و امنی را ایجاد خواهد کرد و مانع از لیز خوردن افراد خانواده می‌شود.

تنوع در رنگ و طرح

تنوع بسیار بالا در رنگ و طرح موکت از مزایای دیگر این کفپوش می‌باشد که موجب شده است استفاده از موکت در اتاق خواب بیشتر شود. به گونه‌ای که اتاق خواب با هر سبکی که باشد، می‌توانید از بین موکت‌ها انتخاب مناسب با آن سبک را داشته باشید.

تنوع بافت و رنگ موکت‌ها در مقایسه با کفپوش‌های دیگر بسیار بیشتر می‌باشد و این امر موجب شده است که با انواع گوناگون سبک‌های دکوراسیون داخلی از مدرن تا کلاسیک به راحتی ست شود.

نصب موکت راحت است

برای نصب موکت نیاز به مصالح گران قیمت و خاصی نخواهید داشت، اما باید اندازه‌گیری و برشی که انجام می‌دهید، بسیار دقیق باشد. در صورتی که در نصب موکت تجربه کافی ندارید، پیشنهاد می‌شود که این کار را به نصاب‌های حرفه‌ای بسپارید. در صورتی که اندازه‌گیری و برش موکت به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، از زیبایی آن کاسته خواهد شد.

قیمت موکت

یکی از مواردی که در هنگام استفاده از موکت برای اتاق خواب مهم است، قیمت آن می‌باشد. همانطور که گفته شد موکت با طرح‌ها و بافت‌های گوناگونی وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاصی دارند. از جمله موکت‌های معروف می‌توان به مدل ساده، کبریتی، موکت فرش و تایل اشاره کرد. قیمت موکت با توجه به برند، جنس و متراژ متغیر خواهد بود.

نحوه انتخاب رنگ موکت برای اتاق خواب

هرگاه قصد استفاده از موکت برای اتاق خواب را دارید بهتر است که با در نظر گرفتن چند نکته ساده از بین انواع موکت‌ها با رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون مناسب‌ترین را انتخاب نمایید. در هنگام استفاده از موکت برای اتاق خواب برای انتخاب رنگ مناسب باید به نکاتی که گفته می‌شود، توجه کافی داشته باشید.

حتما بخوانید:   مشخصات لوله صنعتی چیست

توجه به ابعاد اتاق خواب

برای تعیین رنگ موکت اتاق خواب اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، اندازه اتاق مورد نظر از رنگ موکتی که انتخاب می‌شود بر روی ابعاد آن تأثیرگذار خواهد بود. در صورتی که اتاق خواب شما کوچک است، پیشنهاد می‌شود که از رنگ‌های خنثی و روشن استفاده نمایید. برای نمونه موکت‌هایی به رنگ کرم، فیلی، خاکستری روشن، صورتی روشن و سبز روشن برای این فضاها مناسب‌تر خواهد بود. چون اتاق خواب شما را دل بازتر و بزرگتر نشان خواهد داد.

اما در صورتی که می‌خواهید از موکت برای اتاق‌های بازتر و بزرگتر استفاده نمایید، پیشنهاد می‌شود که رنگ‌های تیره‌تر را انتخاب نمایید. برای نمونه زرشکی، آبی و قهوه‌ای مناسب خواهند بود. البته برای استفاده از موکت برای اتاق خواب بزرگتر نکته دیگری نیز باید در نظر بگیرید و آن هم استفاده از رنگ‌های گرمتر است که موجب می‌شود فضای مورد نظر صمیمی‌تر به نظر آید.

تناسب رنگ موکت با وسایل دیگر

در مواقعی که می‌خواهید رنگ موکت را برای اتاق خواب خود تعیین نمایید، باید به این نکته توجه کنید که اتاق خواب مکانی برای رسیدن به آرامش است. بنابراین باید رنگی انتخاب شود که دلپذیر و آرامبخش باشد. با توجه به دکوراسیون فضای اتاق خواب خود و رنگ روتختی و پرده می‌توانید رنگ موکت را انتخاب کنید. در صورتی که این موارد با یکدیگر به صورت هماهنگ انتخاب شوند، زیبایی اتاق خواب شما دوچندان خواهد شد.

توجه به سبک زندگی

علاوه بر مواردی که گفته شد سبک زندگی نیز می‌تواند در انتخاب رنگ موکت اتاق خواب تأثیرگذار باشد. میزان رفت و آمد، تعداد بچه‌ها، سلیقه افراد، جنسیت افراد و فرهنگ خانواده همگی می‌توانند از جمله عواملی باشند که در انتخاب رنگ موکت برای اتاق خواب در نظر گرفته شوند.

برای نمونه برای خانواده‌های پرجمعیت بهتر است که از رنگ‌هایی استفاده شود که مقدار جذب آلودگی آنها کمتر باشد. رنگ‌های بسیار روشن برای این خانواده ها مناسب نخواهد بود و مجبور خواهند بود که دائماً شستشوی موکت را انجام دهند. بهترین انتخاب برای آنها رنگ‌هایی مانند بژ و شکلاتی است.

سلیقه افراد

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار سلیقه افراد می‌باشد. سلیقه افراد باید متناسب با انتخاب دکوراسیون اعمال گردد. بهتر است که رنگ موکت هماهنگی و هارمونی با دکوراسیون منزل ایجاد نماید. بنابراین در نظر داشته باشید که برای تخت، مبل و اجزای دیگر منزل خود از چه رنگ و طرحی استفاده نموده‌اید. اگر رنگ انتخابی خنثی باشد، معمولاً هماهنگی بیشتری با اجزای دیگر اتاق خواهد داشت. به خصوص در صورتی که قصد ندارید در دوره‌های کوتاه مدت تعویض موکت را انجام دهید.

حتما بخوانید:   تزیین شومینه با ایده های کاربردی

کدام موکت برای اتاق خواب مناسب‌تر است؟

همانطور که گفته شد موکت به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کند. عایق حرارت بودن موکت به ویژه در نواحی که سردسیر هستند، بسیار مهم خواهد بود. در صورتی که بخواهید موکت برای اتاق خواب را از نظر الیاف بررسی کنید، معمولاً موکت‌هایی برای اتاق خواب مناسب خواهند بود که دارای پایل بلندی باشند. چون موجب می‌شود که گرما به اتاق مورد نظر منتقل شود. البته در صورتی که تمیز کردن فوری مد نظر شما از پایل کوتاه یا متوسط انتخاب بهتری خواهد بود.

اگر موکت برای اتاق خواب را از لحاظ بافت بررسی کنید، موکت‌های لوپ پایل به علت راحت‌تر شسته شدن، می‌توانند انتخاب مناسب‌تری برای شما باشند. البته به سلیقه افراد بستگی دارد. برخی از افراد موکت‌های کات پایل را به علت لطافت و نرمی ترجیح می‌دهند.

در هنگام انتخاب موکت برای اتاق خواب خود باید به کیفیت آن توجه نمایید. در صورتی که موکت کیفیت لازم را نداشته باشد، مجبور خواهید بود که در مدت زمان بسیار کوتاهی اقدام به تعویض آن نمایید که مقرون به صرفه نخواهد بود. موکتی با کیفیت شناخته می‌شود که تراکم گره‌های آن بیشتر باشد. در مواقعی که پشت موکت را نگاه کنید، این گره‌ها را می‌بینید. نزدیک بودن این گره‌ها به یکدیگر نشان از کیفیت مناسب موکت دارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که باید در نظر داشته باشید، قابلیت شستشوی بالای موکت است. این ویژگی موجب می‌شود که عمر آن پس از شستشو کاهش پیدا نکند.

موکت برای اتاق خواب

سخن تکمیلی

استفاده از موکت برای اتاق خواب برای مزایایی زیادی است که از جمله می‌توان به عایق صدا بودن عایق حرارت بودن، داشتن تنوع زیاد، نرم و لطیف بودن و… اشاره کرد. هنگام خرید موکت برای اتاق خواب خود باید به مواردی مانند قابل شستشو بودن، کیفیت، دوام، رنگ، طرح و دیگر موارد توجه نمایید. در صورتی که موکت شما دارای کیفیت خوبی نباشد، در مدت زمان بسیار کمی مجبور خواهید بود که آن را عوض کنید و برای این کار باید هزینه زیادی پرداخت نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چرا موکت برای اتاق خواب بهتر است؟ | انتخاب موکت برای اتاق خواب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

انتخاب موکت برای اتاق خواب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x