تعمیرات سرمایش گرمایش

رابطه انتخاب کولر گازی با متراژ منزل

تولید کولر های گازی در سایز ها و ظرفیت های متفاوتی صورت می گیرد که هر یک از این سایز ها برای فضا و محیطی با متراژ خاص مناسب می باشند از این رو هنگام خرید کولر گازی توجه به متراژ محیط بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که یک کولر گازی با ظرفیت کوچک تر از محیط خریداری نمایید نه تنها قادر به خنک کردن محیط نیست بلکه ممکن است دچار آسیب نیز گردد، همچنین اگر کولر گازی ظرفیتی بزرگ تر از محیط داشته باشد در این شرایط به میزان قابل توجهی مصرف برق افزایش یافته که به دنبال آن شخص متحمل هزینه های بیشتر مصرف برق می شود.

تعیین ظرفیت کولر گازی

هنگام انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ توجه به تعیین ظرفیت دستگاه بسیار مهم است، به همین دلیل از واحد ظرفیت کولر گازی استفاده می کنند و آن را با BTU نشان می دهند که به اختصار از اصطلاح British thermal units به معنای واحد بریتانیایی حرارت گرفته شده است.

در واقع BTU میزان تولید سرما در واحد زمان را نشان می دهد، بزرگ بودن این رقم یعنی سرمای بیشتری در واحد زمان تولید می شود‌. بار سرمایشی BTU به صورت عدد نمایش داده می شود که عوامل زیادی در محاسبه آن نقش دارند، بنابراین عدد BTU که روی کولر گازی نوشته شده است بسیار مهم است و هنگام خرید دستگاه بر اساس متراژ محیط باید این عدد را مد نظر قرار داد.

معیارهای مهم در انتخاب سایز مناسب کولر گازی

برای خرید کولر گازی با توجه به متراژ محیط باید موارد زیادی را مد نظر قرار داد تا تولید سرمایش متناسب با محیط باشد و هوای خنک و مطبوعی را برای ساکنین فراهم کند و نیز مانع از اتلاف انرژی برق گردد، معیارهای مهم در انتخاب کولر گازی شامل موارد زیر است:

نوع آب و هوا

نوع آب و هوای محیط در انتخاب کولر گازی نقش بسیار مهمی دارد، به عنوان مثال افرادی که در محیطی با آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنند مناسب ترین نوع کولر گازی برای آن ها کولر های پیستونی می باشد چرا که قدرت خنک کنندگی بیشتری دارند.

توجه به نورگیری محیط

در انتخاب کولر گازی باید به نور گیر بودن محیط توجه کرد زیرا محیط هایی که نور گیر می باشند فضای آن ها گرم تر است و باید از کولر هایی که دارای BTU بالاتری بوده برای آن ها استفاده کرد.

میزان تردد

شاید برایتان جالب باشد که میزان رفت و آمد افراد نیز عاملی تاثیرگذار روی BTU کولر گازی می باشد، به این صورت که رفت و آمد بیشتر افراد دما را افزایش داده و در این شرایط به دستگاهی با ظرفیت BTU بالاتری نیاز است.

تعداد ساکنین در محیط

برای انتخاب و خرید کولر گازی باید تعداد ساکنین حاضر در محیط را مد نظر قرار داد زیرا هر فردی که در محیط وجود دارد با فعالیت خود و مصرف انرژی، گرما تولید می کند. به صورت میانگین به ازای هر فرد لازم است حدود BTU ۷۰۰ به ظرفیت کولر گازی افزوده گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای حل مشکل خنک شدن رادیاتور شوفاژ

وسایل تولید کننده گرما

در آشپزخانه وسایل تولید کننده گرمایی نظیر اجاق گاز، سماور، آبگرمکن و وسایلی از این قبیل وجود دارد که اگر فضای مجاور آشپزخانه را گرم کنند باید BTU دستگاه افزایش یابد، بنابراین توجه به وسایل ایجاد کننده گرما در انتخاب کولر گازی بسیار مهم است.

بلندی سقف

هنگام محاسبه مساحت محیط ارتفاع سقف نیز باید مد نظر قرار گیرد، به طور استاندارد ارتفاع سقف باید حدود ۳ متر باشد اما در صورتی که ارتفاع محیط از ۳ متر بیشتر باشد لازم است BTU دستگاه افزایش پیدا کند.

عایق بودن محیط

وظیفه کولر گازی گرفتن هوای گرم داخل محیط، خنک کردن آن و پس دادن مجدد این هوا به محیط می باشد، حال عایق نبودن محیط می تواند مشکل ساز باشد و سبب تبادل هوای گرم و سرد بین داخل و خارج محیط گردد. در چنین شرایطی کولر گازی باید به میزان بیشتری کار کند تا بتواند دمای محیط را در شرایط مطلوب نگه دارد و نیاز به کولری با ظرفیت بیشتر می باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است با عایق کردن دیوارها، استفاده از پنجره های دو جداره و استفاده از درزگیر ها محیط را عایق بندی کنید.

تعداد درب و پنجره ها

از دیگر عوامل تاثیر گذار در انتخاب کولر گازی تعداد درب و پنجره های محیط می باشد، به این معنی که هرچه تعداد درب و پنجره ها بیشتر باشد تبادل گرمایی با محیط بیرون افزایش می یابد و به دستگاهی با ظرفیت یا BTU  بالاتر نیاز می باشد.

انتخاب کولر گازی

چرا انتخاب سایز کولر گازی بر اساس متراژ اهمیت دارد؟

تصور همه ما این است که کولرهای گازی که سایز بزرگ‌ تری دارند سرمایش بیشتری تولید کرده و می توانند هوای محیط را مطبوع سازند اما باید گفت این تصور اشتباهی است چرا که حجم و ظرفیت بالای کولر گازی دلیلی برای افزایش بازدهی و تولید سرمایش بیشتر نیست. بنابراین برای انتخاب کولر گازی مناسب باید به حجم و فضای محیط توجه کرد در غیر این صورت کولر گازی بازدهی دلخواه را نداشته و تنها مصرف برق و به طبع آن هزینه های پرداخت آن افزایش می یابد.

بنابراین در انتخاب و خرید کولر گازی توجه به متراژ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و چنانچه برای انتخاب دستگاه متراژ محیط را در نظر نگیرید با مشکلات زیر مواجه می شوید:

  • دمای اتاق بیش از حد بالا یا پایین می رود.
  • رطوبت گیری محیط به خوبی صورت نمی گیرد.
  • افزایش مصرف برق
  • خرابی های احتمالی دستگاه

گاهی اوقات متراژ محیط زیاد است و دستگاه انتخابی برای این متراژ کوچک می باشد، در این شرایط کولر گازی قادر نیست نیاز محیط را به خوبی پاسخگو باشد و سرمایش مطبوعی تولید کند که به دنبال این انتخاب نادرست ممکن است مشکلات زیر ایجاد گردد.

  • ایجاد شدن خشکی بیش از حد در محیط به دلیل کار کردن پی در پی کولر گازی کوچک
  • از آنجایی که کولر گازی کوچک بوده و متناسب با حجم محیط نیست نیاز است به صورت مدام کار کند تا دمای محیط را تنظیم نماید. همین امر فشار زیادی به دستگاه کمپرسور وارد می سازد که در پی آن خرابی دستگاه و نیاز به تعمیر آن وجود دارد.
  • کولر برای اینکه هوای محیط را مطبوع سازد به صورت مداوم هوای محیط را گرفته، خنک می سازد و دوباره به محیط پس می دهد با کار کردن مداوم کولر مصرف برق افزایش چشمگیری دارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  موتورخانه چیست؟ و انواع مختلف تجهیزات آن

کولر گازی دیواری بهتر است یا پنجره ای

قطعا برای کسانی که قصد خرید کولر گازی دارند این سوال مطرح است که از بین کولر های گازی دیواری و پنجره ای کدام یک بهتر است. برای یافتن پاسخ این سوال لازم است این دو مدل کولر گازی را در برخی معیارها مقایسه نمود، در صورتی که به این معیارها دقت شود می توان در انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ محیط نیز نتیجه بهتری کسب کرد.

قدرت خنک کنندگی

در انتخاب کولر گازی دیواری یا پنجره ای باید به قدرت خنک کنندگی آن ها توجه کرد، چنانچه محیط مورد نظر شما فضای زیادی دارد بهتر است کولر گازی دیواری را انتخاب نمایید چرا که برای محیط های بزرگ کولر گازی دیواری انتخاب مناسب تری می باشد اما برای محیط های کوچک با حجم کم مانند یک اتاق کولر گازی پنجره ای عملکرد بهتری داشته و مناسب تر است.

قیمت کولر گازی

کولر های گازی دیواری نسبت به کولر های گازی پنجره ای قیمت بیشتری دارند.

مصرف برق

از نظر معیار مصرف برق نیز مدل های دیواری دارای مصرف بیشتری هستند.

میزان سر و صدا

کولر های گازی حین کار کردن سر و صدا ایجاد می کنند که در این بین کولرهای گازی پنجره ای صدای بسیار زیادی تولید می کنند اما مدل های دیواری سر و صدای بسیار کمی دارند.

فضای مورد نیاز جهت نصب 

از آنجایی که کولر های گازی اسپیلت یا دیواری شامل دو یونیت داخلی و خارجی هستند، نسبت به کولرهای گازی پنجره ای به فضای بیشتری برای نصب نیاز دارند.

هزینه سرویس و نگهداری

از لحاظ سرویس و نگهداری کولرهای گازی دیواری نسبت به مدل های پنجره ای نیازها و هزینه های بیشتری دارند.

 

با توجه به مقایسه صورت گرفته بین دو مدل کولر گازی دیواری و پنجره ای انتخاب برای شخص راحت تر است و به صورت کلی می توان گفت برای متراژ های کوچک کولر گازی پنجره ای و برای محیط هایی با متراژ بزرگ تر کولر های گازی دیواری گزینه مناسب تری هستند.

انتخاب کولر گازی متناسب با متراژ ساختمان

شاید تاکنون برخی افراد برای خرید کولر گازی به این نکات توجه نکرده باشند و بدون اطلاع از ظرفیت کولر و متراژ منزل یا محیط خود اقدام به خرید کولر کرده و با مشکلات زیادی مواجه شده باشند. اما افرادی که قصد خرید کولر گازی دارند باید به متراژ محیط و ظرفیت کولر دقت کافی داشته باشند، در صورتی که خرید کولر گازی بدون توجه به متراژ محیط انجام شود بازدهی دستگاه افت می کند که نتیجه این امر افزایش مصرف انرژی و خرابی های مکرر دستگاه است که تعمیر آن می تواند هزینه های زیادی به فرد تحمیل سازد. همچنین برای انتخاب کولر گازی دیواری یا پنجره ای نیز متراژ محیط حائز اهمیت است و کولر های گازی پنجره ای برای محیط های کوچک تر و کولر های گازی دیواری برای متراژ های بزرگ تر انتخاب مناسبی است.

مجموع امتیاز

امتیاز سردبیر

رابطه انتخاب کولر گازی با متراژ منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا