تعمیرات سرمایش گرمایشتعمیرات

تفاوت منبع کویل با منبع دوجداره چه می باشد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

دو نوع منبع تامین آب گرم خانگی و صنعتی، منبع دوجداره و منبع کویل می باشد. این دو منبع جزء تأسیسات گرمایش مرکزی در موتورخانه ها به حساب می آید. وظیفه اصلی این منبع تأمین کردن گرمای ساختمان می باشد که این عمل از طریق تولید آب گرم انجام می شود. در این مقاله از ایبک امداد چند ویژگی و تفاوت های منبع کویل و دو جداره را برایتان بیان می کنیم، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

منبع دوجداره چه می باشد؟

منبع دوجداره یکی از منابع موتورخانه برای تأمین کردن گرمایش ساختمان می باشد. این منبع یکی از قدیمی ترین منابع می باشد و این منبع بهره‌وری بالایی نیز دارد. در منبع دوجداره از دو لایه خارجی و داخلی استفاده کرده اند به همین دلیل این منبع را دوجداره نامیدند.

آب گرم مصرفی ساختمان درون دیواره ی داخلی منبع جریان پیدا می کند. آب گرم تولید شده از موتور خانه خارج می شود. به دلیل بیشتر بودن فشار آب در دیواره داخلی باید این قسمت ضخیم تر از دیواره بیرونی ساخته شود.

بین جداره ی داخلی و خارجی مقداری فضای خالی وجود دارد و وجود اختلاف دما بین جداره ی داخلی و خارجی دلیل اصلی گرم شدن آب می باشد مثلاً آبگرمکن های ساختمانی ساختاری شبیه منبع دو جداره دارد .

روش عملکرد منبع دوجداره آبگرم

منبع کویل

روش عملکرد این منبع به این صورت است که آب سرد از طریق لوله های ورودی که در پایین منبع دوجداره قرار دارد، وارد منبع اصلی می شود و بطور همزمان آبگرم سیستم گرمایشی به وسیله لوله ورودی آب گرم که در بالای منبع قرار گرفته، وارد جداره بیرونی خواهد شد و در بین این دو جداره بیرونی و داخلی، جریان پیدا می‌کند. خروجی آب گرم در بالای منبع قرار گرفته و به همین دلیل فرصت کافی را برای تبادل حرارت دارد و در جهت مخالف لوله ورودی آب سرد قرار می گیرد بعد از آن، آب گرم مصرفی در شبکه لوله کشی آب گرم ساختمان جاری خواهد شد. آب سیستم گرمایشی بعد از تبادل حرارت، گرمای خود را از دست می دهد و به وسیله لوله خروجی که در پایین منبع قرار دارد از منبع خارج می شود و برای گرم شدن دوباره به طرف دیگ موتورخانه هدایت می‌شود به طور کلی می‌توان گفت که در اثر گردش آب گرم سیستم گرمایشی در درون جداره خارجی، آب بهداشتی و مصرفی شما گرم خواهد شد.

۱. مزیت های منبع دوجداره
 • به پمپ برگشت سیرکولاتور در ساختار منبع دوجداره نیازی نیست.
 • بازدهی منبع دوجداره برای این که بتواند تولید آب گرم کند حدود ۹۸ درصد می باشد.
 • منبع دوجداره در مقایسه با مبدل های حرارتی دیگر ارزان تر می باشد.
 • به دلیل اینکه منبع دوجداره است افت فشار اتفاق می افتد.
 • منبع دوجداره برای موتورخانه های خانگی مناسب تر می‌باشد.
۲. عیب های منبع دوجداره.
 • منبع دوجداره افت حرارتی بالایی دارد.
 • دسترسی به محل نشتی و پوسیدگی در لایه داخلی بسیار کم می باشد.
 • اگه سوراخ یا ترک خوردگی در لایه درونی آن به وجود بیاید تعمیر کردن آن هزینه زیادی دارد.
 • برای ساختمان هایی که مصرف آب گرم بالایی دارند این نوع منبع ها مناسب نمی باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  علت نشتی آب در ظرفشویی چیست ؟

منبع کویل دار چیست؟

نوع دیگری از منبع آب گرم موتورخانه، منبع کویلی یا کویل دار می باشد. جنس این نوع منبع گالوانیزه می باشد و بدنه آن به شکل استوانه ای است. در ساختار این نوع منبع چند لوله مسی هم به کار رفته است.

ساختار منبع کویل دار با منبع دوجداره تفاوت زیادی دارد. در این نوع منبع ها آب گرم از دیگ خارج می شود و وارد کویل ها نیز می شود. لوله های مسی یا کویل ها که حاوی آب گرم هستند به عنوان منبع گرم شدن آب سرد ورودی به قسمت مخزن عمل خواهند کرد.

این نوع منبع ها یعنی کویلی یا کویل دار کاربرد های زیادی در تولید و ذخیره آب گرم تجاری و خانگی دارند. منبع های کویلی برای فعالیت‌های صنعتی نیمه سنگین و سنگین هم مورد استفاده قرار می گیرند. منابع کویلی دو نوع دارد عمودی و ایستاده که فرق زیادی هم با یکدیگر ندارند.

برای اینکه منبع کویلی ایستاده فضای کمی را اشغال می کند محبوب تر است. ظرفیت منبع کویل دار با توجه به میزان مصرف آب گرم ساختمان و فضای در دسترس تعیین می شود.

روش عملکرد منبع کویلی

روش عملکرد منبع کویل دار به این شکل می باشد که آب گرم در منبع کویلی جریان پیدا می کند و انرژی حرارتی آن از دیواره کویل آب سرد داخل منبع منتقل شده و باعث تولید آب گرم می شود لازم است ذکر کنیم که در منبع کویلی افقی اگر پایین ترین قسمت کویل، از سطح کلکتور دیگ آبگرم بالاتر باشد تأمین آبگرم بدون استفاده از سیرکولاتور آبگرم انجام پذیر است.

نکته: برای اینکه آبگرم سیستم گرمایشی در کویل این منابع جریان پیدا کند ، استفاده از پمپ سیرکولاتور آب گرم لازم و ضروری است.

 

۱. مزیت های منبع کویل دار یا کویلی
 • منبع کویلی تک جداره می باشد و تعمیر نشتی و پوسیدگی در آن بسیار آسان تر است.
 • اگر بنا به هر دلیلی یکی از این کویل ها خراب بشود تولید آب گرم متوقف نخواهد شد.
 • سرعت انتقال دادن گرما در منابع کویلی از بقیه منابع بیشتر می باشد.
 • افت حرارت کمتری در این نوع منابع اتفاق میفتد به این دلیل که در آنها از لوله های مسی استفاده شده است.
 • تمیز کردن منبع کویل دار بسیار آسان می باشد.
۲. عیب های منبع کویل دار
 • منبع کویلی نسبت به منبع های دیگر هزینه زیادتری دارد.
 • از پمپ گردش یا سیرکولاتور در ساختار منبع کویل دار استفاده شده است.
 • منبع های کویلی مصرف انرژی بالایی دارند
 • این نوع منبع ها برای محیط های کوچک مناسب نیست چون فضای زیادی را اشغال می کند.

فرق منبع کویل دار با منبع دوجداره در چه چیزهایی است؟

منبع کویل

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که در بین این دو منبع وجود دارد در تعداد بدن استوانه ای به کار رفته در آنها می باشد.

در منبع های دوجداره ای دو عدد استوانه تو در تو وجود دارد که وظیفه ی آن ها گرم کردن آب ساختمان می باشد. اما در منبع کویل دار از یک بدنه استوانه ای استفاده شده است. در ادامه مقاله به مقایسه بین منبع دوجداره و منبع کویل دار خواهیم پرداخت پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل داغ شدن موتور یخچال چه می باشد؟
۱. ظرفیت منبع دوجداره و کویل دار

منبع دوجداره و کویل دار از نظر بازدهی حرارت تا اندازه ۶۰۰ لیتر با هم یکی هستند. ولی به دلیل دوجداره بودن آن و کم شدن نسبت سطح به حجم ، در اندازه های۱۰۰۰ لیتر بازده حرکتی منابع دوجداره دار کم می شود.

با توجه به بالا بودن سطح حرارتی بین آب گرم و داغ منبع های کویلی برای ظرفیت های بالا کارایی های بیشتری هم دارد. منابع کویل دار مصرف سوخت کمتری نسبت به منابع دوجداره دارند.

۲. تفاوت هزینه های منبع دوجداره و کویل دار

منبع کویل دار لوله های مسی ،صفحه لوله و دیگ چدنی دارد. تمامی تجهیزات باعث افزایش قیمت در این نوع منبع ها می شود. منابع کویل دار ایستاده نسبت به منبع کویل دار خوابیده هزینه بیشتری دارند.

منبع کویل دار ایستاده پمپ گردش یا سیرکولاتور دارد و از کویل های های مسی ساخته شده است برای همین قیمت خرید بالایی دارد.

۳. تفاوت مصرف آب در منبع کویل دار و دوجداره

آب شهری املاح معدنی دارد که باعث به وجود آمدن رسوبات و خوردگی در منبع آب می شود. اگر که رسوبات به وجود آمد باید کویل مسی را اسید شویی کنید. به این نکته توجه داشته باشید که اسید شویی بیشتر از دوبار امکان ندارد و اینکه اگر دوباره رسوبات به وجود آمد باید منبع خود را تعویض کنید.

۴. تفاوت هزینه تعویض کردن منبع

تعویض کردن منبع کویلی نسبت به منبع دوجداره از هزینه کمتری برخوردار است فقط زمانی شما متحمل هزینه بالا خواهید شد که بخواهید منبع کویلی را تعویض کرده و یک منبع دوجداره به جای آن راه اندازی کنید و یا بالعکس، چون تعویض لوله کشی ها بسیار پر هزینه است اگر می خواهید که منبع دوجداره موتورخانه را تعویض کنید حتماً باید از افراد با تجربه و ماهر کمک بگیرید هزینه عوض کردن منبع کویلی بستگی به ظرفیت مخزن، کیفیت و جنس بدنه استوانه و تعداد کویل ها دارد.

نتیجه گیری

منبع کویل دار و منبع دوجداره دو نوع از پرکاربردترین منابع تامین آب گرم در ساختمان ها می باشند این دو منبع تفاوت‌های زیادی با هم دارند و مهمترین تفاوت ها در نوع منبع است. منبع دوجداره از دو استوانه تشکیل شده که تو در تو می باشد و بین آنها هوا جریان دارد.

منبع کویلی دارای لوله های مسی می باشد و به دو شکل خوابیده و ایستاده در بازار عرضه می‌شود همچنین منبع کویلی به دلیل کارایی زیاد برای ظرفیت های بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد این منبع بیشتر در برج‌ها و ساختمان‌های تجاری کاربرد دارد

منبع دوجداره بیشتر در ساختمان های مسکونی و منازل استفاده می شود اگر از جهت هزینه بخواهیم مقایسه کنیم منبع دوجداره با صرفه تر از منبع کویلی است و از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تفاوت منبع کویل با منبع دوجداره چه می باشد؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

فرق منبع کویل دار با منبع دوجداره در چه چیزهایی است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا