دیجیتال

مقایسه نمایشگر SD و Full HD | منظور از رزولوشن یا وضوح تصویر

نکات مهم و کلیدی در مورد تفاوت HD و SD در کیفیت نمایش تصاویر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در زمان تهیه کامپیوتر ممکن است با عباراتی روبه رو شوید که برایتان تازگی دارد یا با آنها غریبه هستید. برای مثال، مانیتوری HD است و یا فقط HD Ready است؟ کنتراست و رزولوشن رنگ آن چقدر است؟ نمایشگرها و فیلم های دارای کیفیتی استاندارد را Standard Definition یا به طور مخفف SD، می گویند. که اغلب دارای ۴۸۰p کیفیت هستند. این یعنی از قسمت بالا تا پایین نمایشگر دارای ۴۸۰ ردیف پیکسل است. کلمه HD نیز مخفف و اصطلاح High Definition است. این عبارت بیشتر در مورد نمایشگرها و تلویزیون هایی به کار برده می شود که نسبت به نمونه های استاندارد از کیفیت مطلوب تر و بالاتری برخوردار هستند. حال باید دید اصلی ترین تفاوت نمایشگر SD و Full HD در چیست؟

تفاوت نمایشگر SD و Full HD

برای اینکه بتوانیم فهم دقیق تری از واژه های SD و HD در نمایشگرها و عکس ها و فیلم ها داشته باشیم، به سادگی می توانیم با تماشا کردن دو نمایشگر که عکس یا ویدئو مشابهی را نشان می دهند، که یکی از آنها دارای فرمت HD و آن دیگری دارای فرمت SD است، کیفیت این دو تصویر را مورد بررسی قرار دهیم.

High Definition Full و یا به اختصار FHD مقدار دقت رزولوشن یک نمایشگر و یا میزان پیکسل هایی که در درون آن هستند، را بیان می کند. پیکسل هم کوچک ترین بخش قابل مشاهده در نمایشگر است. از کنار هم قرارگیری این نقاط، تصویر کلی که ما آن را می بینیم به وجود می آید. FHD از استاندارد Definition (رنجی از ظرافت و جزئیات در تلویزیون های قدیمی آنالوگ که بیشتر ما با آنها آشنا هستیم)، تبعیت می کند.

FHD شمار پیکسل های بیشتری را برای به وجود آمدن تصاویر و ویدئوها با وضوح و کیفیت بالا، در زمان نشان دادن آنها، در مجاورت هم قرار می دهد. بنابراین در توضیح تفاوت نمایشگر SD و Full HD با اطمینان کامل می توان عنوان کرد که، کیفیت نمایش ویدئوها و تصویرهای HD، در مقایسه با نمایشگرهای SD یا Standard Definition، بسیار بالاتر است.

مقصود از رزولوشن یا وضوح تصویر

در حالت کلی، لغت رزولوشن یا وضوح تصویر، مقدار ترانمایی یا شفافیت نمایش تصویر در یک دستگاه الکترونیکی است. از این الگو برای سنجش کیفیت نمایش ویدئوها و درجه بندی آنها استفاده می شود. لغت رزولوشن دارای وسعت در معنی است و در زمینه های متفاوت، معنی آن نیز تفاوت دارد. در ادامه به توضیح معنی این لغت در برخی زمینه های مشهور می پردازیم.

رزولوشن در دنیای کامپیوتر

در این زمینه معنی لغت رزولوشن این مسئله را بیان می کند که، نمایشگر قابلیت پردازش چه میزان پیکسل را به شکل افقی (عرض) و عمودی (ارتفاع) دارد. از این الگو برای تعریف رزولوشن برای تصویرهای دیجیتالی نیز استفاده می شود.

رزولوشن در دنیای صوت و موسیقی

در این زمینه معنی لغت رزولوشن به بیان عمق بیت رکورد دیجیتال یا شمار بیت های اطلاعات سیو شده در فایل اصلی می پردازد. رزولوشن در این زمینه هم به صورت مستقیم با کیفیت رکورد در ارتباط است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پلتفرم CONTROLER HUB چیست | آشنایی با اصطلاحات کامپیوتری

رزولوشن در مورد پرینترها

در این زمینه معنی لغت رزولوشن، وجود نقطه در هر اینچ (dots per inch یا DPI) را بیان می کند. علاوه بر این تعیین می کند که این نقاط تا چه اندازه کوچک و ریز هستند. هر اندازه DPI بالاتر برود، کیفیت چاپ نیز بیشتر می شود. در تصویرهای کامپیوتری، رزولوشن اغلب بر طبق پیکسل بر اینچ تعریف می شود (PPI).

این میزان تعیین می کند که چه تعداد پیکسل در هر اینچ عکس نمایش داده می شود. که این رزولوشن با وضوح نمایشگر، که مشخص می کند چه تعداد پیکسل در یک نمایشگر وجود دارد، تفاوت دارد.

کدام رزولوشن برای من مناسب است؟

با قیاس صفحه نمایش های HD، FHD، SD و … در می یابیم که تفاوت اصلی آنها در اندازه رزولوشن یا وضوح تصویر آنها است. یعنی هر اندازه یک صفحه نمایش از تعداد پیکسل بر اینچ بیشتری برخوردار باشد، دارای کیفیت تصویر بالاتری نیز هست. به این معنا که قادر است تصویرها را شفاف تر و با جزئیات و داده های بیشتری نمایش دهد. حائز اهمیت است که این تنها تفاوت نمایشگر SD و Full HD نیست.

هر اندازه این تعداد پیکسل ها بیشتر باشند، شما قادر خواهید بود به صفحه نمایش نزدیک تر شده بدون اینکه از کیفیت تصویر کاسته شده و یا چشمان شما درد گرفته یا خسته شود. این خصوصیت، به ویژه برای کسانی که به موجب شغل خود مجبور به نزدیک شدن به صفحه نمایش یا نمایشگر هستند، بسیار سودمند است.

چنانچه احتیاجی به مشاهده جزئیات ریز در نمایشگر ندارید، خرید لپ تاپ یا کامپیوتر دارای نمایشگر Full HD برای شما دارای ضرورت ندارد.

تفاوت نمایشگر SD و Full HD

انواع کیفیت نمایشگر

نمایشگرها به لحاظ کیفیت دارای گونه های متفاوتی هستند. در ادامه مقاله به بررسی سه گونه از آنها می پردازیم.

نمایشگرهای SD

در میان همه رزولوشن ها تلویزیون با نمایشگر SD از کمترین پیکسل برخوردار است. بیشتر فیلم های DVD دارای این فرمت هستند. کیفیت SD دارای دو گستره PAL و NTSC هستند. گستره NTSC همان ۴۸۰ پیکسل است، غالباً به نمایشگرهایی که دارای کیفیت SD هستند، هم ۴۸۰p گفته می شوند. در این نمایشگرها ۴۸۰ ردیف پیکسل قرار دارد که در هر سطر آن ۷۲۰ پیکسل جای گرفته است.

رزولوشن این گستره را به شکل ۴۸۰×۷۲۰ نشان می دهند. گستره PAL نیز همان ۷۲۰ پیکسل است و شامل ۵۷۶ ردیف پیکسل است. در هر سطر آن ۷۲۰ پیکسل جای گرفته است. رزولوشن این گستره را به شکل ۵۷۶×۷۲۰ نشان می دهند.

نمایشگرهای HD با کیفیت بالا

High Definition یا به صورت مختصر HD به معنی دارای کیفیت بالا است. در تلویزیون ها با نمایشگر HD کیفیت نمایشگر و صوت به مقدار چشمگیری افزایش پیدا کرده است. در حقیقت جزء اصلی این تلویزیون ها وضوح بالا و مشاهده جزئیات بیشتر در تصاویر، نمایاندن رنگ های بیشتر، بیشتر شدن طول و عرض تصویر، صوت دیجیتال و چند کاناله با کیفیت بالاتر نسبت به تلویزیون های SD است.

سرانجام تلویزیون های دارای نمایشگر با کیفیت HD، تلویزیون های دیجیتالی محسوب می شوند که دارای کیفیت چندین برابر کیفیت تلویزیون با نمایشگر SD هستند. کیفیت این نمایشگرها ۷۲۰p به همراه رزولوشن ۷۲۰×۱۲۸۰ است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نصب برنامه های اندروید در ویندوز 11

نمایشگرهای فول اچ دی (Full HD)

به تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD، فرمت ۱۰۸۰ نیز گفته می شود. در این کیفیت تصویر دارای بیشترین پیکسل ۱۹۲۰ به شکل افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به شکل عمودی است، که به صورت کلی بیشترین پیکسل های تصویر را در وضعیت عمودی نشان می دهد.

در نمایشگرهای Full HD، کیفیت تصاویر در بالاترین حد خود هستند. در این گونه تلویزیون ها می توانید ریزترین جزئیات تصاویر را نیز ببینید. این نمایشگرها ۱۰۸۰P هم گفته می شوند که در آنها رزولوشن ۱۰۸۰×۱۹۲۰ است.

امتیازات و ایرادات نمایشگر Full HD

مزایای تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD به شرح زیر است:

 • قالب Full HD دارای دقت بالایی در نشان دادن جزئیات رنگ به خصوص رنگ خاکستری و تصاویر با بیشترین رزولوشن است.
 • تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD، دارای قابلیت نشان دادن سایه ها با کیفیت بالا هستند.
 • تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD، دارای تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش هستند، تا از کیفیت تصاویر در زمان افزایش نور کاسته نشود.
 • محافظت شدن چشم ها از دیگر مزایایی است که برای نمایشگرهای Full HD بیان شده است.

معایب تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD به شرح زیر است:

 • با روی کار آمدن تلویزیون هایی با نمایشگرهای ۴k، تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD رو به منسوخ شدن می روند.
 • برای داشتن تصاویر Full HD در تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD بایستی حتماً از کابل های HDMI استفاده شود، در غیر این صورت، تصاویر با کیفیت Full HD قابل مشاهده نخواهند بود.
 • تعداد زیادی از شبکه های عرضه کننده تولیدات تصویری همچون نتفلیکس، به سوی بهره گیری از تکنولوژی های ۴k و ۸k گام برداشته اند، در نتیجه تلویزیون های دارای نمایشگر Full HD قادر نیستند پاسخگوی این کیفیت ها باشند.

تفاوت نمایشگر SD و Full HD

لوازم مورد نیاز برای مشاهده تصویر Full HD

برای اینکه بتوان تصاویر Full HD را در تلویزیون و یا نمایشگرهای مختلف دید، بایستی دارای لوازم مورد نیاز برای نمایش این تصاویر بود. این لوازم به شرح زیر هستند:

 1. نمایشگری با توانایی پشتیبانی از فرمت Full HD
 2. دستگاه نمایش دهنده فرمت Full HD همچون پخش کننده Blu-ray
 3. تصاویر دارای کیفیت Full HD
 4. سیم واسطه دستگاه نمایش دهنده به نمایشگر مانند کابل HDMI

تفاوت نمایشگر SD و Full HD در یک نگاه

نمایشگرهایی که فرمت Full HD را پشتیبانی می کنند نسبت به نمایشگرهای SD از شمار پیکسل های بیشتری برخوردار هستند. همچنین تصاویر در آنها با کیفیت بالاتری نمایش داده می شوند. نمایشگرهای SD در مقایسه با نمایشگرهای Full HD تصاویر را دارای گوشه و ناهمگون نمایش می دهند. از دیگر تفاوت نمایشگر SD و Full HD این است که برای دیدن تصاویر Full HD بایستی فایل تصویری را حتماً در نمایشگر Full HD تماشا کرد ولی در مورد نمایشگرهای SD تفاوتی وجود ندارد.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد انواع نمایشگرها به بحث پرداختیم. متوجه شدیم نمایشگرهای SD، امروزه دیگر کاربرد آنچنانی ندارند و بیشتر افراد نمایشگرهای با کیفیت بالاتر از HD یعنی Full HD و بالاتر را برای دیدن تصاویر خود ترجیح می دهند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تفاوت نمایشگر SD و Full HD

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت نمایشگر SD و Full HD در چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا