مجله لوازم خانگی

علت های له شدن گوشت در چرخ گوشت

علت های له شدن گوشت در چرخ گوشت چه می باشد ؟

چرخ گوشت یکی از لوازم ضروری در آشپزخانه می باشد که بیشتر خانم های خانه دار از آن استفاده می کنند ، احتمال دارد شما هم در منزل با این مشکل رو به رو شده باشید که در هنگام کار با چرخ گوشت متوجه له شدن گوشت ها شوید .  ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما علت های له شدن گوشت در چرخ گوشت را بیان می کنیم لطفا با ما همراه باشید . به طور مثال اگر چربی گوشت زیاد باشد ، تیغه های دستگاه تیز نباشد ، گوشت را در حال گرم چرخ کنید ، استفاده از تیکه های بزرگ گوشت در هنگام چرخ کردن و … از دلایلی می باشند که می تواند باعث له شدن گوشت بشود .

دلیل استفاده از چرخ گوشت چیست ؟

له شدن گوشت در چرخ گوشت

بعضی از مردم گوشت را به صورت چرخ کرده خریداری می کنند ولی بیشتر مردم ترجیح می دهند که برای رعایت بهداشت ، گوشت را به سلیقه ی خودشان و تمیز چرخ کنند . شاید به نظر بیاید که گوشت و فرایند آن بسیار پیچیده است و غذای زیادی نمی توان با گوشت چرخ کرده درست کرد ولی باید بگوییم که با گوشت چرخ کرده شما می توانید غذا های بسیار متنوع درست کرده و نوش جان کنید . حتما شما هم متوجه شدید که وقتی گوشت را خودتان چرخ می کنید ، طعم واقعی گوشت را حس خواهید کرد ولی وقتی از فروشگاه ها گوشت چرخ کرده را به صورت آماده تهیه می کنید لذت و خوشمزگی گوشتی را که خودتان چرخ کردید ندارد . در بیشتر فروشگاه ها به خاطر نگهداری گوشت اکثرا گوشت سفت می باشد .

گوشت های چرخ شده ای که به صورت آماده می خریم ، بعد از چرخ کردن در معرض هوای آزاد قرار گرفته است و احتمال دارد که باکتری های هوا را هم جذب کرده باشد پس گوشت چرخ کرده ی آماده معمولا این مشکلات را دارند . اگر شما خودتان در منزل گوشت را چرخ کنید مقدار چربی را می توانید به اندازه ی دلخواه در گوشت بریزید . در ضمن مراقب هستید که گوشت شما دچار آلودگی نشود .

مواردی که برای شما بیان کردیم فقط برای این بود که بدانید وجود یک چرخ گوشت در خانه چقدر مهم است ولی احتمال دارد در استفاده از چرخ گوشت با مشکلاتی هم رو به رو شوید حتما برای شما هم پیش آمده که در هنگام چرخ کردن گوشت متوجه شوید که گوشت چرخ کرده له شده است در ادامه می خواهیم دلایل این مشکل را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید بهترین گوشت چرخ کرده را در خانه تهیه کنید .

دلایل اصلی له شدن گوشت در چرخ گوشت چیست ؟

مشکلات چرخ گوشت و له شدن گوشت در آن می تواند به علت های متفاوتی باشد که تمیز نکردن و نگهداری نادرست چرخ گوشت هم یکی از این علت هاست . که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد . استفاده ی درست و نگهداری صحیح از این دستگاه می تواند باعث شود که عمر دستگاه شما زیاد شده و بتوانید از آن بهره ی درست ببرید .

علت اصلی و مهم له شدن گوشت در چرخ گوشت

علت های مهم له شدن گوشت در چرخ گوشت موارد زیر می باشد .

 • هیچگاه به طور مداوم و پشت سر هم ، برای مدت طولانی از چرخ گوشت خود استفاده نکنید . زیرا باعث آسیب دیدگی و کم شدن کارایی آن می شود .
 • اگر گوشت شما دارای رگه های پوست باشد در هنگام چرخ کردن امکان دارد گوشت له شود .
 • اگر مسیر گوشت به دلیل چربی ، استخوان و پوست ، مسدود شود باعث له شدن گوشت داخل دستگاه می شود .
 • در صورتی که قطعات داخل دستگاه را درست نبندید باعث له شدن گوشت خواهد شد .
 • کند شدن و یا زنگ زدن تیغه ها می تواند باعث له شدن گوشت شود .
 • برای تهیه ی گوشت چرخ کرده ی مناسب با استفاده از چرخ گوشت و بدون له شدن ، به این طریق عمل کنید : گوشت را بعد از خریدن شسته و بگذارید آب آن کامل خارج شود . سپس تکه تکه کرده و رگه ی های ضخیم پوست را از آن جدا کنید و در کیسه فریزر بگذارید  ، برای حدود نیم ساعت گوشت را درون فریزر قرار دهید تا شلی گوشت برطرف شود . بعد از آن گوشت آماده ی چرخ کردن می باشد . برای حفظ رعایت بهداشت هیچگاه گوشت را در فضای بیرون یخچال و بدون درپوش قرار ندهید .
 • قبل از چرخ کردن حتما بطور کامل استخوان ها را از گوشت جدا کنید زیرا استخوان باعث خواهد شد که گوشت خوب چرخ نشده و به دستگاه فشار زیادی وارد شود .
 • سعی کنید حتما قبل از چرخ کردن گوشت ، آن را به صورت تکه های حداکثر ۳ تا ۶ سانتی خرد کنید زیرا تکه های بزرگ گوشت ، باعث له شدن آن و گیر کردن در لوله دستگاه  خواهد شد . دقت داشته باشید حتما اول گوشت ها را خرد کنید بعد اقدام به چرخ کردن نمایید .
 • کند بودن پنجره ی چرخ گوشت یکی از دلایل له شدن گوشت می باشد . کند شدن پنجره ی چرخ گوشت باعث خواهد شد که به مرور زمان سرعت چرخ گوشت کم شده و کیفیت گوشت های چرخ کرده شما هم پایین بیاید .
 • اگر تیغه ی چرخ گوشت را برعکس داخل دستگاه بگذارید باعث می شود که گوشت له شده و خوب هم چرخ نخواهد شد .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیر جنرال الکتریک General Electric در کرج

در ادامه مطالب بعضی از موارد مهم بالا را برای شما توضیح می دهیم :

گرفتگی و مسدود شدن چرخ گوشت

اگر در هنگام چرخ کردن گوشت ، از گوشت های پر چرب استفاده کنید امکان دارد باعث مسدود شدن چرخ گوشت شود . بطور معمول باید ۲۰ درصد از گوشت شما چربی داشته باشد تا هم مشکلی در چرخ کردن پیش نیاید و هم مناسب برای غذا باشد . اگر شما به دلایلی می خواهید گوشت بدون چربی را چرخ کنید بهتر است که قبل از شروع به کار ، مقداری روغن خوراکی و یا گیاهی به آن اضافه کنید .

دقت داشته باشید چه گوشت شما چربی زیاد داشته باشد و چه اصلا چربی نداشته باشد و خشک باشد ، هر دو مورد باعث له شدن گوشت در هنگام چرخ کردن می شود .

شما در هر مکانی و از هر چرخ گوشتی که استفاده می کنید بعد از چرخ کردن حتما باید آن را تمیز کنید . چه چرخ گوشت صنعتی و چه چرخ گوشت خانگی ، فرقی ندارد در هر صورت باید بعد از اتمام کار ، کاملا شسته و تمیز شود .

اگر نکات مهم را که گفتیم رعایت کردید و دستگاه را تمیز کردید ولی هنوز مشکل گرفتگی و مسدود شدن بر طرف نشده ، بهتر است گوشت را قبل از چرخ کردن به قطعات کوچک بریده و کمی آن را منجمد کنید .

کم کردن گوشت برای جلوگیری از له شدن آن

له شدن گوشت در چرخ گوشت

در هنگام چرخ کردن گوشت در چرخ گوشت اصطکاک به وجود می آید اما اگر گوشت منجمد شده باشد اصطکاک کم تر خواهد شد . ضمنا می توانید برای کم کردن اصطکاک از روغن زیتون استفاده کنید . مقدار کمی روغن زیتون به قسمت های مختلف داخلی چرخ گوشت بمالید . در ضمن طعم گوشت هم با روغن زیتون بهتر خواهد شد .

زنگ زدن قطعات مختلف چرخ گوشت

در اثر استفاده زیاد از چرخ گوشت احتمال دارد که قطعات داخلی کدر شوند و بعضی از قطعات هم نیاز به تیز کردن داشته باشند . همانطور که می دانید تیغه ی چرخ گوشت اگر تیز نباشد . باعث خواهد شد که گوشت خوب چرخ نشود و همچنین باعث له شدن گوشت هم خواهد شد .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت توستر و آون توستر چیست | توستر بهتر است یا آون توستر؟

حتما بعد از شستشو ، قطعات مختلف دستگاه را کاملا خشک کنید زیرا خشک نکردن قطعات باعث زنگ زدن قطعات و همچنین کم شدن عمر چرخ گوشت و کم شدن کیفیت گوشت چرخ کرده خواهد شد .

بستن اشتباه قطعات چرخ گوشت یکی دیگر از دلایل له شدن گوشت

اگر هنگام سر هم کردن قطعات دستگاه ، آنها را در جای خود قرار ندهید به قسمت های دیگر دستگاه آسیب وارد خواهد شد . مثلا اگر تیغه را بر عکس بگذارید باعث می شود که گوشت خوب چرخ نشده و له شود و همچنین به موتور دستگاه هم فشار زیادی وارد می شود ، سعی کنید همیشه قطعات را درست و در جای خود قرار دهید تا عمر دستگاه شما زیاد شود .

کند شدن و شکستن تیغه به دلیل وجود استخوان

به مرور زمان و استفاده مداوم از چرخ گوشت ، تیغه ی آن از بین خواهد رفت مخصوصا اگر استخوانی را همراه گوشت چرخ کنید این باعث خواهد شد که تیغه زود تر از بین برود ، هر چند وقت یک بار دندانه های تیغه را چک کنید و اگر نیاز به تیز کردن یا تعویض داشت آن ها را تیز یا عوض کنید دقت داشته باشید اگر تیغه ی چرخ گوشت کند باشد در هنگام استفاده فشار زیادی به موتور خواهد آمد و گاهی هم شاید باعث سوختن موتور شود . اگر در هنگام کار با چرخ گوشت متوجه بوی سوختن و یا جرقه شدید ، سریعا چرخ گوشت را خاموش کنید به احتمال زیاد موتور اشکال پیدا  کرده است .

روشن نشدن چرخ گوشت

در صورت استفاده ی نادرست از دستگاه چرخ گوشت امکان دارد با روشن نشدن دستگاه رو به رو شوید . در این صورت اول دو شاخه را چک کنید و ببینید روی پریز برق سفت شده است یا نه ، زیرا شل بودن دو شاخه باعث روشن نشدن دستگاه خواهد شد در مرحله ی دوم پریز را چک کنید و ببینید سالم است یا خیر ، برای این کار می توانید یک وسیله ی برقی دیگر را به آن پریز وصل کرده و ببینید آیا روشن می شود ؟ و به این صورت از سلامت پریز مطمئن شوید

اگر باز هم مشکل حل نشد احتمالا کلید و یا سیم های داخلی دستگاه ایراد پیدا کرده است ضمنا اگر دستگاه شما باتری قابل شارژ دارد باید باتری را چک کنید و آن را شارژ کرده سپس دوباره امتحان کنید . اگر باز هم چرخ گوشت روشن نشد برای تعمیر آن به تعمیر کار مجاز مراجعه کنید .

نکات ایمنی برای استفاده درست از چرخ گوشت

 • استفاده کردن از موادی که اسیدی هستند مانند پیاز باعث می شود که تیغه ی چرخ گوشت کند شود پس سعی کنید هیچگاه مواد اسیدی مانند پیاز را درون دستگاه نریزید .
 • برای خرد کردن سبزیجات و چیزهایی که آب دارد هیچگاه از چرخ گوشت استفاده نکنید زیرا استفاده ی نادرست از آن باعث خرابی دستگاه و یا سوختن موتور می شود .
 • در فواصل کوتاه و به مدت طولانی هرگز از چرخ گوشت استفاده نکنید بهتر است اگر گوشت زیادی را می خواهید چرخ کنید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بین چرخ کردن فاصله بیندازید .
 • بعد از هر بار شستن حتما قطعات را خوب خشک کنید .
 • هیچ گاه چرخ گوشت را خالی روشن نکنید . در زمان استفاده بلافاصله بعد از روشن کردن دستگاه ، گوشت را داخل دستگاه بریزید .زیرا اگر دستگاه خالی روشن شود دمای موتور زیاد شده و به چرخ گوشت آسیب می رسد .
 • یرای تمیز کردن قسمت های برقی ، هیچگاه از دستمال خیس استفاده نکنید .

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک امداد برای شما دلایل له شدن گوشت را بیان کردیم همچنین نکاتی را برای استفاده ی درست از چرخ گوشت بیان کردیم .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد

سفره هایتان پر برکت باد .

علت های له شدن گوشت در چرخ گوشت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی علت های له شدن گوشت در چرخ گوشت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا