مجله لوازم خانگی

تعمیر توستر دلمونتی Delmonti | خدمات تعمیرات توستر دلمونتی

توستر دستگاهی برقی با کارایی ساده است. از توستر در جهت گرم­ کردن نان و یا مقدار ­کمی مواد غذایی از جمله پیتزا، ساندویچ و… استفاده میشود. بنابراین کارایی آن نسبت به مایکروویو و مایکروفر ساده ­تر است. در این مقاله نکات مهمی در رابطه با توستر به همراه ایرادات رایج توستر را بیان خواهیم کرد همراه ما باشید.

توسترها چگونه کار می­کنند؟

توستر یک دستگاه الکتریکی گرمایی با زمان­ سنج است. که بیشتر توسترها شبیه به هم کار می­ کند . یک برش نان یا هر نوع غذایی دیگر از بالا، داخل محفظه توستر قرار می­ دهیم. بعد دسته­ محفظه را به سمت پایین می کشید و در انتها سوئیچ داخلی المنت گرمایی را روشن می ­کنید. وقتی زمان ­سنج دورش تمام شد،  المنت را خاموش می کند و بعد سلونوئید محفظه را به سمت بالا رها می­ کند که نان از آن بیرون می ­آید. توستر فر دار هم که می­توان با آن غذاهای مختلف را طبخ و گرم کرد، متفاوت عمل می کند.

نکات مهم در زمینه­ استفاده از توستر

 1. خرده ­های نان را حتما به طور مداوم از توستر خارج کنید .
 2. از توستر جهت داغ نمودن مقدار زیادی نان در یک مرحله استفاده نکنید .
 3. هر نوع اتصال بدنه در توستر را جدی بگیرید، و حتما به جستجو و رفع مشکل بپردازید .
 4. در صورت ضربه دیدن و افتادن توستر ، قبل از اتصال به برق ، از سالم  بودن قطعات آن اطمینان حاصل فرمایید .
 5. در صورت زخمی بودن سیم رابط دستگاه­ ، سریعا آن را تعویض و تعمیر نمایید .

معمولا استفاده از توستر کمتر از مایکروویو است. چرا که کارایی زیادی ندارد. حرارت ایجاد شده در توستر، توسط عبور جریان الکتریکی از مقاومت‌های سیمی تخت ایجاد میشود. در ادامه نحوه­ تعمیر توستر و مشکلات رایج در توستر را به اختصار توضیح می ­دهیم.

نکته ­ی بسیار مهم :  هرگز حتی دست به عیب یابی دستگاه توستر خود نزنید و این کار را به متخصصین این امر بسپارید،  همین عیب یابی ممکن است دستگاه را دچار مشکل جدی نماید و همچنین ممکن است باعث آسیب دیدگی شدید برای خود شما شود.

تعمیر توستر دلمونتی

 ۷ مشکل رایج در توستر که در اغلب توسترها به مرور زمان شاهد آن هستیم:

 • عدم روشن شدن توستر
 • هر زمان  توستر روشن می‌شود باعث پریدن فیوز منزل می‌ شود
 • عدم بالا آمدن سیلندر پس از داغ شدن نان و غذا
 • مشاهده­ خروج دود از توستر
 • استشمام بوی سوختن لاستیک از توستر
 • عدم تولید حرارت توسط دستگاه توستر
 • عدم درست کار کردن تایمر توستر

علت عدم روشن شدن توستر

۶ دلیل برای روشن نشدن توستر وجود دارد:

پریز برق ندارد:

در این حالت مشکل از اتصالات برقی به دستگاه است. برای حل این مشکل دستگاه دیگری را به پریز متصل کنید و آن را آزمایش کنید. اگر دستگاه روشن شود پریز سالم است. در غیر این صورت روشن نشدن توستر به دلیل خراب بودن یا اتصالات پریز برق است که باید عیب­ یابی و رفع شود. جهت عیب­ یابی پریز از یک ولت متر یا آومتر استفاده ­کنید. توسط این وسیله می‌توان ولتاژ پریز را اندازه ­گیری کرد. اگر پریز سالم باشد، عقربه حرکت کرده و منحرف می‌شود و عدد ۲۲۰ ولت بر روی آن نمایش  داده ­ می‌شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و عیب یابی اتو دلمونتی Delmonti | نمایندگی اتو دلمونتی در تهران

دو شاخه­ دستگاه خراب است:

دلیل دوم روشن نشدن توستر خراب شدن کابل اتصال توستر است. اگر بر روی سیم دستگاه ساییدگی و یا له شدگی مشاهده کردید، سیم باید عوض شود. در غیر این صورت برای جلوگیری از خطر آتش ­سوزی دستگاه را از برق بکشید. ورودی‌ های داخلی توستر را به هم وصل کرده و رابط‌ های اهم متر را به دو شاخه متصل نمایید. اگر دو شاخه و سیم سالم باشد، عقربه باید حرکت کرده و منحرف شود. اگر مشکل از دو شاخه و سیم رابط باشد،  باید آنها را تعویض کنید. سیم رابط و دو شاخه جدید باید با جریان مصرفی توستر مطابقت داشته باشند.

 خراب بودن ترموستات توستر:

سومین دلیل روشن نشدن دستگاه، خراب شدن ترموستات توستر است. ترموستات باید از دستگاه خارج شود. برای این کار درپوش زیرین توستر را به آرامی باز کنید. ترموستات را از محل خارج کرده و هادی‌ ها را از ترموستات جدا نمایید. رابطه‌ های آومتر را به آن وصل نمایید. اکنون ولوم ترموستات را در جهت عقربه‌ های ساعت بچرخانید. در این لحظه عقربه­ آومتر باید منحرف شده و روی صفر بایستد. با چرخاندن دوباره­ آومتر در جهت عکس، عقربه به حالت بی نهایت بر می‌گردد. اگر این اتفاق نیفتد، نشان دهنده­ خراب شدن ترموستات بوده و باید آن را تنظیم و یا تعویض نمایید.

سوختن فیوز محافظ دستگاه :

برای کسب اطمینان از سالم بودن فیوزتوستر، آن را توسط آومتر بررسی نمایید. سیم‌های رابط فیوز را از آن جدا کنید. سپس رابط‌های آومتر را به دو پایه فیوز وصل کنید. اگر فیوز سالم باشد عقربه‌های آومتر عدد صفر را نشان می‌دهند. در غیر این صورت فیوز باید عوض شود. همچنین در بعضی از توستر‌ها از فیوز شیشه‌ای استفاده شده ­است. اگر فیوز سوخته باشد،  شیشه سیاه خواهد شد، و دیگر نیازی به آزمایش کردن با آومتر نخواهد بود.

تعمیر توستر دلمونتی

قطع شدن المنت ها­ی توستر:

عمدتا همه­ ی المنت‌های توستر با هم قطع نمی‌شوند. مگر اینکه توستر از جایی سقوط کرده و یا روی آن آب ریخته باشد. در صورت قطع شدن یک یا همه ­ی المنت‌ها باید توسط تعمیرکار بررسی شده و مدار توستر ارزیابی شود.

قطع شدن مدار توستر:

آخرین علت روشن نشدن توستر می تواند، جدا شدن یکی از سیم‌های اصلی از جایگاه خود باشد. برای رفع این مشکل ابتدا دستگاه را بازکرده و سیم‌های آن را مورد بررسی قرار دهید. در صورت قطع شدن هر کدام از سیم ها، آن را مجددا به محل خودشان وصل کنید.

 هر زمان توستر را روشن می­ کنید فیوز منزل می‌پرد

اولین دلیل: سیم‌های اصلی از محل خود جدا شده­ اند. اگر توستر از بلندی سقوط کرده باشد و یا ضربه‌ای محکم به آن وارد شده­ باشد، سیم‌های اصلی از محل خود خارج می‌شوند. در این هنگام به سیم‌های دیگر برخورد کرده و این مشکل را به وجود می‌آورند. جهت رفع این مشکل سیم‌ها را مجددا در جای خود متصل نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر سولاردام دلمونتی Delmonti | نمایندگی دلمونتی در تهران

دومین دلیل: عایق سیم­ های‌ هادی سوخته اند. تمام هادی‌ های توستر از درون با عایق‌های نسوز پوشش داده شده ­اند. در اثر کار کردن زیاد توستر، این عایق‌ها از بین خواهند رفت. در این صورت هنگامی که هادی‌ ها به یکدیگر برخورد می‌کنند، سوختگی کوتاهی رخ می‌دهد و موجب قطع جریان برق می­ شود. در این مواقع  برای رفع مشکل باید هادی‌ها را تعویض نمایید.

بعد از داغ شدن نان سیلندر بالا نمی‌آید

معمولا با داغ شدن نان یا هر ماده­ دیگری سیلندر‌ها باید به طرف بالا حرکت­ کنند، در غیر این صورت یکی از مشکلات زیر رخ داده اند:

اولین دلیل بالا نیامدن سیلندر آن است که در بخش مکانیکی توستر مشکلی به وجود آمده است. دستگاه را از برق بکشید. با باز کردن بخش زیرین سیلندر‌ها را با دست فشار دهید. با این کار زبانه­ خارج شده­ سیلندر درجای خود مستقر می‌شود. سپس زبانه را با دست بکشید. این فشار باعث برگرداندن سیلندر به سمت بالا می‌شود. در غیر این صورت قطعات  نام برده شده باید تعویض گردند.

دومین دلیلی که باعث ایجاد این مشکل شده آن است که سیم پیچ رله مغناطیسی سوخته است. درپوش دستگاه را باز کنید و سیلندر را به طرف پایین فشار دهید. توسط سیم رابط ۲۲۰ ولت را به سیم پیچ رله وصل نمایید. در صورت سالم بودن، زبان جذب شده و سیلندر به سمت بالا می‌آید. در غیر این صورت رله مغناطیسی باید سیم پیچی ویا تعویض گردد.

مشاهده­ خروج دود از توستر

علت ایجاد این مشکل وجود خرده نان در زیر توستر و یا چسبیدن نان به المنت­های توستر است. برای رفع این مشکل المنت و سینی زی ر توستر را تمیز نمایید.

استشمام بوی سوختگی لاستیک از توستر

هادی‌ها مجهز به وارنیش هستند. در صورت از بین رفتن هادی­ ها در برابر حرارت، عایق بندی سیم‌ها هم دچار سوختگی شده و ممکن است به بدنه اتصالی کنند. در این صورت وارنیش‌ها را باید تعویض نمایید.

عدم تولید حرارت توسط توستر؟

در واقع علت ایجاد این مشکل آن است که المنت ­ها یا سیم ارتباطی آن­ها از محل خود خارج و قطع شده­ اند.

تایمر توستر برقی به درستی کار نمی­ کند

دلایل مختلفی برای خرابی تایمر توستر  وجود دارد از جمله­ آنها:

 • ممکن است فنر تایمر مکانیکی خراب شده باشد
 • ممکن است چرخ دنده­ تایمر شکسته باشد
 • ممکن است فیوز محافظ دچار سوختگی شده باشد
 • احتمال دارد قسمت فرمان یکی از قطعات الکترونیکی دچار مشکل شده باشد

سخن آخر

در این مقاله ایرادات رایج توستر دلمونتی همچین شیوه عیب یابی را برای شما کاربران بیان کردیم تا آشنایی بیش تری از توستر دلمونتی خود داشته باشید. امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید واقع شده باشد.

 

تعمیر توستر دلمونتی Delmonti | نمایندگی دلمونتی در تهران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای تعمیر توستر دلمونتی Delmonti | نمایندگی دلمونتی در تهران

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا