مجله

تاریخچه ساخت ماشین ظرفشویی

مخترع ماشین ظرفشویی که بود ؟ ویژگی های ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در مقاله های قبلی در رابطه با تاریخچه ماشین لباسشویی و… صحبت کردیم ، حال در این مقاله به سراغ ماشین ظرفشویی خواهیم رفت و مواردی نظیر مخترع ماشین ظرفشویی ، اهمیت ماشین ظرفشویی و… را بصورت دقیق بررسی می کنیم تا شما عزیزان با این وسیله مهم بیشتر آشنا شوید.

امروزه اهمیت و جایگاه تکنولوژی و نقش آن در آسایش بشر بر کسی پوشیده نیست. تکنولوژی و در معنای خاص آن تجهیزات الکترونیکی در دنیای فعلی عضوی جدا نشدنی از انسان شده به نحوی که زندگی بدون آن تا حدودی غیر ممکن به نظر می­رسد. این دستگاه­ها که در ابعاد گوناگون طراحی و ساخته می­شوند هریک کاربرد خاصی دارند. از قطعات بسیار کوچکی مانند خازن و دیود گرفته تا تلفن همراه، کامپیوتر، یخچال، ماشین ظرفشویی و هر یک نقش مهمی در زندگی امروزه مردم بازی می کنند. از مهم ترین دست آوردهای تکنولوژی و تجهیزات الکترونیکی می توان به لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه اشاره نمود.

ابزاری که وجودشان مایه آرامش هر خانه ای بوده و به زندگی جذابیت مضاعفی بخشیده است. از مهم ترین این لوازم که در حال حاضر در اغلب خانه ها موجود بوده می توان به ماشین ظرفشویی اشاره نمود. این دستگاه توانست یکی از بزرگترین معضلات یعنی معضل ظروف کثیف را برطرف نماید. ماشین های ظرفشویی امروزی با تکنولوژی پیشرفته جدید قادر بوده تا اغلب کثیفی ها را زدوده و نهایتاً ظروفی تمیز و پاکیزه را به شما تحویل داده و همچنین با کاهش مصرف در آب به نوعی موجبات صرفه­ جویی، کاهش هزینه ها و کمک به جلوگیری از هدر رفت آب را فراهم آورند.

تاریخچه ماشین ظرفشویی

تاریخچه ماشین ظرفشویی:

ساخت نخستین ماشین ظرفشویی به زمانی در حدود ۱۶۰ سال قبل باز می گردد. ظهور اولین ماشین ظرفشویی باعث ایجاد یک انقلاب در زمان خود شده و به نوعی شرایط ساخت ماشین ظرفشویی های پیشرفته امروزی را بوجود آورد. دستگاه های ظرفشویی امروزی تکنولوژی شگفت انگیزی داشته و با ظاهر بسیار زیبا و کاربرد فوق العاده ، در اغلب خانه ها جایی برای خود باز کرده اند.

اولین اختراع ماشین ظرفشویی که در تاریخ ثبت شده به سال ۱۸۵۰ برمی گردد. این دستگاه در آن زمان توسط فردی به نام جول هافمن و از جنس چوب ساخته شده بوده است. در ادامه یعنی در سال ۱۸۸۷ یک خانم ثروتمند به نام جوزفین کوکرین در راستای تقویت و ارتقاء اختراع هافمن تلاش نموده و در نهایت توانست ماشین ظرفشویی جدید را ارائه دهد. این ماشین از اجزایی مانند رینگ های چوبی، دیگ بخار مسی تشکیل شده بود. منبع تغذیه این وسیله توسط برق یا به واسطه چرخاندن یک قرقره با دست تأمین می شده است. ظرف ها نیز در محفظه داخلی دستگاه که از یکسری سیم ساخته شده بوده قرار می گرفته و سپس آب و مواد شوینده بر روی آن ها ریخته می شد.

در ادامه و در سال ۱۹۲۴ ماشین ظرفشویی دیگری که مراتب پیشرفت بیشتر و بهره وری بهتری نسبت به نیاکان خود داشته ساخته شد. این دستگاه مانند ماشین های امروزی از یک سیستم آب پاش و محل قرارگیری ظروف برخوردار بوده است. لیکن در این مدل نیز نواقصی مانند طراحی نامناسب در قسمت لوله کشی آب بوده(بدلیل اینکه در آن زمان سیستم لوله کشی درستی وجود نداشته و تنها ثروتمندان از این امکان برخوردار بودند) و صرفاً سرمایه داران توانایی تهیه و استفاده از آن را داشتند. گفتنی است که این دستگاه شباهت هایی به ماشین ظرفشویی های امروزی نیز داشته است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم برای مراقبت از پوست | آرا نیک

این اختراع تا سال ۱۹۵۰ در زمره اقلام گران قیمت جای گرفت تا اینکه در سال ۱۹۷۰ به مرور در آمریکا مردم به استفاده از ماشین ظرفشویی و تجهیز منازل خود به این وسیله ضروری روی آوردند. این اتفاق تا امروز ادامه داشته تا جایی که در حال حاضر در اکثر خانه ها این دستگاه وجود داشته و مورد استفاده قرار می گیرد.

ماشین ظرفشویی های مدرن و پیشرفته با بهره مندی از تکنولوژی روز شرایط بسیار مطلوبی را برای انسان در حوزه شست و شوی ظروف فراهم نموده است. این دستگاه با برخورداری از امکانات جدیدی مانند شست و شوی سریع، آب کشی با آب گرم، برنامه های شست وشوی متنوع ، امکان تنظیم زمان روشن و خاموش شدن، تنظیم مقدار زمان شست و شو و باعث از بین رفتن دغدغه ظروف کثیف در دنیای فعلی شده اند. این دستگاه با توجه به مصرف پایین آب باعث شده تا یکی از مهم ترین مشکلات بشریت یعنی کمبود آب حداقل در حوزه شست و شوی ظروف تا حدود زیادی مرتفع گردد. با این توضیح استفاده از این دستگاه در ایران به دلیل کمبود آب و مشکلات دائمی کم آبی می تواند مثمر ثمر باشد.

تاریخچه ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی در ایران

در ایران نیز در سنوات اخیر استفاده از ماشین ظرفشویی در میان مردم به میزان قابل توجهی گسترش یافته و متعاقب آن برندهای گوناگون ایرانی از قبیل پاکشوما، دوو، اسنوا، هیمالیا و در زمینه تولید این دستگاه اقدامات و پیشرفت های مؤثری انجام داده اند. نخستین ماشین ظرفشویی ایرانی در سال ۱۳۹۹ بوسیله شرکت پاکشوما ساخته شده و در اختیار عموم قرار گرفت.

انواع ماشین ظرفشویی را می توان به ۳ نوع ایستاده، توکار و رومیزی تقسیم بندی نمود. ماشین ایستاده گنجایش بسیار بالایی داشته و همانند یخچال و ماشین ظرفشویی در آشپزخانه قرار می گیرد. ظرفشویی توکار قابل جابه جا شدن نبوده، نمایی زیبایی داشته، تعمیر آن به سختی صورت پذیرفته و داخل کابین جانمایی می شود. در نهایت دستگاه ظرفشویی رومیزی که در اشکال و ابعاد و رنگ های گوناگون و متنوعی بوده ، قابلیت جابه جایی را داشته و در محلی مانند روی میز قرار گرفته و گنجایش کمتری به نسبت ماشین های ایستاده دارد.

بخش های گوناگون ماشین های ظرفشویی مدرن و امروزی شامل موارد زیر می باشد:

 1. قسمت گرم کننده آب: که باعث شست و شوی هرچه بهتر ظروف می گردد .
 2. فیلتر: که باعث جلوگیری از انسداد مسیر خروج آب می شود.
 3. افشانه های آب: آب را با فشار بسیار بالایی برای شست و شوی مطلوب بر روی ظروف می پاشند.
 4. مخزن : همانطور که از نامش پیداست وظیفه مشخص نگهداری آب را دارد.
 5. قفسه ظروف: که در اندازه های متفاوت برای ظروف مختلف تعبیه شده است.
 6. خشک کن: وظیفه خشک و براق نمودن را بر عهده دارد.
 7. برد و تراشه الکترونیکی: این قسمت اصلی ترین بخش این دستگاه بوده و به عبارتی مغز متفکر آن محسوب شده و تفاوت و کارایی در آن در افزایش یا کاهش قیمت ماشین ظرفشویی تأثیر زیادی دارد. این قطعه موجب می گردد تا بتوانیم از برنامه های پیش فرض برای شست و شوی ظروف استفاده کنیم و یا در صورت نیاز برنامه ای جدید(مطابق با نظر فرد) را در دستگاه وارد نماییم.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش کامل استفاده از اتوپرس

مهمترین قابلیت های یک ماشین ظرفشویی مدرن، پیشرفته و کارآمد که در هنگام خرید باید به آن دقت شود عبارت است از:

 1. برخورداری از استانداردهای لازم: یک ماشین ظرفشویی خوب ماشینی است که از تمامی استانداردهای روز دنیا در حوزه مصرف آب و برق برخوردار بوده تا از هزینه های اضافی و هدر رفت منابع انرژی جلوگیری نماید.
 2. پره های آب پاش: تعداد آب پاش در ماشین ظرفشویی رابطه مستقیمی با کیفیت شست و شوی این دستگاه داشته بنابراین در زمان خرید این وسیله باید به این موضوع دقت زیادی شود.
 3. کم صدا بودن: کم سر و صدا بودن این دستگاه و برخورداری این وسیله از برنامه شروع خودکار در زمان هایی که خانه خالی از سکنه بوده و یا مصرف انرژی در بالاترین حد خود قرار نداشته می تواند یک امتیاز مثبت برای این وسیله الکترونیکی باشد.
 4. سنسورها: سنسورها در ماشین ظرفشویی می توانند مقدار آب مصرفی و همچنین میزان کثیفی ظرف ها را بسنجند و با این عمل خود کارایی این دستگاه را تا حدود بسیار زیادی افزایش دهند.
 5. مصرف پایین: با توجه به کمبود آب در ایران و جهان و همچنین افزایش روز افزون انرژی این مورد بایستی حتماً مورد توجه جدی قرار گیرد. کم مصرف بودن با تکنولوژی دستگاه ارتباط مستقیم دارد. شاید خرید یک دستگاه پرمصرف اما گران قیمت در ابتدای امر هزینه کمتری را به شما متحمل کند لیکن در آینده نزدیک هزینه های انرژی مصرفی و همچنین لوازم جانبی بی کیفیت آن دستگاه باعث سلب آرامش و آسایش شما می گردد.
 6. ضمانت نامه یا گارانتی: در زمان خرید ماشین ظرفشویی به ضمانت نامه و شرکتی که ضمانت دستگاه شما را (از حیث خدمات رسانی) بر عهده گرفته مورد بررسی دقیق قرار داده و سعی کنید ماشینی که بیشترین گارانتی را داشته انتخاب نمایید.
 7. روشن شدن خودکار: این قابلیت به شما امکان می دهد که زمان روشن شدن ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید. به عنوان مثال در فصل گرما برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به دستگاه بدلیل نوسانات برق شما برنامه ماشین را در ساعاتی که پیک مصرف نبوده تنظیم نموده و خود به استراحت بپردازید.
 8. امکان آبکشی اضافی: این قابلیت در اغلب ماشین های امروزی وجود داشته و برای افرادی که حساسیت بالایی نسبت به تمیزی داشته بسیار مفید می باشد.
 9. مقاومت سبدها و ریل آنها: جنس سبد ها و مقاومت و استحکام ریل آن ها نکته ای دیگر بوده که عدم توجه به آن در می تواند باعث پشیمانی شود. اگر دستگاه شما در این قسمت دچار ضعف باشد دیگر توانایی و قابلیت شست و شوی ظروف با حداکثر ظرفیت را حداقل در طولانی مدت نخواهد داشت.
 10. قفسه های متحرک: با توجه به تفاوت ابعاد ظروف بایستی ماشین ظرفشویی از این قابلیت برخوردار باشد تا بتوان برخی ظروف بزرگ مانند دیس را درون آن گنجانده و از قابلیت شست و شوی آن بهره برد.

سخن پایانی

در پایان این مقاله از مجله ایبک باید عنوان داشت که در دنیای فعلی تکنولوژی و تجهیزات الکترونیکی با زندگی روزمره انسان آمیخته شده که یکی از مهم ترین این لوازم ماشین ظرفشویی می باشد. این وسیله علاوه بر ایجاد آرامش و آسایش برای بشر توانسته با بهره مندی از تکنولوژی روز مصرف انرژی را تا حدود قابل ملاحظه ای کاهش داده و از این طریق جایگاه خود را در اغلب خانه ها پیدا نماید ، از شما عزیزان دعوت میکنم تا نظراتتان را در رابطه با این مقاله با ما در میان بگذارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تاریخچه ماشین ظرفشویی

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با تاریخچه ماشین ظرفشویی و علت اختراع آن

امتیاز کاربر: ۴.۵۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا