مجله

۲۲ سپتامبر روز جهانی بدون خودرو سال ۱۴۰۱

روز جهانی بدون خودرو چه روزی است ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی خودرو روزی است که مسیر انسان ها به سمت دنیای پاک تشویق می شود ، در این مقاله از وب سایت بزرگ ایبک به سراغ روز جهانی بدون خودرو خواهیم رفت و از علت نام گذاری این روز تا اینکه در چه کشورهایی رواج دارد و به رسمیت شناخته می شود برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد ، با ما همراه باشید تا با این روز بیشتر از پیش آشنا شوید.

در طول روز همه شما زمان زیادی را در ترافیک های شهری و بین شهری از دست می دهید و اگر کمی دقت کنید اکثریت خودروهای در خیابان تک سر نشین هستند و  کمتر کسی را مشاهده میکنیم که وسیله نقلیه داشته باشد اما هنگام رفتن به سرکار زمانی که تنها است از دوچرخه استفاده کند حتی اگر محل کار وی در فاصله کمی باشد؛ این اتفاق اصلا خوب نیست و ترویج روند زندگی بدون خودرو چرخه حیات زیرست را طولانی تر میکند ، همه ما میدانیم که خودرو و آلودگی های یک خودرو چه ضررهایی میتواند برای بشریت داشته باشد ، آلایندگی خودروها چیزیست که جبران پذیر نخواهد بود و آلودگی های خودرو ها میتواند ضررهایی جبران ناپذیر را به سلامت هر انسان بزند و شک نکنید که هیچ کدام چه در طبیعت چه در انسان جبران پذیر نخواهد بود.

چطور به روز جهانی بدون خودرو کمک کنیم؟

دوستان زیادی هستند که از من پرسیده بودند چطور میتونیم به این روز کمک کنیم ؟ چطور به ترویج این روز دامن بزنیم ؟ چطور بین همه مردم این روند را جای بیندازیم؟ اگر خودمان را در نظر بگیریم و نخواهیم تعارف داشته باشیم وقتی محل کار ما از ۵۰۰ متر تا یک کیلومتر با ما فاصله دارد چه اقدامی انجام میدهیم برای رفتن به سر کار ؟ ابتدا سوییچ خودرو شخصی رو برداشته و به سراغ آن می رویم! اگر خودرو شخصی در دسترس نباشد گوشی موبایل رو برمی داریم و سراغ تاکسی اینترنتی میریم ! تا این قسمت داستان اصلا درست نیست و هر دو حالت داریم به روند تک سرنشینی دامن میزنیم !! بعد از اون اگر هر دو این موارد نباشه به سراغ تاکسی خواهیم رفت که درسته کار درستی نیست ولی از دو مورد اول بهتره ! اگر تاکسی هم نبود به نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس مراجعه خواهیم کرد ! این قسمت یکم بهتره اما باز هم از دید طبیعت کار درستی انجام ندادید چرا که شما فقط یک کیلومتر فاصله دارید و نهایتا توی ۱۰ دقیقه به مسیر دلخواه خودتون می رسید.

روز جهانی بدون خودرو

حالا کمی بهتر به موضوع نگاه کنیم ، بهترین راه برای این مسیر چه روشی خواهد بود ؟ اگر از سلامت جسمی برخوردار هستید بهترین راه پیاده روی خواهد بود که هم به سلامت شما کمک میکند و هم اینکه هیچ هزینه و آلودگی و ترافیکی برای شما در پیش روی نخواهد داشت ، حالا یه زمانی هست که مشکلی برای پیاده روی داریم یا راهمون بجای یک کیلومتر ۵ تا ۷ کیلومتر هست در این موقع بهترین آیتم چی میتونه باشه به نظر شما ؟ بله درست حدس زدید دوچرخه میتونه بهترین آیتم برای طی کردن این مسیر باشه ، چرا که دوچرخه هم ورزش خواهد بود و هم به طبیعت و افزایش عمر طبیعت کمک شایانی کرده اید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بررسی دلایل کپک زدن نان در یخچال راه حل جلوگیری از آن

خیلی از کاربران هستند که میگن من نمیتونم بخاطر طبیعت منافع خودم رو زیر سوال ببرم! اما دقت کنید منافع شما اگر امروز کمی زیر فشار باشد آینده فرزندان شما عزیزان بهتر و سالم تر خواهد بود! بدون خودرو یکی از روزهای مهم و با ارزش به شمار میره و شکی در این مورد نداشته باشید که نیاز به احترام و انجام امورات مربوط به این روز واجب خواهد بود تا بتوانیم دنیای پاک و درستی داشته باشیم.

چرا دوچرخه برای سفر درون شهری بهتر است؟

حالا به سراغ دوچرخه خواهیم رفت و اصلا میخوام بهتون بگم چرا دوچرخه میتونه به مراتب و حداقل ده بار بهتر از وسیله نقلیه شخصی و یا عمومی باشه ؟ دوچرخه نامی آشنا برای ورزشکاران است ، اگر دقت کرده باشید اولین چیزی که در باشگاه ورزشی جلوی شما قرار دارد دوچرخه خواهد بود ، دوچرخه سواری یکی از ورزش هایی است که به سلامت انسان در حد بالایی کمک خواهد کرد ،از سمتی دیگه هزینه بنزین و… نخواهید داشت و بدون اینکه با لیتری سه هزار تومان حرکت کنید با چند رکاب ساده وسیله نقلیه به حرکت در می آید ، از همه مهمتر میدونیم چه چیزی است ؟ از همه مهمتر فرار از ترافیک های شهری است که واقعا در بعضی مواقع کلافه کننده است و زمان زیادی را از شما میگیرد و شما از تایم کار و زندگی و مهمانی عقب می مانید.

البته از حق نباید گذشت که دوچرخه سواری نیز معایبی دارد و آن هم این است که در کشور ما در همه مناطق مسیر های مناسب دوچرخه سواری تعریف نشده است و حرکت برای دوچرخه سواران عزیز کمی سخت خواهد بود و این مورد باعث این خواهد شد تا رفت و آمد برای آن ها راحت نباشد.

روز جهانی بدون خودرو

روز جهانی بدون خودرو در ایران چه روزی است ؟

۳۱ شهریور در ایران روز جهانی بدون خودرو نامیده شده و از سمتی حتما میدانید که یک مهر ابتدای باز گشایی مدارس است و ترافیک بین شهری به شدت افزایش می یابد و اگر بتوانیم این روند را برای خود سرلوحه کنیم میتواند در کاهش این ترافیک کمک شایانی کند.

روز جهانی بدون خودرو چرا نام گذاری شد ؟

همانطور که میدانید مصرف خودرو در دنیا به صورت روز افزون در حال افزایش است و این استفاده از خودرو دچار بیماری چاقی و قند و…. می شود و بدون شک این روند برای هیچ کس خوشایند نیست اما مردم هنوز به این باور نرسیده اند که استفاده بیش از حد از خودرو میتواند چقدر زیان آور باشد ، رشد بیش از حد صنعت تولید خودرو اولین علت آلایندگی و اصلی ترین علت میتوان نام گذاری کرد، اما صحبت فقط آلایندگی نیست و آلودگی های صوتی ناشی از تردد خودرو ها و از سمتی ترافیک های شهری که در گاهی اوقات در حدی سنگین می شود که بدون شک طاقت فرسا خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پردرآمدترین شغل های دنیا | 20 شغل با بهترین درآمد

مرگ بر اثر آلودگی خودروها

مرگ ناشی از آلایندگی خودروها بصورت روز افزون در حال افزایش است و این اصلا خوشایند نیست که انسان ها جان خود را بخاطر خودروها و آلودگی ناشی از حرکت آنها از دست بدهند، از این رو محققان بر آن شدند تا این روز را نام گذاری کنند و این فرهنگ را در میان مردم ترویج دهند که در سال ۱۹۹۷ بود کشور انگلستان انجمن حمل و نقل محیط زیست را باز کرد و بعد در سال ۹۸ کشور فرانسه و بعد در کمسیون اروپا سال ۲۰۰۰ اقدام به شروع این کار کردند تا حداقل کمک به این حفاظت از محیط زیست را کرده باشند.

روز جهانی خودرو در تقویم ایران

قریب به دو سال می شود که روز جهانی بدون خودرو در تقویم کشور عزیزمان افزوده شده است ، از سمتی یک حرکت مفید به نام سه شنبه های بدون خودرو در کشور راه اندازی شده که در حال حاضر در اراک بیشترین بازخورد را دارد ، در این طرح از مردم خواسته می شود تا در این روز حداقل از خروج خودروهای تک سرنشین به بیرون از منزل خود داری کنند و بجای آن از وسیله های دیگری مثل دوچرخه و یا پیاده روی استفاده کنند و یا نهایت از وسایل حمل و نقل عمومی قدرت بگیرند و به محیط زیست و زندگی بشر و افزایش طول عمر این دو کمک شود.

سخن آخر

در این مقاله از تیم ایبک با روز جهانی بدون خودرو آشنا شدید و شناختید که در ایران عزیزمان نیز این روز را در چه تاریخی باید محترم شمرد ، اما تمام این موارد فقط برای آشنایی و افزایش شناخت مردم با این موارد است و بیشتر از هر چیز خود مردم هستند که باید این فرهنگ را بشناسند و آن را در زندگی روزمره خود به کار بگیرند تا از حالتی که فقط این روز را مهم بشماریم و فقط در این روز از دوچرخه و وسایل عمومی استفاده کنیم جدا باشیم ، پیشنهاد میکنم در هر جای این کشور که هستید سعی کنید در هفته شما هم حداقل یک روز را بدون خودرو سپری کنید و اگر این روند را مدتی انجام دهید متوجه این خواهید شد که چقدر بر روحیه و احساس کمک به دنیای اطراف بر شما تاثیر می گذارد مطمئن باشید اگر شما به دنیا کمک کنید این انرژی به شما باز خواهد گشت و در زندگی شما مجدد دیده خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روز جهانی بدون خودرو

مجموع امتیاز

مقاله ای در رابطه با روز جهانی بدون خودرو و علت نام گذاری این روز

امتیاز کاربر: ۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا