تعمیرات تلویزیون

آیا آب خوردگی تلویزیون LCD باعث خرابی آن می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر تلویزیون شما دچار آبخوردگی شود چه اتفاقی افتاده و آیا تلویزیون آسیب می‌بیند یا خیر؟ در این مقاله از ایبک امداد در مورد آب خوردگی تلویزیون و همچنین پنل آن که جزو حساس ترین قسمت های تلویزیون است، توضیحات مفیدی را برایتان بیان خواهیم کرد تا اگر با این مشکل روبرو شدید، بتوانید برای کاهش خسارات ایجاد شده، اقدامات اولیه را انجام دهید.

یکی از اتفاقات بدی که ممکن است برای دستگاه الکترونیکی مثل تلویزیون به وجود بیاید، تماس با آب است. آب خوردگی تلویزیون می‌تواند باعث اتصال کوتاه و همچنین خوردگی در مسیرهای فلزی در قسمت برد مدار شود و این موضوع هم باعث خرابی برد خواهد شد. وقتی تلویزیون شما به هر دلیلی خیس می‌شود باید در اولین مرحله سریعاً آن را خشک کنید زیرا اگر برد در آب غوطه ور شود، به شرط اینکه به آن برق نرسیده باشد و کاملاً خشک شود، سالم می ماند.

چرا آب خوردگی تلویزیون LCD باعث خرابی دستگاه می‌شود؟

تلویزیون LCD دارای کیفیت تصویر بالایی بوده ولی نمایشگر آن در مقابل ضربه و یا حتی تماس با آب مقاومت زیادی ندارد و آسیب پذیر است به عبارت دیگر باید بگوییم که کریستال‌های مایع در LCD که بین ورقه های نازک شیشه‌ای قرار گرفته، به دلیل رطوبت خراب شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌شود.

عوامل بسیار زیادی می‌تواند باعث نفوذ آب داخل تلویزیون و همچنین خراب شدن آن شود مانند تماس آب با پنل تلویزیون، ریختن آب به شکل تصادفی در روی تلویزیون، نشتی آب از دیوار و یا سقف و…

اگر از تلویزیون LCD در محیط‌های مرطوب استفاده کنید، در اثر گذشت زمان این رطوبت در روی نمایشگر دستگاه اثر می‌گذارد زیرا رطوبت هوا علاوه بر اینکه با نمایشگر تماس پیدا می‌کند، وارد محفظه تلویزیون شده و می‌تواند به اجزای الکتریکی داخل دستگاه آسیب بزند.

آسیب دیدگی LCD که دچار آب خوردگی شده چه نشانه‌هایی دارد؟

به طور کلی می‌توانیم بگوییم علامت خراب شدن تلویزیونی که دچار آبخوردگی شده است بستگی به مقدار آسیب دستگاه دارد ولی به طور کلی تلویزیون به هر دلیلی که دچار آبخوردگی شده باشد و یا اینکه در معرض نم و رطوبت شدیدی قرار گرفته باشد، شما در روی صفحه نمایش دستگاه لکه آب را مشاهده خواهید کرد. لکه‌ها معمولاً با تمیز کردن هم رفع نمی‌شوند زیرا در ورقه‌ در برگیرنده کریستال، آب نفوذ کرده است. وقتی صفحه ال سی دی با قطرات آب و یا رطوبت اشباع شود، باعث خواهد شد شما لکه های سیاه و شبیه به لکه جوهر در روی نمایشگر مشاهده کنید.

آب خوردگی تلویزیون

چگونه می‌توان از نفوذ و یا ریختن آب و رطوبت به داخل تلویزیون ها جلوگیری کرد؟

برای اینکه شما از آسیب تلویزیون به جهت رطوبت و یا ریختن آب جلوگیری کنید، توصیه می‌کنیم در تلویزیون خود محافظ صفحه قرار دهید. به طور کل باید تلویزیون خود را از مکان‌های مرطوب دور نگه دارید و همچنین در خانه سطح رطوبت را کنترل کنید. اگر در روی تلویزیون شما آب ریخته شد، حتماً در اولین فرصت قسمت‌های داخلی آن را تمیز کنید تا به کریستال‌ها و اجزای داخلی آسیب وارد نشود.

چگونه تلویزیونی را که به دلیل آب خوردگی دچار آسیب شده است، تعمیر کنیم؟

البته باید به این نکته مهم توجه کنید که تعمیر تلویزیون‌های ال‌سی‌دی که دچار آب خوردگی شده‌اند، کار ساده‌ای نیست و بسته به نوع مشکل و محل آسیب و همچنین شدت آن، تعمیر دستگاه کاملاً با هم فرق می‌کنند:

 • در صورتی که آب خوردگی زیاد نبوده و یا تلویزیون شما مدت کمی در مکان مرطوب روشن بوده است، باید ابتدا دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید. حالا تلویزیون خود را به یک مکان خشک انتقال بدهید.
 • دقت داشته باشید باید مکان قرارگیری تلویزیون به گونه‌ای باشد که با دیوار و اجسام دیگر فاصله داشته باشد تا هوا به خوبی در اطراف آن جریان پیدا کند. به این صورت جریان هوا باعث می‌شود رطوبت اضافه جذب شده و اجزای داخلی تلویزیون هم خشک شوند.
 • روش دیگر این است که یک رطوبت گیر و یا یک کولر را در نزدیک تلویزیونی که آب خورده است بگذارید و آن را روشن کنید. این کار به جذب رطوبت کمک خواهد کرد.
 • معمولاً محدوده ذخیره رطوبت در تلویزیون‌ها ۹۵ درصد می‌باشد پس اگر تلویزیون را خاموش بگذارید و برای جذب رطوبت داخل آن تلاش کنید، مطمئناً در تعمیر دستگاه مؤثر است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای فارسی تلویزیون ال جی LG |گام به گام نصب و راه اندازی

اگر تلویزیون ال‌سی‌دی در اثر رطوبت و آب خوردگی دچار آسیب شده است، توصیه می‌کنیم برای تعمیر آن حتماً از یک تعمیرکار ماهر و مجرب کمک بگیرید. در صورتی که مهارتی در زمینه تعمیر تلویزیون ندارید، از دستکاری کردن آن خودداری کنید زیرا تعمیر تلویزیون کاری تخصصی بوده و نیاز به تخصص بالا دارد و اگر اشتباهی در هنگام تعمیر تلویزیون انجام بدهید، تلویزیون شما از کار خواهد افتاد و برای تعمیر آن مجبور به پرداخت هزینه اضافه خواهید شد.

وقتی در روی تلویزیون LCD آب ریخت چه کار کنیم؟

وقتی دستگاه های الکترونیکی مانند تلویزیون دچار آبخوردگی می‌شوند در آنها اتصال کوتاهی ایجاد شده و مسیرهای فلزی در روی برد، دچار خوردگی می‌شوند. دقت داشته باشید که اگر برد تلویزیون در آب غوطه ور شود باید آن را کاملاً خشک کنید تا دوباره به کار بیفتد. پس در هنگامی که تلویزیون شما دچار آب خوردگی شد مراحل زیر را انجام دهید تا قطعات داخلی دستگاه کاملاً خشک شود:

مراحل خشک کردن تلویزیون های LCD

همانطور که گفتیم وقتی تلویزیون دچار آبخوردگی شد، اولین قدمی که باید بردارید این است که تلویزیون را از برق کشیده و برای خشک کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید:

 • بعد از آب خوردن به تلویزیون، سریعاً دستگاه را خاموش کنید و دو شاخه آن را از پریز برق جدا کنید. وقتی در برد اصلی تلویزیون برق وجود نداشته باشد، می‌تواند به قسمت‌های مختلف آسیب بزند.
 • قاب تلویزیون را در بیاورید تا جایی که تابلوهای مدار را ببینید، آنها را جدا کنید. دقت داشته باشید که باز کردن اجزای تلویزیون های مختلف با هم فرق می‌کند ممکن است برای این کار به ابزارهای متفاوتی نیاز داشته باشید.
 • برد تلویزیون را از محلی که متصل شده است باز کنید و آن را در بسته ژل سیلیکا بگذارید تا رطوبت آن به مرور گرفته شود. اگر مدار و برد تلویزیون جدا نمی‌شود، می‌توانید بسته ژل سیلیکا را نزدیک به برد اصلی قرار بدهید تا رطوبت‌های اضافه را جذب کند.
 • تلاش کنید تا آب‌هایی را که در محفظه دستگاه باقی مانده خارج کنید. برای این کار از جارو برقی، دستگاه دمنده یا حتی  پارچه هم می‌توانید استفاده کنید.
 • حالا برد دستگاه را از داخل ژل سیلیکا بیرون بیاورید و یک برس برای پاک کردن برد آماده کنید و آن را به وسیله الکل مرطوب کرده و در روی برد بکشید تا تمام زنگ زدگی‌ها و خوردگی ها از بین برود. دقت داشته باشید تا در هنگام پاک کردن، به اجزای برد آسیب نزنید.
 • به وسیله دستگاه دمنده و یا جاروبرقی، برد را خوب خشک کنید تا رطوبتی در آن باقی نمانده باشد. حالا برد را در جای خود قرار داده و تلویزیون خود را روشن کنید. اگر کار خود را درست انجام داده باشید تلویزیون شما به خوبی کار خواهد کرد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه می توان بک لایت تلویزیون ایکس ویژن را تعویض کرد؟

چگونه می‌توان از صفحه تلویزیون ال‌سی‌دی آب را خارج کرد؟

مقداری شیشه پاک کن در روی پارچه جاذب بریزید و پارچه را در روی صفحه تلویزیون ال سی دی بکشید. به این وسیله رطوبت از صفحه خارج خواهد شد.

آیا ممکن است تلویزیون ال‌سی‌دی دچار نشتی آب شود؟

به مرور زمان ممکن است کابل کوالاسیون دچار سایش شود و لایه پلاستیکی بیرونی آن هم فرسوده شده و عوامل محیطی مثل باران به داخل آن نفوذ پیدا کند. در دراز مدت این امر باعث خواهد شد تا آب بتواند وارد کابل شده و از انتهای رسیدن کانکتور به تلویزیون، آب نشت کند:

 • بهترین کاری که شما برای خارج کردن آب‌ها از این قسمت انجام می‌دهید، این است که انتهای کابل را کاملاً تکان داده تا آب‌هایی که در داخل آن وجود دارد بیرون بیاید.

چقدر طول می‌کشد تا قطعات الکترونیکی خشک شود؟

بهتر است حداقل دو روز قطعات آب خورده را در ژل سیلیکا یا ظرف برنج بگذارید. البته این بستگی دارد که قطعات چه زمانی در آب غوطه ور بوده باشند. بعضی مواقع لازم است تا یک هفته این کار را انجام بدهید تا قطعات کاملاً خشک شوند. توجه داشته باشید که نباید در این مدت دستگاه را به برق بزنید.

مایعی که در داخل تلویزیون وجود دارد چیست؟

مایعی که در داخل تلویزیون قرار دارد به اسم مونو اتیلن گلیکول، برای خنک کردن لوله‌های تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خشک کردن تلویزیون LED که دچار آبخوردگی شده، چه کار کنیم؟

اگر تلویزیون ال ای دی شما به هر دلیلی دچار آبخوردگی شده است باید در اولین فرصت تلویزیون را خاموش کرده و دو شاخه آن را از پریز برق جدا کنید و حتماً به تکنسین ماهر مراجعه کنید تا قطعات داخلی آن را کاملاً خشک کند. تا این کار به وسیله تکنسین انجام نشده به هیچ وجه از تلویزیون استفاده نکنید.

چه عواملی باعث آسیب صفحه LCD می شود؟

عوامل زیادی می‌توانند باعث آسیب دیدگی صفحه ال‌سی‌دی تلویزیون شما شود که مهمترین آنها رطوبت، سرما و گرمای شدید است. این موارد باعث آسیب های جدی به نمایشگر تلویزیون خواهند شد. در اصل می‌توان گفت رطوبت باعث ایجاد اتصال کوتاه در مدارهای داخل تلویزیون شده و سرما و گرمای شدید هم می‌تواند باعث اختلال در تغییر رنگ پیکسل‌ها شود.

آب خوردگی تلویزیون

چگونه می‌توان از تلویزیون در برابر آب خوردگی محافظت کرد؟

به هر دلیلی ممکن است تلویزیون شما دچار آبخوردگی شود ولی بهتر است با مراقبت های اصولی از بروز این مشکل جلوگیری کنید. اگر می‌خواهید تلویزیون شما به دلیل آب خوردگی آسیب نبیند، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • برای تلویزیون خود محافظ صفحه نمایش بگذارید تا نه تنها از نمایشگر محافظت کند، بلکه نگهداری تلویزیون هم برای شما ساده‌تر خواهد شد.
 • صفحه پشتی محافظ و همچنین خود محافظ را مرتب تمیز کنید و اجازه ندهید که رطوبت و یا کثیفی در روی آن باقی بماند.
 • برای تمیز کردن تلویزیون، هیچگاه به طور مستقیم آب را در روی دستگاه اسپری نکنید. پارچه نرمی را مرطوب کرده و برای تمیز کردن پنل تلویزیون از آن استفاده کنید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آیا آب خوردگی تلویزیون LCD باعث خرابی آن می شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه عواملی باعث آسیب صفحه LCD می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا