تعمیرات تلویزیون

در تلویزیون Refresh Rate یعنی چی | شاخص نرخ تازه سازی تصویر

در گذشته تلویزیون ها معایب و مشکلات زیادی داشتند به مرور زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی قابلیت ها و امکانات جدیدی به تلویزیون افزوده شده است. یکی از فناوری های اضافه شده که تأثیر زیادی در کیفیت تلویزیون داشته، قابلیت Refresh Rate می باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی این قابلیت در تلویزیون می پردازیم:

Refresh Rate در تلویزیون یعنی چی؟

تازه رسانی تصویر یا Refresh Rate به نشانه دفعاتی است که تصویر در دستگاه تلویزیون در یک ثانیه بروز رسانی می شود. بطور معمول تازه سازی تصویر در تلویزیون بر حسب هرتز محاسبه می شود. این عملکرد در تلویزیون زمانی قابل مشاهده می باشد که تصویر مثل برنامه مسابقه سریع حرکت می کند. چنانچه قدرت Refresh Rate پایین باشد شما تصویر را سایه دار می بینید.

شاخص نرخ تازه سازی تصویر در تلویزیون چیست؟

در هر برند تلویزیون نرخ تازه سازی به یک شکل خاصی بیان می شود. هر سازنده ای با پارامتر های خود عدد خاصی را در نرخ نوسازی در تصویر بیان می کنند. برای تولید کنندگان این محصول قابلیت Refresh Rate هزینه بسیار بالایی دارد و به همین دلیل قیمت تلویزیون افزایش زیادی پیدا کرده است. امکان دارد کارخانه ها از روش های مختلفی جهت افزایش قیمت دستگاه استفاده کرده و با پارامتر های دیگر این افزایش قیمت را حساب کنند. در برند های مختلف نرخ نوسازی تصویر به شکل های بسیار متفاوت عنوان شده است.

 • شرکت ال جی در تلویزیون های قدیمی تر خود Refresh Rate را با پارامتر TruMotion و تلویزیون های جدید خود با پارامتر Dynamic Mci با سرعت تصویر PMI نشان داده است. اما بطور دقیق نمی شود گفت عددی که اعلام کرده اند معادل چه نرخی از نوسازی تصویر در تلویزیون است.
 • شرکت پاناسونیک در نمایشگر  از روش اسکن نور پس زمینه استفاده کرده و بعضی از نمایشگر ها تا ۱۲۰ هرتزی هستند که پرش تصویر، نرخ تازه سازی و محو شدگی تلویزیون های این برند را کاهش می دهد.
 • شرکت سامسونگ از تکنولوژی CMR استفاده کرده و با کنترل نور بک لایت و اضافه کردن فریم توانسته است این نرخ را زیاد کند، بصورتیکه می توان گفت، تلویزیون سامسونگ از نوع ۲۴۰ CMR است که دارای پنل ۶۰ هرتز با پردازنده قوی و یا پنل ۱۲۰ هرتزی به همراه پردازنده متوسط بکار گرفته است.
 • برند شارپ در تلویزیون های جدید خود از پنل های قدرتمند با ۲۴۰ هرتز استفاده کرده است.

تلویزیون

بهترین نرخ نوسازی تصویر کدام تلویزیون است؟

جهت خرید یک تلویزیون باید به  ویژگی های مختلفی توجه کنید. زمانی که قابلیت های یک تلویزیون را برای خرید بررسی می کنید امکان دارد با تصویر یا اعداد متفاوتی روبرو شوید. ممکن است ندانید دقیقا این اعداد چه اندازه در کیفیت تصویر تاثیر دارد. تولید کنندگان تلویزیون جهت افزایش نرخ تازه سازی تصویر در محصولات خود از روش‌های گوناگونی استفاده کرده و آنها را محاسبه می کنند. پیدا کردن تفاوت آنها کار چندان ساده ای نیست و نیاز به تحقیق و بررسی زیادی دارد. شرکت های زیادی تولید کننده تلویزیون با برند ها و مدل های متفاوتی می باشند که هر کدام از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. اغلب این شرکت های تولید کننده لوازم خانگی، تلاش می کنند با بهتر کردن محصولات خود رضایت کامل مصرف کنندگان را جلب کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش روش های ریست تلویزیون | مراحل ریست تلویزیون

اهمیت وجود قابلیت Refresh Rate در تلویزیون چیست؟

تصور کنید در حال تماشای مسابقه یا فیلم مورد علاقه خودتان هستید و تصاویر بصورت سایه دار دیده می شوند. البته ممکن است بعضی از افراد متوجه سایه در تصویر نشوند ولی سایه ها در کیفیت تلویزیون شما قطعاً تاثیر دارد و تصویر را با کیفیت پایین نمایش می دهد. در تلویزیون هایی که دارای پنل می باشند کیفیت تصویر ۶۰ هرتز می باشد و سایه کمی در آنها به چشم می آید. چنانچه قصد خرید تلویزیون را دارید که سایه نداشته باشد باید تلویزیونی را انتخاب نمایید که Refresh Rate آن از ۱۲۰ هرتز بیشتر باشد.

اهمیت Refresh Rate در تلویزیون Gameing

چنانچه قصد دارید از تلویزیون خود جهت بازی های هیجان انگیز و سرعتی استفاده کنید، بهتر می باشد تلویزیونی را انتخاب کنید که دارای رفرش ریت زیادی باشد. در غیر اینصورت در هنگام بازی حتماً تصاویر را به صورت سایه دریافت خواهید کرد و این سایه ها قطعاً برای شما خسته کننده می باشد.

تفاوت بین فریم ریت و رفرش ریت نمایشگر چیست؟

به تعداد دفعاتی که تصویر یا فریم از کارت گرافیک و پردازنده در هر ثانیه جهت نمایش به صفحه نمایشگر ارسال می شود، فریم ریت گفته می شود. رفرش ریت کاملاً از فریم ریت جدا می باشد ولی هنگام نرخ تازه سازی هر دو با هم رابطه مستقیم دارند.

اگر تلویزیون شما ۱۲۰ هرتز داشته باشد و برنامه ای نگاه کنید که محتوای فریم ریت آن پایین باشد شما نمی توانید از تمامی پتانسیل تلویزیون ۱۲۰ هرتزی خود استفاده کرده و بهره ببرید و احتمال دارد تصویر تار یا شکستگی داشته باشد.

مراقبت‌ از تلویزیون های LED و LCD

جهت افزایش طول عمر تلویزیون و صرفه جویی در هزینه تعمیر دستگاه، نگهداری و مراقبت از تلویزیون اهمیت بسیار زیادی دارد. بیشتر اوقات کاربران فراموش می کنند، قبل از خواب تلویزیون خود را خاموش کنند. تجهیزات الکترونیکی دشمن بزرگی دارند که آنهم گرد و غبار می باشد، چون موجب ایجاد اتصال کوتاه شده و به صفحه نمایشگر دستگاه آسیب می رساند و قابل تعمیر هم نمی باشد. در این بخش از مقاله به نحوه نگهداری از تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی جهت افزایش طول عمر دستگاه می پردازیم:

در صورت عدم تماشای تلویزیون حتماً آنرا خاموش کنید

عمر مفید تلویزیون ۶۵ هزار ساعت است می باشد. چنانچه هنگام تماشای تلویزیون در حال انجام کار دیگری هستید یا مشغول مطالعه هستید، ممکن است این کار برایتان به یک عادت تبدیل شده و طول عمر تلویزیون شما هم کاهش پیدا کند. شاید بعد از دوسال مجبور شوید تلویزیون خود را تعمیر یا تعویض کنید. در صورتیکه به آسانی می توانید با خاموش کردن دستگاه در صورت نیاز نداشتن به آن از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

استفاده از تلویزیون به وسیله محافظ برق

توجه داشته باشید در صورت کم و زیاد شدن ولتاژ برق تا حد بسیار زیادی به دستگاه های الکترونیکی آسیب وارد می شود. در زمان قطعی برق ولتاژ نیز قطع می شود. اما نوسانات برق در صورتی که برق قطع نباشد یا زمانی که رعد و برق اتفاق می افتد، در صورت استفاده از محافظ و یا تنظیم کننده ولتاژ هیچ صدمه‌ای به تلویزیون و دیگر تجهیزات الکترونیکی شما وارد نخواهد شد. بهتر است از محافظ ولتاژ استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونگی ریست کردن تلویزیون ال جی | آسان ترین روش های ریست کردن تلویزیون LG

تنظیم روشنایی تلویزیون

اگر تنظیم روشنایی تلویزیون شما در حداکثر حالت باشد، عمر دستگاه شما را بسیار کاهش می دهد. چنانچه می خواهید تلویزیون را مدت زیادی استفاده کنید بهتر است از روشنایی بیش از اندازه صفحه نمایشگر که موجب خستگی چشم ها نیز می شود خودداری کنید. سطح روشنایی تلویزیون خود را در حد متوسط تنظیم کنید.

تمیز کردن تلویزیون

پاک کردن گرد و خاک برای نگهداری و مراقبت از تلویزیون بسیار ضروری می باشد.

 1. جهت تمیز کردن دستگاه تلویزیون بهتر است از پارچه های مخصوص و با کیفیت برای پاک کردن صفحه نمایشگر تلویزیون استفاده کنید.
 2. ممکن است گرد و  غبار روی صفحه تلویزیون جمع شده و موجب شود روی دید تأثیر بگذارد.
 3. نباید برای تمیز کردن صفحه تلویزیون از آب استفاده کنید. بهتر است از پاک کننده های مخصوص و ضد الکتریسیته جهت پاک کردن تلویزیون خود استفاده کنید.
 4. گرد و غبار روی تلویزیون نه تنها می تواند بر روی صفحه نمایش جمع شود، بلکه در قسمت های داخلی دستگاه هم جمع شده و باعث کندی عملکرد تلویزیون شما می شود.
 5. جهت پاک کردن گرد و غبار از جاروبرقی یا پمپ های خلاء استفاده کنید.

تلویزیون LED را در جای مناسب قرار دهید

یکی از نکات نگهداری و مراقبت از تلویزیون قرار دادن آن در مکانی مناسب می باشد که این امر موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود.

 • نباید تلویزیون را نزدیک پنجره قرار دهید. نور خورشید به اجزای دستگاه آسیب می رساند.
 • تلویزیون را نزدیک شومینه قرار ندهید. گرما و گرد و خاک چوب باعث کاهش طول عمر تلویزیون می شود.
 • بالای تلویزیون اشیاء را قرار ندهید، ممکن است به تلویزیون شما آسیب وارد شود.
 • بهتر است تلویزیون را در گوشه ای از اتاق گذاشته تا به هنگام رفت و آمد افراد آسیب نبیند.

نزدیک تلویزیون های LED آهنربا قرار ندهید

تلویزیون را نزدیک اشیایی که خاصیت الکتریسیته ساکن یا الکترومغناطیسی دارند، مانند جی پی اس، تلفن های همراه و دیگر تجهیزات الکترونیکی قرار ندهید، چون این وسایل باعث می شوند تصویر تلویزیون مختل شده و روی حافظه فلش تلویزیون مشکل ایجاد کند. این امر باعث کاهش عمر صفحه نمایشگر تلویزیون شما می شود.

تلویزیون را نباید در مکان سرد و مرطوب قرار دهید

مکانی که‌ دمای پایین دارد برای قرار دادن تلویزیون اصلاً مناسب نیست. چون باعث ایجاد رطوبت در داخل تلویزیون شده و به دستگاه آسیب می رساند. بهتر است تلویزیون را در جای سرد و مرطوب نگهداری نکنید.

تلویزیون

نتیجه گیری

نرخ تازه سازی در تلویزیون معین می کند که نمایشگر چند بار در ثانیه بروز رسانی می شود. در این مقاله از ایبک امداد به این سوال که Refresh Rate در تلویزیون یعنی چی؟ پاسخ دادیم. همچنین  رفرش ریت چند برند تلویزیون را با هم مقایسه کردیم.  شما می توانید سوالات خود را با قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصان مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

در تلویزیون Refresh Rate یعنی چی؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تفاوت بین فریم ریت و رفرش ریت نمایشگر چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا