مجله لوازم خانگی

راهنمای خرید کتری برقی | آشنایی با انواع کتری برقی

نوشیدن چای جزو فرهنگ ایرانی‌ها از زمان‌های قدیم بوده و معمولاً ایرانی‌ها عادت دارند که صدای قل قل کردن آب را در سماور و یا کتری بشنوند. حتماً شما هم بارها شاهد تماشای بخار آبی بوده‌اید که از لوله کتری در روی گاز بیرون می‌آید. گاهی ممکن است به طبیعت رفته و بخواهید مزه چای زغالی را بچشید ولی کمبود وقت به شما اجازه نخواهد داد که بتوانید برای درست کردن چای در روی زغال وقت زیادی صرف کنید. برای سرعت دادن به دم کردن چای، استفاده از کتری برقی گزینه مناسبی است. اگر می‌خواهید در مورد خریدن کتری برقی اطلاعات کافی به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم در این مقاله از آی بک با ما همراه باشید.

آیا خریدن کتری برقی ضروری است؟

کتری برقی جزو وسایل الکترونیکی محسوب می‌شوند که امروزه وجود آنها در آشپزخانه ضرورت دارد. کتری‌های برقی، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل کرده و باعث می‌شوند در زمان کمی آب بجوشد. به این صورت شما می‌توانید در مصرف زمان و انرژی صرفه‌جویی کنید. شاید برایتان مشخص نباشد که آیا خرید کتری برقی ضرورت دارد یا خیر؟ در ادامه می‌خواهیم به شما بگویم به چه دلیل نیاز است که در آشپزخانه حتماً یک کتری برقی داشته باشید.

۱- استفاده از کتری های برقی بسیار ساده است.

استفاده کردن از کتری های برقی کار راحت و ساده‌ای است و نیاز به آموزش خاص هم ندارد. فقط باید آب را داخل کتری ریخته و دستگاه کتری برقی را به برق بزنید. حالا دکمه کتری را بزنید و چند دقیقه صبر کنید تا آب بجوشد.

۲- با کتری برقی می‌توانید در انرژی صرفه‌جویی کنید.

کتری برقی در مقایسه با کتری معمولی و یا حتی مایکروفر، دمای فضا را بالا نمی‌برند و محیط آشپزخانه و اتاق را گرم نمی‌کنند. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که کتری‌های برقی نسبت به کتری‌های معمولی، انرژی کمتری مصرف می کنند.

شاید بعضی از مردم تصور کنند که کتری های برقی باعث می‌شوند هزینه برق شما بالا برود ولی به این صورت نیست. استفاده از کتری برقی حتی باعث صرفه‌جویی در گاز هم می‌شود.

۳- در کتری برقی می‌توانید درجه حرارت را خودتان تنظیم کنید.

افرادی که به تغذیه سالم علاقمند هستند نمی‌توانند نوشیدنی‌های گرم و انواع دمنوش را با آب جوش تهیه کنند زیرا بعضی از نوشیدنی‌ها نیاز به دمای کمتر از ۱۰۰ درجه دارند. مثلاً چای سبز را باید در دمایی بین ۶۰ الی ۸۰ درجه آماده کنید و یا دمنوش‌های بابونه برای آماده شدن به دمای ۹۰ درجه نیاز دارند. اگر شما بخواهید قهوه درست کنید نباید دمای آب از ۱۰۰ درجه بیشتر باشد. شما می‌توانید این نوشیدنی‌های خوشمزه را به وسیله کتری‌های برقی آماده کنید زیرا در کتری برقی دما را خودتان تنظیم خواهید کرد و دمنوش‌ها و حتی انواع چای با کیفیت بهتری آماده می‌شوند.

۴- کتری های برقی با سرعت بالا آب را گرم می‌کنند.

کتری های برقی بسیار زودتر از سماور و یا کتری معمولی آب را به جوش می‌آورند. شاید سؤال کنید که اگر یک ربع زودتر آب به جوش بیاید چه تأثیری در زندگی ما دارد؟ باید بگوییم که همین ۱۵ دقیقه می‌تواند باعث کمتر مصرف شدن انرژی شده و همچنین در وقت صرفه‌جویی شود. اگر مهمانی به خانه شما آمده و زمان زیادی هم نمی‌تواند کنار شما بماند، می‌توانید به وسیله کتری برقی سریع‌تر قهوه و یا چای را آماده کرده و از مهمان خود پذیرایی کنید و یا گاهی ممکن است برای بیرون رفتن عجله داشته باشید و دلتان هم نوشیدنی گرم بخواهد و یا اینکه وسط روز خسته شده و بخواهید برای رفع خستگی یک لیوان چای داغ بنوشید. گاهی هم ممکن است برایتان مهمان سرزده‌ای بیاید و نیاز به آب جوش فوری داشته باشید، آنگاه متوجه خواهید شد که این زودتر جوش آمدن آب چقدر به کار شما سرعت می‌بخشد و باعث آرامش ذهنتان می‌شود. شما با خریدن یک کتری برقی می‌توانید همیشه در جمع‌های صمیمی، نوشیدنی گرم را در کمترین زمان آماده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر چرخ گوشت پارس خزر | خدمات نمایندگی چرخ گوشت Pars khazar

کتری برقی

انواع کتری های برقی

کتری های برقی انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله شما را با آنها آشنا خواهیم کرد:

۱- کتری های برقی هوشمند

این کتری ها دارای برنامه‌هایی هستند که با تبلت یا ساعت هوشمند سازگار می‌شوند. شما با خریدن یک کتری برقی هوشمند می‌توانید در هر زمانی که می‌خواهید از دما و حتی مقدار آب کتری هم اطلاع پیدا کنید. حتی می‌توانید کتری برقی را از راه دور روشن کرده تا در زمان مورد نیازتان آب بجوشد و یا کتری خاموش شود. البته باید بدانید که قیمت این کتری بسیار بالاتر از انواع دیگر است.

۲- کتری‌های برقی پلاستیکی

کتری‌های برقی پلاستیکی در برابر ضربه مقاومت بالایی دارند و قیمت آنها هم نسبت به کتری‌های دیگر کمتر است ولی عیب آنها، وجود ماده‌ای به اسم بیسفنول A است که در ترکیبات این کتری وجود دارد. ممکن است در دراز مدت این ماده برای سلامتی افراد ایجاد مشکل کند و اگر جنس پلاستیک آن مرغوب نباشد، احتمال دارد آب مزه بدی بگیرد.

۳- کتری‌های برقی شیشه‌ای

تقریباً می‌توان گفت بهترین گزینه برای خرید که می‌تواند برای سلامتی تان هم مضر نباشد، خریدن کتری های برقی شیشه‌ای است. این کتری ها دارای ظاهری تمیز و شفاف بوده و مزایای زیادی هم دارند. کتری های شیشه‌ای بسیار زیبا و شیک بوده و نظر همه را به خود جلب می‌کنند.  از مزایای مهم این کتری ها این است که از موادی بی‌ضرر درست شده‌اند و کمتر هم رسوب می‌گیرند ولی نقطه ضعف این کتری این است که آسیب پذیر بوده و مقاومت کمی دارد. البته باید بگوییم که استفاده از کتری های برقی شیشه‌ای یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که باعث می‌شود آب در کتری بو و مزه خاصی نگرفته و شما بو و طعم اصلی قهوه و یا چای را بهتر احساس کنید.

نکات مهم برای خرید کتری های برقی

اگر تصمیم گرفتید که برای دفتر کار و یا منزلتان یک کتری برقی بخرید، باید نکات مهمی را هم در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. برای خرید کتری برقی به موارد زیر توجه کنید:

۱- سرعت جوش آمدن آب

مهمترین مزیتی که کتری برقی نسبت به کتری معمولی دارد، سرعت جوش آمدن آب است. اگر شما هم برایتان این مورد اهمیت زیادی دارد بهتر است که کتری برقی خریداری کنید که سرعت جوش آوردن آب آن بیشتر باشد. در اصل می‌توانیم بگوییم که باید در کتری برقی سرعت جوش آمدن آب بیشتر از اجاق گاز و یا مایکروفر باشد، در غیر این صورت خرید کتری برقی توجیه مناسبی ندارد.

۲- باید دارای قابلیت تنظیم دما باشد.

همانطور که گفتیم یکی از مزیت‌های کتری های برقی این است که می‌توان از آن برای تهیه نوشیدنی‌های گرم، دمنوش و انواع چای استفاده کرد، زیرا این نوشیدنی‌ها برای آماده شدن به دمای متفاوتی نیاز دارند و باید درجه دمای آنها از ۱۰۰ درجه کمتر باشد. پس کتری مناسب باید دارای قابلیت تنظیم دما باشد. البته بعضی از افراد به این قابلیت نیازی ندارند و برای آنها زیاد مهم نیست که دما قابل تنظیم باشد ولی اگر می‌خواهید کتری برقی دارای قابلیت تنظیم دما باشد، باید هزینه بیشتری هم برای خرید آن پرداخت کنید. دقت داشته باشید که چیزهایی که دارای این قابلیت هستند به شما کمک می‌کنند که بتوانید حتی شیر نوزاد را هم به اندازه لازم گرم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات پس از فروش لوازم‌ خانگی ویرپول | نمایندگی لوازم خانگی ویرپول

۳- داشتن اندازه مناسب

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای خریدن کتری‌های برقی اندازه آن است که به دو عامل مهم بستگی دارد:

  1. ظرفیت کتری برقی
  2. فضایی که کتری اشغال می کند.

 – ظرفیت کتری برقی:

معمولاً کتری‌های برقی حدوداً ۲ الی ۳ لیوان ظرفیت دارند ولی اگر شما به آب جوش بیشتری احتیاج دارید، بهتر است در هنگام خریدن کتری برقی به حجم آن توجه کنید. البته دقت داشته باشید که اگر شما کتری برقی بزرگی را خریداری کنید باعث خواهد شد که مقدار آب بیشتری سرد شده و شما مجبور شوید دوباره آب را بجوشانید. این کار نه تنها باعث فرسوده شدن کتری شما خواهد شد بلکه استفاده مداوم از کتری برقی باعث افزایش مصرف برق هم می‌شود. پس باید در هنگام خریدن کتری‌های برقی دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با مصرف تان باشد. البته معیار ظرفیت در این کتری‌ها لیتر است.

نکته مهم: خریدن کتری‌های بزرگ برای سازمان‌ها، ادارات و خانواده‌های پرجمعیت توصیه می‌شود.

– فضایی که دستگاه اشغال می‌کند:

همانطور که می‌دانید امروزه آشپزخانه‌ها فضای محدودی دارند و باید حتماً شما قبل از خرید، جایی را برای قرار دادن کتری مشخص کنید و کتری برقی را انتخاب کنید که اندازه آن با مکان مورد نظر شما متناسب باشد. فقط به این نکته مهم توجه کنید که مکانی را که پنل کتری را قرار می‌دهید باید محکم و ثابت باشد، زیرا ممکن است کتری وقتی می‌جوشد تکان بخورد و آب جوش از آن بیرون بریزد. این اتفاق احتمال دارد برای شما و خانواده‌تان مخصوصاً کودکان، خطر بزرگی محسوب شود.

۴- به زیبایی ظاهر کتری هم توجه کنید.

معمولاً شما کتری برقی را در جلوی چشم می‌گذارید پس طراحی و شکل ظاهری آن اهمیت زیادی دارد. البته کاربرد کتری بیشتر از ظاهر آن دارای اهمیت است ولی به هر حال باید کتری طراحی خوبی داشته باشد تا بتواند به محیط کار و یا آشپزخانه شما جلوه بهتری ببخشد.

۵- باید بتوانید راحت از کتری استفاده کنید.

کتری باید طراحی داشته باشد که شما بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. طراحی دکمه‌ها باید در روی بدنه دستگاه بوده و یا سیم آن به صورتی باشد که استفاده از کتری را راحت کند.

۶- توجه به دمای بیرونی کتری

اگر شما هم جزو افرادی هستید که قبلاً با کتری در روی اجاق گاز دستتان سوخته، حتماً این نکته را هم می‌دانید که وقتی سطح کتری داغ می‌شود چقدر آزاردهنده و گاهی خطرناک است. پس حالا که برای خرید کتری برقی هزینه زیادتری پرداخت می‌کنید، باید دستگاهی را برای خرید انتخاب کنید که مطمئن باشید سطح بیرونی آن زیاد داغ نمی‌شود. برای ساختن بعضی از کتری‌های برقی از پلاستیک و یا شیشه استفاده شده که نسبت به کتری‌های فلزی سطح بیرونی آن کمتر داغ می‌شود.

نکته مهم: اگر برای افراد سالمند تصمیم به خرید کتری برقی گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم کتری انتخاب کنید که سطح بیرونی آن داغ نشود زیرا ممکن است باعث سوختن دست سالمندان عزیز شود.

کتری برقی

سخن پایانی

کتری برقی جزو لوازم ضروری در خانه است که با وجود آن شما لازم نیست زمان زیادی را صبر کنید تا آب به جوش بیاید. در این مقاله از آی بک شما را با راهنمای خرید کتری برقی آشنا کردیم تا بتوانید در هنگام خرید، گزینه مناسبی را انتخاب کنید.

راهنمای خرید کتری برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با انواع کتری برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا