مجله لوازم خانگی

نحوه تعمیر قهوه‌ساز الکترولوکس electrolux | دلیل تلخ شدن قهوه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روشن نشدن قهوه ساز الکترولوکس یکی از رایج ترین مشکلات گزارش شده این دستگاه می باشد. برای عیب یابی قهوه ساز الکترولوکس در این مقاله از ایبک امداد به بررسی دلایل روشن نشدن قهوه ساز و نحوه تعمیر قهوه ساز الکترولوکس می پردازیم.

نکاتی درباره قهوه ساز و نحوه تعمیر آن

بدون شک یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی ها، قهوه و مشتقات آن می باشد. بطور معمول درست کردن قهوه توسط آب کتری که به روی پودر قهوه خشک ریخته می شود. با پیشرفت کردن تکنولوژی و همچنین بکارگیری آن در لوازم خانگی، امروزه درست کردن قهوه با بکارگیری دستگاه های متنوع قهوه ساز به آسانی امکان پذیر می باشد.

استفاده از دستگاه قهوه ساز در منازل رواج پیدا کرده است و یکی از دلایل مهم استفاده از دستگاه قهوه ساز، استفاده راحت و سرعت بسیار بالاتر و همچنین نحوه ی تعمیر قهوه ساز می باشد. این دستگاه ها به ما قهوه فیلتری یا دمی می دهد که در اصطلاح به قهوه فرانسوی معروف است. این قهوه ها از انواع اسپرسو و ترک رقیق تر هستند. دستگاه های قهوه ساز اتوماتیک متشکل از سه بخش می باشند: قوری، مخزن آب و مخزن قهوه.

طریقه کار دستگاه قهوه ساز

امروزه انواع مختلفی دستگاه قهوه ساز از نظر کیفیت و ظاهر در بازار موجود است. البته روش کار قهوه ساز ها یکی می باشد و به یه شکل عمل می کنند که آب در یک مخزن جدا به جوش می آید و آب جوش توسط پمپ دستگاه روی پودر قهوه ریخته می شود و سپس بعد از ادغام آب جوش و پودر قهوه این دو با هم از یک لوله ی خروجی وارد قوری دستگاه می شود. برند های زیادی دستگاه قهوه ساز تولید می کنند، برند هایی مانند الکترولوکس، فیلیپس و…

قهوه سازهای بزرگتری هم در بازار وجود دارد که مخصوص استفاده در کافی شاپ ها و رستوران ها می باشد.

دلیل روشن نشدن قهوه ساز الکترولوکس

چنانچه شما هم بعد از گذشت یک روز سخت کاری به سراغ دستگاه قهوه ساز الکترولوکس خود رفته اید و متوجه ایراد در دستگاه خود شده اید، باید عیب یابی در قهوه ساز خود را شروع کنید.

امکان دارد پریزی که قهوه ساز خود را به آن متصل کرده اید مشکل سیم پیچی داخلی داشته باشد در جهت رفع این مشکل بهتر است دستگاه را به پریز دیگری وصل نمایید. در صورتی که مشکل از اتصال سیم های داخلی باشد باید از تعمیرکار قهوه ساز الکترولوکس لوکس کمک بگیرید.شاید این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که بعد از روشن کردن دستگاه قهوه ساز متوجه شوید که دستگاه آب را گرم نمی کند. در این بخش به علت گرم نشدن آب در قهوه ساز الکترولوکس می پردازیم.

 •  امکان دارد پس از اتصال دستگاه به پریز برق دکمه روشن را نزده باشید، برای گرم شدن دستگاه حتما باید دکمه روشن را بزنید.
 • چنانچه المنت قهوه ساز خراب باشد آب در قهوه ساز الکترولوکس گرم نمی‌شود.
 • خرابی ترموستات قهوه ساز الکترولوکس باعث گرم نشدن آب درون دستگاه شما می شود.

روش تعویض المنت قهوه ساز الکترولوکس

قهوه ساز الکترولوکس

برای تعویض المنت قهوه ساز الکترولوکس باید ترمینال المنت گرم نگهدارنده را آزاد کنید و بعد خود المنت را از دستگاه جدا کرده و بررسی نمائید. اگر حس کردید المنت نگهدارنده سوخته آن را تعویض کنید و سپس تمامی مراحل گفته شده را برعکس انجام دهید تا دوباره قهوه ساز را سر هم کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع پرزگیر برقی و دستی لباس | معرفی بهترین پرزگیرهای برقی

دلیل تلخ شدن قهوه درون قهوه ساز الکترولوکس

طعم مطلوب قهوه یکی از روش ها دم کردن قهوه می باشد. بعضی از کاربران از تلخ شدن و بد طعم شدن قهوه در قهوه ساز الکترولوکس خود گله می کنند، برای رفع این مشکل به بررسی دلیل تلخ شدن قهوه درون قهوه ساز الکترولوکس می پردازیم.

 • امکان دارد درون قهوه ساز پودر قهوه زیاد ریخته باشید که در این صورت شما شاهد تلخ شدن بیش از حد قهوه در قهوه ساز الکترولوکس خواهید بود.
 • اگر پس از هر بار استفاده از قهوه ساز الکترولوکس خود آن را بخوبی شست و شو ندهید امکان دارد باقی مانده ی قهوه که در دفعات قبل مصرف کردید باعث تلخ شدن قهوه شما شود.
 • بعد از ریختن قهوه در فنجان کمی صبر کنید تا قهوه ی شما ته نشین شود.

گاهی امکان دارد مشکل تلخی قهوه از تمیز نبودن دستگاه قهوه ساز الکترولوکس شما باشد، باید با کمک مواد شوینده و یا پاک کننده های طبیعی مانند محلول سرکه و آب، دستگاه قهوه ساز خود را تمیز کنید و اینکار را با برداشتن فیلتر و دیگر قطعات داخلی قهوه ساز الکترولوکس خود شروع کنید. در صورت برطرف نشدن این مشکل از متخصص کمک بگیرید.

دلیل رقیق شدن قهوه در قهوه ساز الکترولوکس

اگر برای دم کردن قهوه از میزان زیادی آب استفاده کنید قهوه شما رقیق خواهد شد.

در صورت استفاده از آب گرم برای دم کردن قهوه در قهوه ساز الکترولوکس، شاهد رقیق شدن آن خواهید بود. برای جلوگیری از مشکل رقیق شدن قهوه در قهوه ساز الکترولوکس باید در هنگام دم کردن قهوه از آب سرد استفاده کنید.

اگر با انجام موارد فوق همچنان قهوه شما رقیق بود باید از تعمیرکار قهوه ساز الکترولوکس کمک بگیرید.

داغ نماندن قهوه در قهوه ساز الکترولوکس

چنانچه قهوه ی دم کرده ی شما گرم نمی ماند و به سرعت حرارت خود را از دست می دهد، المنت گرم نگهدارنده قهوه ساز الکترولوکس دچار مشکل شده است، باید آن را بررسی کنید و در صورت خرابی اقدام به تعویض آن نمایید.

مشکل جوشیدن قهوه درون قهوه ساز الکترولوکس

اگر قهوه در زمان آماده شدن درون قهوه ساز می‌جوشد حتماً باید ترموستات قهوه ساز الکترولوکس را بررسی کنید، شما می توانید تنظیمات ترموستات را به صورت دستی انجام دهید. چنانچه باز هم مشکل جوشیدن قهوه وجود داشت باید ترموستات را تعویض کنید امکان دارد سوپاپ دچار خمیدگی شده باشد. حتماً در زمان عیب یابی سوپاپ را مورد بررسی قرار دهید در صورتی که مشکل از سوپاپ بود حتماً آن را تعویض نمائید.

روش تمیز کردن قهوه درون قهوه ساز الکترولوکس

اگر می خواهید قهوه ساز الکترولوکس خود را تمیز کنید باید ابتدا قهوه ای را که در قهوه ساز باقی مانده خارج کنید و محلول سرکه و آب را داخل قهوه ساز بریزید و قهوه ساز الکترولوکس خود را روشن کنید و زمانی که فرایند دم کردن تمام شد، باید دستگاه را به مدت ۲۰ دقیقه به حال خود بگذارید تا ترکیب آب و سرکه در دستگاه بماند. سپس بعد از گذشت ۲۰ دقیقه محلول آب و سرکه را بیرون بریزید و قهوه ساز را با آب خالی پر کنید و دستگاه را روشن کنید تا بوی موادی که در آن ریخته اید از بین برود این کار را دو مرتبه انجام دهید و بین هر دفعه روشن کردن با آب خالی حدودا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان بگذارید.

نکته مهم: هر دستگاه روش کار خود را دارد قبل از استفاده از هر دستگاه حتماً راهنمای آن را مطالعه کنید.

انواع دستگاه قهوه ساز :

قهوه ساز فیلتر دار

به این مدل از قهوه ساز ها قطره ای نیز می گویند و کار کردن با آن ها خیلی ساده و راحت است و نحوه کار آن ها  به این شکل می باشد که قهوه و آب را درون دستگاه می‌ریزند و آب شروع به گرم شدن می کند و به تدریج به فیلتری که قهوه درون آن است می رسد و یک نکته خوبی که دارد این است که لازم نیست آب را از قبل بجوشانید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تخصص تعمیرات چرخ گوشت تولیپس | ارائه خدمات تعمیرات در محل

اسپرسو ساز

در این دستگاه آب جوش با فشار خیلی زیاد از بین دانه های قهوه می گذرد و یک نوشیدنی تقریبا غلیظ به نام اسپرسو به شما می دهد. این نوشیدنی محبوبیت زیادی نسبت به دیگر قهوه ها دارد.

دستگاه نسکافه ساز

یکی از رایج ترین نوع قهوه ساز دستگاه نسکافه ساز می باشد و نسکافه، هات چاکلت و انواع قهوه را با استفاده از این دستگاه می توان تهیه کرد. برای استفاده روزانه از این دستگاه نوع تک فنجان این دستگاه بسیار مناسب است.

قهوه ساز وکیوم

این قهوه ساز به سال ۱۸۳۰ میلادی بر می گردد و برای اولین بار در شهر برلین ساخته شد. این دستگاه شبیه بشر آزمایشگاهی است.

موکاپات

این وسیله ی قهوه ساز روی اجاق گاز قرار می گیرد این دستگاه مانند اسپرسو ساز با فشار آب و بخار  کردن آب عصاره قهوه را می گیرد. موکاپات متشکل از سه بخش می باشد، مخزن آب که در پایین قرار گرفته و قسمت بالایی که جای اسپرسو می باشد و قسمت میانی که مخصوص پودر قهوه است. موکاپات یک روش بسیار ساده جهت استفاده دارد. قهوه و آب را در جای خود میریزد و آن را روی شعله گاز قرار می دهید و بخار آب به محفظه ی قهوه می رسد و در قسمت بالا نوشیدنی آماده می شود.

اسپرسو ساز دستی

این دستگاه برای ساخت قهوه برای جوشاندن آب فقط به برق نیاز دارد و فشار برای عبور قهوه توسط دست انجام می شود.

قهوه ساز کپسولی

روش استفاده خیلی راحتی دارند، باید کپسول های قهوه که از نظر طعم، کیفیت و تلخی انواع گوناگونی دارند، را باید درون دستگاه قرار داد و بعد از چند ثانیه قهوه شما آماده می باشد.

فرنچ پرس

از این دستگاه برای درست کردن انواع دمنوش ها استفاده می شود و روش کار آن بسیار ساده تر از دیگر قهوه ساز ها می باشد. قهوه را در آن می ریزید و سپس آب جوش را به آن اضافه می کنید. برای جدا شدن تفاله های قهوه باید اهرم فرنچ پرس را به پایین فشار دهید. بعد از چند دقیقه قهوه شما آماده می شود.

روش نگهداری قهوه ساز الکترولوکس

قهوه ساز الکترولوکس

 • مانند دیگر لوازم خانگی به شکل دوره ای و منظم آن را تمیز کنید.
 • بعد از استفاده حتماً قهوه مازاد در دستگاه قهوه ساز الکترولوکس را خالی کنید.
 • چنانچه تصمیم ندارید طولانی مدت از دستگاه استفاده کنید، بهتر است حتماً آنرا خاموش نمایید.
 • از دفترچه راهنمای دستگاه قهوه ساز الکترولوکس و اطلاعاتی که در جهت نگهداری و راه اندازی دستگاه و نصب آن در جای مناسب گفته اند، حتما استفاده کنید.
 • چنانچه مشکلات احتمالی در دستگاه قهوه ساز الکترولوکس شما بوجود آمد حتما با شرکت سازنده و یا تعمیر کاران مجرب تماس بگیرید.
 • برای جلوگیری از خرابی دستگاه قهوه ساز الکترولوکس حتما بعد از استفاده دستگاه را تمیز نمایید، قهوه مانده را بیرون بریزید تا در طعم قهوه هایی که در آینده درست می کنید اثر بد نگذارد.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد برای شما مطالبی را در مورد قهوه ساز الکترولوکس بیان کردیم تا شما بیشتر با این وسیله محبوب آشنا شوید همچنین مشکلات متداولی را که امکان دارد برای قهوه ساز الکترولوکس شما به وجود بیاید همراه با روش های برطرف کردن آن برایتان توضیح دادیم. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روش تعمیر قهوه ساز الکترولوکس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تمیز کردن قهوه درون قهوه ساز الکترولوکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا