تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

خدمات تعمیر ظرفشویی الکترولوکس electrolux | رایج ترین مشکلات

تعمیر ظرفشویی الکترولوکس- تمیز کردن ماشین ظرفشویی امکان دارد کار سختی به نظر برسد اما تعمیر ماشین ظرفشویی بسیار راحت است و در کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می شود در ادامه مقاله از ایبک امداد به نحوه عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی الکترولوکس می پردازیم.

رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی

در این قسمت رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی تهیه کرده و برایتان بیان می کنیم:

 • صدای بیش از حد ماشین ظرفشویی ( به چه دلیل ماشین ظرفشویی صدا می دهد؟ )
 • ماشین ظرفشویی چکه می کند.
 • روشن نشدن ماشین ظرفشویی
 • خراب شدن قفل درب ماشین ظرفشویی
 • به خوبی تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی.
 • تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی
 • آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی
 • خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

صدای بیش از حد ماشین ظرفشویی

صدای بیش از حد ماشین ظرفشویی می تواند بسیار آزاردهنده باشد و همچنین تعمیر کردن آن توسط یک تعمیرگاه هزینه نسبتاً بالایی داشته باشد. حتی برای افرادی که اطلاعات فنی زیادی ندارند تعمیر کردن ماشین ظرفشویی کار سختی نمی باشد.

کار کردن با یک ماشین ظرفشویی پر سر و صدا می تواند بسیار خسته کننده باشد, تعمیر ماشین ظرفشویی کار سختی نیست، اکثر ماشین های ظرفشویی در طول چرخه شستشوی منظم سر و صدا می کنند ولی اگر متوجه شدید که صدای دستگاه شما بیشتر از حالت عادی است، امکان دارد که نیاز به جایگزین کردن فن باشد، اگر صدای بلندتری را می شنوید می تواند نشانه خراب شدن موتور ظرفشویی باشد.

اگر ماشین ظرفشویی شما نو است و اولین بار است که دستگاه خود را روشن می کنید صدای دستگاه نگرانی به وجود نمی آورد یا اگر ماشین ظرفشویی را برای طولانی مدت استفاده نکرده باشید شنیدن صدای زیاد از آن طبیعی می باشد. امکان دارد که صدا از ظروف داخل دستگاه باشد، اگر که آنها را به درستی روی قفسه ماشین ظرفشویی نگذاشته باشید صدا ایجاد می کند .

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و تعمیرات یخچال الکترولوکس electrolux |روش تنظیم

به وجود آمدن سر و صدای زیاد در ماشین ظرفشویی الکترولوکس می تواند دلایل زیادی داشته باشد، ما در ادامه مقاله به چند روش حل مشکل سر و صدای ماشین ظرفشویی می پردازیم:

نحوه بررسی پمپ تخلیه آب برای رفع سر و صدای زیاد در دستگاه

ماشین ظرفشویی الکترولوکس

وجود مشکل در پمپ ماشین ظرفشویی می تواند یکی از دلایل به وجود آمدن صدا در ماشین ظرفشویی باشد . وظیفه اصلی پمپ ماشین ظرفشویی به وجود آوردن فشار در بازو های اسپری کننده و در بعضی از مدل ها تخلیه کردن آب می باشد. این قطعه در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و از دو قسمت تشکیل شده است:

 • تخیله
 • شست و شو و گردش

قسمتی که وظیفه آن گردش است دارای پروانه شستشو و اجزای فیلتر است در قسمت مربوط به تخلیه دارای پروانه تخلیه تیغه خرد کن می باشد. پروانه ها به وسیله موتور الکتریکی کار می کند و به اطراف یا پایین پمپ چسبیده اند. اگه تیغ هایی از بین برنده باقی مانده غذا به خوبی و درستی کار نکند یا درون آن غذا گیر کرده باشد در هنگام کار کردن دستگاه صدا به وجود می آید، علاوه بر آن امکان دارد که تکه های غذا، خلال دندان در پروانه بالا گیر کرده باشد، که باعث به وجود آمدن صدای زیاد در ماشین ظرفشویی می شود. همچنین اگر فرسودگی درون پروانه های تیغه های از بین برنده بازمانده غذا، به وجود بیاید، صدای اضافی در دستگاه ایجاد خواهد شد.

نحوه حل مشکل حلقه های بلبرینگ و کاسه نمد بازوهای اسپری کننده برای رفع سر و صدای زیاد در دستگاه

گاهی امکان دارد ماشین ظرفشویی شما سر و صدا زیاد ایجاد کند دلیل آن کاسه نمد و حلقه بلبرینگ بازو ها می باشد.

 • این قطعات حلقه های پلاستیکی می باشند و در هنگام چرخیدن بازو ها، آنها را حمایت می کنند.
 • اگر که این قطعات فرسوده شده باشند، امکان دارد که مانع درست کار کردن بازوها شوند.
 • حلقه بلبرینگ و کاسه نمد را بررسی کنید اگر که فرسوده بودند آنها را تعویض نمایید.

بازو  های اسپری کننده را بررسی کنید، برای رفع سر و صدای زیاد در دستگاه.

حتماً از راحت چرخیدن بازو ها اطمینان حاصل کنید، اگر بازو ها لق هستند امکان دارد قسمت میانی آن ها یا توپی بازوها خراب باشد و نیاز باشد که بازو ها را تعویض کنید.

عوامل دیگری که باعث ایجاد سر و صدا در ماشین ظرفشویی می‌شود ممکن است که مربوط به مسئله سایش اسپری‌ها باشد، اگر چنین باشد باید آن را تعویض کنید. و توجه کنید که یک بازوی اسپری باید به طور آزادانه در محیط ماشین ظرفشویی کار خود را انجام دهد. در بعضی اوقات بازوی اسپری امکان دارد شل شده باشد، در این صورت مشکل به بخش مرکزی و توپی بازوی آبپاش مربوط می شود.

حتما بخوانید:   دلایل نچرخیدن پره و ایجاد صدای پنکه سقفی

نحوه بررسی آب بندی بازوی اسپری و حلقه یاتاقان برای رفع سر و صدای زیاد در دستگاه

حلقه یاتاقان جنس پلاستیکی دارد،  وظیفه آن این است که بازوهای آبپاش و شستشو را نگهداری کند و باعث چرخیدن بازوی روی حلقه شود. تنها یک راه وجود دارد برای اینکه شما بفهمید حلقه ی دستگاه شما مشکل دارد یا نه. تنها راه این است که بازوی دستگاه خود را بچرخانید، و اگر متوجه شدید به سختی این قطعه می چرخد باید آن را بیرون بیاورید و تعویض کنید.

نحوه تعمیر نشتی آب در ماشین ظرفشویی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که در ماشین ظرفشویی امکان دارد به وجود بیاید چکه کردن آب می باشد، چکه کردن ماشین ظرفشویی می تواند آزاردهنده باشد و یا نشت آب امکان دارد که خسارت زیادی به خانه های شما وارد کند و هزینه های زیادی برای تعمیر خانه ایجاد کند. همچنین تعمیر کردن دستگاه توسط تعمیرکار می تواند هزینه های بسیار زیادی داشته باشد. تعمیر کردن چکه آب برای کسانی که اطلاعات فنی زیادی ندارند کار سختی نمی باشد. در ادامه مقاله فهرستی از قطعاتی که می تواند در چکه کردن ماشین ظرفشویی دخالت داشته باشد را برایتان بیان کرده ایم و شما با استفاده کردن از این فهرست بررسی کنید که کدام قطعه از دستگاه شما خراب شده و باید آن را تعویض کنید.

نحوه بررسی و رفع عیب پمپ برای حل مشکل نشتی آب

خراب شدن پمپ می تواند یکی از دلایل چکه کردن ماشین ظرفشویی باشد. محفظه های پمپ یک نوع واشر لاستیکی دارند که نقش آن آب بندی پمپ در بخش زیرین آن می باشد. با گذشت زمان بر اثر تماس با شوینده ها این واشر ها فرسوده می شود و آب از آن نشتی پیدا می کند.

همچنین قسمت های تخلیه پمپ آب، آب بندی  خودشان را دارند و همانطور که در قبل گفتیم بر اثر فرسودگی امکان دارد نشتی آب ایجاد شود. اندازه نشتی آب در این قسمت ها معمولا اینقدر کم است، تا هنگامی که پنل زیرین ماشین ظرفشویی را برندارید متوجه آن نمی شوید.

بررسی و تعمیر واشر درب ماشین ظرف شویی برای حل مشکل نشتی آب

اگر که دیدید این نشتی از نواحی جلوی ماشین ظرفشویی می باشد، امکان دارد که مشکل لاستیک ماشین ظرفشویی باشد.

 • واشر در این دستگاه از جنس پلاستیک نرم یا وینیل ساخته شده است و این واشر دور تا دور درب را می پوشاند و آب بندی می کند.
 • در بعضی از مدل ها صفحه لاستیکی در گوشه‌ های پایین ماشین ظرفشویی قرار دارند، که از نشتی آب در این قسمت جلوگیری می کند.
 • هنگامی که لاستیک فرسوده می شود، انعطاف آن کم می‌شود و شکننده تر می شود و در نتیجه عمل آب بندی را درست انجام نمی دهد و به راحتی آسیب می بیند.
 • حتماً واشر ها را چک کنید اگر که فرسوده بودند یا آسیب دیده بودند آنها را تعویض کنید.
 • از درست قرار گرفتن دستگاه مطمئن شوید، حتماً چک کنید که پایه های تنظیم کننده دستگاه را تراز باشد در غیر این صورت درب به خوبی جا نمی افتد، حتماً مطمئن شوید که چفت درب به خوبی کار می کند و درست تنظیم شده باشد.
حتما بخوانید:   چگونه خرابی یخچال سامسونگ را پیدا کنید؟

نحوه عیب یابی شیر ورودی آب برای حل مشکل نشتی آب

وظیفه شیر ورودی آب این است که آب مورد نیاز ماشین لباسشویی را از آب لوله کشی خانه تأمین کند و این شیر ورودی آب می تواند منبع این نشتی آب باشد.

 • شما می توانید شیر ورودی را در پشت روکش پایینی پیدا کنید ، اتصال شیر ورودی به منبع آب داغ امکان دارد از شیلنگ لاستیکی و لوله مسی ساخته شده باشد.
 • نحوه متصل بودن منبع آب به شیر برقی ماشین ظرفشویی خود را چک کنید تا مطمئن باشید که سالم است و نشتی ندارد.
 • در خروجی یک شیلنگ لاستیکی وجود دارد که به طور معمول به اطراف دیگر وصل می شود.
 • حتماً در شیلنگ ها ترک و پارگی ها را بررسی کنید چون امکان دارد که نشتی از آن ها باشد.
 • شما بهتر است که این بررسی را در هنگامی که ماشین ظرفشویی در حال آبگیری است انجام دهید.

به چه دلیل ماشین ظرفشویی ظرف ها را خشک نمی کند؟

ماشین ظرفشویی الکترولوکس

گاهی امکان دارد که دستگاه ظرف ها را خشک نکند، برای تعمیر این مشکل می توانید از مواردی که در ادامه مقاله برایتان بیان کردیم استفاده کنید:

 • اول از همه چک کنید که دستگاه بر روی چه برنامه ای تنظیم شده است.
 • ظرف ها در برنامه های سریع و برنامه پیش شستشو خشک نخواهد شد.
 • وجود مشکل در المنت حرارتی
 • وجود مشکل در ترموستات
 • وجود مشکل در دیسپنسر مایع کمک آبکشی

روش تعمیر ماشین ظرفشویی الکترولوکس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

به چه دلیل ماشین ظرفشویی ظرف ها را خشک نمی کند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا