تعمیرات سرمایش گرمایشتعمیرات

شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن با اسید

شستشوی کویل موتورخانه با اسید

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ما در این مقاله از ایبک امداد به دلایل و نحوه شستشوی کویل موتورخانه با اسید می پردازیم. شستشو کویل موتورخانه و منبع آن یکی از اقدامات مهم و ضروری در هنگام سرویس موتورخانه های در حال استفاده است.

کویل موتورخانه یکی از مهم ترین تجهیزاتی است که در ساختمان ها و منازل و سایر ابنیه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار، آب گرم مصرفی ساختمان ها و منازل را تامین می کند. استفاده از مواد شوینده ی اسیدی برای کویل موتورخانه، می تواند مفید باشد.

این شستشو باید بصورت دوره ای و با رعایت اقدامات مراقبتی، آنجا شود. کویل موتورخانه یک مبدل حرارتی است که وظیفه تامین آب گرم مصرف خانگی و صنعتی را بر عهده دارد.

این منبع، از یک مخزن و یک کویل شکل گرفته است. آب سرد با همسایگی غیر مستقیم در کنار آب گرم بویلر، گرم می شود. منبع کویل وظیفه مهمی را برعهده دارد پس نگهداری آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.شما نیز می توانید با نگهداری و تعمیر درست کویل ها، کارکرد آن ها را بهینه کنید.

دلایل تشکیل رسوب روی کویل موتورخانه

آبی که وارد منبع کویل دار می شود، آب شهری است. این آب دارای ذرات محلول است. اکثر این ذرات رسوب ایجاد نمی کنند اما اصلی ترین عامل ایجاد رسوب روی کویل موتورخانه، آب سخت است.

درون آب شهری یون های کلسیم و منیزیم به صورت محلول کربنات وجود دارند، این محلول باعث ایجاد رسوب بر روی کویل موتورخانه می شود.

افزایش تولید رسوبات به میزان، اختلاف دمای آب سرد ورودی و آب داخل کویل بستگی دارد. برای اینکه سریعتر برای رفع رسوبات اقدام کنید باید میزان آب مصرفی منازل و سختی آب را اندازه گیری کنید و رسوباتی که در کویل تشکیل شده است را بررسی کنید. همچنین می توانید از مواد شوینده اسیدی برای رفع رسوب های تشکیل شده بر روی کویل، استفاده کنید.

مزایا شستشوی کویل موتورخانه

وظیفه منبع کویل آب گرم که در منازل از آن استفاده می کنند مانند آبگرمکن موتورخانه است. اگر کویل ها را منظم و به موقع شستشو و سرویس دهید، راندمان کاری سیستم گرمایشی ساختمان افزایش می یابد.

شما می توانید با آسان ترین و راحت ترین روش، رسوب های داخل کویل موتورخانه را از بین ببرید. روش مکانیکی و اسید شویی، انواعی از این روش ها هستند. اگر رسوبات داخل کویل موتورخانه تجمع یابند و به موقع تمیز نشوند، ممکن است دچار نقص هایی مانند افزایش میزان مصرف سوخت در موتورخانه، کاهش کارکرد سیستم گرمایشی و کاهش انتقال گرما بین محیط و تجهیزات، اما با شستشوی به موقع این مشکلات پیش نخواهد آمد.

شستشوی کویل موتورخانه و مزایای آن

بهترین زمان برای شستشوی کویل موتورخانه با اسید

شستشوی کویل های موتورخانه با اسید، باعث افزایش کارکرد کویل و کیفیت آب گرم مصرفی آن می شود. در واقع تمیز کردن و شستشوی کویل موتورخانه به ردوبدل  کردن درست و کامل حرارت بین بخار یا آب موتورخانه و آب منبع کویل، کمک می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  یخ‌‎ساز یخچال مابه چیست و تعمیرات آن به چه صورت است؟

همانطور که گفتیم وجود رسوبات داخل کویل عواقب ناخوشایندی دارد، یکی دیگر از این عواقب این است که وجود رسوبات داخل آن به مرور زمان باعث خوردگی و سائیدگی کویل می شود و در نتیجه با کاهش کیفیت و ظرفیت آب گرم مصرفی مواجه خواهیم شد.

اما شما می توانید قبل از رخ دادن این اتفاق، با اندکی توجه و بررسی دقیق آن را تشخیص دهید. چنانچه متوجه شدید که توانایی تولید آب گرم، توسط منبع کویل موتورخانه کاهش یافته و مانند قبل نیست، بدین معناست که رسوبات داخل کویل تجمع یافتند و بهتر است که هرچه سریعتر برای شستشوی آن با مواد شوینده اسیدی اقدام کنید.

برای نتیجه گیری مطلوب، خوب است که شستشوی کویل موتورخانه را در فواصل زمانی  یکسانی که توسط افراد متخصص تعیین می شود، انجام دهید.

زمان دقیق این بازه به میزان سختی آب منطقه و میزان آب گرم مصرفی بستگی دارد. برای شستشوی کویل موتورخانه با اسید،  بازه زمانی یک تا دو سال تقریبا زمان مناسبی خواهد بود. کوتاه ترین بازه زمانی که برای شستشوی کویل موتورخانه با مواد شوینده اسیدی پیش بینی شده است، با توجه به میزان سختی آب ورودی و کم بودن ظرفیت کویل موتورخانه، ۶ ماه است.

نحوه شستشوی کویل موتورخانه

روش درست شستشوی کویل موتورخانه با اسید

در شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن با مواد اسیدی باید دقت و حساسیت زیادی به خرج دهید. اگر منبع کویل، قدیمی و یا فرسوده بود، این دقت و حساسیت باید چند برابر شود زیرا ممکن است منجر به سوراخ شدن این قطعه مهم شود.

اسید مناسب برای شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن

اسیدی که دارای اینهیبیتور است، مناسب ترین اسید برای شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن است و باید مخصوص مس باشد. استفاده از این اسید مانع از خوردگی فلز مس در منبع کویل موتورخانه خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که اسید را باید کم کم و بسته به مقدار رسوب ها به آب اضافه کنید و منبع کویل را آرام با اسید بشویید و از فرو کردن یکباره منبع کویل به داخل اسید بپرهیزید زیرا این کار منجر به سوراخ شدن قسمت های نازک آن می شود.

میزان رسوبات موجود در منبع کویل، متفاوت است. بعد از شستشوی منبع کویل با اسید، آن را آبکشی کنید زیرا این کار اسید های به جا مانده روی بدنه کویل موتورخانه را از بین می برد.

هزینه شستشوی کویل موتورخانه با اسید

تخمین هزینه دقیق شستشوی کویل موتورخانه با اسید، سخت و پیچیده است. ظرفیت منبع و کویل موتورخانه، فضای داخلی موتورخانه و  تعداد اتصالات آن، از مواردی هستند که بر روی هزینه اسید شویی منبع کویل دار تاثیر می گذارند.

به طور تقریبی با توجه به تاثیرات مواردی که در بالا ذکر نمودیم قیمت شستشوی کویل موتورخانه و یا اسیدشویی منبع کویل دار چیزی حدود ۷۰۰ تا ۱.۸۰۰ هزار تومان است. این قیمت بر اساس میزان رسوبات و ظرفیت منبع کویل دار می تواند متغیر باشد.

روش شستشوی کویل موتورخانه و منبع آن

راه های جلوگیری از تشکیل رسوبات روی کویل ها

شما نمی توانید مانع از تشکیل رسوبات بر روی کویل ها شوید اما می توانید با اقداماتی پیشگیرانه که در ادامه به آن می پردازیم، مقدار تشکیل آن را کاهش دهید. یکی از این اقدامات کاهش دمای آب موتورخانه در فصل تابستان است است. اگر در کویل از بخار استفاده می کنید، باید فشار آن را کاهش دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خرابی یخ‌ ساز ال جی و بیرون نیامدن یخ

دومین روش برای کاهش میزان رسوبات منبع کویل دار، راه اندازی و نصب خط برگشت آب گرم مصرفی است. همچنین شما می توانید برای کاهش سختی آب و در نتیجه کاهش رسوبات، در محل ورودی آب از دستگاه سختی گیر آب استفاده کنید.

انواع خرابی ها منبع کویلی و روش های تعمیر آن

منبع کویلی می تواند به دلایل متفاوتی مانند گرم نشدن آب، سر رفتن یا سر ریز شدن آب منبع کویلی، مشاهده کردن ذرات رنگی در آب گرم، پدید آمدن طعم و بو نامطبوع در آب گرم مصرفی، تعمیر کردن ترموستات منبع کویلی و تعمیر کردن افت فشار منبع کویلی، خراب شود. در ادامه چند مورد را بررسی می کنیم:

عدم گرم شدن آب

گرم نشدن آب می تواند به دلیل رسوب گیری منبع کویلی، قطع شدن برق دستگاه، خراب شدن ترموستات، کم شدن آب در دستگاه، خراب شدن سیستم احتراق و وارد نشدن آب به دستگاه باشد.

سر رفتن یا سر ریز شدن آب منبع کویلی

از دیگر دلایل خرابی منبع کویلی، سر رفتن یا سر ریز شدن آب از منبع کویلی است. گرفتگی یا تجمع رسوبات در دریچه خروجی آب، باعث بروز این مشکل می شود.

رنگ و ذرات رنگی موجود در آب گرم

با مشاهده کردن ذرات رنگی در آب گرم به وجود نقص و ایراد در سیستم منبع کویلی می شویم، این مشکل ما را از وجود کثیفی لوله ها و یا وجود رسوبات و خرابی در صافی آب، مطلع می کند و در چنین شرایطی منبع کویلی به سرویس و بازدید نیازمند است. این مشکل ممکن است با شستشوی کویل موتورخانه یا منبع آن با اسید برطرف شود.

جمع بندی در مورد شستشوی کویل موتورخانه

از روش های ایمن برای افزایش کیفیت و ظرفیت آب گرم مصرفی ساختمان، شستشوی کویل موتورخانه با مواد شوینده اسیدی است، این اسید باید دارای اینهیبیتور باشد تا مانع از آسیب قسمت هایی شود که عمق کمتری دارند. شستشوی کویل موتورخانه باید در فواصل زمانی خاصی صورت گیرد و بهترین زمان، بازه زمانی ۱ تا ۲ سال است.

شستشوی کویل موتورخانه با اسید یا اسیدشویی

برای افزایش عملکرد کویل ها و جلوگیری از خرابی آنها، باید به طور منظم و دقیق آن ها را با اسید شستشو دهید و همچنین به سرویس دوره ای آنها توجه کنید. تعداد دفعاتی که باید کویل ها را با مواد شوینده اسیدی، شستشو دهید به میزان یون های منیزیم و کلسیم موجود در آب ورودی کویل ها یا به عبارتی میزان سختی آب بستگی دارد.

در این مقاله ما شما را با نحوه انتخاب اسید مناسب برای شستشوی کویل موتورخانه آشنا کردیم. همچنین ما به نحوه شستشوی کویل موتورخانه و اهمیت آن پرداختیم.

چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوال یا ابهامی داشتید می توانید در بخش نظرات مطرح نمایید. تا در اسرع وقت کارشناسان مجرب ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

شستشوی کویل موتورخانه با اسید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

شستشوی کویل موتورخانه با اسید.

امتیاز کاربر: ۲.۵۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا