تعمیراتتعمیرات ظرفشویی

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

چگونه ماشین ظرفشویی را در منزل بدون هزینه اضافه سرویس کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم آشپزخانه است که به دفعات به سرویس کردن نیاز دارد ، اما همه ما می دانیم که اگر بخواهیم برای هرچند ماه یکبار هم که شده هزینه سرویس کردن ماشین ظرفشویی  را بپردازیم اصلا اقدام مقرون به صرفه ای نخواهد بود ، به همین علت به سراغ آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی رفتیم و یک آموزش کامل در رابطه با این موضوع ایجاد کردیم تا هر زمان که نیاز به انجام سرویس برای ماشین ظرفشویی داشتید مجبور به پرداخت هزینه های اضافه نشوید .

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی

برای دستگاه ماشین ظرفشویی بصورت دوره ای باید سرویس انجام دهید تا به طول عمر این دستگاه کمک کنید،  اما از مواردی که برای افزایش عمر ماشین ظرفشویی باید رعایت شوند می توان به محل قرارگیری ماشین ظرفشویی اشاره کرد ، چرا که محل قرار گیری این وسیله می تواند به مراتب در عمر این دستگاه تاثیر چشمگیری داشته باشد ، ماشین ظرفشویی حتما باید از سمت پشت ۷ سانت و از کناره ها دو الی سه سانتی متر فاصله بگیرد ، البته بیشتر از این هم مشکلی ندارد اما کمتر نباشد .

پایه های ماشین ظرفشویی را چک کنید که تراز باشد چرا که تزار نبودن دستگاهی مثل ماشین ظرفشویی صدمات زیادی به آن وارد خواهد کرد ، حتما فیلتر دستگاه را بررسی کنید تا ته مانده های غذا ان را مسدود نکنند ، بازوهای آبپاش دستگاه را هر چند وقت یکبار چک کنید که خراب نشده باشند ، حتما هنگام استفاده از مواد شستشوی خوب و با کیفیت استفاده کنید، حتما اگر رسوبات آب زیاد است در منطقه ای که زندگی می کنید درجه جلادهنده را افزایش دهید.

این موارد می توانند باعث افزایش چند برابری طول عمر دستگاه شما شوند ، تنها کافی است که آن ها را رعایت کنید ، رعایت این موارد هزینه ای برای شما نخواهد داشت و یک سرویس بدون هزینه را با چند اصول منظم که به صورت دوره ای انجام می شود می توان انجام داد.

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

آموزش سرویس کردن فرایند چرخه آب ماشین ظرفشویی

چرخش آب در ماشین ظرفشویی از اهمیت زیادی برخوردار است ، چرا که این امر باعث تمیز شدن ظروف داخل دستگاه خواهد شد ، در مقاله آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی  به سراغ فرایند چرخش آب می رویم و سرویس مربوط به این قسمت را برایتان شرح خواهیم داد تا خودتان بتوانید این سرویس را انجام دهید.

مراحل چرخش آب درون دستگاه به این صورت است ، ابتدا آب توسط شیر به دستگاه وارد می شود ، سپس از جت پمپ عبور می کند و آب برای مصرف نمک ظرفشویی تقسیم می شود ، بعد از تقسیم به مخزن نمک ظرفشویی وارد می شود ، سپس وارد چاهک پمپ شستشو می شود، پمپ شستشو شروع به پمپاژ آب خواهد کرد و با اینکار آب به روی ظروف پاشیده خواهد شد ، سپس آب به چاهک برای تصفیه باز می گردد و کثیفی ها از آب جدا می شوند و دوباره به چرخش درون دستگاه باز می گردند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خارج نشدن یخ از یخساز یخچال دوو

تا به این قسمت از مقاله آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی  با چرخش آب درون ظرفشویی به صورت کامل آشنا شدید ، حال به سراغ سرویس کردن این فرایند خواهیم رفت تا اگر مشکلی برای ورود آب به دستگاه وجود دارد بتوانید خودتان آن را حل کنید.

 • شیر ورودی آب را بصورت کامل چک کنید
 • شلنگ ورودی آب را بصورت کامل چک کنید
 • بعد از این موارد به چک کردن شیر برقی دستگاه بپردازید
 • در نهایت هم به سراغ جت پمپ و آب پاش ها بروید و چک کنید

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

اجزای اصلی ماشین ظرفشویی

در ادامه مقاله آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی  به بررسی قطعات این دستگاه خواهیم پرداخت ، که به صورت تک تک آن ها را برایتان شرح خواهیم داد و سپس بخش هایی که نیاز به سرویس دارند را برایتان تشریح خواهیم کرد.

 • شلنگ ورودی آب و سنسور آب
 • جت پمپ و آب پاش ها
 • المنت و سوییچ فشار المنت
 • مخزن نمک و مخزن مایع
 • پمپ تخلیه و هیدروستات
 • برد الکترونیکی و شیر برقی
 • ضامن درب و میکروسوییچ درب

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

سرویس جت پمپ ظرفشویی

جت پمپ یکی از اجزای مهم دستگاه شما به حساب می آید که در صورت خرابی آن ماشین ظرفشویی فقط تا قسمت آبگیری پیش خواهد رفت و بعد از آن فعالیتی انجام نمی دهد ، برای رفع این عیب یک پیچ گوشتی دو سو را بردارید و به انتهای موتور دستگاه مستقیم فشار وارد کنید تا مشکل حل شود.

سرویس المنت ماشین ظرفشویی

المنت ماشین ظرفشویی قطعه ای است که در مسیر آب پمپ شستشو و آبفشان بالا قرار دارد و وظیفه دارد آبی که از داخل آن عبور می کند را گرم کند، بعد از فهمیدن وظیفه المنت ماشین ظرفشویی می توانید سرویس آن را انجام دهید، اگر المنت ماشین ظرفشویی بسوزد دستگاه مدام کار می کند و فقط ارور می دهد ،باید بدانید اگر روی المنت ماشین ظرفشویی جرم گرفته باشد آب دیرتر گرم می شود برای تمیز شدن آثار جرم شما می توانید المنت ظرفشویی را جرم گیری کنید .

سویچ فشار المنت ماشین ظرفشویی

کارایی این قطعه همانند هیدروستات است تنها فرقش این است که  نیروی محرک پلاتین این قطعه مستقیما آب می باشد، سویچ فشار المنت در کنار آب  آبفشان در کنار هم هستند تا در صورت کمبود آب در ماشین ظرفشویی برق المنت را از مدار خارج کند، در اکثر مواقع در اثر کثیفی فیلتر استوانه ای بخاطر کمبود آب عمل نمی کند و ماشین ظرفشویی به مدت طولانی کار می کند و آب را گرم نمی کند در این حالت ارور ۳ مشاهده می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ارور کد یخچال امرسان به چه علتی رخ می‌دهد؟

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

بررسی نمک برای سرویس ماشین ظرفشویی

در مقاله آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی به سراغ نمک ماشین ظرفشویی می رویم و ابتدا شما را با ریختن آن آشنا می کنیم و سپس به سراغ مخزن نمک و اجزای آن خواهیم رفت.

ابتدا یک کیلو نمک مخصوص می ریزیم و مخزن را پر از آب کرده قبل از بستن درب آب نمک را مخلوط می کنیم تا نشان گر خاموش شود ، دقت کنید اخطار اس مربوط به نک خواهد بود و اگر چنین پیغامی را مشاهده کردید وقت خود را نگیرید و به سراغ نمک دستگاه بروید.

مخزن اصلی نمک دستگاه از سه بخش تشکیل شده است ، مخزن اصلی نمک که وظیفه نگهداری و انبار کردن نمک برای شستشوی بخش های مختلف را دارد ، فیلتر رزین هم وظیفه فیلتر کردن آب برای جلوگیری از املاح را دارد تا بر روی ظرف های درون دستگاه خط و خش ایجاد نشود ، شیر برقی مخزن نمک هم وظیفه کنترل میزان نمک را دارد.

سرویس کردن پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

در ادامه آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی  به سراغ پمپ تخلیه می رویم ، همانطور که از نام این قسمت پیداست وظیفه تخلیه آب ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد ، در صورتی که این قسمت خراب شود و یا دچار گرفتگی شود با ارورهای متوالی رو به رو خواهید شد.

برای سرویس کردن این قسمت ابتدا سعی کنید این پمپ را پیدا کنید ، سپس با دقت بررسی کنید تا پروانه ای که برای این قسمت تعریف شده است گرفتگی نداشته باشد ، اگر مشکلی در این بخش هم رویت نشد به سراغ شلنگ فاضلاب بروید و بررسی کنید تا آن نیز دچار گرفتگی نشده باشد.

سخن آخر

در مقاله آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی به بررسی کامل این موضوع و راهکارهای حل مشکلات برای سرویس بدون هزینه و بدون دردسر این دستگاه پرداختیم ، در مقالات قبل با مشکلات دیگر این دستگاه نظیر میکروسوئیچ و… آشنا شدید و دانستید که چرا ماشین ظرفشویی ممکن است بصورت خودکار خاموش شود .

ماشین ظرفشویی یکی از لوازمی است که مورد استفاده زیادی دارد و برای استفاده زیاد هم همیشه مشکلات زیاد در کمین هستند ، اما با سرویس منظم و دوره ای دستگاه می توانید این مشکلات را از صد به یک کاهش دهید ، همانطور که متوجه شدید بیشتر خرابی ها و مشکلات به علت سرویس نکردن و جمع شدن ته مانده و پس ماند غذاها ایجاد می شود و معمولا خرابی خاصی در دستگاه وجود ندارد، اگر شما هم در این زمینه تجربه ای دارید از شما دعوت می کنم تا از طریق بخش دیدگاه ها آن را با ما به اشتراک بگذارید تا تا کاربران دیگر نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

سرویس کردن ماشین ظرفشویی 

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش سرویس کردن ماشین ظرفشویی  در منزل بدون هزینه اضافه

امتیاز کاربر: ۴.۳ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا