تعمیرات لباسشویی

نحوه کار سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین لباسشویی از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است که برخی از این قطعات نام آشنا هستند اما شاید کمتر کسی نام قطعه سنسور کثیفی آب در لباسشویی را شنیده و یا با نحوه کار آن آشنا باشد، اما باید گفت بسیاری از ماشین های لباسشویی برای تشخیص کثیفی یا تمیزی آب دارای سنسوری هستند که این سنسور همان سنسور کثیفی آب در دستگاه می باشد. ماشین های لباسشویی سال های بسیاری است که به یکی از مهم ترین اجزای آشپزخانه ها تبدیل شده اند و کارایی بسیار زیادی دارند اما از زمان تولید تا به امروز این دستگاه دچار تغییرات بسیاری شده است و شرکت های تولید کننده آن همواره سعی دارند تا این وسیله پیشرفته تر گردد‌. با وجود مشغله های بسیار افراد وقت زیادی برای شستن لباس ها ندارند همچنین افزایش روز افزون تعداد جمعیت سبب شده تا مصرف انرژی افزایش زیادی داشته باشد از این رو پیشرفته بودن هر چه بیشتر لباسشویی این امکان را به افراد می دهد تا با صرف کمترین زمان و مصرف کمتر آب و برق بتوان لباس های تمیزتری داشت.

یکی از پیشرفت های صورت گرفته در این زمینه وجود همین قطعه سنسور کثیفی آب می باشد، در واقع این تکنولوژی به ماشین لباسشویی کمک می کند تا میزان کثیفی آب را تشخیص دهد و برای شستن لباس ها آب و برق کمتری مصرف شود. در صورتی که یک سیستم غیر هوشمند بخواهد این را کار را انجام دهد قطعا نمی تواند مقدار آب یا مقدار کثیفی آن را تشخیص دهد، از این رو ناچار بوده بر اساس یک برنامه مدون و از پیش تعیین شده این کار را انجام دهد.

سنسور کثیفی آب چگونه عمل می کند؟

این قطعه متشکل از یک فرستنده، مادون قرمز و یک گیرنده نوری می باشد که دو سنسور روی یک برد U شکل و روبه روی هم قرار دارند. هنگامی که آب داخل لباسشویی می باشد در بین قسمت U شکل قرار می گیرد، در این زمان مادون قرمز سیگنالی را برای گیرنده ارسال می کند سیگنال برای رسیدن به گیرنده از آبی که درون قسمت U شکل وجود دارد عبور نموده تا به گیرنده می رسد.

حال مادربرد و میکروکامپیوتر لباسشویی به بررسی میزان، سرعت و مقدار این سیگنال توسط گیرنده می پردازند و در این شرایط می تواند میزان کثیفی آب را تشخیص دهد، در واقع هر چه میزان کدری و تیرگی آب بیشتر باشد انتقال فرکانس با سرعت کمتری انجام می شود. سیستم لباسشویی به گونه ای طراحی شده است که میزان سرعت را تشخیص می دهد و این سرعت از پیش برای آن تعریف شده است، با اندازه گیری سنسور توسط سیستم و تشخیص میزان کثیفی آب باعث تغییر مدت زمان برنامه شستشو ماشین لباسشویی می شود.

با توجه به میزان تشخیص سنسور و کثیفی آب، مادربرد در لباسشویی این امکان را دارد که تا ۳ بار تعداد آبکشی را افزایش دهد، همچنین پس از خشک کن نهایی این سنسور کالیبره شده و مادربرد از سلامت آن اطمینان حاصل می کند. سنسور کثیفی آب قطعه بسیار پیچیده ای نیست اما می تواند در عملکرد نهایی دستگاه تاثیرات فوق العاده ای داشته باشد، چرا که هیچ کدام از ارورهایی که هنگام بروز مشکلی روی صفحه نمایش لباسشویی ظاهر می شوند برای نشان دادن کثیفی بیش از حد لباس ها و آب داخل مخزن طراحی نشده اند. به این ترتیب تولید این قطعه کمک می کند تا دستگاه در زمان های نیاز تعداد دفعات آبکشی را تا ۳ بار افزایش دهد، با این کار تمام کثیفی ها و لکه ها از تار و پود لباس ها پاک می شود و شما می توانید لباس هایی بسیار تمیز و خوشبو داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی یورو پلاس EuroPlus

ماشین لباسشویی

معیوب بودن سنسور کثیفی آب با چه علایمی دیده می شود؟

با وجود اینکه سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی عملکرد بسیار ساده ای دارد با این حال باید این کار به درستی و دقیق انجام شود تا سبب ارسال اطلاعات نادرست به مادربرد نگردد و فرآیندها به خوبی تنظیم شوند. اما این قطعه نیز مانند هر قطعه دیگری ممکن است در اثر برخی عوامل دچار مشکل گردد و کار خود را به خوبی انجام ندهد، بی کیفیت بودن سنسور و معیوب بودن آن از عواملی هستند که دقت سنسور را کم می کنند.

در صورتی که سنسور معیوب شده باشد باید برای تعمیر لباسشویی اقدام نمایید، معیوب بودن این قطعه می تواند یکی از عوامل لک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی باشد. برخی دیگر از علائم معیوب بودن سنسور کثیفی آب شامل موارد زیر است.

 • تمیز نشدن لباس ها به اندازه کافی
 • کثیف شدن بیش از حد آب

برخی از ماشین های لباسشویی یک سیستم عیب یابی پیشرفته ای دارند، که این سیستم هنگام معیوب بودن سنسور کثیفی آب روی مانیتور دستگاه یا موبایل متصل به لباسشویی هشدارهایی ارسال می کنند و از طریق آن می توان به عیب یابی دستگاه پی برد. یکی دیگر از نکات قابل توجه در رابطه با سنسور کثیفی آب این است که این قطعه فقط در برنامه شستشو خودکار فعال می شود و عملکرد آن در برنامه های عادی مشخص نیست و این مسئله به منزله خرابی سنسور نیست.

زمانی که سنسور کثیفی آب معیوب شده باشد ماشین لباسشویی می تواند همچنان به کار خود ادامه دهد، اما در برنامه شستشو خودکار نمی تواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. در این شرایط لباسشویی نه تنها قادر نیست لباس ها را به خوبی تمیز کند بلکه سبب هدر رفتن آب نیز می شود، بنابراین در این شرایط از یک تعمیرکار ماهر و باتجربه کمک بگیرید تا مشکل رفع گردد.

مزایای سنسور کثیفی آب در لباسشویی

با وجود اینکه سنسور کثیفی آب قطعه ساده ای است اما نقش مهمی در عملکرد صحیح ماشین لباسشویی دارد. این قطعه وظیفه تشخیص میزان آلودگی آب در دستگاه را به عهده دارد و چنانچه در نگهداری و مراقبت از این قطعه دقت کافی نداشته باشید در مدت کوتاهی مجبور به تعمیر ماشین لباسشویی خود خواهید شد، از مزایای مهم سنسور کثیفی آب در دستگاه می توان موارد زیر را نام برد:

 • کنترل میزان آب

این قطعه قادر به اندازه گیری میزان آلودگی آب می باشد و از این طریق به دستگاه کمک کرده تا مقدار مناسبی از مواد شوینده را مورد استفاده قرار دهد. زیرا در آب هایی که کثیفی کمتر است احتمالا به مواد شوینده کمتری نیاز است و عکس این مسئله نیز وجود دارد.

 • جلوگیری از آسیب دیدن لباس ها

هنگامی که آب سخت یا کثیف باشد ممکن است مواد شوینده به خوبی کار خود را انجام ندهند، در این شرایط احتمال آسیب دیدگی لباس ها وجود دارد. از این رو سنسور کثیفی می تواند به ماشین لباسشویی کمک کند تا برنامه مناسبی را انتخاب کرده و از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری به عمل آورد.

 • افزایش عمر مفید دستگاه

با کنترل میزان آب، استفاده از ماشین لباسشویی به بهترین حالت ممکن صورت می گیرد. در نتیجه آن عمر مفید دستگاه افزایش یافته و آب و انرژی به صورت بهینه مصرف می شوند.

 • محافظت از قطعات داخلی

تشکیل رسوب در ماشین لباسشویی یکی از مشکلاتی است که آب کثیف ایجاد می کند در این شرایط کارایی دستگاه کاهش چشمگیری می یابد و دچار خرابی های متعدد می گردد. وجود این قطعه به دستگاه کمک می کند تا در صورت کثیفی آب مناسب ترین اقدام را انجام دهد.

 • اقدامات پیشگیرانه

در صورت وجود آب کثیف ماشین لباسشویی می تواند برنامه شستشو را تغییر دهد یا تعداد چرخه های شستشو را افزایش دهد تا لباس ها به خوبی تمیز گردند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت ماشین لباسشویی تسمه ای با لباسشویی بدون تسمه چیست؟

وجود این قطعه در دستگاه سبب بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید لباسشویی می شود و نیز کمک کرده تا مصرف آب و برق به صورت بهینه باشد.

روش هایی برای افزایش طول عمر سنسور کثیفی آب

همان طور که بیان کردیم وجود این قطعه در ماشین لباسشویی می تواند فواید بسیاری به همراه داشته باشد بنابراین باید به خوبی از آن مراقبت نمود تا دچار خرابی نگردد، به این منظور می توانید اقدامات زیر را انجام دهید.

 • هر چند وقت یکبار قطعه را به خوبی تمیز نمایید برای این کار می توانید از پاک کننده های ملایم و مناسب به همراه آب تمیز استفاده کنید.
 • تا حد امکان از فیلترهای آب استفاده کنید با این کار ذرات معلق و سایر مواد مضر در آب تا حد زیادی متوقف می شوند.
 • بررسی کنید که نصب سنسور به درستی صورت گرفته باشد و در معرض آب و گرد و غبار زیاد قرار نداشته باشد.
 • سعی کنید از آب تمیز استفاده کنید از این رو اگر در محل زندگی شما آب دارای ذرات معلق زیادی است از یک سیستم تصفیه آب استفاده نمایید.
 • دستورالعمل های درج شده روی قطعه را به خوبی مطالعه کرده و آن ها را رعایت کنید.
 • چنانچه سنسور کثیفی آب دچار مشکلی شده است سریعا جهت تعمیر و تعویض آن اقدام نمایید.
 • میزان تماس سنسور با آب را کاهش دهید چرا که می تواند سنسور را با آسیب مواجه سازد.
 • برای اینکه از عملکرد صحیح سنسور اطلاع یابید آن را به صورت دوره ای بررسی کنید تا در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض اقدامات لازم انجام شود.

ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی مانند سایر وسایل دیگر روز به روز در حال پیشرفته شدن هستند و سنسور کثیفی آب یکی از جدیدترین آپشن هایی است که در برخی از دستگاه های امروزی وجود دارد. این قطعه ساده می تواند تاثیر بسیار چشمگیری در ارائه لباس های تمیز و بدون لک داشته باشد.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه کار سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه کار سنسور کثیفی آب در ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا