تعمیرات سرمایش گرمایش

خرابی بخاری برقی | هر آنچه در مورد تعمیر بخاری برقی باید بدانید

خرابی بخاری برقی | هر آنچه در مورد تعمیر بخاری برقی باید بدانید

برای رهایی از سرما و فصول سرد سال بخاری برقی یکی از گزینه های مطلوب جهت استفاده در منزل یا محل کارتان است. عیب یابی بخاری برقی هم کار پیچیده و مشکلی نیست و کافی است که کمی با ساختار آن آشنا باشید.

در ابتدا امر باید با یک سری از قطعات کلیدی در بخاری برقی آشنا شوید و بعد به تعمیر آن بپردازید.

اجزا و قطعات اصلی بخاری برقی:

۱-المنت بخاری برقی:

المنت یکی از اجزای اصلی هر بخاری برقی می باشد که وظیفه ی آن تولید گرما در بخاری برقی در فصل زمستان می باشد.در فناوری های قدیمی بخاری برقی و نسل های گذشته آن این المنت ها یک مقاومت مفتولی بودند که در دوسر آن ها سرامیک یا آجر نسوز قرار داشت.در نسل جدید بخاری های برقی این المنت از داخل لوله ای شیشه ای از جنس کرم نیکل یا کرم آلومینیوم رد می شود و توان مصرفی آن ها بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ و اندازه ی آن ها ۲۰و ۲۵ یا ۳۰ سانتی متر می باشد و وظیفه ی تولید گرما در فصول سرد را برای شما بر عهده دارند.

۲-بدنه بخاری برقی:

بدنه بخاری برقی ساختار کلی را تشکیل می دهد.بدنه فلزی نسبت به بدنه کائوچویی و پلاستیکی توان بیشتری در تولید و انتقال گرما دارد ولی معایبی نیز دارد. یکی از عیب های عمده ی آن این است که احتمال برق گرفتگی در آن بیشتر است.برای رفع این مشکل از یک بدنه سرامیکی یا چینی بعنوان عایق و حفاظ پوششی استفاده می کنند تا این احتمال را به حداقل برسانند.

۳-کلید های بخاری برقی:

کلید های برقی یکی دیگر از اجزای اصلی بخاری برقی می باشد که تعداد آن وابسته به تعداد المنت ها در بخاری برقی است. کلید ها در بخاری برقی به دو صورت ساده یا لامپ دار بسته به کاربرد بخاری برقی و فناوری مورد استفاده آن عرضه می شود که این کلید ها دارای آمپر بالایی هم هستند.امروزه از بخاری های برقی ۳ المنتی استفاده می شود که برای آن ها از دو یا سه کلید استفاده می کنند.

۴-سیم رابط بخاری برقی:

این سیم ها همان سیم هایی از جنس هادی مسی هستند که در برابر حرارت مستقیم قرار دارند و برای جلوگیری از آسیب به آن ها از یک پوشش محافظتی از جنس الیاف نسوز یا الیاف نخی معمولی استفاده می شود.همچنین سطح مقطع رایج برای این سیم های رابط حدوداً ۱.۵ میلی متر مربع در نظر گرفته می شود.

مشکلات رایج در بخاری برقی:

۱-خرابی ترموستات:

ترموستات یکی از قطعات اصلی در بخاری های فن دار است که دو وظیفه ی اصلی دارد یکی محافظت از المنت ها در برابر آسیب و دیگری تعیین زمان روشن بودن بخاری برقی می باشد.

علائمی که نشان می دهد که ترموستات بخاری برقی دچار آسیب شده است را می توان در عوامل زیر خلاصه کرد:

 • بخاری اصلا روشن نمی شود.
 • بخاری روشن شده ولی باد گرمی از آن خارج نمی شود.
 • بخاری فقط مدت کوتاهی روشن مانده و بعد خاموش می شود.

۲-خرابی فن بخاری برقی:

فن در بخاری برقی های فن دار وجود دارد .خرابی فن بخاری برقی می تواند به دو علت باشد یکی خرابی خود فن و سوختن آن و دیگری خرابی کلید چند حالته ی آن.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  داکت اسپلیت چیست؟ /قیمت و انواع داکت اسپلیت

خرابی فن بخاری خود را به صورت های زیر نمایش می دهد :

 • فن اصلا در بخاری برقی فن دار روشن نمی شود که مشکل آن یا در فن یا در کلید چند حالته آن می تواند باشد.
 • فن نیم سوز شده است و بخاری کارایی مورد انتظار ما را ندارد.

۳-از بین رفتن عایق بین المنت و بدنه بخاری برقی:

گاهی ممکن است در کارکرد بخاری برقی به این مشکل برخورد کرده باشید که بدنه و خود بخاری برقی برق دارد ولی المنت ها گرما تولید نمی کنند.در این حالت اولین فکری که به ذهن شما خطور می کند باید این باشد که به بررسی عایق بین المنت و بدنه بخاری بپردازید. این عایق در محل قرار گیری و نصب المنت ها بر روی بدنه اصلی قرار دارند و برای رفع مشکل از بین رفتن آن ها تنها راه حل تعویض آن می باشد.بخاری برقی 2200 آراسته22

۴-خرابی المنت های بخاری برقی :

خرابی المنت ها یکی از مشکلات رایج در بخاری برقی می باشد که می تواند بر اثر علل مختلف ایجاد شود که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم:

 • ریختن مقداری زیادی آب بر روی المنت ها باعث می شود تا المنت ها بسوزد و ما نیاز به تعویض آن ها پیدا کنیم.
 • وارد شدن ضربه شدید به المنت ها هم باعث سوختن المنت ها و نیاز به تعویض آن ها می شود.
 • گاهی اوقات در بخاری های برقی فن دار، فن روشن است ولی المنت ها روشن نمی شود و گرمایی تولید نمی کند.

همه موارد بالا از جمله دلایلی است که فکر شما را باید به سمت خرابی المنت ها و تعویض آن ها ببرد. توصیه می شود که در صورت خرابی المنت ها از گره زدن نقاط به هم و برقراری جریان دوباره بین آن ها خودداری کنید چون این عمل سبب می شود که مقاومت و جریان در نقاطی که گره خورده است افزایش یابد و دوباره بعد از مدتی اتصال قطع شود.

ریختن آب بر روی المنت ها یا وارد شدن ضربه شدید به بخاری سبب می شود که المنت ها بسوزد و این یکی از مشکلات رایج در هر بخاری برقی می باشد و تنها راه حل آن  تعویض المنت ها می باشد تا بخاری دوباره به کارکرد مناسب خود برسد.

۵-خرابی فاز و نول و قطعی آن در بخاری برقی:

گاهی اوقات مشکل روشن نشدن بخاری برقی در قطعات اصلی آن نمی باشد و مشکل را باید در مدارات آن در ترمینال اصلی جست و جو کنید. معمولا قطع شدن فاز و نول سبب می شود تا بخاری روشن نشود و حتی حالتی هم ممکن است پیش بیاید که نول قطع نشده ولی جریان در مدار قطع شده و بخاری روشن نمی شود.

اگر یک یا دو حالت بالا اتفاق بیافتد، مراحل زیر را جهت تعمیر بخاری برقی دنبال کنید:

 • ابتدا محافظ شبکه را از نول به صورت کامل جدا کنید.
 • صفحه منعکس کننده در بخاری های برقی را بررسی کنید
 • نول و این صفحه منعکس کننده را از بخاری جدا کنید.
 • سیم و جریان بخاری برقی را در جاهای مختلف بررسی کنید تا بتوانید به عیب مدار پی ببرید.

حال اگر مشکل آن را عیب یابی کردید دوباره اجزای بخاری را در سرجای خود قرار دهید و چک کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر. برای آنکه بتوانید از پس این مراحل بربیایید حتما باید مهارتی نسبی در زمینه برق کاری داشته باشید که در صورت نداشتن حتما به تعمیر کار مراجعه کنید.

۶-خرابی سیم رابط و پریز در بخاری برقی :

حال اگر بخاری برقی شما روشن شده باشد و گرما تولید نکند یا اصلا روشن نشود در هر کدام از این حالت ها یکی از گزینه هایی که باید بررسی کنید چک کردن سیم رابط در بخاری برقی است که یا خراب شده و باید کلا آن را تعویض کنید یا با بررسی و یک تعمیر جزئی مشکل آن حل شده است و می توانید دوباره از آن استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر چیلر تراست Trust Chiller | نمایندگی تعمیر تراست چیلر

مشکل سیم رابط بخاری برقی  می تواند در خود سیم رابط یا محل اتصال این سیم رابط به بدنه بخاری برقی باشد.

حال ممکن است سیم رابط شما سالم باشد ولی برق و جریان در پریز وجود نداشته باشد و بخاری برقی روشن نشود پس بررسی این دو قسمت هم حائز اهمیت است.

نکات ایمنی در تعمیر بخاری برقی :

اگر شما جز افرادی هستید که دارای مهارت نسبی در تعمیر بخاری برقی هستید می توانید با رعایت نکات ایمنی و اصولی به تعمیر بخاری برقی خود بپردازید. ولی اگر مهارت کافی در این زمینه را ندارید حتما در هنگام بروز مشکل در بخاری برقی با یک تعمیر کار متخصص صحبت کنید.

به طور کلی نکات ایمنی که شما باید در هنگام تعمیر بخاری برقی به آن توجه کنید در گزینه های زیر خلاصه می شود:

 • حتما قبل از شروع تعمیر بخاری برقی آن را از پریز برق جدا کنید تا از برق گرفتگی جلوگیری کنید.
 • بعد از آن که بخاری برقی را از پریز جدا کردید حتما ابتدا صبر کنید تا بخاری برقی خنک شود و بعد پیچ های آن را باز کنید و شروع به عیب یابی کنید.
 • بخاری برقی مصرف برق بالایی دارد حتما باید سیم  ها و پریز های شما تحمل این جریان بالا را داشته باشند.
 • اگر المنت های شما بنا به دلایل مختلف مثل ریختن مقدار زیادی آب یا حتی ضربه شدید سوخته باشد و شما نیاز به تعویض آن داشته باشید حتما باید از المنت هایی با همان مقاومت استفاده کنید . که برای اندازه گیری مقاومت المنت ها می توان از وسیله ای به نام اهم سنج استفاده کنید.
 • صفحه های منعکس کننده گرمای المنت ها در بخاری برقی بسیار لبه ی تیزی دارند حتما در هنگام تعمیر و بررسی آنها از دم باریک استفاده کنید و مواظب دست هایتان باشید.
 • صفحات صیقلی در بخاری برقی را به صورت مداوم و دوره ای تمیز کنید تا بازدهی بخاری های برقی حفظ شود.
 • در هنگام تعمیر از وارد کردن ضربه های شدید به بخاری خودداری کنید.bokharihalojeni3

نکات ایمنی در هنگام استفاده از بخاری برقی:

 • از وارد کردن ضربه شدید به بخاری جداً خودداری کنید.
 • مواظب باشید تا آب برروی بخاری ریخته نشود.
 • چون برق مصرفی بخاری برقی بالا است حتما در هنگام استفاده از بخاری برقی از پریز ها و سیم های رابط با آمپر بالا استفاده کنید.
 • اگر دو شاخه بخاری برقی شما زنگ زده یا اکسیده شده به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید چون می تواند باعث ایجاد جرقه و در نهایت آتش سوزی در ساختمان شما شود.
 • از بخاری برقی های معمولی در حمام استفاده نکنید. برای گرم کردن حمام خانه تان از بخاری برقی های مخصوص حمام استفاده کنید.

در این مقاله تلاش کردیم تا ابتدا شما را با قطعات اصلی بخاری آشنا کنیم و بعد از آن به سراغ علل مختلف و رایج خرابی بخاری برقی رفتیم و نکات ایمنی در این زمینه را بیان کردیم. توصیه می شود تا در صورت وجود مشکل در بخاری برقی تان با کارشناسان ما در ایبک امداد صحبت کنید.

خرابی بخاری برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

خرابی بخاری برقی | هر آنچه در مورد تعمیر بخاری برقی باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا