مجله لوازم خانگی

آشنایی با مشکلات متداول در جاروشارژی | راهنمای استفاده از جاروشارژی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

امروزه در منازل از جارو شارژی استفاده زیادی می‌شود به دلیل اینکه کار با این وسیله بسیار راحت بوده و به سادگی می‌توان آن را به تمام نقاط خانه منتقل کرد و نیازی هم به کشیدن سیم ندارد. گاهی ممکن است این وسیله در کارکرد خود با اختلالاتی روبرو شود که با یک ترفند ساده و تعمیر جزئی می‌توانید مشکل را برطرف کنید ولی گاهی هم مشکل بزرگتر بوده و بدون دانش کافی شما قادر به رفع مشکل نیستید. با مواردی که در این مقاله بیان می‌کنیم می‌توانید جارو شارژی خود را عیب یابی کرده و به راحتی مشکلات آن را برطرف کنید.

راهنمای استفاده صحیح از جاروشارژی

یکی از ویژگی‌های مهم در جارو شارژی‌ها این است که سیم نداشته و بدون سیم از آنها استفاده می‌شود و برای استفاده دوباره از آن باید دستگاه را به برق زده تا باتری شارژ شده و بتوانید از آن استفاده کنید. باتری‌های قدیمی در این جاروشارژی‌ ها دارای قدرت کمی بوده و زمان کارکرد آن هم پایین بود و همچنین عملکرد خوبی هم نداشت ولی نسخه‌های به روز این دستگاه دارای عمر باتری تقریباً یک ساعته است و قدرت مکش زیادی هم دارد، به همین دلیل جارو شارژی امروزه طرفداران زیادی بین کاربران پیدا کرده است. از ویژگی‌های مهم این دستگاه قابل حمل بودن و سبک بودن آن است. به شکلی که شما می‌توانید به راحتی آن را به همه محیط منزل ببرید.

نداشتن سیم به شما این امکان را می‌دهد که در تمام نقاط منزل از آن استفاده کنید. ویژگی‌های این جارو شارژی‌ها در بین انواع مدل‌های آن کاملاً با هم فرق می‌کند. با توجه به ساخت این جارو شارژی باید بگوییم که نمی‌توانید از آن برای جارو کردن تمام منزل استفاده کنید و بیشتر برای تمیز کردن مکان محدود، مبلمان، گوشه‌های اتاق، داخل خودرو، داخل کابینت، کشوها و گوشه‌های فرش قابل استفاده است. از این جاروشارژی‌ ها برای مدت طولانی نمی‌توان استفاده کرد. توصیه می‌کنیم اگر ۲۰ دقیقه از جارو شارژی استفاده کردید حتماً دستگاه را خاموش کنید تا کمی استراحت کند. در غیر این صورت ممکن است به موتور آن فشار وارد شده و موتور بسوزد. به این نکته مهم توحه کنید که از جارو شارژی‌ها نباید برای تمیز کردن مکان‌های مرطوب استفاده کنید زیرا برای این منظور طراحی نشده‌اند.

جاروشارژیجاروشارژی

اجزای مکانیکی و الکتریکی جارو شارژی

قبل از اینکه برای عیب یابی جارو شارژی اقدام کنید باید با قطعات و اجزای این دستگاه پرمصرف آشنا شوید تا به راحتی بتوانید آن را تعمیر کنید. اجزای جارو شارژی به طور کلی به دو قسمت قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی تقسیم می‌شوند.

قطعات الکتریکی آن عبارت هستند از:

 • موتور: موتور مهمترین قطعه ای الکتریکی در جارو شارژی است که عملکرد تمام قطعات به موتور بستگی دارد.
 • ترانس ایزوله: ترانس ایزوله یک رله مغناطیسی بوده که از اهرم و کلیدی که به آن وصل شده و همچنین هسته فلزی درست شده است.
 • دکمه‌ها در روی بدنه جارو شارژی: دکمه‌هایی در روی بعضی از جارو شارژی‌ها قرار گرفته و اگر درست بسته نشوند، باعث خواهند شد کلیدها بازمانده و قطع شدن مدار را اطلاع بدهند.
 • مدار الکتریکی: مدارهای الکتریکی جاروشارژی معمولاً حالت کلیدها و لامپ‌های خاموش و روشن را دارند که در مسیر فاز و نول قرار گرفتند و لامپ خبر هم با وصل شدن کابل به پریز، روشن می‌شود که نشان می‌دهد جارو شارژی آماده کار است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرگاه تخصصی محصولات اسنوا snowa

اجزای مکانیکی جاروشارژی شامل موارد است:

۱- بدنه جاروشارژی:

بدنه جاروشارژی  به دو قسمت تقسیم می شود که به وسیله یک قفل و همچنین یک ضامن باز کننده می توانند از یکدیگر جدا شوند:

 1.  قسمت موتور، کلید، لامپ خبر
 2. قسمت نگهدارنده مخصوص کیسه زباله

۲- فیلتر دستگاه:

بعد از اینکه دستگاه جارو شارژی روشن می‌شود، هوا به طرف داخل آن کشیده شده و باعث جمع شدن زباله‌ها خواهد شد. فیلتر یک لایه ی اسفنجی بوده که گرد و خاک را از آشغال ها جدا کرده و از آلوده شدن محیط جلوگیری خواهد کرد.

دلایل شارژ نشدن جاروشارژی چیست؟

یکی از مشکلات بسیار رایج در جاروشارژی این است که دستگاه شارژ نشود. در صورتی که با این مشکل روبرو شدید باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • ابتدا باید اطمینان پیدا کنید که جارو شارژی شما به شکل درستی در روی پایه شارژ قرار دارد.
 • دلیل دیگری که باعث شارژ نشدن جارو شارژی می‌شود این است که از پریز، برق به دستگاه نمی‌رسد پس باید پریز را بررسی کنید ممکن است پریز برق نداشته باشد.
 •  احتمال دارد باتری جارو شارژی خراب شده باشد و این باعث خواهد شد که شارژ شدن دستگاه شما با اختلال روبرو شود. باید این مورد را بررسی کنید.

یکی از مهم‌ترین دلایل برای شارژ نشدن جارو شارژی می‌ تواند خراب شدن باتری و یا تمام شدن عمر مفید آن باشد. گاهی احتمال دارد قبل از اینکه عمر باتری تمام شود متوجه شوید که باتری کار کرد درستی ندارد و این در صورتی است که باتری دستگاه شما فاسد شود. اگر برای مدت طولانی از جارو شارژی استفاده نشود باعث خرابی باتری خواهد شد. برای اینکه از فاسد شدن باتری جلوگیری کنید باید حداقل هر دو ماه یک بار از دستگاه جارو شارژی استفاده کنید.

 چرا جارو شارژی دارای مکش کمی است؟

مواردی که می‌تواند باعث کم شدن مکش جارو شارژی شود عبارتند از:

 • فیلتر جارو شارژی کثیف باشد.
 • در قسمت برس آلودگی جمع شده باشد.
 • لوله جاروشارژی به وسیله آشغال مسدود شده باشد.
 • محفظه جارو شارژی پر شده باشد.

برای اینکه کمک کنید تا جارو شارژی شما مکش زیادی داشته باشد باید هر بار که از دستگاه استفاده می‌کنید محفظه آن را هم کاملاً خالی کنید و از نبودن آلودگی و آشغال در آن‌ها مطمئن شوید. اگر تمام این موارد را انجام دادید باز هم جارو شارژی شما مکش خوبی نداشت بهتر است برای تعمیر جارو شارژی به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

دلایل گرم شدن زیاد جارو شارژی چیست؟

گاهی دیده شده که جارو شارژی خیلی گرم می‌شود و گرمای زیاد ممکن است به موتور آن آسیب بزند. دلایلی که باعث گرم شدن زیاد جارو شارژی می‌شود موارد زیر هستند:

 • ممکن است مخزن جارو شارژی شما پر شده باشد.
 • مسدود بودن برس دستگاه هم باعث داغ شدن جارو شارژی خواهد شد.
 • فبلتر جاروشارژی کثیف شده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه تیغه چرخ گوشت خود را تیز نماییم

 چرا جارو شارژی صداهای غیر عادی می‌دهد؟

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای جاروشارژی ایجاد شود صداهای زیاد و غیر عادی است. بیشتر مواردی که باعث بروز این مشکل می‌شوند عبارتند از:

 • گرفتگی لوله‌ها
 • شکستن بلبرینگ
 • گرفتگی برس و پارویی
 • کثیف بودن فیلتر جارو شارژی

برای اینکه مشکل را رفع کنید بهتر است ابتدا فیلتر جارو شارژی را تمیز کنید. اگر بلبرینگ شکسته بود آن را عوض کنید. لوله‌ها، پارویی و برس را بررسی کنید و در صورت مسدود شدن گرفتگی آنها را برطرف کنید.

دلیل بوی سوختگی از جارو شارژی چیست؟

معمولاً بوی سوختگی در جارو شارژی مربوط به تسمه دستگاه می‌شود:

 • تسمه دستگاه وظیفه دارد نیروی محرک را به غلتک برس منتقل کند. اگر تسمه پاره شده و یا اینکه از جای خود خارج شود کار خود را به درستی انجام نخواهد داد.
 • علاوه بر این مورد که گفتیم اگر تسمه بسوزد شما بوی سوختگی مانند لاستیک را در جارو شارژی خود حس می‌کنید.
 • در صورتی که تسمه را بررسی کردید و مشکلی نداشت باید موتور دستگاه را چک کنید، زیرا احتمال دارد به دلیل تمام شدن عمر مفید جارو شارژی و یا استفاده زیاد و غلط از دستگاه، موتور آن سوخته باشد. در این صورت بهترین کار این است که یک موتور نو خریداری کنید و با موتور سوخته جایگزین کنید.

دلایل خاموش شدن جارو شارژی هنگام کار چیست؟

مواردی که می‌تواند باعث خاموشی جارو شارژی شود باید بررسی کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که از خاموش شدن دستگاه در هنگام کار کردن جلوگیری کنید. این موارد عبارتند از:

 • قطع شدن برق خانه و پریدن فیوز
 • محفظه جارو شارژی پر شده باشد.
 • فیلتر جارو شارژی خراب شده باشد.

برای اینکه مشکل را برطرف کنید توصیه می‌کنیم به طور منظم و دوره‌ای فیلتر جارو شارژی تان را چک کرده و آن را تمیز کنید. محفظه دستگاه جارو شارژی را هم از کثیفی‌ها و آلودگی‌ها تمیز و پاک کنید.

دلایل نچرخیدن غلتک جاروشارژی چیست؟

تسمه در جارو شارژی جزو قطعات مهم بوده و نچرخیدن غلتک جاروشارژی هم می‌تواند به آن ربط داشته باشد. اگر تسمه به شکل صحیح در جای خود قرار نگیرد باعث می‌شود مو و پرز به غلتک بچسبد و غلتک‌ها به خوبی نچرخد. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید غلتک‌ها را به طور منظم بررسی کرده و در صورت کثیفی حتماً آنها را کاملاً تمیز کنید.

جاروشارژی

دلایل روشن نشدن جارو شارژی چیست؟

روشن نشدن جارو شارژی جزو مشکلات بسیار رایج در این دستگاه است که برای برطرف کردن آن می‌توانید در مرحله اول به وسیله یک فاز متر تمام اتصالات داخلی آن را چک کنید و مطمئن شوید که برق در آنها وجود دارد. اگر مشکل به این قسمت ربط نداشت ، باید کلید خاموش و روشن دستگاه را چک کنید. بعد از اینکه کلیدها را هم بررسی کردید و از سلامت آنها مطمئن شدید  باید موتور و برد جارو شارژی را بررسی کنید و اگر متوجه شدید که موتور و برد مشکل دارد ، حتماً باید به وسیله تعمیرکار این مشکل را برطرف کنید زیرا تعمیر موتور و برد کاری کاملاً تخصصی بوده و باید به وسیله تعمیرکار ماهر انجام شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آشنایی با مشکلات متداول در جاروشارژی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای استفاده از جاروشارژی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا