تعمیرات کولر گازیتعمیرات

چگونگی رفع نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از سیستم های سرمایشی که امروزه در روز های گرم و طاقت فرسا به کمک ما می آید، کولر گازی است. با تمام مزایایی که دارد گاهی در آن نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور دیده می شود. موارد بسیاری وجود دارد که باعث بروز این مشکل است. کولر گازی دارای ۲ یونیت است. یونیت در بخش خارجی شامل کندانسور و کمپرسور می باشد. بنابراین در فضایی خارج از ساختمان باید نصب شود. یونیت داخلی هم از اپراتور هوایی، فن دمنده و شیر انبساط شامل می شود. تمامی این اجزا روی دیوار قرار می گیرند. معمولاً گاز کولر پس از گذشت مدتی کم می شود. در صورتی که اگر این اتفاق زود به زود باشد نشان دهنده نشتی آن است. بنابراین باید هرچه سریع تر به فکر تعمیرات آن بود. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

آشنایی با دلایل ایجاد نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

دلایل بسیاری در این زمینه وجود دارد که باعث نشتی کولر می شود. یکی از دلایل آن فرسایش و کهنگی است. این مسئله بر روی دستگاه بسیار تاثیر می گذارد به صورتی که شاید در آن خوردگی، زنگ زدگی، شکست قطعات و… دیده شود. همین امر باعث می شود که نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور دچار مشکل شود. بنابراین باید به نگه داری و اصول سرویس کردن آن دقت کرد. همچنین برای بررسی آن باید از افراد متخصص این حوزه کمک گرفت.

از جمله موارد دیگری که باعث می شود مشکلات نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور بیشتر باشد، ضربه خوردن کولر است. کولر باید در یک جای ثابت قرار گیرد. اگر در طبقات پایین آپارتمان باشد و در صورتی که اشیایی از بلندی به سمت پایین پرتاب شود، باعث ضربه دیدن آن می شود. بنابراین باید به فکر ساختن محافظ برای آن بود. همچنین ضربه خورد کولر باعث شکستگی، شل و یا جدا شدن قطعات و همچنین لوله های انتقال دهنده گاز می شود. در صورت سوراخ شدن لوله ها و خوردگی لوله های مسی شاهد نشتی گاز خواهیم بود. حفظ نگه داری کولر یکی از مهم ترین اقدامات پس از خرید آن است.

بررسی  فنی نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

کندانسور عبارت است از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی که به تولید هوای خنک می پردازد. این لوله ها از جنس مس و فولاد ساخته شده است بنابراین مقاومت بالایی دربرابر ضربات و فشار دارد. در صورتی که کیفیت لوله مناسب نباشد؛ با فشار، ضربه، پوسیدگی و عدم صحیح در نگه داری و سرویس نکردن به موقع دچار نشتی می شود. در نتیجه باعث خارج شدن گاز می شوند.

نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور هر دو دارای اهمیت هستند، در صورت بروز مشکل برای هر دو باید به فکر تعمیر و درست کردن آن بود. اما قبل از قضاوت این موضوعات نیاز است که در رابطه با رفع آن چند تست انجام گیرد. در ابتدا باید سعی داشته باشید کندانسور و لوله های مسی را مورد بررسی قرار داد. در این بخش ها می توان محل نشتی را دید. برای بررسی نشتی باید به تغییر رنگ و یا تغییر حالت آن دقت کرد. چنانچه با این روش نشتی مشخص نبود. می توان از کف و صابون استفاده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع مشکل گیر کردن سوزن چرخ خیاطی

با کمک کمپرسور فشار می توان شیر شارژ را به دستگاه وصل نمود و داخل لوله ها بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ psig فشار وارد کرد. بعد از این مرحله نوبت به کف و صابون می رسد که می توان تمام مدار گازی را به آن آغشته ساخت. برای اینکار باید لوله را از گاز پر کرد تا آن را در فشار قرار داد. در صورت انجام این کار و نشتی دادن در آن می توان حباب نشتی را در آن دید.

نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

برای نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور از چه تجهیزاتی باید استفاده کنیم؟

هر کاری نیاز به تجهیزات و ابزار آلاتی دارد تا بتوان روند کار را به صورت اصولی پیش برد. برای تست یابی نشت به ابزار زیر نیاز است:

 • مانیفولد
 • اهم متر
 • لوله مسی
 • رگلاتور
 • کپسول گاز ازت
 • دستگاه جوش نقره
 • دستگاه جوش برنج
 • سیم جوش
 • انبردست، پیچ گوشتی

کار نکردن کمپرسور چگونه مشخص می شود؟

پس از گذشت زمانی در صورت کار کردن با کولر، شاهد نشتی گاز در آن هستیم. بنابراین روش های در این زمینه برای تعمیر نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور وجود دارد که به شرح زیر است:

 • عملکرد نادرست کمپرسور

برای دانستن درباره اینکه کمپرسور درست کار می کند یا نه، می توان تستی را در این زمینه انجام داد. با بریدن لوله رفت و فشار کمپرسور می توان میزان فشار را در آن متوجه شد. بنابراین اگر فشار آن کم باشد نیاز است که کمپرسور عوض شود. در صورتی که فشار آن تنظیم باشد، مشکل از نشتی گاز است. بنابراین باید برای تعویض آن اقدام کرد.

 • بررسی دلائل خرابی کمپرسور

یکی از دلائل نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور، می تواند عدم ارائه سرمای کافی از کولر باشد. شاید با بررسی این مشکل درباره تمامی قطعات و شیوه نصب کولر اطمینان داشت اما دلیل عدم سرمای کافی از سوی کولر را نمی دانست. از جمله دلایل خرابی کمپرسور می تواند روشن بودن فن بیرونی و کار نکردن کمپرسور باشد. همچنین پیش می آید که اسپیلت در حین روشن شدن فیوز می پرد.

انواع تست کمپرسور کولر گازی چیست؟

یکی از قطعات بسیار مهمی که در دستگاه قرار دارد، کمپرسور است. زیرا این دستگاه یکی از مهره های مهم به شمار می رود. در صورتی که مشکلی در آن وجود دشته باشید باعث از کار افتادن گاز می شود. همچنین کمپرسور تعمیر نمی شود و تعویض آن بسیار گران خواهد بود. بنابراین برای بررسی نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور نیاز است که از کسانی کمک گرفت که در این زمینه بسیار حرفه ای عمل می کنند و بهترین خدمات را ارائه می کنند.

قبل از تست کمپرسور نیاز است که قطعاتی که در آن بخش قرار دارد را بررسی کرد و سپس به فکر برطرف کردن مشکلات آن پرداخت. در صورتی که مشکل حل نشد می توان کمپرسور را تعویض کرد. مهم ترین بخش تغذیه کندانسور است. زیرا برق در این جا در حال جریان است. در صورتی که برق در آن به خوبی در جریان بود باید به فکر کنتاکتور کولر گازی بود. برای این کار باید به بررسی آن پرداخت. که آیا کارکرد آن به درستی انجام می شود و یا خیر. بعد از گذر از این مرحله باید به خازن های آن توجه کرد. در این بخش جریان برق به کمپرسور می رسد. همچنین در نهایت باید کمپرسور مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعویض روغن موتور آسانسور

روش های مربوط به تست کمپرسور به چند دسته تقسیم می شوند؟

همانطور که در مطالب فوق گفته شد برای تست کمپرسور باید چندین قطعه را در آن مورد بررسی قرار داد. این قطعات به یک دیگر متصل هستند و هرکدام وطایفی را بر عهده دارند. روش های مربوط به تست به شرح زیر است:

 • تست صدای کمپرسور

یکی از مهم ترین مواردی که در این زمینه می تواند کمک کند، تست صدای کمپرسور است. در صورت شنیدن صدای های عجیب و غریب باید از سلامت کارکرد پیچ و روتور اطمینان حاصل کرد. بنابراین باید ترمینال کمپرسور را جدا کرد و آن را با برق مستقیم و یا کولر گازی روشن ساخت.

در صورت روشن نشدن کمپرسور باید آن را تعویض کرد. زیرا سوخته است و مشکل دارد. همچنین شروع کار کردن آن اگر با صداهای عجیب باشد، روتور خراب است و کمپرسور را باید به طور کلی بای تعویض کرد.

 • تست سیم پیچ کمپرسور گازی

در ابتدا باید فیوز را قطع کرد و از نبود جریان برق مطمئن شد. سپس با اهم متر کانکتور کمپرسور را به صورت دو به دو با یک دیگر تست کرد. در صورتی که از سوی دستگاه اهم متر صدای بوقی شنیده شود، سیم پیچی سالم است. در غیر این صورت کانکتور ها با یک دیگر راه ندارند و باید برای ارتباط دادن آن ها روش های را ارائه کرد. تست سیم در نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور دارای اهمیت است.

 • تست فشار کمپرسور

در صورت مشکل نداشتن صدا و سیم پیچی در ابتدا باید شیر برقی و لوله مویی را مورد بررسی قرار داد. بعد از این مرحله گیچ مانیفولد را مورد بررسی قرار دهید.

 

نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

چگونه جلوی نشتی کولر را می توان گرفت؟

راهکار هایی برای نشتی وجود دارد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند، تنها راهی که می تواند انان را از نشتی نجات دهد شارژ دوباره گاز کولر گازی است. در صورتی این موضوع راه حل خوبی برای آن نخواهد بود. همانطور که درباره نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور در مطالب فوق دیدید، می توان دریافت که حل آن دارای پیچیدگی های خاصی است.

این کار را هرکسی نمی تواند با دانش اندک خود انجام دهد. تعمیر درست و سرویس کردن کولر گازی یکی از روش هایی است؛ در صورتی که توسط تکنسین های ماهر صورت گیرد. در صورت تعمیر می توان مشکلات مربوط به سوراخ های لوله و کندانسور را متوجه شد. همچنین تعمیر کار با سیم جوش نقره آن را می پوشاند و دوباره تست می گیرد.

 

کلام پایانی

همانطور که می دانید بسیاری از کار ها نیاز به متخصص دارد. بنابراین باید کسانی در این حوزه فعالیت داشته باشند که درباره نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور از اطلاعات کاملی برخوردار باشند. مشکلات مربوط به نشتی کولر کاملا فنی است و رفع آن نیاز به مراحل متفاوتی دارد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونگی رفع نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با چگونگی رفع نشتی مدار کولر گازی و کمپرسور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا