مجله ساختمان

تعمیر لامپ فلورسنت چگونه انجام می‌شود؟ | تعویض لامپ فلورسنت

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

خانه‌‌های امروزی مانند منازل زمان قدیم نیستند. یکی از تفاوت‌های این دو وجود لامپ فلورسنت در خانه‌های جدید می‌باشد. امروزه استفاده از این چراغ‌ها بسیار گسترش پیدا کرده است. اما نقطه اشتراک خانه‌های مدرن و قدیمی این می‌باشد که لامپ فلورسنت نیز مثل چراغ‌های قدیمی دچار ایراد و خرابی خواهند شد. بنابراین باید با شیوه درست تعمیر لامپ‌ فلورسنت آشنایی کافی داشته باشید.

تعمیر لامپ فلورسنت یا تعویض آن

با شنیدن اسم لامپ فلورسنت چراغ‌های بلند و لوله‌ای شکل به ذهن شما می‌آید، اما چراغ‌های فلورسنت بسیار متنوع می‌باشند و در قسمت‌های مختلف منازل از آن استفاده می‌شود، از لامپ‌های زیر کابینت گرفته تا لامپ‌های گاراژ.

کارایی لامپ فلورسنت بسیار زیاد می‌باشد. به گونه‌ای که اگر مهارت در کار با این چراغ‌ها را داشته باشید، می‌توانید از این لامپ‌ها در نورپردازی فضا استفاده نمایید. فناوری لامپ فلورسنت فناوری جدیدی نبوده و سال‌ها است که از آن استفاده می‌شود. البته لامپ فلورسنت در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای فناوری جدیدتری می‌باشند. همچنین میزان مصرف آنها کمتر است. بنابراین برای آنها یکی از جایگزین‌های ایده آل محسوب می‌شود.

برخی از افراد ممکن است که با به وجود آمدن مشکل کوچکی این لامپ‌ها را تعویض کنند. در حالی که می‌توان با تعمیر لامپ فلورسنت در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. برای تعمیر لامپ فلورسنت باید نکات ایمنی را رعایت نمایید.

نحوه عملکرد لامپ فلورسنت

عملکرد لامپ فلورسنت شبیه به عملکرد لامپ‌های رشته‌ای می‌باشد، اما تفاوت‌های زیادی بین این دو وجود دارد. در لامپ رشته‌ای، رشته‌ها الکتریکی می‌شوند و در برابر جریان مقاومت بالایی را ایجاد می‌کنند. این موضوع موجب می‌شود که رشته‌های درون حباب درخشیده و روشنایی مورد نیاز را فراهم می‌کنند. شما فقط نور را مشاهده خواهید کرد، ولی در حقیقت در حین این فرآیند گرمای زیادی نیز تولید می‌شود.

اما نحوه عملکرد لامپ فلورسنت متفاوت می‌باشد، از فلورسنت در این نوع از لامپ‌ها استفاده شده است. جریان الکتریکی با استفاده از ترانسفورماتور به استارت هدایت می‌گردد. این جریان درون لوله گازها را تحریک می‌کند و گازها با پوشش درون لامپ‌ها واکنش می‌دهند. این واکنش موجب می‌گردد درخشش با سرعت قابل کنترلی ایجاد شود. نکته مهم در مقایسه با این دو چراغ مقدار گرمای تولید شده است که در لامپ فلورسنت کمتر می‌باشد.

حتما بخوانید:   فوم شانه تخم مرغی گرمایش از کف | مزایا و معایب گرمایش از کف

تعمیر لامپ فلورسنت

تعویض بالاست

در لامپ‌های فلورسنت ترانسفورماتور خاصی به اسم بالاست قرار دارد. این قسمت برای اتصال به منبع الکتریکی از سیم‌هایی تشکیل شده است. بالاست جریان الکتریکی ۱۲۰ ولت خانگی را به سوکت‌های لوازم انتقال می‌دهد و نقطه‌ای می‌باشد که لامپ به آن وصل می‌گردد. بالاست مانند مغز و قلب لامپ فلورسنت عمل می‌کند.

در لامپ‌های قدیمی فلورسنت، از بالاست مغناطیسی استفاده می‌کردند. اما پس از مدتی که عمر این بالاست‌ها تمام می‌شد، لامپ‌ها از خود صدای زیادی تولید می‌کردند. این مورد یکی از علائم کهنه شدن بالاست‌ها است. اگر لامپ شما با تأخیر روشن شود و یا سوسو بزند، باید بدانید که بالاست لامپ قدیمی شده و باید اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید. لامپ فلورسنت و تعویض بالاست هزینه زیادی ندارد. در صورتی که بالاست لامپ فلورسنت را عوض کنید، این قطعه برای شما تا سال‌ها کار خواهد کرد.

البته امروزه از بالاست مغناطیسی استفاده نمی‌گردد. تولید کنندگان در سال‌های اخیر به دنبال بالاست با کیفیت‌تر می‌باشند. به همین علت به جای بالاست مغناطیسی از بالاست الکترونیکی استفاده می‌کنند. تعویض بالاست یکی از راهکارها برای تعمیر لامپ فلورسنت است.

به بالاست الکترونیکی بالاست سریع نیز گفته می‌شود. با استفاده از این بالاست، مشکل با تأخیر روشن شدن لامپ‌ها تا حد بسیار زیادی برطرف می‌شود. از ویژگی‌های دیگر این لامپ‌ها این می‌باشد که به استارت نیازی ندارند. بنابراین با حذف بالاست مغناطیسی، لامپ‌ها صدا نمی‌دهند.

جایگزین کردن بالاست الکترونیکی به جای بالاست مغناطیسی

در مواقعی که برای تعمیر لامپ فلورسنت به تعویض بالاست نیاز است، در ابتدا به سیم کشی آن توجه نمایید. چنانچه پیکربندی سیم کشی بالاست و لامپ‌ها یکسان است، تعویض آنها را می‌توان انجام داد. به همین علت پیشنهاد می‌شود در زمان خرید بالاست لامپ مورد نظر را همراه داشته باشید.

وقتی لامپ‌ها را به همراه داشته باشید، می‌توانید به رنگ سیم‌های متصل به بالاست توجه کرده و خرید درستی انجام دهید. در اکثر مواقع عوض کردن بالاست الکترونیکی نیاز به هزینه بیشتری خواهد داشت. در صورتی که می‌توانید با هزینه کمتر یا همان هزینه لامپ جدیدی را تهیه کنید. بنابراین در برخی مواقع به صرفه نخواهد بود که بالاست لامپ را عوض نمایید.

نحوه عوض کردن بالاست

در صورتی که برای تعمیر لامپ فلورسنت نیاز به تعویض بالاست وجود دارد، باید همه جوانب را بسنجید و این قطعه از لامپ را عوض کنید. قبل از هر چیز باید وسایل مورد نیاز را آماده نمایید، که از جمله می‌توان به وسایلی مانند پیچ گوشتی، اتصالات سیم، آچار و بالاست جایگزین اشاره نمود.

حتما بخوانید:   ابعاد استاندارد درب ساختمان | دسته‌بندی درب‌های ساختمان

در اولین گام برق را از مدار اصلی قطع نمایید. بهترین وقت برای بررسی این مرحله در مواقعی است که دیفیوزر را برداشته و دسترسی لازم به سوکت‌های لامپ را دارید. در این موقع به کمک فازمتر برق را تست نمایید. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌کنید که برق دستگاه شما به صورت کامل قطع شده است و می‌توانید مراحل بعدی را انجام دهید.

در مرحله بعد باید به بخش‌های مختلف دستگاه دسترسی داشته باشید. برای این کار باید دیفیوزر را بردارید. فشار ملایمی به طرفین دیفیوزر وارد نمایید تا بتوانید آن را بردارید. سپس لامپ را چرخانده و از سوکت جدا نمایید.

در صورتی که سیم‌ها به طور مستقیم از بالاست می‌آیند، آنها را جدا نمایید و اگر سیم‌ها با اتصال دهنده به سیم‌های بالاست وصل می‌باشند، نیازی به جدا کردن آنها از سوکت نخواهد بود.

به دستگاه نگاهی انداخته و بالاست قدیمی را با برداشتن مهره‌ها و پیچ‌ها از دستگاه خارج نمایید. حالا باید بالاست را به فروشگاه برده و بالاست تازه که به بالاست قدیمی مشابهت دارد را تهیه نمایید.

بالاست جدید خود را به دستگاه وصل نمایید. این اتصال باید مانند اتصال بالاست قدیمی باشد.

در آخرین مرحله باید بالاست را در جای خود قرار داده و تعمیر لامپ فلورسنت را به پایان برسانید. حالا دستگاه خود را مجدد مونتاژ نموده و به حالت اولیه بازگردانید.

تعمیر لامپ فلورسنت با تعویض سوکت‌ها

در برخی مواقع برای لامپ فلورسنت نیاز به تعویض سوکت‌ها خواهد بود. سوکت‌ها همان بخش‌هایی می‌باشند که لامپ‌ها را در محل خود به حالت ثابت نگه می‌دارند. این قسمت‌ها به ندرت دچار ایراد و خرابی می‌گردند، اما ممکن است که این اتفاق بیفتد. در مواقعی که تشخیص داده شد سوکت‌ها خراب شده‌اند، می‌توانید این بخش از لامپ فلورسنت را تغییر دهید. برای تعویض کردن سوکت‌ها باید مراحل تعویض بالاست را انجام دهید و سوکت لامپ خود را تعویض نمایید.

تعویض استارت‌ها

در ابتدا بهتر است که استارت‌ها را بشناسید. این قسمت از لامپ فلورسنت همان سیلندرهای فلزی کوچکی می‌باشند که برق را از بالاست به سوکت انتقال می‌دهند. استارت‌ها دارای ابعاد کوچکی می‌باشند، طوری که در برخی مواقع اندازه آنها به اندازه یک سکه است. البته در اکثر لامپ‌های فلورسنت، این بخش وجود ندارد. چون در این لامپ‌ها بالاست الکترونیکی جایگزین شده است و دیگر به این بخش نیاز نخواهد بود.

حتما بخوانید:   از اشتباهات رایج چیدمان منزل بر اساس فنگ شویی دوری کنید

در صورتی که این بخش در دستگاه شما وجود دارد، باید هر از چند گاهی تعویض آن را انجام دهید. استارت‌ها به طور معمول در بخش داخلی دستگاه و نزدیک بخش انتهایی لامپ‌ها قرار دارند. نکته مهم در مورد این موضوع این می‌باشد که استارت‌ها را نمی‌توانید با دیدن شکل ظاهری مورد بررسی قرار دهید. بنابراین بهتر است که بدانید چنانچه بالاست و لامپ شما سالم هستند، مشکل از استارت خواهد بود.

در این مواقع باید تعویض استارت را انجام دهید تا مشکل به وجود آمده برطرف شود. برای انجام دادن این کار باید استارت قدیمی را جدا نمایید. استارت را چرخانده و بکشید. سپس استارت جدید را به همین شیوه به جای استارت قبلی قرار دهید و تعمیر لامپ فلورسنت را انجام دهید.

تعمیر لامپ فلورسنت

تعویض لامپ فلورسنت

در واقعی که لامپ فلورسنت روشن نمی‌شود، این احتمال داده می‌شود که لامپ سوخته است و به سراغ استارت یا بالاست نمی‌روید. برای اینکه این اشتباه را نکنید، باید ظاهر لامپ را مورد بررسی قرار دهید. در انتهای لامپ سوخته نواحی تیره رنگ دیده می‌شود. در این مواقع در کمترین زمان ممکن باید لامپ جدید خریداری کرده و آن را عوض کنید. در غیر این صورت با تعمیر لامپ فلورسنت می‌توانید مشکل را برطرف نمایید.

برای خرید لامپ جدید می‌توانید لامپ سوخته را به فروشگاه برده و لامپ جدیدی که مشابه آن است را خریداری نمایید. همچنین می‌توانید نوشته‌های روی لامپ را خوانده و لامپی با مشخصات قید شده را خریداری نمایید. روی لامپ مشخصاتی با اعداد و حروف قید شده است که هر کدام از آنها معنای خاصی دارند.

سخن تکمیلی

در برخی مواقع ممکن است که بخواهید وسایل منزل خود را خودتان تعمیر کنید. در این صورت با اینکه تجربه حرف اول را می‌زند، اما می‌توانید با دیدن برخی از آموزش‌های ساده از عهده تعمیرات کوچک مانند تعمیر لامپ فلورسنت برآیید. با داشتن اطلاعات کافی در مورد قسمت‌های مختلف لامپ فلورسنت می‌توانید آنها را مورد بررسی قرار داده و مشکل به وجود آمده را به راحتی برطرف نمایید.

چنانچه متوجه شدید که با تعمیر لامپ فلورسنت مشکل برطرف نمی‌شود، باید هرچه سریعتر اقدامات لازم برای تعویض آن را انجام دهید. در هنگام خرید لامپ جدید باید توجه نمایید که لامپی شبیه به لامپ قدیمی را تهیه کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تعمیر لامپ فلورسنت چگونه انجام می‌شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تعمیر لامپ فلورسنت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x