مجله ساختمان

مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ | زمان رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

رادیاتور‌ها از حدود ۱۵۰ سال قبل وظیفه گرم کردن منازل را بر عهده گرفتند. البته احتمالاً رادیاتور شما به این اندازه قدیمی نیست، اما به هر علت نشانه‌های گذشت عمر و قدیمی شدن را با علائمی مانند وجود لکه، زنگ زدگی یا ترک می‌توانید، ببینید.

اما نگران نباشید، چون راهکار ساده‌ای برای نوسازی رادیاتور وجود دارد و آن هم رنگ کردن رادیاتور شوفاژ می‌باشد. به این صورت می‌توانید به راحتی لکه‌های ایجاد شده روی شوفاژ را از بین ببرید. همچنین در صورت که رنگ رادیاتور همخوانی لازم با منزل شما را ندارد، می‌توانید رنگ مورد دلخواه خود را بزنید. برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ به صورت اصولی، باید همه مراحل را با دقت و ظرافت انجام دهید.

آیا رادیاتور شما نیاز به رنگ کردن دارد؟

بنا به دلایل گوناگونی ممکن است افراد به فکر رنگ کردن رادیاتور شوفاژ خود باشند. از جمله دلایل رایج این کار نوسازی ظاهر رادیاتور قدیمی و یا همچنین پوشاندن عیوبی است که در طول استفاده از آن ایجاد گردیده است. برای نمونه از بین بردن لکه‌های لباس از روی رادیاتور شوفاژ با رنگ کردن امکان‌پذیر است.

از دیگر دلایل انجام این کار می‌توان به هماهنگ کردن و زیباتر کردن ظاهر رادیاتور اشاره کرد. دلایل دیگری نیز می‌تواند وجود داشته باشد. برای نمونه وقتی که رادیاتور رنگ می‌شود، بیشتر از بقیه وسایل به چشم خواهد آمد و به نقطه کانونی تبدیل می‌گردد و به این صورت می‌تواند فضای اتاق مورد نظر را تکمیل کند.

بنابراین اهداف افراد از رنگ کردن رادیاتور شوفاژ متفاوت خواهد بود. اما به هر دلیلی که می‌خواهید این کار را انجام دهید، باید در ابتدا در مورد رنگ کردن رادیاتور شوفاژ اطلاعات کافی به دست آورید و نکات مربوط به آن را با دقت هرچه تمام رعایت نمایید.

بهترین نوع رنگ برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

از رنگ رادیاتور خاصی برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژها استفاده می‌شود، ولی در حقیقت افراد می‌توانند آنها را با استفاده از رنگ‌های استانداردی مانند رنگ فلز نیز نقاشی کنند. اما باید بدانید که متوسط درجه حرارت رنگ مورد نظر در حدود ۸۰ درجه سانتیگراد باشد.

چنانچه از رنگ سفید برای رادیاتور شوفاژ خود استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود که از رنگ خاص رادیاتور استفاده نمایید تا با گرم و سرد شدن و به مرور زمان رادیاتور زرد رنگ نشود. رنگ سفید مخصوص رادیاتور، دوام بیشتری خواهد داشت.

برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ همچنین می‌توان از رنگ مخصوص رادیاتور پایه آب استفاده نمود. رنگ مخصوص رادیاتور پایه آب برای رنگ آمیزی حفاظتی و تزیینی لوله‌های انتقال حرارت و رادیاتورها مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مقابل حرارت به اندازه ۸۰ درجه سانتیگراد مقاوم خواهد بود.

رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

رادیاتور شوفاژ را چه رنگی کنیم؟

برای رادیاتور شوفاژ‌ها هنوز هم رنگ سفید بسیار محبوب است. البته شما نباید حتماً از این رنگ استفاده کنید. بعضی از طراحان داخلی منزل اعتقاد دارند که شما از رنگ سفید در خانه خود به هیچ وجه نباید استفاده نمایید و رادیاتورها، سقف‌ها و درها را باید به رنگی غیر از رنگ سفید نقاشی نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با آینه کاری سنتی و مدرن

افراد می‌توانند رادیاتور شوفاژ منزل خود را به رنگ دیوار در آورند تا جزئی از دیوار محسوب گردند و یا بالعکس. آنها را با رنگ متفاوت از دیوار نقاشی کنند تا تضاد زیبایی به وجود آید. حتی می‌توانند برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ از دو رنگ نیز استفاده کنند.

در حقیقت برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ گزینه‌های زیادی وجود دارد و هیچ کدام از آنها نسبت به دیگری برتری ندارند. انتخاب رنگ به خلاقیت و سلیقه افراد بستگی دارد.

چگونه رادیاتور شوفاژ را رنگ کنید

قبل از انجام دادن هر کاری در صورتی که رادیاتور شما از قبل دارای رنگ است، باید آن را بزدایید. این کار نسبتا وقت گیر، اما آسان است. به ویژه اگر بخواهید چند رادیاتور را رنگ کنید.

بهترین راهکار برای پاک کردن رنگ قبلی استفاده از پاک کننده رنگ می‌باشد. افراد می‌توانند از عینک‌های مناسب استفاده نموده و دستورالعمل‌ها را دنبال کنند. پاک کننده رنگ این گونه عمل می‌کند که لایه‌های رنگ را به آرامی نرم می‌کند. هرچه برای حذف، لایه‌های بیشتری وجود داشته باشد، به میزان بیشتری از پاک کننده نیاز خواهد بود.

وقتی که رنگ رادیاتور شوفاژ به اندازه لازم نرم شد، از سنباده استفاده کرده و آرام رنگ را بزدایید. توجه داشته باشید که به ساختار رادیاتور شما آسیبی نرسد. امکان دارد که برای استفاده از پاک کننده رنگ در نقاطی که در دسترس نیستند، به قلموی مناسبی نیاز باشد. پس از اینکه رنگ قبلی را پاک کردید، اجازه دهید که سطح رادیاتور خشک شود و پس از آن باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که رادیاتور مورد نظر خاموش شده و خنک شده است. در صورتی که رادیاتور حرارت داشته باشد، موجب خواهد شد که رنگ چکه کند و پخش شود.
 • قبل از آغاز رنگ کردن رادیاتور شوفاژ باید آن را با استفاده از پارچه مناسب و نمدار تمیز نموده و سپس به صورت کامل خشک نمایید.
 • دیوارهای پشت شوفاژ و رادیاتور را با استفاده از کاغذهای مخصوص به خوبی بپوشانید تا دیوار شما رنگی نشود و همچنین بهتر است که در قسمت زیر رادیاتور شوفاژ خود نیز روزنامه قرار دهید.
 • البته در صورتی که فرد نقاش حرفه‌ای و فنی باشد و ابزارهای مورد نیاز برای این کار را به همراه داشته باشد، می‌تواند شوفاژ را از محل خود جدا نموده و رنگ کردن آن را آغاز کند.
 • وسایل اطراف را نیز باید جابجا نمایید تا رنگی نشوند. چون امکان دارد که قطرات رنگ پراکنده شوند.
 •  سطح رادیاتور خود را باید یک دست کنید. برای این کار می‌توانید از سنباده استفاده کنید و زنگ زدگی‌ها را نیز با استفاده از محلول پاک کننده زنگ زدگی و فرچه به صورت کامل پاک کنید. سپس با استفاده از جارو ذرات اضافه را تمیز کنید.
 • برای دوام بیشتر رنگ اصلی از یک لایه رنگ آستر استفاده کنید. این کار موجب می‌شود که سطح رادیاتور سالم بماند.
 • با استفاده از قلموی مناسب رنگ مورد نظر خود را به گونه‌ای که ردی از آن نماند، به سطح رادیاتور شوفاژ خود بزنید.
 • یکی از راهکارها برای داشتن سطح یکدست‌تر، استفاده از اسپری رنگ می‌باشد.
 • پس از اینکه اطمینان حاصل نمودید رنگ خشک شده است، روی آن را دوباره سنباده بکشید و لایه دوم را بزنید.
 • قبل از روشن کردن رادیاتور بهتر است که تا خشک شدن کامل رنگ حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  پوشش ضد حریق چیست

نکات مهم برای رنگ‌ کردن رادیاتور شوفاژ

 1. قبل از اینکه رنگ کردن رادیاتور شوفاژ خود را آغاز نمایید، بهتر است که پنجره‌ها و درب‌ها را باز بگذارید و یا در محیط به هر طریق دیگری تهویه ایجاد نمایید.
 2. در صورتی که شوفاژ و رادیاتور بسیار کثیف است، می‌توان با استفاده از راهکارهای مناسب به صورت کامل آن را تمیز کرد.
 3. بهتر است که قبل از اینکه لایه دوم رنگ رادیاتور شوفاژ را بزنید، حداقل ۲۴ ساعت زمان دهید.
 4. هنگام انتخاب رنگ مناسب برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژها باید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ‌های معمولی برای این کار مناسب نخواهند بود. چون در برابر گرما مقاومت کافی ندارند و بوی نامطبوعی با گرم شدن ایجاد خواهند کرد. پس از مدتی همچنین درخشش آنها از بین می‌رود. به همین علت باید از رنگ‌های مخصوصی که برای این کار است، استفاده نمایید.
 5. اسپری‌های مخصوص رنگ کردن رادیاتور شوفاژ فقط برای استفاده برای سطوح هستند و تنوع آنها بسیار زیاد است. آسان‌ترین شیوه برای استفاده از اسپری رنگ کردن رادیاتور شوفاژ این می‌باشد که رادیاتور خود را از جای خود بیرون آورید و سپس رنگ کردن آرا آغاز نمایید. به این صورت می‌توانید به سطحی صاف و یکدست، دست یابید. باید بدانید که باز کردن رادیاتور شوفاژ کار راحتی نیست.
 6. توجه داشته باشید که در هنگام رنگ کردن رادیاتور شوفاژ در صورتی که از اسپری استفاده می‌کنید، کنترل آن کار راحتی نیست و به راحتی پخش می‌شود. بنابراین باید زمین زیر رادیاتور و دیوار اطراف آن را به صورت خوب بپوشانید.
 7. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در هنگام رنگ کردن رادیاتور شوفاژ این است که از هر رنگی که استفاده کرده باشید، برای اینکه از سلامت خود محافظت نمایید، حتماً از دستکش و ماسک استفاده کنید و همچنین به تهویه اتاق توجه کافی داشته باشید. پاک کردن رنگ از روی پوست کمی دشوار خواهد بود.
 8. پیشنهاد می‌شود که رنگ کردن رادیاتور شوفاژ را از بخش‌های ساده‌تر و کوچکتر آغاز نمایید. در صورتی که می‌خواهید به نتیجه مطلوب و خوبی برسید و رد قلمو نماند، شاید لازم باشد که یک یا چند لایه رنگ بزنید و بین هر لایه حداقل ۲۴ ساعت زمان بگذارید.

رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

سخن تکمیلی

با گذشت زمان و ایجاد تغییراتی در منزل، ممکن است که رنگ رادیاتور شوفاژ شما دیگر مناسب منزلتان نباشد و یا لکه‌هایی بر روی آن باقی مانده باشد و بخواهید آن را رنگ کنید. برای رنگ کردن رادیاتور شوفاژ باید رنگ مخصوص این کار را تهیه نمایید. چون این رنگ‌ها در برابر حرارت زیاد و همچنین گرم و سرد شدن، مقاومت خوبی خواهند داشت.

در هنگام رنگ کردن رادیاتور شوفاژ حتماً تهویه مناسبی باید وجود داشته باشد. درها و پنجره‌ها را باز بگذارید. امکان دارد که تا چند روز بوی رنگ در اتاق بماند. بنابراین هر روز تهویه را انجام دهید. همچنین استفاده از دستکش و ماسک را فراموش نکنید. رنگ کردن رادیاتور شوفاژ باید با حوصله و با احتیاط انجام شود تا نتیجه مطلوبی به دست آید.

مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مراحل رنگ کردن رادیاتور شوفاژ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا