آرایشی

آشنایی با اتو مو | انتخاب اتو موی مناسب برای موها

اتو مو ابزاری است که به وسیله گرما حالت موی شما را تغییر می‌دهد. از اتو مو می‌توان برای چین‌دار کردن، مجعد کردن، صاف کردن، چروک دار کردن و موج انداختن موها استفاده کرد. بیشتر مردم به ظاهر خود اهمیت زیادی می‌دهند و برای زیباتر شدن از لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده می‌کنند. یکی از این وسایل، اتوی مو است که هم مورد استفاده خانم‌ها است و هم آقایان.

به وسیله اتوی مو شما می‌توانید موهای خود را به زیبایی حالت دهید بدون اینکه وقت زیادی تلف کنید. در آرایشگاه‌ها از اتو مو استفاده زیادی می‌شود ولی برای خرید آن باید بسیار دقت کنید و با توجه به نیازی که دارید و جنس موهای خود اتوی موی مناسبی انتخاب کنید.

انواع اتو مو

اگر شما هم جزو افرادی هستید که برای زیباتر شدن و حالت موهای خودتان از اتو مو استفاده می‌کنید، آیا برای خرید آن به جنس موهای خود هم توجه کرده‌اید؟ باید به این نکته مهم توجه کنید موهای افراد با یکدیگر فرق می‌کند. اگر شما دارای موهای آسیب‌پذیر و حساسی هستید باید در خرید اتوی مو بسیار توجه و دقت کنید و سعی کنید اتوی مناسب با جنس موی خود خریداری کنید.

برای اینکه شما را بیشتر با اتوی مو آشنا کنیم سعی کردیم نحوه انتخاب اتوی موی مناسب بر اساس عرض و کفی اتو و همچنین بر اساس جنس موهای شما، برایتان توضیح دهیم.

اتو مو که دارای کفی معمولی هستند.

این اتوها معمولاً جنس فلز داشته و بسیار راحت می‌توان با آن کار کرد ولی قابلیت زیادی برای تنظیم حرارت ندارند اتوهایی که دارای کفی معمولی هستند برای استفاده‌های مداوم و روزانه مناسب نبوده و اگر با فاصله می‌خواهید از آنها استفاده کنید، می‌توانید این اتو را بخرید.

اتو مو

اتو مو که کفی سرامیکی دارد.

همانطور که از نام این اتو مشخص است، کف این اتو از جنس سرامیک می‌باشد. در اصل این اتوها جزو بهترین اتو موها هستند زیرا کارایی زیادی دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • برای تنظیم حرارت و دما گزینه‌های مختلفی دارند.
 • با توجه به کفی‌هایی که این اتو دارد، می‌تواند گرما را برای مدت زیاد حفظ کند.
 • نسبت به اتوهای دیگر آسیب کمتری به مو زده و برای مو مناسب‌تر می‌باشد.
 • در سطح کفی‌ های این اتو، گرما به طور یکسان پخش می‌شود.
 • نسبت به کیفیت بالایی که دارد از قیمت مناسبی برخوردار است.
 • این اتو برای موهای رنگ شده گزینه مناسبی می‌باشد زیرا در کیفیت رنگ تأثیر منفی نمی‌گذارد.
 • اگر سرامیکی که در کف این اتو استفاده شده از جنس مرغوب باشد، می توانید با خیال راحت، همیشه و مداوم از آن استفاده کنید زیرا سرامیک‌های نامرغوب از بین می‌روند.
حتما بخوانید:   بهترین و ضروری ترین وسایل برای اصلاح موی آقایان چیست؟

اتو مو که کفی تورمالین دارد.

اتو موهایی که دارای کفی تورمالین می‌باشند در اصل ورژن با کیفیت‌ تر و بهتری نسبت به اتو موی سرامیکی دارند. تفاوت اتوی تورمالینی و اتوی سرامیکی در ماده‌ای به نام تورمالین می‌باشد که در هنگام ساخت اتو، در روی کفی قرار می‌دهند.

 • ماده تورمالین در روی کف اتو باعث می‌شود کارایی و کیفیت اتو بالا رفته و آسیب کمتری به موها بزند.
 • تورمالین خاصیت دیگری هم دارد و آن این است که ماهیت مو را حفظ کرده و مو را وز و خشک نمی‌کند.

اتو مو که دارای کفی آیونیک می باشد.

اتو موهایی که دارای کفی آیونیک می‌باشند برای حفظ رطوبت مو کاربرد زیادی دارند. البته تأثیر اتوهای آیونیکی در روی مو، به نوع موی شما هم بستگی دارد. در اصل می‌توان گفت این اتوها برای افرادی که موهای خشک دارند گزینه مناسبی است ولی برای افرادی که موهای آنها حجیم و ضخیم است، زیاد تأثیرگذار نیست. قیمت اتوهای آیونیکی نسبت به اتوهای دیگر کمی بیشتر است.

اتو موهای تیتانیومی

این اتو مو برای اشخاصی مناسب است که دارای سالن آرایشی هستند و خدمات زیبایی را انجام می‌دهند. در اصل این اتو مو با سرعت زیاد گرم شده و حرارت زیادی هم دارد. برای اینکه با این اتو مو کار کنید نیاز به سرعت عمل زیادی دارید تا موها نسوزد. در اتوی تیتانیومی مادون قرمز وجود دارد و این باعث شده تا برای موها خشکی و همچنین وزی ایجاد نشود.

اتو موهایی که کفی کراتین دارند.

حتماً اسم کراتین را زیاد شنیده‌اید که برای صاف کردن و احیا کردن موها استفاده می‌شود. اتوی موی کراتینی با کراتین در ارتباط بوده و همانطور که از نام آن معلوم است در کف این اتو کراتین وجود دارد. در هنگامی که از اتو استفاده می‌کنید کراتین از اتو به مو منتقل می‌شود.

اتو موهای باریک و بلند

همانطور که کارایی و کفی‌های اتو موها با همدیگر فرق می‌کنند از جهت ظاهری با هم متفاوت هستند. اتو موهای باریک و بلند، کفه‌های باریک و کم‌ عرضی دارند و در همان حال بلند هم می‌باشند. این اتوها برای صاف کردن و حالت دادن موهای کم حجم بسیار مناسب هستند.

حتما بخوانید:   تاریخ انقضا لوازم آرایشی | لوازم آرایشی چند وقت قابل استفاده هستند

اتو موهای پهن و بلند

اتو موی پهن و بلند یک نوع اتو موی دیگر است که کفه‌های پهن و عریضی دارد. این اتو موها برخلاف مدل‌های باریک و بلند، برای صاف کردن و اتو کردن موهایی که حجیم هستند مناسب می‌باشد.

انتخاب اتو مو مناسب برای موها

وقتی تصمیم به خرید اتوی مو می‌گیرید باید به فاکتورهای مهمی توجه کنید و مهم‌ترین آنها جنس و نوع موی شما می‌باشد. به همین دلیل در این بخش انواع اتوی مناسب برای موهای شما را بررسی می‌کنیم:

 • موهای نازک و فر: اگر شما موهای فری دارید برای صاف شدن نیاز به زمان و گرمای بیشتری دارید. موهای فر معمولاً ضخامت کمتری داشته و در مقابل گرمای زیاد ممکن است آسیب ببیند ، پس اگر شما دارای موهای فر هستید توصیه می‌کنیم اتویی انتخاب کنید که آسیب کمتری به موهای شما بزند ، مثل اتویی که دارای کفه تورمالینی می‌ باشد.
 • موهای ضخیم و فر: همانطور که در ابتدا هم گفتیم موهای فر برای صاف شدن نیاز به حرارت و زمان بیشتری دارند. اگر موهای فر شما دارای ضخامت بیشتری است پس باید حرارت بیشتری برای فر دادن ایجاد شود. برای این موها باید اتویی انتخاب شود که به مو آسیب نزند و باعث وز شدن و خشک شدن هم نشود. از جهت کفی باید برای این موها اتویی انتخاب کنید که پهن و عریض باشد تا در مدت کمتری بتوانید موها را اتو کنید.
 • موهای ضخیم و صاف: موهایی که صاف بوده ولی ضخامت زیادی دارند برای اتو کردن آن باید از حرارت بیشتری استفاده کنید. در این موارد بهتر است اتویی تهیه کنید که کفی پهنی دارد تا بتواند حجم بیشتری از مو را اتو کرده و همچنین امکان تغییر دادن دما هم داشته باشد.
 • موهای نازک و صاف: موهایی که صاف بوده و ضخامت کمتری دارند برای اتو کردن نیاز به حرارت کمتری داشته و وقت کمی هم برای اتو صرف می‌شود . برای این موها اتوهای سرامیکی بسیار مناسب است و کمتر به مو آسیب می‌زند این اتو دارای قابلیت تنظیم گرما و دما بوده و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد و قیمت زیادی هم ندارد.
 • موهای کوتاه: موهایی که کوتاه می‌باشند باید اتو مویی برای آنها در نظر بگیرید که دارای کفی کم عرض و باریک باشد.

اتوی مو باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

اگر می‌خواهید اتوی مو خریداری کنید باید به ویژگی‌های آن توجه کنید تا اثر خوبی در روی موی شما به جای بگذارد این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • صفحات و اندازه اتو: برای این مورد باید به موی خود توجه کنید مثلاً اگر شما موهای کوتاهی دارید بهتر است اتو موی بلند و باریک تهیه کنید.
 • اتوی مو باید دارای قابلیت تنظیم حرارت باشد: شما باید اتو مویی انتخاب کنید که بتوانید گرمای اتو را به اندازه نیاز خود و بر طبق جنس موها تنظیم کنید تا کمتر به موهای شما صدمه بزند.
 • قابلیت چرخش سیم اتو: اگر در اتو جایی برای وصل کردن سیم وجود دارد باید قابلیت چرخش در تمام زوایا را هم داشته باشد. سیم اتو در هنگام حرکت اتو باید آسیب نبیند تا شما مجبور نشوید که اتو مو خود را تعمیر کنید.
 • اندازه و طول سیم اتو: اگر می خواهید اتوی مو خریداری کنید بهتر است سیم اتو بلند باشد تا بتوانید در هنگام کار به راحتی تمام قسمت‌های مو را اتو کنید.
 • اتو مو دارای ضمانت نامه باشد: بهتر است اتو مویی خریداری کنید که گارانتی و ضمانت نامه داشته باشد تا در صورت نارضایتی و یا خرابی اتو، بتوانید مشکل را برطرف کنید.
حتما بخوانید:   سشوار چرخشی چه کاربردی دارد | بررسی مزایا و معایب سشوار چرخشی

اتو مو

استفاده از اتو مو چه معایبی دارد؟

شاید به نظر بیاید که استفاده از اتو مو ضرری ندارد و بی‌خطر است ولی باید بدانید که اتو مو می‌تواند از سشوار هم برای موهای شما خطرناک‌تر باشد زیرا اتو مو به شکل مستقیم حرارت را به موی شما منتقل می‌کند و ممکن است بافت ساختاری موهایتان بسوزد. اتو مو باعث خطراتی برای مو هم می‌شود که عبارتند از:

 • استفاده از اتوهای مو باعث می‌شود که شفافیت و شادابی موی شما از بین رفته و حتی در طولانی مدت جنس موهایتان تغییر کند.
 • اگر به صورت مداوم از حالت دهنده‌ها، اسپری‌ها، ژل ها و حتی اتوی مو استفاده کنید سلامت موی شما به خطر می‌افتد.
 • اتوهای فر کننده گرمای زیادی تولید کرده و باعث می‌شوند پیوند هیدروژنی ضعیف موهای شما شکسته و به صورت موقت فر شود.
 • اتو موهایی که فر کننده می‌باشند، درجه حرارت زیادی داشته و این حرارت زیاد گاهی باعث سوختن موها می‌شود.

اتو مو شفافی و شادابی موها را از بین برده و باعث می‌شود مو یکنواختی خود را هم از دست بدهد. پس توصیه می‌کنیم کمتر از اتو مو استفاده کنید. دقت داشته باشید که اگر موهای خود را رنگ کرده‌اید بهتر است از اتو مو استفاده نکنید زیرا در اثر دکلره ضخامت موها کم می‌شود و تار موهای شما ضعیف می‌شود و اتو مو هم باعث می‌شود رطوبت موها از بین رفته و تارهای موی شما سست شود . استفاده از اتوهای مو را کم کنید تا سلامت موهای شما به خطر نیفتد.

 

31

آشنایی با اتو مو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انتخاب اتو موی مناسب برای موها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x