آرایشی

کراتینه مو چیست | روش های مختلف کراتینه کردن مو کدامند؟

اشخاصی که دارای موهای فر و مجعد می باشند ممکن است بخواهند که موهای خود را یکدست و صاف کنند و از موی مجعد و فر خسته شده باشند؛ پس دست به هر کاری می زنند تا موهایشان صاف و یکدست شود، ولی به نتیجه دلخواه نمی رسند. آیا می دانید که کراتینه کردن مو می تواند موهای شما را کاملاً صاف کند؟ یکی از روش های بسیار عالی برای خلاص شدن از شر موهای فر و وز، کراتینه کردن است. کراتین تنها موهای مجعد و وز را صاف نمی کند، بلکه فواید زیادی هم دارد.

موی بعضی از خانم ها به دلیل استفاده زیاد از رنگ و دکلره کردن، دچار سوختگی و خشکی خواهد شد و زیبایی خود را از دست می دهد، کراتین می‌تواند این موها را درمان کرده و زیبایی را به موی شما برگرداند.

کراتینه کردن مو یعنی چه؟

کراتین اصلی ترین پروتئین در بدن است که در دندان، پوست، ناخن و مو وجود دارد. ۷۰ درصد از ساختار مو را کراتین تشکیل می‌دهد و می‌تواند تضمین‌کننده زیبایی موهای شما باشد. اگر کراتین موی شما کم شود، موها شاداب و زیبا به نظر نمی‌آید. استفاده زیاد از دستگاه های حرارتی آرایشگاهی مثل: بابلیس، برس حرارتی، سشوار، اتو مو و… باعث می شود ساختار کراتین موها از بین رفته و موها ظاهری ناخوشایند پیدا کند.

البته علاوه بر استفاده از این وسایل حرارتی که برای تان نام بردیم، استفاده غلط و نادرست از دکلره و رنگ مو و همچنین نور شدید آفتاب برای مدت زیاد و یا قرارگیری در محیط آلوده هم می تواند بر ساختار کراتینی و زیبایی مو بسیار تأثیر گذار باشد. وقتی شما موهای خود را کراتینه می کنید، از مواد شیمیایی که دارای کراتین هستند، استفاده کرده تا دوباره بتوانید ساختار کراتین موی خود را احیا کنید.

کراتین مو روشی نیمه دائمی جهت لخت کردن و صاف کردن مو محسوب می شود. کراتینه مو یک روش درمانی بوده و باعث زیبایی و طراوت موهای آسیب دیده شما می شود. ماندگاری این ماده حدوداً سه ماه هست و بعد از آن باید دوباره آن را ترمیم و شارژ کنید.

کراتینه مو

چگونه موها را کراتینه می کنند؟

برای انجام این کار به مراحل و تجهیزات خاصی نیاز است و اگر شما مراحل لازم را رعایت نکرده و تجهیزات مورد نظر را نادیده بگیرید، به موهایتان آسیب می رسد. پس قبل از اینکه اقدام به کراتینه کردن مو های خود کنید، باید با مراحل انجام کراتینه به طور کامل آشنا باشید.

دقت داشته باشید که این مراحل برای تمام افراد یکسان نبوده و حجم و بلندی مو در آن تأثیر گذار است.

ابتدا موی خودتان را با یک شامپوی مناسب شستشو دهید.

قبل از کراتینه کردن مو، حتماً باید موها را تمیز کنید، زیرا تأثیر زیادی در نتیجه کار دارد. برای شستن موها، توصیه می کنیم از بهترین شامپو استفاده کنید. شامپوی شماره ۱ مخصوص شستشوی موها قبل از کراتینه کردن، بوده و شما نتیجه خوبی از کراتینه کردن موها، می گیرید.

رساندن هیدروژن به موها قبل از کراتینه کردن

شما می توانید به وسیله تفنگ های نانو استیم یا دستگاه های ماکرومیست، به موهای خودتان هیدروژن برسانید. اگر قبل از کراتینه مو، هیدروژن رسانی را انجام دهید، مواد کراتین می تواند تأثیر بیشتری به روی موهای شما داشته و نتیجه بهتری حاصل شود.

موهای خود را خشک کنید.

قبل از استفاده از مواد کراتین، بهتر است موهایتان را در صورت خیس بودن با سشوار، کمی خشک کنید. البته موها نباید کامل خشک شود، وجود مقداری رطوبت در موها الزامی است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوازم آرایشی تاریخ گذشته در کجا به کارمان می‌آید؟

موهای خود را تقسیم بندی کنید.

در زمان کراتینه مو، تقسیم بندی مو ها اهمیت زیادی دارد و می تواند عملکرد مواد کراتین را بالا ببرد. موها را به شکل دسته های نازک از زیر مو تا قسمت بالا تقسیم کنید تا مطمئن شوید که مواد کراتینه به طور کامل به همه قسمت های موی شما می رسد و بعد از انجام کلراتینه، موهایتان یکدست می شود.

new theme

مواد کراتینه با کیفیت انتخاب کنید.

برای کراتینه کردن مو، شما به مواد با کیفیت و برند خوش نام نیازمندید زیرا کیفیت مواد کراتین می تواند تأثیر بسیار زیادی در نتیجه کار داشته باشد. پس باید در هنگام کراتینه کردن مو های خود، ملاحظات مالی را فراموش کرده و یک محصول با کیفیت از برند های خوب را بخرید.

دستورالعمل روی محصول را مطالعه کنید.

بیشتر برندهای تولید کننده این مواد، روش استفاده و دستورالعمل آن را در روی محصول عرضه می کنند. اگر شما تا به حال از مواد کراتینه استفاده نکرده اید، حتماً قبل از استفاده، دستورالعمل آن را مطالعه کنید تا موهایتان دچار آسیب دیدگی نشود.

شروع کراتینه بعد از انجام مراحل

حالا نوبت مهمترین قسمت یعنی کراتینه کردن مو های تان می رسد. در هنگامی که می خواهید مواد را در روی مو بگذارید، دقت کنید حتی یک تار موی شما هم نباید خشک بماند و تمام قسمت های مو باید آغشته به مواد کراتین شود. اگر قسمتی خشک بماند، باعث می شود که موهای شما یک دست نشود.

برای جذب مواد، به مو هایتان فرصت بدهید.

بعد از اینکه مواد کراتین را در روی موهای خود به طور یکدست قرار دادید، حدوداً ۴۰ الی ۵۰ دقیقه به موهای خود زمان بدهید تا مواد را به خود جذب کند. البته این زمان ثابت نیست و ممکن است در برندهای مختلف با یکدیگر فرق کند. دقت داشته باشید زمانی که شما می خواهید این مواد را در روی موها قرار دهید، نباید بیشتر از آن زمانی باشد که در دستورالعمل مواد نوشته شده است زیرا در غیر این صورت ممکن است موهایتان آسیب ببیند.

موهای خود را براشینگ کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید کراتین مو، جذب موها شده، حالا نوبت به براشینگ کردن موها می رسد. این کار را با کمک سشوار انجام دهید. تعیین حرارت سشوار، به موادی بستگی دارد که شما از آن استفاده کردید. برای براشینگ بهتر است از برس های سرامیکی مخصوص و سشوار استفاده کنید.

موهای خود را اتو کشی کنید.

مهمترین قسمتی که در هنگام کراتینه کردن موها باید انجام بدهید، اتو کشی است. اتوی مخصوص کراتین باید دارای دمای ۲۳۰ درجه باشد. در صورتی که دما بیشتر باشد ممکن است موهایتان آسیب ببیند و اگر دما هم پایین تر باشد ممکن است موهای شما خوب صاف نشود. برای اینکه موها را اتو کشی کنید ابتدا موهای خود را چهار قسمت کرده و لایه های نازکی بردارید. از قسمت ریشه به طرف ساقه مو اتو کشی را شروع کنید.

یکی از مهم ترین مراحل برای کراتینه کردن موها، اتو کشی است و باید با مهارت و تخصص انجام بگیرد. برای اینکه این مرحله به بهترین نحو انجام شود، می توانید هر لایه را حدوداً ۸ تا ۱۰ بار اتو بکشید. توصیه می کنیم کراتینه کردن مو های خود را به متخصصان با تجربه بسپارید، زیرا برای کراتینه کردن موها حتی شستن مو هم نیاز به مهارت خاصی دارد.

موی خود را قرنطینه کنید.

قرنطینه موها، زمان های متفاوتی در محصولات مختلف دارد. بعضی ها معتقدند که برای نتیجه بهتر، باید تا سه روز موها را قرنطینه کرده و نشویید، ولی در بعضی از مواد کراتین مو، که در بازار هم موجودند، بیشتر از یک روز نیاز به قرنطینه موها نیست.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سشوار چرخشی چه کاربردی دارد | بررسی مزایا و معایب سشوار چرخشی

روش های مختلف کراتینه کردن مو

روش ها و متدهای زیادی برای کراتینه کردن مو وجود دارد‌، ولی به طور کلی می‌توان آنها را به دو روش احیا کننده و برزیلی نامگذاری کرد. شما باید با توجه به جنس موی خودتان، یکی از این دو مدل را انتخاب کنید.

۱- کراتینه کردن موها با روش احیا کننده

در این روش هدف اصلی تقویت کردن موهای ضعیف و آسیب دیده می باشد. اگر موهای شما به دلیل استفاده های غیر اصولی و بی رویه از دکلره، رنگ مو، اتو مو، سشوار و… آسیب دیده است، توصیه می کنیم حتماً برای احیای موی خود، آنها را کراتینه کنید، زیرا کراتین می تواند موهای شما را یکپارچه و یکدست کند ولی به طور کامل لخت و صاف نخواهد کرد. برای موهای مجعد و فر، استفاده از کراتین بسیار مؤثر است زیرا سلامتی را به موهای شما باز می گرداند. به طور کلی باید بگوییم که در این نوع کراتینه کردن، حالت و حجم مو تغییری نکرده و فقط باعث ترمیم ساختار کراتینی موها و احیا کردن موهای آسیب دیده می شود.

۲- کراتینه کردن موها به روش برزیلی

این روش، کراتینه کردن بسیار قوی تر است و علاوه بر اینکه موهای آسیب دیده شما را احیا می‌کند، بلکه باعث لخت شدن و صاف شدن موهای شما هم می شود. وقتی شما از این روش برای کراتینه کردن مو استفاده می کنید، حجم موی شما کم شده و حالت اولیه آن هم از بین می رود. این روش برای افرادی که موهای کم پشت دارند توصیه نمی شود ولی اگر شما دارای موهای پرپشتی هستید می توانید از روش برزیلی موهای خود را لخت و صاف کنید. همانطور که از نام آن پیداست این مدل برای اولین بار در کشور برزیل استفاده شد و به دلیل کارایی زیادی که داشت در تمام دنیا مورد استقبال قرار گرفت.

نکات کلیدی برای کراتینه کردن موها

new theme

قبل و بعد از اینکه موهای خود را کراتینه کنید باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارت اند از:

  • جهت ماندگاری و دوام کراتینه مو حتماً مراقبت های بعد از کراتینه کردن را کاملاً جدی بگیرید.
  • استفاده از ماسک مو در بیرون و داخل حمام، استفاده کردن از شامپوی مخصوص و همچنین خشک کردن موهایتان با سشوار را به طور صحیح انجام دهید.
  • توصیه می کنیم قبل از اینکه موهای خود را کراتینه کنید، آنها را دکلره کرده یا رنگ بزنید و بعد از گذشت ۷ روز، می توانید موهای خود را کراتینه کنید.
  • کراتینه مو می تواند رنگ موی شما را تا یکی دو درجه روشنتر کند.
  • بعد از اینکه موهای تان را کراتینه کردید، هیچگاه موهایتان را با گل سر و یا کش نبندید زیرا موها حالت گل سر و کش را به خود خواهد گرفت.
  • اگر تصمیم گرفتید بعد از کراتینه کردن، موهای تان را رنگ کنید بهتر است ۱۵ الی ۲۰ روز صبر کرده و سپس برای رنگ موها اقدام کنید.
  • خانم های باردار به هیچ وجه نباید موهای خود را کراتینه کنند.

به طور کلی کراتینه کردن موها، برای افرادی که زیر ۱۸ سال دارند، خانم های باردار، افرادی که دارای ریزش مو هستند، افرادی که دچار بیماری اعصاب می باشند و همچنین افرادی که دارای تیروئید هستند، توصیه نمی شود.

کراتینه مو

سخن پایانی

اگر شما به نکات مهمی در قبل و بعد از انجام کراتینه توجه کنید، مسلماً نتیجه خوبی از کراتینه کردن مو های تان می گیرید، در غیر این صورت باعث آسیب دیدگی موهایتان خواهید شد.

 

کراتینه مو چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات کلیدی برای کراتینه کردن موها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا