تعمیرات سرمایش گرمایش

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا | مزایای دستگاه تصفیه هوا

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا | مزایای استفاده از دستگاه تصفیه هوا، ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا

آلودگی هوا این روزها در اکثر شهرها یک مشکل اساسی می‌باشد. دود کارخانه ها، ماشین ها، ریزگردها و وارونگی هوا در فضاهای باز و داخل محل کار و منازل عوامل مختلفی مثل کرک موکت و فرش، گرد و غبار، بوی مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها دود سیگار و… موجب می شوند، که در هوای محیط آلودگی های زیادی ایجاد شود.

پس از اینکه ماشین ها اختراع شدند و انقلاب صنعتی رخ داد، به سرعت سوخت های فسیلی مصرف شان بیش از اندازه زیاد شده و در نتیجه محیط زیست و طبیعت آلوده شده اند. به طوری که طبیعت نمی تواند آلودگی هوا را به طور کامل از بین ببرد و این خسارت ها را جبران نماید.

وجود آلاینده ها و ذرات معلق در هوا موجب می‌شوند، که برای سلامتی افراد مشکلاتی به وجود آید. طبق گزارشات در سال ۱۴۰۰ در کشور ایران حدود بیست و یک هزار نفر به علت هوای آلوده و تأثیر زیان بار آن فوت کرده اند.

برای مقابله با این مشکلات امروزه وسایلی تولید شده است، که راهکار مناسبی به حساب می آیند و در فضاهای سربسته مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها دستگاه های تصفیه هوا می باشند و تا حد قابل توجهی ذرات آلوده را در محیط مورد نظر کاهش می دهند.

دستگاه تصفیه هوا

درباره دستگاه تصفیه هوا

از دستگاه تصفیه هوا برای جذب ذرات مضر و معلق و برطرف کردن آلودگی ها در هوا استفاده می شود. دستگاه تصفیه هوا فیلتر های گوناگونی دارد، که برای رفع آلاینده های مختلف مثل دی اکسید کربن، ویروس ها و باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه هوای دفاتر، اداره، منازل مسکونی، فروشگاه ها، مغازه های تجاری، مطب ها و سالن های آرایشگاه و… تصفیه شود، از این دستگاه استفاده می کنند. دستگاه تصفیه هوا برای محیط های سربسته مانند خانه ها کاربرد زیادی دارد و امروزه در دنیا فقط یک دستگاه تصفیه هوای مناسب و تصفیه هوای شهری برای فضاهای باز شناخته شده می باشد، که در چین می باشد. ارتفاع این برج تصفیه صد متر است و در محیط باز شهری روزانه ده میلیون متر مکعب هوای پاک خارج می کند.

چرا استفاده از دستگاه تصفیه هوا ضرورت دارد؟

در جهان میلیون ها نفر هر ساله به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. در این باره تحقیقات جامعی صورت گرفته است، که استفاده نمودن از دستگاه تصفیه هوا به خصوص در شهرهایی مانند زاهدان، اصفهان، اراک، اهواز، تهران و… که آلودگی هوای محیط آنها شدیدتر است، در بهبود کیفیت هوا تأثیر بسزایی دارد.

به صورت کلی دستگاه تصفیه هوا یون های آلوده را حذف کرده و ذراتی که در هوا معلق است را جذب می کند و گازهای مضر و سمی مانند دی اکسید کربن و غیره را از بین برده و موجب می شود هوای محیط مسکونی و کاری تصفیه گردد.

دستگاه تصفیه هوا موجب می شود، که کپک ها و قارچ ها در هوا پراکنده نشوند و همچنین این دستگاه ها در کم شدن حملات آلرژی و آسم نیز تأثیر زیادی دارند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر و سرویس شومینه | هزینه سرویس شومینه

دستگاه تصفیه هوا بوی سیگار و دیگر بوهای نامطبوع را در فضاهای بسته جذب کرده و موجب می شود هوای آنجا تصفیه شود و مصرف کنندگان از هوای سالم و پاک استفاده نمایند.

با توجه به اینکه امروزه در شهرها انواع آلودگی ها بیشتر شده است، بهتر است، در ادارات و همه منازل از این دستگاه استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوا

انواع گوناگون دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا در ابعاد و اندازه های گوناگون در انواع اداری و خانگی تولید و عرضه شده است. دستگاه های تولید شده در انواع اداری و خانگی از لحاظ ابعاد، مدل و مراحل فیلتراسیون و… با یکدیگر متفاوت بوده و انواع متنوع و مختلفی دارد. در طراحی و ساخت دستگاه های تصفیه هوا تنوع زیادی وجود دارد. به همین علت کاربران می‌توانند با توجه به نیاز خود و راهنمایی هایی که در انتخاب بهترین دستگاه تصفیه هوا بیان شده است، انتخاب مناسبی داشته باشند.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه هوا

نحوه کار دستگاه تصفیه هوا به صورت کلی این گونه می‌باشد، که هوای محیط را مکیده و برای حذف ذرات معلق و رفع آلودگی از چند فیلتر مخصوص عبور می دهد. وقتی این آلودگی ها و ذرات معلق به دام افتادند، هوای مناسب و پاک برای نفس کشیدن از دستگاه تصفیه هوا خارج می شود.

فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

در دستگاه های تصفیه هوا با مدل ها و برندهای مختلف تعداد فیلتر ها و نوع آنها متفاوت است. در دستگاه تصفیه هوای مناسب باید حداقل ۷ نوع فیلتر باشد. هر کدام از فیلترهای به کار برده شده در دستگاه تصفیه هوا وظیفه خاصی دارند:

پیش فیلتر

پیش فیلتر هایی که در دستگاه تصفیه هوا به کار برده شده است را می‌توانید، بشویید. در صورتی که در این دستگاه ذراتی مانند موی حیوانات، پرز، ذرات آلرژی‌زا و معلق وجود داشته باشد، پیش فیلتر آنها را جذب می‌کند.

فیلتر پلاسما

در دستگاه تصفیه هوا فیلتر پلاسما وجود دارد، که خاصیت ضد الکتریسیته‌ ساکن داشته و ذرات معلق در هوا را جذب می‌کند.

فیلتر کربن

فیلتر کربن اکتیو سطح تماس بالایی دارد. گازهایی مانند H2S، NH3 و فرم آلئید، آلاینده های شیمیایی مانند بوی سیگار و دود و انواع بو ها، اسپری ها و بوی مواد شیمیایی را به خوبی جذب می کند.

فیلتر هپا

این فیلتر می تواند میکروب ها، باکتری ها و ذرات معلق در هوا را به صورت موثر جذب کرده و در کاربرد های اتاق عمل، بیمارستانی و اتاق های تمیز معروف ترین فیلتر می باشد. این فیلتر در موتور اتومبیل ها نیز استفاده می شود، تا موتور اتومبیل عملکرد بهتری داشته باشد.

لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش

این لامپ خاصیت ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی داشته و می تواند میکروارگانیسم هایی که در هوا وجود دارد مانند قارچ ها و ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد. این تکنولوژی در دستگاه های تصفیه هوای مدرن مورد استفاده قرار گرفته است، که به آن تکنولوژی فعال می گویند.

فیلتر تیتانیوم

فیلتر تیتانیوم به همراه لامپ مولد اشعه ماورای بنفش از جمله فیلتر های بسیار پیشرفته در دنیا به حساب می آید و گازهای سمی را تا نود درصد خنثی می‌کند. این فیلتر بهترین فیلتر برای جذب کردن آلاینده های گازی می باشد. به این ترتیب مانع از این خواهد شد، که ویروس ها فعال باشند. تمیز کردن فیلتر تیتانیوم با دستمال مرطوب هم امکان پذیر می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر تخصصی انواع هیترهای گازی و تابشی | نصب هیتر تابشی

یون منفی

در دستگاه های تصفیه هوای خانگی سیستم مولد یون منفی وجود دارد، که موجب می‌شود هوا لطیف تر شده و ایجاد نشاط و آرامش در افراد خواهد کرد.

دستگاه تصفیه هوا

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا مناسب

پارامترهای گوناگون را برای انتخاب کردن دستگاه تصفیه هوا باید در نظر داشته باشید، تا دستگاهی که انتخاب می‌کنید، کارایی و عملکرد مناسبی داشته باشد. همانطور که گفته شد تنوع دستگاه های تصفیه هوا بسیار زیاد است. افراد باید با توجه به موارد مختلف بهترین انتخاب را داشته باشند.

کیفیت و ظرفیت فیلتر دستگاه تصفیه هوا

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند، که هرچقدر مراحل فیلتراسیون و تعداد فیلترهای دستگاه تصفیه هوا بیشتر باشد، دستگاه بهتر است. اما این موارد برای مناسب بودن دستگاه کافی نمی باشند. بلکه موضوع مهم تری به جز این موضوع نیز وجود دارد، که در زمان انتخاب دستگاه تصفیه هوا باید به آنها توجه داشته باشید.

دستگاه تصفیه هوایی مناسب است، که از با کیفیت ترین و بهترین فیلتر ها در آن استفاده شده باشد و ظرفیت بالایی داشته باشد. دستگاه تصفیه هوا با سایز کوچک و قیمت پایین، فیلتر های کوچکی هم دارد. بنابراین در مدت زمان کمی ظرفیت فیلتر دستگاه تصفیه هوا پر می شود و پس از آن نمی تواند کارایی خوبی داشته باشد و در سیکل های کوتاه مدت باید اقدامات لازم برای عوض کردن فیلتر دستگاه تصفیه هوا را انجام دهید، که این کار هزینه زیادی را در بر خواهد داشت. بنابراین باید در زمان انتخاب دستگاه به متراژ محیط مورد نظر خود و ظرفیت دستگاه توجه کافی داشته باشید.

صدای دستگاه تصفیه هوا

وقتی آلودگی هوا بیشتر است، دستگاه تصفیه هوا تقریباً در تمام مدت روشن خواهد بود. بنابراین چنانچه صدای زیادی داشته باشد، بسیار آزاردهنده بوده و آسایش شما در زمان مطالعه و خواب کمتر خواهد بود. بنابراین هر چقدر که صدای دستگاه تصفیه هوا کمتر باشد بهتر خواهد بود. در زمان انتخاب دستگاه تصفیه هوا باید دستگاهی را انتخاب نمایید، که در دور متوسط یا کم بتواند هوای سالن و اتاق شما را با صدای بسیار کم تصفیه نماید.

میزان برق مصرفی دستگاه تصفیه هوا

در دستگاه تصفیه هوا معمولاً مصرف برق بسیار ناچیز و کم می باشد. شما می توانید میزان مصرف برق هر کدام از دستگاه ها را در جدول مشخصات فنی آنها مشاهده نمایید. چنانچه قدرت موتور دستگاه تصفیه هوا حدود بیست الی سی وات است، نگرانی برای مقدار برق مصرفی دستگاه تصفیه هوا نداشته باشید.

خدمات پس از فروش و گارانتی دستگاه تصفیه هوا

هرچقدر هم که دستگاه تصفیه هوا دارای کیفیت خوبی باشد، باز هم ممکن است، که پس از گذشت زمان نیاز به عیب یابی و تعمیر پیدا کند و یا لازم می‌شود، که فیلترهای دستگاه تصفیه هوا عوض شوند. به همین علت باید دستگاه تصفیه هوایی را انتخاب کنید، که خدمات پس از فروش معتبر و مناسبی داشته و در زمان کم پاسخگویی داشته باشد. چنانچه دستگاه تصفیه هوای خارجی را تهیه می کنید، باید اطمینان حاصل نمایید، که قطعه ها، فیلترها و نمایندگی آن در بازار وجود داشته باشد.

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا | مزایای دستگاه تصفیه هوا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا