مجله لوازم خانگی

راهنمای راه اندازی سرخ کن و استفاده صحیح از آن

معمولاً در هنگام سرخ کردن غذا، شما با دردسرهای فراوانی مثل چرب شدن و کثیف شدن ظرف‌ها و یا اجاق گاز و حتی محیط آشپزخانه، مواجه می‌شوید. با پیشرفت تکنولوژی و همچنین به روز شدن بعضی از لوازم آشپزخانه، سرخ کن هم وارد دنیای آشپزی شده و کار را برای شما راحت کرده است. شما می‌توانید به کمک سرخ کن حجم زیادی از غذاهای سرخ کردنی خوش طعم و ترد را آماده کنید بدون اینکه ظرف‌های زیادی چرب بشوند، ولی باید بدانید این دستگاه دارای تجهیزات و سیستم ویژه‌ای است که باید با راهنمای راه اندازی سرخ کن آشنا باشید و نکات کاربردی را برای استفاده بهینه از دستگاه بدانید تا سرخ کن شما طول عمر بیشتری داشته باشد.

راهنمای راه اندازی سرخ کن

وقتی که شما سرخ کن را خریداری می‌کنید، معمولاً دستگاه سرخ کن داخل جعبه‌ای بوده که دفترچه راهنما هم در آن قرار داده شده است. قبل از راه‌اندازی سرخ کن حتماً باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا روش صحیح استفاده از آن را بیاموزید. قبل از استفاده از سرخ کن به موارد زیر توجه کنید:

 • بسته‌بندی را به آرامی باز کنید. برچسب‌های روی دستگاه را از آن جدا کنید.
 • محفظه روغن و سبد را جدا کرده و تمیز بشویید و سپس آنها را خشک کنید.
 • به طور کامل بدنه، کابل و اتصالات دستگاه را چک کنید. اگر مشکلی در آنها وجود داشت با نمایندگی محصول تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از سرخ کن به موارد زیر توجه کنید:

 • سرخ کن را در روی سطح صافی قرار داده و دقت داشته باشید که زیر نور خورشید نباشد.
 •  هیچگاه سرخ کن را در کنار یخچال قرار ندهید.
 • سرخ کن خود را دور از مواد و وسایل قابل اشتعال مثل پرده بگذارید.
 • دستگاه سرخ کن را جایی بگذارید که حداقل با دیوارهای اطراف ۲۰ سانت فاصله داشته باشد.
 • قبل از اینکه از دستگاه استفاده کنید حتماً فیلتر آن را چک کنید.
 • بعد از اینکه کارتان با سرخ کن تمام شد دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.
 • برای اینکه مواد غذایی یا سبد را از محفظه خارج کنید، حتماً به وسیله انبر مخصوص این کار را انجام بدهید.

راه اندازی سرخ کن

انواع سرخ کن ها

سرخ کن ها معمولاً در سه نوع موجود هستند:

 1. سرخ کن های برقی
 2. سرخ کن های پروپان
 3. سرخ کن های هوا یعنی بدون روغن

نحوه استفاده از سرخ کن

کار با سرخ کن بسیار راحت است و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد، فقط باید چند نکته اصولی را برای این کار رعایت کنید:

۱- حداکثر روغنی را که در داخل سرخ کن باید بریزیم.

شما باید به اندازه روغنی که در داخل سرخ کن می‌ریزید، توجه کنید. باید روغن به نصف ظرف و یا خط ماکزیموم برسد. زیرا اگر بیشتر از این حد باشد ممکن است وقتی مواد غذایی را داخل روغن می‌ریزید، روغن از دستگاه سرریز شود. در دفترچه راهنمای سرخ کن برای شما توضیح داده شده که هر ماده غذایی، به چه مقدار روغن نیاز دارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انتخاب بهترین چای ساز برند ایرانی و خارجی | انواع مختلف چای ساز ها

۲- سرخ کن خود را روشن کنید.

حالا سرخ کن را به برق بزنید و آن را روشن کنید. دقت داشته باشید در هنگامی که سرخ کن را روشن می‌کنید دوشاخه به دلیل تماس پیدا کردن با مواد غذایی، خیس نباشد. با توجه به این نکته کوچک می‌توان از ایجاد برق گرفتگی و آسیب دستگاه جلوگیری کند.

۳- در سرخ کن دما را تنظیم کنید.

همانطور که گفتیم ابتدا باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و برای غذای مورد نظر خود، دمای دستگاه را به درستی تنظیم کنید و کمی صبر کنید تا دستگاه به دمای تنظیم شده برسد. اگر سرخ کن شما ترموستات داشته باشد، با خاموش و یا روشن شدن چراغ، به شما اعلام خواهد کرد که دستگاه به دمای تنظیم شده رسیده است. اگر هم ترموستات ندارد می‌توانید از دماسنج برای اندازه‌گیری دما استفاده کنید.

۴- غذا را در داخل سبد گذاشته و سبد را هم در سرخ کن قرار بدهید.

بعد از اینکه مطمئن شدید دستگاه به اندازه لازم گرم شده، حالا غذا را در داخل سبد سرخ کن بگذارید و سبد را هم در داخل دستگاه قرار بدهید. دقت داشته باشید که هیچگاه نباید سبد را پر کنید زیرا ممکن است مواد غذایی شما نرم نشده و یا خوب سرخ نشود.

۵- صبر کنید تا غذای داخل دستگاه آماده شود.

هنگام استفاده از سرخ کن باید حتماً مدت زمانی را که برای پخت ماده غذایی شما لازم است بدانید تا بتوانید بر اساس آن تایمر را تنظیم کنید.

۶- سبد را از سرخ کن خارج کنید.

در آخرین مرحله وقتی مواد غذایی شما سرخ شد، سبد را به وسیله دستگیره مخصوص از دستگاه بیرون آورده و اگر می‌خواهید چربی اضافه آن را بگیرید از دستمال جاذب روغن می‌توانید استفاده کنید.

روش استفاده از سرخ کن های بدون روغن

سرخ کن های بدون روغن مدرن ترین و جدیدترین لوازم آشپزخانه هستند. در این سرخ کن ها از سیستم های گرم کردن فر استفاده می‌شود. در داخل سرخ کن، هوای گرم به وجود می‌آید و باعث می‌شود این هوا به تمام قسمت های غذای شما منتقل شود و ماده غذایی به خوبی گرم شود. این سیستم به افزایش سلامت مواد غذایی کمک می‌کند و کار با آن هم ساده تر از سرخ کن های قدیمی بوده و از کیفیت بهتری هم برخوردار است. این سرخ کن هم سبدهای سوراخ داری دارد که باعث جریان هوا در غذا شده و کیفیت سرخ کردن غذا هم بالا می‌رود. برای استفاده از این سرخ کن، شما باید به چهار نکته مهم توجه کنید:

۱- مواد غذایی را در داخل سبد تکان بدهید.

هنگامی که از سرخ کن استفاده می‌کنید بهتر است درب آن را باز کرده و غذا را کمی تکان بدهید تا غذا به سبد نچسبد. غذاهایی مثل چیپس یا سیب زمینی باید حداقل هر ۱۰ دقیقه یک بار تکان داده شوند.

۲- هیچگاه سرخ کن را بیشتر از اندازه پر نکنید.

شما باید به اندازه‌ای در داخل سبد، مواد غذایی بریزید که غذا بتواند در داخل سبد چرخش داشته باشد. با این کار باعث خواهید شد که غذا خوب سرخ شود در غیر این صورت ممکن است مواد غذایی شما به خوبی نپخته و یا نرم نشود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چیدمان کتابخانه با استفاده از 15 ایده مختلف جهت دگرگونی فضا

۳- از روغن کمی در غذا استفاده کنید.

باید در این سرخ کن ها از روغن کمتری استفاده شود. توصیه می‌کنیم روغن را در روی غذا اسپری کنید فقط به اندازه‌ای که غذا به سبد نچسبد. اگر می‌خواهید غذاهای چرب مثل بال مرغ را در داخل سرخ کن، سرخ کنید باید حتماً روغن دستگاه را به طور دوره‌ای خالی کنید تا دود ایجاد نکند.

۴- از اشیا ساینده و تیز برای هم زدن غذا استفاده نکنید.

هیچگاه برای اینکه مواد غذایی را هم بزنید، از قاشق های فلزی و مواد تیز دیگر استفاده نکنید زیرا ممکن است ماهیتابه نچسب آن خراش پیدا کند و آسیب ببیند.

استفاده از سرخ کن های بدون روغن چه مزایایی دارد؟

استفاده از سرخ کن های بدون روغن امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است و بدلیل مزایای زیادی که این سرخ کن ها دارند، باعث شده تا افراد علاقمند به تغذیه سالم، از سرخ کن بدون روغن، به عنوان وسیله‌ای کم ضرر و مفید نام ببرند.

مهم ترین مزیت های سرخ کن های بدون روغن عبارتند از:

 • در این سرخ کن ها نیاز به استفاده از روغن نیست.
 • این سرخ کن ها امکان گریل کردن دارند.
 • دارای برنامه متنوع پخت هستند.
 • استفاده از این سرخ کن بسیار راحت است.
 • سرعت زیادی در سرخ کردن دارد.
 • غذا را گرم نگه می‌دارند.
 • آشپزخانه را کثیف نمی‌کنند.
 • غذایی که در این سرخ کن ها سرخ می‌شود، سالم تر است.

روش استفاده از سرخ کن بدون روغن فیلیپس

برای اینکه از سرخ کن بدون روغن فیلیپس استفاده کنید باید به چند نکته مهم توجه کنید. البته باید بگوییم که استفاده از سرخ کن های سونیا هم به همین شکل است، فقط ممکن است در بعضی از جزئیات با هم فرق داشته باشند:

 • ابتدا سرخ کن را به برق زده و آن را روشن کنید.
 • تنظیمات دلخواه خود را انتخاب کنید و برای تأیید آن Quick Control را بزنید. حالا نشانگر زمان پخت در روی صفحه نمایش چشمک می‌زند.
 • برای اینکه زمان پخت را تعیین کنید می‌توانید از این دکمه استفاده کنید ولی باید بدانید که زمان لازم برای پختن تمام مواد غذایی در دفترچه راهنما تعیین شده است.
 • بعد از اینکه تنظیمات را انجام دادید، دستگاه کار خود را شروع می‌کند.

راه اندازی سرخ کن

روش استفاده از سرخ کن های پلوپز

پلوپزهای چند کاره مدرن دارای این قابلیت هستند که شما می‌توانید از برنامه سرخ کن هم در آنها استفاده کنید. روشن کردن سرخ کن پلوپز کار بسیار ساده‌ای می‌باشد فقط کافی است که شما در قابلمه پلوپز، سبد فلزی سرخ کن را قرار بدهید و بعد از آن روغن را داخل قابلمه بریزید. حالا برنامه سرخ کن دستگاه را فعال کنید تا سرخ کن کار خود را شروع کند.

سخن پایانی

سرخ کن ها جزو لوازم برقی مدرن در آشپزخانه هستند که دارای کاربرد خانگی و صنعتی می باشند. استفاده از این دستگاه باعث می‌شود شما در انرژی و زمان صرفه‌جویی کرده و از کثیفی اجاق گاز و آشپزخانه خود جلوگیری کنید. علاوه بر مزایایی که سرخ کن دارد، می توان به وسیله آن یک غذای کم کالری و با کیفیت آماده کرد.

 

راهنمای راه اندازی سرخ کن و استفاده صحیح از آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده از سرخ کن های بدون روغن چه مزایایی دارد؟

امتیاز کاربر: ۴.۴۳ ( ۴ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا