آموزش لوازم خانگی

راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود

راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود، تمیز کردن هود

امروزه در اکثر منازل یکی از مدل‌های گوناگون هود آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که با طریقه استفاده کردن و نگهداری هود آشپزخانه آشنایی کامل نداشته باشید، موجب می‌شود، که در مدت زمان کوتاه تری هود آشپزخانه با مشکلات و خرابی هایی روبرو شده و نیاز به تعمیر پیدا کند. در صورتی که مواردی مانند طریقه تمیز کردن هود، نگهداری از آن و نکات ایمنی استفاده از هود را بدانید می توانید از آن به نحو بهتری استفاده کنید.

طریقه استفاده از هود آشپزخانه

در صورتی که از هود آشپزخانه به روش صحیح و اصولی استفاده کنید موجب می شود، که بتوانید از این دستگاه استفاده بهینه تری داشته باشید و موجب بیشتر شدن طول عمر مفید آشپزخانه خواهید شد. همچنین در این صورت هود آشپزخانه شما کمتر دچار خرابی شده و نیاز به خدمات تعمیر هود آشپزخانه کمتر خواهد بود.

راه‌اندازی و نصب هود آشپزخانه

برای اینکه بتوانید هود آشپزخانه را نصب کرده و به روش صحیح راه اندازی نمایید، باید طبق این مراحل پیش بروید.

 1. با استفاده از مته و دریل دو حفره درون کابینت ایجاد نمایید.
 2. قطر حفره هایی که داخل کابینت ایجاد می کنید بهتر است، که چهارده سانتی متر باشد.
 3. هود را در مکان خود قرار داده و برای نصب با استفاده از مداد بخش هایی که نیاز به سوراخ کردن دارند را باید علامت بزنید.
 4. این نقاط را با دریل و مته سوراخ کنید.
 5. وقتی که سوراخ ها را ایجاد کردید داخل پلاک، پیچ های چهارسو را قرار داده و هود مورد نظر را روی کابینت و دیوار نصب نمایید.

بهتر است، که نصب و راه اندازی هود را تکنسین هود انجام دهند. چون در صورتی که مهارت کافی در این زمینه نداشته باشید، در حین استفاده از هود با مشکلاتی رو به رو خواهید شد.

هود

هود زیر کابینتی

این مدل از هود های آشپزخانه در میان کابینت های بالایی نصب می گردند. در زمان نصب کردن هودهای زیر کابینتی باید به فاصله دستگاه از بالای اجاق گاز دقت کنید. برای نصب کردن هود آشپزخانه زیر کابینتی، حتماً باید مکان مورد نظر را در آشپزخانه قبلاً در نظر گرفته باشید.

هود جزیره‌ای

هود آشپزخانه جزیره ای در آشپزخانه ها به حالت جزیره نصب می گردد. این مدل از هود ها برای آشپزخانه های امروزی طراحی و ساخته شده اند. در صورتی که در بین کابینت ها جای هود از قبل مشخص و تعیین نگردیده باشد، انتخاب این هود گزینه مناسبی خواهد بود.

هود تلسکوپی

برخلاف مدل های دیگر هود تلسکوپی در کنار اجاق گاز نصب می گردد. این هود ها در آشپزخانه های مدرن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

هود دیواری

هود آشپزخانه دیواری در دو نوع مورب و عمودی وجود دارد. برای نصب و استفاده از هود های دیواری به کابینت نیازی نخواهد بود. بهترین جا برای نصب کردن هود دیواری بین کابینت ها می باشد. نصب این مدل از هود ها ساده است و در زمان نصب کردن باید به ارتفاع آن دقت داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه استفاده از زودپز | آموزش استفاده از زودپز گازی و برقی

زمان روشن کردن هود

برای روشن کردن هود باید زمان مناسبی را در نظر داشته باشید. چنانچه هود دیر روشن شود، بوی غذا در کل محیط خانه پخش خواهد شد. اگر هود را زودتر روشن کنید، موجب می شود، که به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد گردد. بنابراین بهترین زمان برای اینکه هود آشپزخانه را روشن کنید، وقتی است، که بوی غذا در منزل پخش نشده است و قبل از پخش شدن بو باید هود را روشن کنید.

تنظیمات هود آشپزخانه

با توجه به تعداد شعله هایی که روشن است، باید مکش هود آشپزخانه را به صورت صحیح تنظیم کنید. در هود های امروزی و جدید این امکان وجود دارد، که دور موتور آنها را به راحتی تنظیم کنید. با انجام دادن این کار مکش هود به صورت صحیح و درست تنظیم می گردد و به صورت بهینه تر می توانید از هود آشپزخانه استفاده کنید. برای اینکه بتوانید این تنظیمات را درست انجام دهید، باید به تعداد شعله هایی که روشن است، توجه کنید. همچنین بهتر است، که برای تنظیمات بهتر هود آشپزخانه راهنمای هود خود را مطالعه کنید.

عوض کردن فیلتر هود آشپزخانه

از جمله قطعه هایی که دائما در معرض چربی ها و آلودگی ها قرار دارد، فیلتر هود می باشد. بنابراین در مدت زمان بسیار کمی آلوده و کثیف خواهد شد. فیلتر هود در عملکرد دستگاه شما به صورت مستقیم تاثیر گذار می باشد. بنابراین باید حتماً در فواصل زمانی دقیق اقدامات لازم برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه را انجام دهید.

همچنین در برخی مواقع نیاز خواهد بود، که این فیلتر را عوض کنید. چنانچه فیلتر هود آشپزخانه به موقع تمیز و یا عوض نشود، مشکلاتی برای موتور دستگاه به وجود خواهد آورد.

نکات مهم استفاده از هود

 • در زمان نصب هود حتماً باید حداقل و حداکثر ارتفاع را به صورت صحیح در نظر داشته باشید.
 • بهتر است، که هود را به سه راهی وصل نکرده و آن را به طور مستقیم به برق بزنید.
 • هود نباید در دسترس کودکان قرار داشته باشد. قبل از اینکه هود آشپزخانه را بخواهید تمیز کنید، باید آن را از برق کشیده و خاموش کنید.
 • در زیر هود نباید شعله مستقیم را برای مدت طولانی به صورت روشن بگزارید.
 • از هود آشپزخانه نباید به طور مداوم و برای مدت طولانی استفاده کنید. چون موجب خرابی دستگاه شما خواهد شد.
 • از انباشته شدن گرد و غبار و جرم ها بر روی هود جلوگیری کنید.
 • در صورتی که هود شما با ایرادات و مشکلاتی روبه رو شد، از خدمات تعمیر نمایندگی دستگاه خود استفاده نمایید.
 • اگر نیاز به عوض کردن قطعه ای بود، حتماً از قطعه های اصلی و اورجینال استفاده کنید.

هود

تمیز کردن هود

هود آشپزخانه هوای آلوده را جذب می کند و وقتی از فیلتر هود این هوا عبور داده می‌شود، به بیرون از فضا انتقال می یابد. هود های امروزی که مدرن تر هستند، به عنوان تصفیه کننده هوا نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هود چون با آلودگی ها ارتباط مستقیم دارد، باید به صورت مرتب نظافت شده و از تمیز بودن آن مطمئن شوید. در صورتی که به این مورد توجه نداشته باشید، طول عمر دستگاه شما کاهش پیدا کرده و عملکرد درستی نخواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماکروفر کروپ Crop

نظافت و چربی زدایی هود در اولین نگاه کار راحتی به نظر نمی آید، چون بخار مواد غذایی وارد همه قسمت‌های هود می شود و همه سطوح دستگاه توسط چربی ها پوشانده می شوند. به همین دلیل پیشنهاد می شود، که برای بهتر تمیز کردن دستگاه خود از ترفندها و روش‌های مناسبی استفاده نمایید.

در اولین مرحله برای اینکه بتوانید هود آشپزخانه خود را تمیز کنید، باید فیلتر های آن را جدا کنید. وقتی که فیلتر ها را از هود بیرون می آورید، می‌توانید بهتر آلودگی های درون هود را ببینید. هر هودی فیلتر خاصی دارد، اما همه آنها را می توانید از هود جدا کنید.

در دومین مرحله برای شستشوی فیلتر هود باید درون سینک آب داغ بریزید. آب داغ موجب می‌شود، که چربی ها و مواد غذایی که چسبیده به فیلتر هستند و موجب بوی ناخوشایند شده اند، راحت تر تمیز می شوند.

قبل از اینکه فیلترها را درون آب داغ قرار دهید، به آن جوش شیرین و مایع ظرفشویی بزنید. بهتر است، که مایع ظرفشویی شما از نوع ضد چربی باشد.

حالا فیلتر های هود را درون آب داغ قرار داده و تمیز کنید. اگر به صورت یکجا نتوانستید این کار را انجام دهید، ابتدا قسمتی از آن را تمیز کنید و سپس قسمت بعدی را تمیز نمایید.

برای اینکه فیلتر ها به طور کامل تمیز شوند عجله نکنید و اجازه دهید، که برای چند دقیقه خیس خورده و به خوبی چربی ها و مواد غذایی از آنها جدا شوند. در صورتی که پس از مدت ها فیلتر هود را تمیز می کنید بهتر است، که این مدت را بیشتر در نظر بگیرید.

وقتی که فیلتر ها در محلول جوش شیرین، مایع ظرفشویی و محلول آب به خوبی خیس خوردند، باید آنها را بشویید. برای این کار بهتر است، که آنها را اسکراب نمایید. استفاده از برس برای این کار مناسب خواهد بود. چون آلودگی ها را جدا خواهد کرد. این کار لایه های آلوده و چربی‌ها از فیلتر جدا شده و لایه برداری از آن انجام می شود.

آب کثیف را خالی کنید و دوباره فیلترها را با آب تمیز شستشو داده و آبکشی نمایید و آنها را روی پارچه مناسب بگذارید، تا خشک شوند. وقتی که فیلتر ها به صورت کامل خشک شدند، همانطور که آنها را جدا نمودید، باید دوباره به هود متصل نمایید و اطمینان حاصل نمایید، که به صورت صحیح در محل خود قرار گرفته است. برای نصب فیلتر می توانید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.

سخن تکمیلی

هود در آشپزخانه ها نقش بسیار مهم دارند و موجب می‌شوند، که بوی نامطبوع در فضای خانه پخش نشود. برای اینکه هود آشپزخانه شما عملکرد صحیح و خوبی داشته باشد، باید به نظافت آن توجه کافی داشته باشید و نکات مهم که برای نگهداری و استفاده از آن بیان شده را رعایت کنید. در زمان نصب و راه اندازی هود حتماً باید نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورتی که در این زمینه مهارت ندارید، بهتر است، که از تکنسین متخصص برای نصب هود آشپزخانه کمک بگیرید.

راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای استفاده از هود آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا