تعمیراتتعمیرات لباسشویی

راهنمای شستشوی لباس کتان در ماشین لباسشویی

شستشوی صحیح لباس ها باعث خواهد شد که لباس هایتان، برای مدت طولانی تری حالت اولیه خود را حفظ کنند، و به آن ها آسیبی نرسد. برنامه شستشوی لباس ها را باید با توجه به جنس و رنگشان انتخاب کنید، تا بهترین شستشو را داشته باشید. لباس کتان نیز از این مورد مستثنا نبوده و باید به روش اصولی آن ها را بشویید، تا فرم خود را از دست ندهد و بافت پارچه دچار آسیب نشود.

راهنمای شستشوی لباس کتان در لباسشویی

کتان از زمان های دور در نساجی برای تهیه کردن لباس های مختلف کاربرد داشت، و از الیاف طبیعی به شمار می‌رود. لباس های کتان به دلیل ضخامت و مقاومت بالایی که دارد، افراد به صورت های مختلف مثل شلوار کتان، کت، بلوز کتان و… استفاده می کنند. این جنس پارچه برای شستشو اصول خود را دارد.

در این قسمت به صورت خلاصه نحوه ی صحیح شستشوی لباس کتان را مطرح کردیم، تا وقت کاربران گرامی کمتر گرفته شود و در کمترین زمان با روش شستشوی لباس کتان در لباسشویی آشنا شده و از آن استفاده کنند:

روش لکه گیری لباس کتان پیش از شستشو با مقدار کمی از مواد شوینده مناسب لکه گیری کنید.
طریقه شستشو لباس کتان در ماشین لباسشویی با توجه به رنگ و نوع پارچه لباس دمای آب را تنظیم کنید.

فقط برای لباس سفید از سفیدکننده استفاده کنید.

خشک کردن لباس کتان به روش صحیح بهتر است با پهن کردن در سطحی صاف خشک کنید.

از اتو استفاده نکنید.

شوینده خوب برای لباس کتان از شوینده معروف و معتبر استفاده شود.

از سفید کننده برای لباس های سفید استفاده کنید

روش صحیح اتو کردن لباس کتان از بخار اتو استفاده کنید.

با پهن کردن لباس کتان آن ها را خشک کنید.

شستن لباس کتان در ماشین لباسشوییماشین لباسشویی

شستن لباس های کتان در لباسشویی باید به دقت و به صورت صحیح صورت گیرد، در غیر این صورت رنگ پارچه شما کمرنگ خواهد شد. مخصوصاً اگر رنگ پارچه کتان شما از رنگ های تیره باشد. لباس های کتان انواع مختلفی دارند و از الیاف گیاه کتان تهیه می گردد. این الیاف یکی از الیاف های طبیعی می باشد، که در خیلی از لباس ها مثل نخ استفاده می گردد. این پارچه خنک است و جذب آب بالایی دارد.   از کتان، نه تنها برای بافندگی، همچنین برای ساخت محصولاتی مثل پیش بند، دستمال، حوله، ملحفه، کیف، کفش، شلوار و … استفاده می شود. امروزه این نوع جنس پارچه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و دلیل این محبوبیت دوام بالا و مقاومت خوب این پارچه می باشد. اما اگر از روشهای شستشوی نامناسب استفاده کنید قطعاً پارچه پوشاک شما آسیب خواهد دید.

پارچه کتان به دلیل داشتن جنسی مقاوم و ضخیم یکی از پارچه های مناسب برای استفاده در فصل های پاییز و زمستان می باشد. لباسهایی  با جنس کتان، دارای رنگ های متفاوتی می باشند. شستشوی نادرست لباس های کتان باعث می گردد، لباس حالت اولیه خود را از دست داده و رنگ پریده بشود. کسانی که به پارچه کتان علاقه دارند بهتر است با نحوه شستشوی صحیح کتان آشنا باشند تا این مشکل برای آنها پیش نیاید.

لکه گیری لباس کتان پیش از شستشو

  • اولین قدم برای شستن لباس کتان در ماشین لباسشویی لکه گیری کردن آنها می باشد.
  • اگر لکه سختی روی پارچه کتان شما وجود دارد، بهترین راه برای آنکه این لکه ها را از روی پارچه کتان خود پاک کنید، این است که مقداری از مواد شوینده مناسب و محلول لکه بر روی آن بریزید. چون این لکه ها از روی این نوع پارچه ها با شست و شوی معمولی پاک نمی شوند.
  • فقط به اندازه مناسب از محلول را روی قسمت لکه ها اسپری نمایید و چند دقیقه صبر کنید. قبل از استفاده از محلول دستورالعمل حذف لکه را بخوانید و در صورتی که لباس هایتان حساس نیستند و سفید کننده به آنها آسیب نمی زند با پارچه ای که به سفید کننده آغشته کرده اید لکه را می توانید پاک کنید.

شستن لباس کتان در لباسشویی پس از انجام لکه گیری

زمانی که از شستن شلوار یا پیراهن کتان صحبت می شود بهترین و راحت ترین راه برای شستن آن ها استفاده از ماشین لباسشویی است. اگر پارچه کتانی خود را زیاد می شویید سعی کنید، زمان شستشو را کاهش بدهید چون هرچه لباس کمتر در ماشین لباسشویی باشد، احتمال رنگ دادن آن کمتر خواهد بود. همچنین باید دمای مناسب آب را برای شستن لباس کتان با توجه به رنگ آن تنظیم نمایید. اگر پارچه های شما به رنگ سفید و روشن است از آب گرم برای تمیز کردن پارچه ها استفاده کنید. اما اگر پارچه های شما به رنگ تیره است از آب خنک استفاده کنید. چون آب داغ رنگ را روی پارچه پخش خواهد کرد. برای پارچه های ظریف از پودر دستی استفاده نمایید و به این نکته توجه داشته باشید که پارچه های کتان جذب آب بیشتری دارند پس وقتی که قصد شستن پارچه های کتان را دارید، لباسشویی را بیش از حد مجاز پر نکنید و به وزن ماشین لباسشویی خود توجه کافی داشته باشید و سعی کنید لباس کتان را با سایر لباس ها نشویید.

شوینده طبیعی برای شستن لباس کتان

ماشین لباسشویی

همان طور که گفته شد انتخاب شوینده در شستشوی لباس کتان بسیار اهمیت دارد و این شوینده بهتر است که از نوع طبیعی باشد تا شستشوی لباس کتان به بهترین صورت انجام شود و آسیبی به آن نرسد و در عین حال لکه ها به خوبی پاک شوند. در اینجا این سوال به نظر می رسد که از کدام شوینده طبیعی می توان برای شستن لباسهایی با جنس کتان استفاده کرد؟ با مطالعه ادامه مقاله شما می توانید شوینده طبیعی که مناسب این کار است را انتخاب کنید:

جوش شیرین: برای لکه بری لباس های کتان و شستن آن ها از مقداری پودر لباسشویی، آب و به اندازه مناسب جوش شیرین می توانید استفاده کنید. برای این کار باید لباستان را در این محلول بخیسانید و مدتی بگذارید تا لکه ها از روی لباس ها حذف شوند.

سرکه سفید: زمان شستشو در کیفیت لباس ها موثر است و هرچه زمان شست و شو کمتر باشد لباس قطعاً آسیب کمتری خواهد دید. برای لکه بری با استفاده از سرکه سفید می توانید مقداری پودر لباسشویی دستی را همراه سرکه روی لکه ها بریزید و در زمان کوتاهی لباسها را بشویید.

نمک و آبلیمو: از بین بردن لکه های سخت از روی پارچه های کتانی یکی از مشکلات شستشوی این پارچه می باشد. در یکی از راهکارها پیشنهاد می شود که روی لکه های پارچه کمی نمک و برشی از آبلیمو بریزید و با استفاده از آن ها لکه ها را به خوبی پاک کنید.

شیر: اگر قصد دارید از شیر برای لکه بری و حذف لکه های لباسهای کتان استفاده کنید، به این صورت انجام دهید که شیر را مستقیم روی لکه ها بریزید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در همان حال باقی بماند، سپس می‌توانید لکه های لباس خود را پاک کرده و آن را بشویید.

خشک کردن لباس های کتان را پس از شستشو

وقتی که این جنس لباس ها را می شویید، باید بدانید  این نوع لباس ها را چگونه خشک کنید؟ و از راهکاری مناسب خشک کردن آن ها بهره ببرید. برای خشک کردن لباس های کتانی باید برچسبی که داخل لباس ها وجود دارد را مطالعه کنید و از چرخه کند لباسشویی استفاده نمایید تا لباس هایتان آب نرود و کوچک نشود. اگر از خشک کن پرسرعت لباسشویی برای خشک کردن آن ها استفاده کنید، لباس هایی که به رنگ تیره هستند در اثر گرما رنگ داده و بور می شود. همچنین استحکام الیاف پارچه کم شده و لباس کهنه جلوه خواهد داد. بهتر است که این لباس ها را آویزان کنید یا به صورت طبیعی آنها را خشک نمایید. باید توجه داشته باشید که این نوع لباس ها را مستقیم زیر نور خورشید قرار ندهید. چون خشک شدن لباس در سایه ماندگاری آن را بیشتر می کند.

شوینده مناسب برای شستشوی لباس های کتان

برای شستن هر جنس لباسی باید از شوینده مناسب آن استفاده کرد. توصیه می شود از شوینده های طبیعی استفاده کنید، اگر رنگ پارچه شما سفید است و می خواهید از سفید کننده استفاده کنید در ابتدا برچسب داخل لباس را بخوانید تا مطمئن شوید که استفاده کردن از سفید کننده برای پارچه شما مشکلی نداشته باشد. اگر به فکر دوام لباس خود می باشید در شستشوی آن دقت داشته باشید و از نرم کننده و مواد شوینده معتبر و طبیعی استفاده کنید، زیرا این کار بسیار در حفظ کیفیت لباس شما موثر می باشد.

روش صحیح اتو کردن لباس های کتان

پوشیدن لباسهای اتو نکرده جلوه خوبی ندارد و  این لباس ها به دلیل بافت نرمی که دارند به راحتی چروک می شوند و احتیاج به اتو زدن دارند، پس بهتر است با نحوه صحیح اتو زدن این نوع لباس ها آشنا باشید.

اتو کردن مستقیم برای صاف کردن پارچه های کتان توصیه نمی شود برای آنکه چین و چروک این لباس ها را باز کنید، آنها را آویزان کنید و از بخار اتو برای گرفتن چین و چروک استفاده کنید و همینطور شما می توانید لباس ها را در زیر یک پد سنگین بگذارید و با فشار دادن و صاف کردن آن بدون استفاده از اتو انجام دهید. اگر فرصت کافی برای این کار را ندارید با حرارت کم اتو کنید.چون این لباس ها به راحتی چروک می شوند پس بهتر است که لباس های کتان تا زده نشوند، در صورت تا کردن، خط تا  روی آن می ماند. به جای آن از چوب لباسی برای آویزان کردن آنها استفاده کنید. اگر چروکی لباس شما عمیق تر است، یک پارچه نازک و مرطوب برای اتوکشی روی لباس خود قرار دهید و لباس مورد نظرتان را اتو کنید.

سخن آخر

از مهمترین موضوعاتی که در هنگام شستشوی لباس ها باید به آنها توجه کرد حفظ کیفیت لباس و جلوگیری از بور شدن آنها می باشد، زیرا با توجه به اهمیت حفاظت از محیط زیست از یک طرف و استفاده از مواد شوینده و موضوعات اقتصادی خرید لباس از طرف دیگر، باید به دنبال راهکارهایی بود که طول عمر لباس ها و زیبایی آنها را تا حد ممکن حفظ کند. امروزه یکی از محبوبترین انواع لباسها، لباس های کتانی هستند و در انواع و اقسام مختلف تولید می شوند. شستشوی ناصحیح لباس کتان موجب از بین رفتن فرم اولیه آن می شود، پس با تغییراتی در شکل شستشو می توانید از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید. با روش هایی که در این مقاله گفته شد می توانید با نحوه شستشوی صحیح این نوع لباس ها به خوبی آشنا شوید.

راهنمای شستشوی لباس کتان در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شستن لباس کتان در لباسشویی پس از انجام لکه گیری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تعمیرات اسپرسوساز بیسمارک | نمایندگی تعمیرات اسپرسوساز بیسمارک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا