مجله لوازم خانگی

راهنمای تعمیر اتو مو|مشکلات رایج اتو مو

راهنمای تعمیر اتو مو|مشکلات رایج اتو مو، نگهداری و استفاده صحیح از اتو مو

اتو مو از جمله کاربردی ترین و محبوب ترین ابزار برای افرادی می باشد، که اهمیت زیادی به ظاهر خود می دهند. امروزه در بازار اتو مو با برند های مختلفی وجود دارد. در صورتی که از اتو مو به صورت مداوم و طولانی مدت و به طور غیر اصولی استفاده شود، با ایرادات و مشکلاتی مواجه خواهد شد. در این صورت شما نیاز به عیب یابی و تعمیر اتو مو پیدا خواهید کرد. در این مقاله به مشکلات رایج اتو مو پرداخته و نحوه برطرف کردن آنها را خواهیم گفت.

عیب‌یابی و تعمیر اتو مو

در حین استفاده از اتو مو ممکن است، که با مشکلات مختلفی مانند روشن نشدن اتو مو، صاف نکردن اتو مو و… رو به رو شوید. در صورتی که با ایرادات و مشکلات رایج این دستگاه آشنا باشید، می توانید در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام دهید و این موجب خواهد شد، که اتو موی شما آسیب های بیشتری نبیند.

اتو مو روشن نمی شود

در صورتی که اتو مو روشن نشود، باید برای عیب یابی و تعمیر کردن آن موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید، که پریز برقی که اتو مو را به آن متصل نمودید سالم بوده و دارای جریان برق است.
 • باید اطمینان حاصل نمایید، که کلید روشن و خاموش اتو مو را به صورت صحیح فشار دادید. در برخی مواقع کلید روشن و خاموشی که بر روی اتو مو قرار دارد برای زمان کمی فعال نمی شود.
 • اگر این موارد را بررسی نمودید،  اما اتو مو شما هنوز هم روشن نمی شود، باید کابل برق اتو مو را از برق جدا نموده و اتو مو را چک کنید. احتمال دارد، که قسمت هایی از کابل برق اتو مو دچار آسیب دیدگی شده باشد یا بخشی از دستگاه خراب باشد.

اتو مو گرم نمی‌کند

 • در ابتدا سیم ها و رابط  اتو مو را باید بررسی نمایید، که آسیب دیدگی و یا خراشی نداشته باشند. اگر متوجه شدید، که سیم رابط اتو موی شما آسیب دیده است، بهتر است، آن را عوض کنید، تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.
 • قطعه های درون اتو مو مثل عناصر گرمایشی یا ترموستات باید مورد بررسی قرار گرفته و از درست کار کردن و سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر هر کدام از آنها نیاز به تعمیر و یا تعویض داشت، باید اقدامات لازم را انجام دهید.
 • از سالم بودن و جریان برق داشتن پریز اتو مو مطمئن شوید و کابل برق را به صورت صحیح در فریزر قرار دهید.

اتو مو

اتو مو جرقه می‌زند

 • از سالم بودن پریز برق و کابل اتو مو باید اطمینان حاصل نمایید.
 • وقتی که اتو مو را روشن می کنید، تا رسیدن به دمای مورد نظر صبر کنید و پس از آن صفحه اتو مو را بر روی کاغذ یا پارچه پاک کنید، تا اگر تراشه آهنی بر روی صفحه آن وجود دارد پاک شود.
 • اگر اتو موی شما همچنان جرقه می زند احتمال دارد، که قسمتی از صفحه اتوی موی شما زنگ زده و یا کثیف باشد. برای اینکه صفحه اتو مو را پاک کنید، می توانید از پارچه نم دار و نرم استفاده نمایید و پس از آن صفحه اتو مو را با دقت خشک کنید و پیش از استفاده مجدد باید اطمینان حاصل کنید، که صفحه اتو مو به درستی خشک شده باشد.
 • اگر مشکل به وجود آمده رفع نشد، احتمال خراب بودن ترموستات اتو مو نیز وجود دارد، که در این صورت ترموستات باید توسط تعمیرکار حرفه ای عوض شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیرات مخلوط کن میگل | نمایندگی خدمات مخلوط کن Migel

پلاگ یا سیم اتو مو مشکل دارد

 • ابتدا باید اطمینان حاصل نمایید، که پلاگ و سیم اتو مو به صورت صحیح وصل شده باشند و کابل برق اتو مو به صورت صحیح به پریز وصل شده باشد.
 • اگر پلاگ یا سیم اتو مشکلی داشته باشند در ابتدا باید کابل را چک کنید و اگر کابل خراب و شکسته شده است، باید اقدامات لازم برای عوض کردن آن را انجام دهید.
 • چنانچه سیم اتو مو خراب باشد، باید آن را با استفاده از دستگاه جوش و نوار برق عوض کنید. برای این کار باید در ابتدا محل شکستگی سیم اتو مو را به صورت دقیق مشخص کنید.
 • چنانچه پلاگ اتو مو مشکل داشته باشد باید مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم آن را عوض کنید. پلاگ را باز کرده و سیم های درونی آن را چک نمایید. اگر سیم های درونی پلاگ خراب هستند، با استفاده از دستگاه جوش و نوار برق آنها را عوض نمایید.

اتو مو حرارت زیادی دارد

 • اگر اتو موی شما دارای حرارت زیادی است، باید ترموستات آن را بررسی کنید. ترموستات در اتو مو موجب می شود، که دما کنترل شود. اگر این قطعه دچار ایراد و خرابی شود، احتمال زیاد شدن حرارت دستگاه بیشتر خواهد بود.
 • بررسی نمایید که قطعه هایی که به ترموستات و یا بخار سازی دستگاه مربوط هستند به صورت صحیح نصب شده باشند. اگر قطعه هایی مثل ترموکوپل، سوئیچ خاموش و روشن و رگولاتور دما به صورت صحیح نصب نشده باشند، موجب خواهد شد، که دمای اتوی مو افزایش یابد.
 • از دیگر مواردی که باید چک شود، تمیز بودن درون اتو مو است. در صورتی که داخل اتو مو تمیز باشد، چرخه هوا می تواند به راحتی جریان داشته باشد. اما اگر داخل اتو مو کثیف باشد، مسیر هوا بلوکه می‌شود و دمای اتوی مو بیش از اندازه افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع اتو مو

اتو مو ها با توجه به جنس صفحه بر روی موهای شما تاثیر متفاوتی خواهند داشت. معمولاً اتوی مو ها را به سه دسته تیتانیوم، سرامیکی و تورمالین تقسیم می کنند.

 1. اتو موی سرامیکی با سرعت بیشتری گرم می شوند و چون در همه جای صفحه دستگاه حرارت دهی یکسانی دارد، به موها آسیب زیادی نمی زند و می‌توانید از این نوع اتو موها برای موهای شکننده، آسیب دیده، نازک و مجعد استفاده کنید. استفاده کردن از اتو های سرامیکی موجب می‌شود، که موها کمتر بسوزند و این اتو ها برای مصرف در سالن های آرایشی و مصرف خانگی مناسب می باشند. اتو های سرامیکی از دو مدل دیگر قیمت پایین تری دارند و البته به مراقبت بیشتری نیز نیاز خواهند داشت. چون در اثر سقوط یا ضربه امکان ترک خوردن و شکستن آنها زیاد است.
 2. اتو موی تیتانیوم نسبت به اتو موی سرامیکی با سرعت بیشتر گرم می شود. گرم شدن این دستگاه کمتر از سی ثانیه طول خواهد کشید. با دوام تر و دارای حرارت دهی بالاتری می باشد. اتو موی تیتانیوم برای موهای پرپشت و ضخیم و محکم مناسب است، ولی برای موهای شکننده و نازک انتخاب درستی نخواهد بود. چون حرارت دهی این اتو مو ها زیاد بوده و موها سریع‌تر حالت می گیرند و ماندگاری فرم موها نیز بیشتر است. چنانچه به صورت صحیح از اتو مو های تیتانیوم استفاده نشود و برای مدت زمان بیشتری بر روی موهای شما قرار بگیرد، موهای شما آسیب خواهند دید و به اصطلاح می سوزد. به همین دلیل اتو موهای تیتانیوم برای افراد حرفه ای و سالن آرایشگاهی مناسب تر است.
 3. اتو موهای تورمالین در مقایسه با اتو مو های تیتانیومی با سرعت کمتر و در مقایسه با اتو موهای سرامیکی با سرعت بیشتری گرم می شوند. صفحه اتو مو های تورمالین چون کم کم گرم می شوند، موها را وز و خشک نمی کنند و آنها را خوش حالت و براق خواهند کرد. این موجب خواهد شد، که موهای ضعیف تر آسیب های کمتری ببینند. بنابراین اتو مو های تورمالین برای موهای مجعد و آسیب دیده مناسب است. این اتو ها گران تر و تخصصی تر هستند، اما هم در سالن های آرایشی و هم در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی آدمیرال Admiral در شهر تهران

اتو مو

استفاده از اتو مو

برای اینکه اتو موی شما کمتر دچار ایراد و مشکل شود، باید با نحوه صحیح اتو کردن و استفاده آن آشنا باشید. در این صورت هم دستگاه و هم موهای شما شما آسیب نخواهند دید.

 • برای اینکه موهای شما به اتو مو نچسبد بهتر است، که قبل از اتو کشی موهای خود را شستشو دهید و از نرم کننده و شامپو های درخشان کننده استفاده نمایید.
 • وقتی که موها را شستشو می‌دهید باید آب اضافه مو را بگیرید و از محصولات محافظت کننده مو در مقابل حرارت استفاده نمایید، تا موی شما آسیب نبیند و اتوی مو بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.
 • وقتی اتوی موی خود را روشن می کنید باید درجه حرارت آن را به صورت صحیح با توجه به جنس مو و نوع دستگاه خود تنظیم نمایید.
 • برای اتوکشی بهتر باید موهای خود را به چند دسته تقسیم کنید و با توجه به راهنمای استفاده از اتوی مو قطر هر دسته بین دو تا پنج سانتی متر باید باشد.
 • پس از هربار استفاده درجه حرارت اتو مو را روی کمترین حالت تنظیم نمایید و با فشردن دکمه خاموش دستگاه خود را خاموش نمایید و آن را از برق بکشید و در مکان مناسبی قرار دهید، تا به صورت کامل خنک گردد.
 • از اتوی موی خود در مکان های مرطوب و خیس استفاده نکنید.
 • اگر موهای شما وز و مجعد است برای اتو کشی مو های خود از شانه های دندانه ریز استفاده نمایید و بین ریشه مو و اتوی موی خود فاصله ای ایجاد نمایید. این فاصله برای افرادی که موی فر دارند، حدود یک سانتیمتر و برای افرادی که موی صاف دارند حدود دو سانتی متر باید باشد.

راهنمای عیب‌یابی و تعمیر اتو مو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ایرادات و مشکلات رایج اتو مو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا