تعمیرات لباسشویی

آشنایی با روش‌های افزایش ارتفاع و طول شلنگ تخلیه لباسشویی

آشنایی با روش‌های افزایش ارتفاع و طول شلنگ تخلیه لباسشویی | تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

مواد شوینده و آبی که داخل لباسشویی وجود دارد با استفاده از شلنگ که به دستگاه متصل است تخلیه می‌گردد این شلنگ‌ها در انواع گوناگون دو تکه یا یک تکه با انواع ارتفاع و سایز تولید می‌گردند. اما ارتفاع آنها بین شصت الی نود سانتی متر است. با این حال امکان دارد که طول این شلنگ برای هر موقعیت کافی و مناسب نباشد.

برای افزایش ارتفاع شلنگ ماشین لباسشویی می‌توان از شیوه‌های گوناگونی استفاده کرد، اما روش ساده این است که شلنگ تخلیه دستگاه را عوض کنید. پیشنهاد می‌شود که تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی توسط افراد متخصص انجام شود.

روش‌های افزایش ارتفاع شلنگ تخلیه لباسشویی

شلنگ لباسشویی رابط میان فاضلاب و دستگاه می‌باشد و باید عمل تخلیه آب را بتواند به صورت کامل انجام دهد. به همین علت باید اندازه و ارتفاع آن مناسب باشد. در صورتی که شلنگ دارای ابعاد مناسبی نباشد و این کار به صورت صحیح انجام نگردد، می‌تواند موجب شود که آب به صورت کامل تخلیه نشده و یا به درون دستگاه برگشت داده شود. در این صورت ماشین لباسشویی آسیب خواهد دید.

شلنگ تخلیه لباسشویی

عوض کردن شلنگ تخلیه لباسشویی

برای اینکه شلنگ تخلیه لباسشویی خود را عوض کنید به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • شلنگ تخلیه لباسشویی جدید که مشابه شلنگ تخلیه اصل است و طول مناسبی دارد.
 • پیچ گوشتی چهار سو و تخت
 • انبردست
 • آچار
 • سطل آب

برای آنکه بتوانید بهترین نوع شلنگ تخلیه لباسشویی را تهیه کنید، پیشنهاد می‌شود که دفترچه راهنمای محصول خود را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید در پشت ماشین لباسشویی برگه فولادی که وجود دارد و مشخصات دستگاه که روی این برگه آورده شده است را ببینید. با توجه به مدل ماشین خود می‌توانید شلنگ تخلیه لباسشویی مناسب را از فروشگاه‌های معتبر لوازم خانگی تهیه نمایید.

ساده‌ترین و اولین روشی که می‌توان طول شلنگ تخلیه لباسشویی را بلند کرد، این است که با یک شلنگ بلندتر آن را جایگزین نمایید. برای آغاز منبع آب ماشین لباسشویی را ببندید و دستگاه خود را از برق بکشید. شلنگ تخلیه قدیمی ماشین لباسشویی خود را جدا نمایید. این شلنگ با استفاده از گیره در پشت دستگاه نصب گردیده است. از انبر دست کمک گرفته و گیره را نگه دارید و با استفاده از پیچ گوشتی پیچ‌ها را باز کرده و شلنگ تخلیه لباسشویی را آزاد نمایید.

حالا شلنگ تخلیه لباسشویی جدید را به دستگاه خود متصل کنید. در ابتدا بست را روی آن قرار داده و آن را در جای خود در پشت لباسشویی قرار دهید و با استفاده از آچار گیره‌ها را محکم نمایید. پس از این کار باید ببینید که نشتی وجود نداشته باشد. شلنگ تخلیه لباسشویی را به اتصالات تخلیه وصل نمایید و با رابط آن را محکم نمایید تا نشتی در آن وجود نداشته باشد.

در آخر باید منبع آب را باز نمایید و سپس ماشین لباسشویی خود را به برق متصل نمایید و اطمینان حاصل کنید که به صورت صحیح عمل می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمایی کامل برای خرید ماشین لباسشویی

استفاده از اکستندر شلنگ لباسشویی

در صورتی که شلنگ تخلیه لباسشویی مناسب است اما فقط نیاز است که طول آن افزایش پیدا کند، می‌توانید از اکستندر شلنگ استفاده کنید. آنها لوله‌های انعطاف پذیری می‌باشند که می‌توانند به شلنگ دستگاه شما متصل شوند. به این ترتیب طول شلنگ شما بیشتر خواهد شد. برای این کار باید:

 • در ابتدا طول و ارتفاع مورد نظر را مشخص نموده و فاصله تخلیه کنونی دستگاه تا محل جدید را اندازه بگیرید.
 • برای استفاده از این وسیله باید شلنگ دستگاه خود را هم از لوله تخلیه و هم از لباسشویی جدا نمایید.
 • یک سمت آن را به نقطه تخلیه و سمت دیگر را به شلنگ موجود متصل کنید.
 • توجه نمایید که به طور منظم شلنگ تخلیه را برای هرگونه انسداد یا نشتی باید مورد بررسی قرار داده و در صورتی که لازم باشد آن را تمیز نمایید تا تخلیه به صورت صحیح انجام شود.

اضافه کردن اتصال دهنده به شلنگ لباسشویی

شلنگ تخلیه لباسشویی امکان دارد که به اندازه کافی بلندی نداشته باشد یا نقطه تخلیه در ارتفاع بالاتر قرار گرفته باشد. در این شرایط می‌توانید از کانکتور یا اتصال دهنده شلنگ استفاده کنید. این کار موجب می‌شود طول شلنگ تخلیه لباسشویی افزایش یابد.

اتصالات شلنگ تخلیه لباسشویی حالت T شکل دارند و به دو شلنگ تخلیه این امکان را بدهند که به هم وصل شده و به حالت موثری ارتفاع و طول شلنگ تخلیه لباسشویی افزایش یابد. برای استفاده کردن از کانکتور یا اتصال دهنده شلنگ تخلیه باید:

 • شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی را جدا نمایید.
 • سپس یک سر کانکتور یا اتصال دهنده را به شلنگ مورد نظر وصل نمایید.

نصب استند پایپ به شلنگ تخلیه لباسشویی

به طول عمودی لوله استند پایپ می‌گویند که به لوله تخلیه وصل شده و لوله تخلیه بالاتری را برای دستگاه ایجاد می‌کند. این شیوه به ویژه در مواقعی کاربرد خواهد داشت که لوله تخلیه پایین‌تر از نقطه تخلیه باشد. برای نصب استند پایپ باید:

 • لوله و شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی خود را جدا نمایید.
 • با استفاده از کوپلینگ یک لوله عمودی را به لوله تخلیه موجود متصل نمایید.
 • حالا باید اطمینان حاصل کنید که ارتفاع لوله بالاتر از نقطه تخلیه مورد نظر است.
 • در آخر شلنگ تخلیه لباسشویی را به لوله ایستاده متصل نمایید.

استفاده مشترک از لوله تخلیه سینک ظرفشویی

در صورتی که در نزدیکی ماشین لباسشویی شما سینک ظرفشویی وجود دارد، می‌توانید برای نقطه تخلیه لباسشویی نیز استفاده نمایید. در این شیوه شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی به لوله تخلیه سینک ظرفشویی متصل می‌شود و به جای لوله تخلیه اصلی می‌باشد.

 • شلنگ تخلیه لباسشویی را از لوله تخلیه اصلی جدا نموده و با رابط مناسب به لوله تخلیه سینک ظرفشویی متصل نمایید.
 • پس از آن باید مطمئن شوید که لوله تخلیه سینک ظرفشویی از نقطه تخلیه مورد نظر بالاتر است.

شلنگ تخلیه لباسشویی

نکات مهم تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی

در مواقعی که می‌خواهید شلنگ تخلیه لباسشویی را عوض کنید باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا این کار به صورت صحیح و اصولی انجام شده و دستگاه شما با مشکلی مواجه نگردد. چنانچه در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، بهتر است که برای تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی از تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید:

 • قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید باید اطمینان حاصل کنید که برق ماشین لباسشویی خود را قطع کرده‌اید. بنابراین اولین اقدام برای تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی این است که دستگاه خود را از برق بکشید.
 • یکی دیگر از موارد بسیار مهم این است که منبع آب ماشین لباسشویی خود را قطع کنید. در غیر این صورت به ماشین لباسشویی شما آسیب‌های بسیار جدی وارد خواهد شد.
 • در هنگام تهیه شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی به اصل و اورجینال بودن آن توجه داشته باشید. چون در صورتی که از شلنگ بی‌کیفیت در دستگاه استفاده شود، حتماً در حین استفاده با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.
 • چنانچه در هنگام عوض کردن شلنگ تخلیه لباسشویی متوجه شدید که گیره‌های آن مشکل داشته و ایراد پیدا کرده‌اند، حتماً آنها را نیز عوض کنید.
 • یکی از نکات بسیار مهم این است که در پشت ماشین لباسشویی این قطعه حتماً باید شصت سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد.
 • اگر پس از تمام شدن کارتان متوجه شدید که شلنگ تخلیه لباسشویی نشت آب دارد، باید از تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ای برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای کاهش مصرف آب ماشین لباسشویی

دلایل تخلیه نشدن لباسشویی

در برخی مواقع امکان دارد که متوجه شوید درون محفظه ماشین لباسشویی آب جمع شده است و پس از اتمام چرخه شستشو آب موجود در دیگ لباسشویی تخلیه نشده است. دلایل گوناگونی موجب بروز این مشکل می‌شوند که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت هستند از:

 • پمپ تخلیه مسدود شده است.
 • فیلتر دچار انسداد و گرفتگی شده است.
 • شلنگ تخلیه آب خروجی انسداد دارد.
 • در میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مشکل وجود دارد.
 • تایمر یا برد ماشین لباسشویی خراب است.
 • هیدروستات ماشین لباسشویی گرفتگی دارد.
 • از مواد شوینده نامرغوب استفاده شده است.

در مواقعی که تخلیه ماشین لباسشویی به صورت صحیح انجام نمی‌شود باید بخش‌های مختلف آن مانند شلنگ تخلیه، فیلتر و پمپ تخلیه را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که انسداد و گرفتگی در هر کدام از آنها وجود داشته باشد آنها را برطرف نمایید. در برخی مواقع امکان دارد که از مواد شوینده نامناسب استفاده کرده باشید. در این صورت ماشین لباسشویی قادر به تخلیه درست نخواهد بود. در هنگام خرید مواد شوینده باید توجه داشته باشید که از نوع مرغوب و استاندارد استفاده نمایید. به این ترتیب هم شستشوی لباس‌ها به صورت صحیح و خوب انجام خواهد شد و هم به دستگاه شما آسیبی وارد نخواهد شد.

سخن تکمیلی

اندازه استاندارد شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی برای همه مواقع و در همه شرایط مناسب نخواهد بود و در برخی مواقع لازم است که ارتفاع یا طول شلنگ تخلیه لباسشویی افزایش پیدا کند. در این صورت می‌توانید از شیوه‌های مختلفی مانند تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی، استفاده از استند پایپ و… استفاده نمایید.

قبل از اینکه اقدامی برای تعویض شلنگ تخلیه لباسشویی انجام دهید باید در ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستگاه خود را از برق کشیده‌اید و منبع آب را بستید. در هنگام تهیه شلنگ تخلیه لباسشویی جدید باید توجه داشته باشید که از نوع با کیفیت و مرغوب خریداری کنید. در غیر این صورت در مدت زمان کمی شلنگ تخلیه لباسشویی با مشکلاتی مانند نشتی و سوراخی مواجه خواهد شد. پس از نصب شلنگ تخلیه لباسشویی جدید باید اطمینان حاصل کنید که اتصالات آن را به صورت محکم بسته‌اید و نشتی وجود ندارد.

روش‌های افزایش ارتفاع

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آشنایی با روش‌های افزایش ارتفاع و طول شلنگ تخلیه لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا