تعمیرات لباسشویی

دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی


امروزه یکی از وسایل پرکاربرد در منزل، ماشین لباسشویی می باشد. شستن لباس ها با این دستگاه، هم در زمان و هم در مصرف آب صرفه جویی کرده و کار را برای افراد آسان می‌کند؛ زیرا شستن لباس با دست بسیار سخت است.
ماشین لباسشویی برای شستشوی لباس ها مراحل مختلفی را اجرا می کند، یکی از این مراحل دور تند آن است که در پایان شستن و برای آبگیری از لباس ها و خشک کردن آنها استفاده می شود، به این صورت که ماشین لباسشویی با تمام قدرت می چرخد تا آبی که در داخل لباس ها وجود دارد گرفته و خشک می کند.
اگر برای خشک کن ماشین لباسشویی مشکل پیش بیاید، دیگر توانایی آبگیری را نخواهد داشت و لباس ها خیس می مانند.

مراحل شستشوی ماشین لباسشویی

ابتدا لباس ها به مقدار مناسب در درون ماشین لباسشویی قرار داده می‌شوند و برنامه مورد نظر را انتخاب کرده و دکمه روشن را می زنید. قبل از هر چیزی آب وارد دستگاه شده و عملیات شستشو آغاز می شود. بعد از شستن، ماشین لباسشویی شروع به چرخیدن با سرعت بالا می کند تا به وسیله آن از طریق پمپ تخلیه، آب های کثیف را خارج کند. در مرحله تخلیه آب، موتور با سرعت بالایی شروع به چرخیدن می‌کند و آب ها به وسیله منافذی که در درون لگن ماشین لباسشویی وجود دارد خارج می شوند.
دوباره آب وارد ماشین لباسشویی شده و شروع به آبکشی لباس ها می نماید. در مرحله آخر باز آب تخلیه می شود. باید این تخلیه به صورت کامل انجام شود تا ماشین لباسشویی با دور بسیار زیاد لباس ها را کاملاً خشک کند. اگر در هر یک از این مراحل مشکلی به وجود آید لباس ها کاملاً تمیز و خشک نمی شوند.

دور تند ماشین لباسشویی

دلیل از کار افتادن دور تند ماشین لباسشویی

از کار افتادن دور تند ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد که در ادامه مطالب آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

به وجود آمدن نوسان در برق منزل

یکی از دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی، وجود نوسان در برق می باشد که این نوسانات ممکن است به دلیل خراب شدن پریز و یا قطع شدن جریان برق باشد که باعث از کار افتادن دور تند ماشین لباسشویی می‌شود. در این صورت حتما باید یک برق کار بیاورید که نوسانات برق را تعمیر کرده تا ماشین لباسشویی بتواند مراحل شستشوی خود را تکمیل کند.

به ظرفیت ماشین لباسشویی توجه نکردند

ماشین لباسشویی ظرفیت مشخص شده‌ای دارد که با برچسب روی بدنه آن نوشته شده است و باید بر حسب آن لباس در ماشین لباسشویی ریخته شود. اگر لباس ها از این مقدار بیشتر شوند، ماشین لباسشویی قادر به آبگیری کامل نیست و همچنین به موتور دستگاه فشار می آید و لباس ها خیس می‌ماند.
بنابراین علاوه بر اینکه دیگ خسارت می بیند، به قطعات دیگر دستگاه نیز ممکن است آسیب وارد شود. در این صورت باید به مقدار لباسی که در دستگاه ریخته می شود توجه کنید که اگر این اتفاق نیفتد عملکرد خشک کن لباس ها دچار مشکل می شود.

برنامه خشک کن لباسشویی تنظیم نباشد

ماشین لباسشویی دارای برنامه های مختلفی می باشد که برخی از این برنامه‌ها به علت جنس لباس مراحل آبگیری و خشک آن را با دور تند انجام نمی دهد. بنابراین باید هنگام شستشوی لباس ها در انتخاب نوع شستشو دقت کنید تا خشک کن ماشین لباسشویی با دور مناسب لباس کار کند و برای شما ایجاد مشکل نکند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی Delonghi|نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی دلونگی

دور تند ماشین لباسشویی

وجود مشکل در پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی

به وجود آمدن مشکل در پمپ تخلیه آب، یکی دیگر از دلایل خرابی دور تند ماشین لباسشویی است. وظیفه پمپ تخلیه خارج کردن آب به وسیله پمپاژ به سمت شیلنگ تخلیه می باشد. در صورتی که خود پمپ دچار مشکل شده باشد، باید عوض شود. برخی از موارد نیز ممکن است به دلیل وجود اشیای ریز یا جمع شدن پرز های لباس در اطراف پمپ مراحل تخلیه آب به صورت کامل را دچار اختلال کند. به همین دلیل دور تند ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند.

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب

گاهی اوقات ممکن است شلنگ تخلیه، گرفتگی پیدا کند یا مسیری را که آب از آن خارج می شود به وسیله یک شی بسته شده باشد، که در این صورت آب ماشین لباسشویی به صورت کامل تخلیه نمی‌شود. دستگاه برای اینکه دوباره آبگیری کند تا بعد از آبکشی به مرحله خشک کن برسد، حتماً باید در مرحله قبل آب های مانده در ماشین لباسشویی را کاملاً تخلیه کند. بنابر این باید برای برطرف کردن این مشکل، ابتدا انسداد شیلنگ تخلیه را بررسی کنید و اگر مانعی در آن وجود داشت را برطرف کنید تا آب را کاملا تخلیه کرده و فرآیند شستشو را به ترتیب انجام دهد.

وجود اشکال در برد ماشین لباسشویی

در هر دستگاه برد حکم مغز آن را دارد. فرمان هر کاری را در ماشین لباسشویی برد آن می دهد. برد مثل موتور دستگاه بسیار با اهمیت است. اگر در برد ماشین لباسشویی مشکلی به وجود بیاید، مرحله خشک کن و دور تند ماشین لباسشویی با مشکل مواجه می شود. بنابراین باید در اسرع وقت یک تعمیرکار ماهر خبر کنید تا برد را تعویض یا تعمیر نمایند.

خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

یکی از مهمترین علل از کار افتادن دور تند ماشین لباسشویی، به وجود آمدن مشکل در موتور آن می باشد. برای اینکه آب لباس‌ها خارج شود، موتور ماشین لباسشویی باید با بیشترین سرعت خود شروع به چرخیدن کند، اما اگر مشکلی برای موتور ماشین لباسشویی به وجود بیاید، مانند ایجاد مشکل در سیم کشی، داغ کردن موتور، عدم برق رسانی صحیح به دستگاه، وجود فشار زیاد بر روی موتور ماشین لباسشویی و … ، باعث می‌شود تا ماشین لباسشویی نتواند با دور تند بچرخد.
در این صورت برای حل این مشکل باید یک تعمیرکار ماهر خبر کرده تا برای تعمیر موتور اقدام کند.

به وجود آمدن مشکل در خازن راه انداز

خازن راه انداز در بعضی از ماشین های لباسشویی وجود دارد، اما بعضی از آنها نیز به دلیل نوع موتور ویژه ای که دارند این قطعه را دارا نیستند. این خازن در ماشین لباسشویی برای راه اندازی دور کند و تند آن استفاده می شود. اگر در ماشین لباسشویی خازن راه انداز وجود داشته باشد، یکی از دلایل نچرخیدن دور تند موتور آن می تواند خرابی این قطعه باشد.

خراب شدن هیدروستات یا شیلنگ رابط آن

یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی، هیدروستات است که کار آن اندازه گیری آب ورودی به ماشین لباسشویی می باشد. اگر این قطعه دچار مشکل شود، آب موجود در ماشین لباسشویی به خوبی اندازه گیری نمی‌شود، در صورتی که آب به صورت کامل تخلیه نشود، دور تند ماشین لباسشویی نیز کار نمی کند. برای پی بردن به این مشکل ابتدا شیلنگ هیدروستات را از دستگاه جدا کرده، اگر در ادامه پمپ شروع به تخلیه آب در ماشین لباسشویی کرد و فرآیند شستشو را ادامه داد و دور تند آن راه افتاد، در این صورت پی به معیوب بودن هیدروستات می‌برید و باید آن را عوض کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه شستشوی بالش در ماشین لباسشویی

دور تند ماشین لباسشویی

 

راه های مراقبت از خشک کن ماشین لباسشویی

برای مراقبت از خشک کن ماشین لباسشویی نکات زیادی را باید رعایت کنیم من جمله:

استفاده کردن از دفترچه راهنما

برای استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی بهتر است ابتدا با مراجعه کردن به دفترچه راهنمای آن، از نحوه صحیح بکارگیری آن مطلع شوید. در این دفترچه در مورد عیب هایی که ممکن است برای خشک کن ماشین لباسشویی به وجود بیاید صحبت شده است. بنابراین می توانید با مطالعه کردن دفترچه راهنما اگر ایرادی در مراحل خشک کن به وجود آمده باشد را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

تمیز کردن مخزن به طور مرتب

زمانی که ماشین لباسشویی مراحل خشک کردن را انجام می دهد، پرز ها در خشک کن جمع می شوند. اگر این پرز ها زیاد شوند، به دستگاه آسیب می رسانند و یا حتی ممکن است باعث آتش سوزی شوند. بنابراین مخزن پرز باید همیشه تمیز نگه داشته شود. مخزن پر را مرتب حداقل دو الی سه بار با جاروبرقی تمیز کنید. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

جایگزین کردن مجاری تهویه سبک

بسیاری از خشک کن ها مجاری تهویه دارند. بهتر است برای نگهداری هر چه بهتر از خشک کن از مجاری تهویه سبک استفاده کنید. مجاری تهویه در ماشین های لباسشویی از جنس پلاستیک یا آلومینیوم ساخته شده است تا انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند. اما این کانال های تخلیه سبک امکان شکستن یا خم شدن در آنها وجود دارد، اگر این کانال ها از جنس پلاستیک باشند احتمال اینکه ذوب شوند وجود دارد که این اتفاق زمانی می افتد که گرما به طور موثر نتواند پراکنده شود و خشک کن بیش از حد گرم شود که در این صورت اگر خشک کن بیش از حد گرم شود، ممکن است باعث آتش سوزی و آسیب دیدگی زیادی شود و همچنین ممکن است خسارت های زیادی را به همراه خود داشته باشد.

بهترین راه برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل و همچنین نحوه درست نگهداری از خشک کن ماشین لباسشویی، استفاده از مجاری تهویه سبک و انعطاف پذیر می باشد که دارای واحدهای فلزی جامعی است.
اگر زمانی مشاهده کردید که لباس ها خیلی گرم می شوند یا بوی سوختگی می آید حتماً مجاری تهویه را مورد بررسی قرار دهید و اگر نیاز به تعویض دارند آن را عوض کنید تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید.

ثابت نگه داشتن خشک کن

خشک کن نیز مثل ماشین لباسشویی می تواند از جای خود حرکت کند و ثبات خود را از دست بدهد. اگر خشک کن از جای خود حرکت کند، به اجزای دیگر دستگاه آسیب وارد می کند و منجر به ساییدگی قطعات دیگر می شود که در این صورت هزینه زیادی را برای شما ایجاد خواهد کرد. بنابراین برای بهتر نگه داشتن خشک کن لباس، باید آن را روی سطح ثابت کرده و استفاده کنید.

نتیجه گیری

یکی از مراحل شستشوی لباس با ماشین لباسشویی، خشک کردن آن است که به کمک دور تند دستگاه انجام می‌شود.
اگر به هر دلیلی مانند وجود نوسان در برق منزل، خرابی موتور، به وجود آمدن مشکل در پمپ تخلیه یا شیلنگ آن و … ، در عملکرد خشک کن ماشین لباسشویی اختلال ایجاد شود، دور تند آن به درستی کار نکرده و لباس ها خشک نمی شوند. در این صورت باید برای حل مشکل خودتان اقدام نمایید یا از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.


دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا