تاریخ

تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ورزش های نوین مثل فوتبال، بازیهای اروپایی قلمداد می شوند. در بیست سال آخر قرن سیزدهم، فوتبال توسط انگلیسی ها در ایران رواج یافت. واژه فوتبال را دانشجویانی که به اروپا اعزام شده بودند به زبان فارسی وارد کردند. فوتبال برای اولین بار در شهر مسجد سلیمان در سال ۱۲۷۸ شروع شد. نخستین ایرانی که در تیم فوتبال بازی می کرد نامش کریم زندی بود که در سال‌های ۱۲۸۷ تا ۱۲۹۷ شمسی بین انگلیس و تیم هایی که آنها در کرده بودند ایران درست بازی می کرد. در سال ۱۳۰۰ برای نخستین بار انجمنی به نام انجمن ترویج فوتبال در تهران تشکیل شد. در راستای همین فعالیت ها نخستین بار مدرسه آمریکایی که امروزه دبیرستان البرز نام دارد، آموزش فوتبال را به شکل رسمی شروع کرد. با ما تا ادامه همراه باشید تا با تاریخچه تیم ملی فوتبال ایران بپردازیم.

فوتبال در دوران پهلوی

یکی از نخستین باشگاه هایی که در ایران تاسیس شد می توان کلوپ ایران، اسپرت ارامنه، طوفان و کلوپ تهران را نام برد. سال ۱۳۰۶ اولین رقابت فوتبال بین انگلیسی ها و ایرانی ها برگزار شد. مسابقه بین نفرات سفارت انگلیس و اعضای فوتبال تهران برگزار شد و با پیروزی ۵ بر ۲ ایران به پایان رسید. پیروزی در مقابل مهد فوتبال موجی از شادی بین مردم ایران به وجود آورد و رضا شاه دستور داد یک استادیوم فوتبال برای تهرانی ها بسازند. در سال ۱۳۰۶ علی اصغر حکمت مامور ساخت استادیومی به نام امجدیه در تهران شد. دولت در سال ۱۳۰۸ زمینی برای برگزاری مسابقه فوتبال خریداری کرد و آن را چمن نمود. نخستین مسابقه بین المللی فوتبال در سال ۱۳۰۸ بین ایران و بادکوبه شوروی برگزار گردید. ایجاد زیرساخت های فوتبالی در این سال ها بسیار مورد توجه قرار گرفت و در واقع می توان گفت سال ۱۳۱۲ زیرساخت ورزش در فوتبال بسیار پیشرفت کرد. به این ترتیب شمار تیم های فوتبال ایرانی در سال ۱۳۱۵ در ۲۹ استان به ۳۶۷ تیم رسید.تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبال تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵ در اوج خود قرار داشت و در مسابقات جام ملت‌های آسیا پیروزمندانه شرکت کرد. همچنین در مسابقات مقدماتی جام جهانی در سال ۱۹۷۸ شرکت کرد و برای اولین بار به رقابت های جام جهانی راه پیدا کرد.

اولین ورزش پرطرفدار فوتبال در جهان

فوتبال به عنوان یکی از ورزش های ملی و ورزش اول در ایران پس از کشتی نام برده شده است. با این حال خیلی از افراد که طرفدار فوتبال هستند این ورزش را پر طرفدار ترین ورزش در ایران می‌دانند. فوتبال در زندگی ایرانیان نفوذ عجیبی کرده است. در ایران بیشتر از ۱۲ روزنامه در مورد فوتبال منتشر می‌شود و لیگ های معتبر اروپا به صورت زنده از تلویزیون ایران پخش می گردد.

فوتبال ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷

تیم ملی فوتبال ایران پس از انقلاب ۵۷ پنج بار دیگر به جام جهانی راه یافت.

 • جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه
 • جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان
 • جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل
 • جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
 • جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ۵
پیشنهاد آی‌بک امداد :  ملی شدن صنعت نفت یعنی چی | 29 اسفند و تاریخچه صنعت نفت

فوتبال و آغاز جنگ تحمیلی

با آغاز جنگ بین ایران و عراق فوتبال ایران زیر بار غارتگر جنگ قرار گرفت و وقفه ای بین آن ایجاد شد. پس از پایان جنگ دوباره تیم ملی فوتبال سیر صعودی آغاز کرد و در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه توانست نماینده قاره آسیا باشد و پس از آن نیز سال ۲۰۰۶ به مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان راه یافت.

تاریخچه تیم ملی فوتبال در ایران

تیم ملی فوتبال در ایران تیم بین المللی است که به نمایندگی از کشور ایران به میدان مسابقه می رود. تیم ملی بازی های خانگی اش را در ورزشگاه بزرگ آزادی که در سال ۱۳۵۰ با گنجایش حدود صد هزار نفر ساخته شد بازی می کند. تیم ملی فوتبال ایران یکی از پر قدرت ترین تیم های آسیا می باشد. این تیم در رده ۴۶ فیفا قرار دارد و بعد از ژاپن در رده دوم تیمهای آسیایی قرار می گیرد. ایران در سال‌های ۱۹۶۸، ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ جام ملتهای آسیا را از آن خود کرده است. همچنین اولین بار در سال ۱۹۷۸ توانست به جام جهانی راه پیدا کند. تیم ملی فوتبال ایران در سال ۱۳۷۶ بعد از شکست تیم استرالیا توانست به جام جهانی فرانسه راه یابد. همچنین در سال ۱۳۸۴ نیز توانست به همراه یک کشور آسیایی دیگر که ژاپن بود رقیبان خود را کنار بزند و به جام جهانی برسد.

افتخارات تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران توانست سه بار قهرمان جام ملتهای آسیا شود.

 • در سال ۱۳۴۰ جام ملتهای آسیا در ایران برگزار شد و تیم ملی فوتبال توانست قهرمان این جام شود.
 • در سال ۱۳۵۰ جام ملت های آسیا در کشور تایلند برگزار شد و باز هم ایران مقام قهرمانی را کسب کرد.
 • در سال ۱۳۵۴ باردیگر جام ملت های آسیا در کشور ایران برگزار شد و این بار هم تیم ملی فوتبال ایران توانست قهرمانی این دوره را نیز کسب کند.
 • همچنین تیم ملی ایران در سالهای ۱۳۵۲ با میزبانی ایران، در سال ۱۳۶۸ با میزبانی چین، در سال ۱۳۷۶ با میزبانی تایلند و در سال ۱۳۸۰ با میزبانی کره جنوبی قهرمان بازیهای آسیایی شد و در سال‌های ۱۹۵۱ و ۱۹۶۶ توانست مقام نایب قهرمانی را کسب کند.
 • تیم ملی فوتبال کشور محبوبمان ایران در سال‌های ۱۳۷۸ با میزبانی اردن، در سال ۱۳۸۲ با میزبانی ایران، در سال ۱۳۸۵ با میزبانی اردن و در سال ۱۳۸۶ با میزبانی ایران توانست قهرمان مسابقات فوتبال در غرب آسیا شود و در سال ۲۰۱۰ نیز مقام نایب قهرمانی را کسب کرد.

بهترین برد تیم فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران در ۷۱ سال گذشته توانست دوباره حریفش را با شکست دو رقمی از میدان به در کند. یکبار در سال ۱۳۷۹ با پیروزی ۱۹ بر صفر در مقابل کشور گوام و بار دیگر پیروزی معروف در مقابل مالدیو با نتیجه ۱۷ بر صفر در سال ۱۳۷۶. این دیدارها از پرگل ترین مسابقات تیم ملی فوتبال ایران محسوب می شوند. بدترین شکست تیم فوتبال ایران در سال ۱۳۲۹ هفتم خرداد، تیم ملی فوتبال ایران شکست سنگینی در برابر ترکیه متحمل شد.تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبال این بازی با نتیجه ۶ بر یک به پایان رسید. بار دیگر تیم فوتبال ایران در رقابت های آسیایی که در ترکیه برگزار می شد در سال ۱۳۳۷ شکست مقابل کره جنوبی را پذیرفت و با اختلاف پنج گل این مسابقه را واگذار کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی عروسک چه روزی است؟

بهترین گلزن تاریخ ایران و جهان

علی دایی بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران و جهان با ۱۰۹ گل زده از افتخارات کشور عزیزمان محسوب می شود. همچنین فدراسیون بین‌المللی فوتبال ناصر حجازی را دومین دروازه بان برتر آسیا در قرن بیستم معرفی کرده است. خداداد عزیزی، مهدی مهدوی کیا، علی دایی و علی کریمی چهار فوتبالیستی هستند که در سال‌های ۱۹۹۶، ۱۹۹۹، ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ موفق شدند جایزه بهترین فوتبالیست سال آسیا را از آن خود کنند.

رکوردهای تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی قطر ۲۰۲۲

تیم فوتبال ایران با شکست دو بسته و علیرغم آنکه در مقابل تیم ملی انگلستان شکست خورد همچنان برای صعود به دور دوم مسابقات آمادگی داشت.

در ادامه همه رکوردهای ثبت شده تیم ایران در مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر این را مرور می کنیم و امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد.

 1. تیم فوتبال ایران برای اولین بار در جام جهانی در یک بازی با اختلاف ۲ گل برنده شد.
 2. برای نخستین بار یک بازیکن فوتبال ایرانی در مسابقه جام جهانی، ۲ گل زد.
 3. برای دومین بار تیم فوتبال کشورمان در بازی دوم خود در جام جهانی برد.
 4. برای بار دوم گل تیم ما در مسابقات جام جهانی فوتبال مردود اعلام شد.
 5. برای بار دوم در جام جهانی فوتبال از نقطه پنالتی توانستیم گل بزنیم.
 6. برد مقابل ولز سومین برد تیم ملی کشورمان در تمام دوره های حضورش در مسابقات فوتبال جام جهانی بود.
 7. در یک دوره بازیکنان ۳ بار توپ را به تیر دروازه زدند.
 8. برای اولین بار در جام جهانی، از مرز ۲ گل  گذشتیم و به ۴ گل در رسیدیم.
 9. علیرضا جهانبخش و احسان حاج صفی هشتمین بازی خود را در تاریخ جام جهانی برگزار کردند.
 10. تعداد گلهای زده ایران در جام جهانی فوتبال با احتساب این ۴ گل، به ۱۳ گل رسید.
 11. امتیازات تیم فوتبال ایران در جام جهانی به امتیاز ۱۳ رسید.

نماد و نشان واره تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۴ که در برزیل برگزار شد پروژه های مبنی بر احیای یوز آسیایی را بر روی پیراهن های تیم ملی طراحی کرد. این طرح جدید در جام ملتهای آسیا در سال ۲۰۱۵ هم تکرار شد و پس از آن برای مدت کوتاهی متوقف گردید و دوباره در جام جهانی ۲۰۱۸ با اندازه و شکل دیگری تکرار شد. تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبالتا به امروز همه پیراهن های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی را شرکتهای آلمانی تولید کرده اند. تیم ملی فوتبال ایران تا قبل از ۲۰۱۴ نماد خاص و مشخص نداشت و یوزپلنگ آسیایی اولین نماد روی پیراهن های تیم ملی بود و این طرح به عنوان نماد رسمی کشور برگزیده شد.

سخن پایانی

 تیم ملی فوتبال ایران زیر نظر فدراسیون فوتبال ایران فعالیت می‌کند و به نمایندگی از کشورمان در مسابقات بین المللی شرکت می کند. محل تمرین تیم ملی فوتبال در مرکز ملی فوتبال می باشد. تیم ملی کشورمان از قدرتمندترین تیمهای روز آسیا می باشد و توانسته افتخارات بسیار بزرگی برای کشور عزیزمان کسب کند.
تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تاریخچه فوتبال ایران/تاریخ تیم ملی فوتبال

امتیاز کاربر: ۴.۴۵ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا