تاریختقویم تاریخ

روز جهانی عروسک چه روزی است؟

روز جهانی عروسک توسط چه کسی و در کجا نامگذاری شد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روز جهانی عروسک روزی است یکی از روزهای خاص در جهان می‌باشد. عروسک اسباب بازی و ابزاری است که دختر بچه‌ها آن را بسیار دوست دارند. عروسک به عنوان یکی از پرطرفدارترین اسباب بازی‌های بچه‌ها در این چند دهه‌ای که گذشته است شناخته می‌شود. شاید شما بزرگترها نیز با آن خاطره‌های بسیاری داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی این روز و همچنین حواشی و تاریخچه‌ی آن می‌پردازیم. اگر کنجکاو هستید که بدانید در این روز چه اتفاقاتی می‌افتد ما را تا پایان مقاله دنبال کنید.

روز جهانی عروسک

تاریخچه عروسک

عروسک شکلی از یک انسان (یا گاهی اوقات یک حیوان) است که بیشتر به عنوان اسباب بازی کودکان، در جادو و مراسم مذهبی استفاده می‌شود. اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد عروسک در مصر باستان، یونان و روم استفاده می‌شده است. آن‌ها از مواد موجود مانند خاک رس، سنگ، چوب، استخوان، عاج، چرم یا موم ساخته می‌شدند. همچنین شواهد باستان‌شناسی وجود دارد که نشان می‌دهد عروسک‌ها قدیمی ترین اسباب‌بازی‌های شناخته شده بودند.

عروسک‌های چوبی یکی از قدیمی‌ترین عروسک‌های یافت شده هستند. آن‌ها در مقبره‌های مصر باستان که مربوط به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد است، کشف شدند. هدف آن‌ها کاملاً مشخص نیست. عروسک‌های یونان باستان با اندام‌های مفصل به ۲۰۰ سال قبل از میلاد و اسناد مربوط به ۱۰۰ سال قبل از میلاد عروسک‌ها را به عنوان اسباب بازی کودکان نشان می‌دهند.

رومی‌ها عروسک‌هایی از خاک رس، چوب، عاج یا پارچه می‌ساختند. آن‌ها در قبرهای کودکان پیدا شدند که مطابق آخرین مد لباس پوشیده بودند. دختران یونانی و رومی تازه ازدواج کرده عروسک خود را به الهه می‌دادند. برخی از عروسک‌ها نقش‌های متعددی داشتند. آن‌ها اسباب بازی کودکان بودند اما در آیین‌ها شرکت می‌کردند یا در آموزش کودکان استفاده می‌کردند. بعضی از عروسک‌ها هرگز به بچه‌ها داده نمی‌شد زیرا اعتقاد بر این بود که آن‌ها بیش از حد دارای قدرت جادویی هستند.

روز جهانی عروسک

روز جهانی عروسک توسط چه کسی بنیان گذاری شد؟

روز جهانی عروسک توسط میلدرد سیلی در ۱۴  ژوئن ۱۹۸۶ برای بزرگداشت عروسک‌ها تعیین شد. این روز نه تنها برای عروسک‌ها، بلکه برای مراقبت، پرورش عشق و افرادی که آن را ارائه می‌دهند جشن گرفته می‌شود. روز جهانی عروسک با لوگوی Boot Tyner بیان می‌شود که کودکی را نشان می‌دهد که عروسکی را در دست دارد.

این نمادی می‌باشد که نشان دهنده عروسک‌هایی است که در اوایل کودکی برای پسران و دختران استفاده می‌شد. روز عروسک عمدتاً برای انتشار پیام عشق و شادی در سراسر جهان ایجاد شد. روز جهانی عروسک متعلق به هیچ شخص، شرکت یا باشگاهی نیست.

این ایده به عنوان نامه‌ای توسط میلدرد سیلی پیشنهاد شد .میل ایده­ای درباره روز عروسک به دست آورد و از کلکسیونرهای عروسک، سردبیران مجلات، خبرنامه‌ها، صاحبان عروسک فروشی‌ها و همه مادربزرگ‌ها، پدربزرگ‌ها، مادر، پدر، خاله‌ها و عموها درخواست حمایت کرد.

او از آن‌ها خواست که دومین شنبه ماه ژوئن را به عنوان روز جهانی عروسک جشن بگیرند. ایده میلدرد سیلی هدیه دادن عروسک به بچه‌هایی بود که حتی یک عروسک هم ندارند. کودکان همیشه به عروسک علاقه دارند و با این ابتکار می‌توان شادی را در چهره کودکان مشاهده کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عید فطر ۱۴۰۲ چه روزی است؟/تاریخ دقیق عید فطر در سال ۱۴۰۲

در روز جهانی عروسک چه فعالیت‌هایی باید انجام دهیم؟

بررسی کنید که آیا عروسک شما کلکسیونی است یا خیر

 • ممکن است تعدادی از عروسک‌های دوران کودکی شما در طول سال‌ها به کلکسیون تبدیل شده باشند. می‌توانید در یک پورتال آنلاین جستجو کنید تا ببینید آیا عروسک مورد علاقه شما اکنون یک عروسک ارزشمند و کمیاب است.

یک عروسک هدیه دهید

 • اگر کودکی را می‌شناسید که عاشق عروسک بازی است، امروز بهترین روز برای غافلگیری او با یک هدیه است. یک عروسک، خانه عروسک یا سایر محصولات عروسکی هدیه مناسبی برای آن‌ها خواهد بود.

یک عروسک اهدا کنید

 • همچنین می‌توانید یک عروسک را به پرورشگاه اهدا کنید. شاید دیگر با عروسک‌ها بازی نکنید، اما آن‌ها می‌توانند برای کودکی که تجمل داشتن عروسک خود را ندارد، تبدیل به یک اسباب بازی دوست داشتنی شوند.

مردم در سر تا سر جهان به این روز اهمیت ویژه‌ای می‌دهند!

روز عروسک ما را به یاد ساعات بی‌شماری می‌اندازد که در جمع شاد عروسک‌هایمان سپری کردیم. همچنین باعث می‌شود که خاطرات کودکی ساده و بی عارضه خود را به یاد بیاوریم.

از آنجایی که هدیه دادن و اهدای عروسک یکی از راه‌های بزرگداشت روز عروسک است، این روز باعث شادی کودکان می‌شود. همه عاشق یک هدیه غافلگیرکننده هستند، به خصوص کودکان!

عروسک‌ها علاوه بر اسباب بازی برای کودکان، بخشی از مراسم معنوی و مذهبی بسیاری از فرهنگ‌ها نیز بوده‌اند. روز عروسک تطبیق پذیری عروسک‌ها و سنت‌های باستانی را گرامی می‌دارد.

روز جهانی عروسک

نقش روز جهانی عروسک در جهان

از زمان‌های قدیم، عروسک‌ها نقش اصلی را در مراسم سحر و جادو و مذهبی بازی می‌کردند و به عنوان نماد خدایان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. عروسک‌ها نیز به طور سنتی اسباب بازی کودکان بوده‌اند عروسک‌ها نیز به دلیل ارزش نوستالژیک، زیبایی، اهمیت تاریخی یا ارزش مالی توسط بزرگ سالان جمع آوری می‌شوند.

اولین عروسک‌های مستند به تمدن‌های باستانی مصر، یونان و روم برمی‌گردد. اولین عروسک‌های مستند به تمدن‌های باستانی مصر، یونان و روم برمی‌گردد. آن‌ها به عنوان اسباب‌بازی‌های خام و ابتدایی و همچنین هنری استادانه ساخته‌ شده‌اند. ساخت عروسک مدرن ریشه در آلمان، از قرن پانزدهم دارد.

همچنین شواهد باستان‌شناسی وجود دارد که نشان می‌دهد عروسک‌ها قدیمی‌ترین اسباب‌بازی‌های شناخته شده بودند. قدیمی ترین عروسک‌ها از خاک رس، سنگ، چوب، آهن، چرم یا موم ساخته می‌شدند. عروسک‌های پارچه‌ای رومی پیدا شده‌اند که قدمت آن‌ها به ۳۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. در هند، قدیمی‌ترین اسباب‌بازی‌ها در مکان‌های تمدن دره سند پیدا شده‌اند که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال می‌رسد.

جالب‌ترین شعارهایی که در روز جهانی عروسک گفته می‌شود چه شعارهایی هستند؟

 

شعارهای گوناگونی در این روز کشورهای مختلف سر می‌دهند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • مقید سن و سالت نباش، فقط به عشقی که به عروسکش داری مقید باش. به مناسبت روز جهانی عروسک از بازی و رشد لذت ببرید.
 • چه باربی در دست دختر باشد چه جی‌ای جو در دست پسر. همیشه مظهر شادی و سرگرمی است.
 • عروسک فقط یک اسباب بازی نیست. این بازتابی است از اینکه شما چه کسی هستید و چه کسی می‌خواهید باشید.
 • با کمک یک عروسک درخشش را به زندگی خود بیاورید. مناسبت روز جهانی عروسک را جشن بگیرید و زندگی خود را زیباتر کنید.
 • عروسک تجسم امیدها و رویاهای همه کودکان است. بگذار رویاهای بزرگ داشته باشند و امیدوار باشند.
 • برای همه عزیزانتان یک شریک بازی برای همیشه، یک عروسک بگیرید.
 • به مناسبت روز جهانی عروسک، تخیل جمعی خود را تقویت کنید و زندگی را برای همبازی‌های خود، عروسک‌های خود بسازید.
 • برای اطمینان از رشد مناسب فرزندان خود مطمئن شوید که آن‌ها یک خروجی سالم و مناسب برای تغذیه دنیای ساختگی خود دارند. عروسک خروجی کامل شماست.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روز جهانی اوتیسم 13 فروردین 1402

روز جهانی عروسک

چرا عروسک اینقدر مهم است که برای آن روز خاصی را در نظر گرفته‌اند؟

یک عروسک خاص افزودنی مهمی به مجموعه اسباب‌بازی‌های کودک است زیرا آغازگر نوعی متفاوت از بازی و آگاهی است. عروسک بازی باعث تشویق زودهنگام شفقت در کودکان خردسال می‌شود و حس مراقبت و احترام به دیگران را ایجاد می‌کند.

شفقت، مهربانی و همدلی ویژگی‌های حیاتی برای بشریت هستند، آن‌ها رشته‌هایی هستند که ما را به هم متصل می‌کنند، به ما کمک می‌کنند احساس ارزشمندی کنیم و ما را تشویق می‌کنند تا به خود، جامعه و فراتر از آن اهمیت دهیم.

پایه و اساس این ویژگی‌ها در سال‌های رشد اولیه کودکی تقویت می‌شود، جایی که کودکان خردسال آنچه را که می‌بینند و تجربه می‌کنند، هم مشاهده می‌کنند و هم “بازی” می‌کنند. هر چه اعمال و زبان پیرامون آن‌ها محبت آمیز، مهربان‌تر و فراگیرتر باشد، فرصت بیشتری برای کودک فراهم می‌کند تا هم ویژگی‌های مشابهی را نسبت به دیگران احساس کند و هم به اشتراک بگذارد.

عروسک‌ها نقش مهمی در بازی دارند و فرصت‌هایی را برای ارتباط و مراقبت از دیگری فراهم می‌کنند. هر کودکی باید عروسک خود را داشته باشد تا دوستش داشته باشد، راحت شود و دوست شود. از تعویض پوشک، لذت بردن از صرف چای، خواندن کتاب و به اشتراک گذاشتن ماجراهای روزمره، این رفتارهای ساده زندگی پایه‌های محکمی ایجاد می‌کنند که برای مهربانی و لذت اشتراک گذاری ارزش قائل هستند.

چنین ویژگی‌هایی که از سنین جوانی کشف شده‌اند، پایه‌های گسترده‌تری را برای ارتباطات و دوستی‌های اجتماعی و عاطفی مثبت پشتیبانی می‌کنند.

یک مطالعه نشان داده است که بازی با عروسک‌ها کودکان را تشویق می‌کند تا بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت کنند.

تحقیقات مطالعاتی بازی با عروسک

این تحقیق نشان می‌دهد که بازی‌های تخیلی با عروسک‌ها می‌تواند به رشد مهارت‌های اجتماعی، تئوری ذهن و همدلی کودکان کمک کند. عصب‌شناس که این کار را رهبری می‌کرد، گفت که ارزش آموزشی بازی با لگو و اسباب‌بازی‌های ساختمانی به طور گسترده پذیرفته شده است، اما به نظر می‌رسد گاهی اوقات مزایای بازی با عروسک‌ها نادیده گرفته شده است.

کودکان معمولاً در حدود چهار سالگی شروع به نشان دادن علائم زبان حالت درونی می‌کنند. در این سن، آن‌ها شروع به بیان افکار خود با صدای بلند می‌کنند، که نشان می‌دهد افکار، احساسات و خواسته‌های خود و دیگران را در نظر می‌گیرند.

کودکان هنگام بازی با عروسک‌ها در مقایسه با بازی‌های خلاقانه روی تبلت رایانه‌ای، مانند یک بازی آرایشگری یا یک بازی شهرسازی، بیشتر در مورد افکار و احساسات دیگران صحبت می‌کردند، مفهومی که به زبان حالت داخلی معروف است.

روز جهانی عروسک

سخن پایانی

در این مقاله از مجله ایبک به روز جهانی عروسک پرداختیم و شما را با دنیای زیبای عروسک ها آشنا کردیم ، امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید و توانسته باشیم تا به شما اهمیت روز جهانی عروسک را منتقل کنیم. عروسک نمادی از کودکان است که همیشه باید به یاد آن بود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روز جهانی عروسک

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای بررسی تاریخچه عروسک و روز جهانی عروسک ها

امتیاز کاربر: ۲.۲۵ ( ۲ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا