مجله لوازم خانگی

راهنمای کامل خرید هود مناسب برای آشپزخانه

نکات مهم در زمان خرید هود

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

باتوجه‌به اینکه هود امروزه یکی از اجزای ضروری منازل به شمار می‌رود، اکثر افراد در مورد خرید هود برای آشپزخانه دغدغه‌هایی دارند و به دنبال این هستند که ببینند در خرید هود باید به چه نکاتی توجه کرد. در این مقاله از ایبک سعی داریم به برخی از دغدغه‌های کاربران در مورد خرید هود پاسخ دهیم. ازاین‌رو مطالبی را در مورد انواع مختلف هود، مدل‌های برتر هود در بازار و نکات مهم در خرید هود گردآوری کرده‌ایم که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

راهنمای کامل خرید هود

انواع هود

هودها در آشپزخانه بسته به طراحی و نوع کارکرد، محل نصب و مواردی دیگر به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که در این بخش به معرفی انواع هود و همچنین ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت‌. از جمله این هودها می‌توان به هودهای زیر کابینتی، دیواری، جزیره‌ای، مخفی و آسانسوری اشاره داشت که در قسمت‌های بعدی به تشریح هرکدام از این انواع هودها خواهیم پرداخت.

  • هودهای زیر کابینتی یا تو کابینتی

هودهای زیر کابینتی یا تو کابینتی معمولاً از انواع پرفروش و باکیفیت هودها هستند و به دلیل مکش بالا و همچنین سازگاری آن با آشپزخانه‌های مختلف با طراحی‌های متفاوت و همچنین قیمت پایین آن بسیار مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد. محل نصب هودهای زیر کابینتی یا تو کابینتی بر روی اجاق‌گاز و زیر کابینت بوده و برای نصب آن نیاز نیست هزینه بالایی پرداخت کنید.

همچنین در برخی از برندهای هودهای زیر کابینتی یا تو کابینتی به همراه هود یک خروجی هوا جاگذاری شده تا باتوجه‌به توان دستگاه آلودگی‌ها را به‌خوبی پاک کند. از دیگر مواردی که می‌توان درباره این هود بیان کرد این است که میزان سروصدای ایجاد شده توسط آن بالا است.

  • هودهای دیواری یا شومینه‌ای

هودهای دیواری یا شومینه‌ای در مواردی کاربرد دارد که در فضای داخل آشپزخانه، کابینت یا تزئینات اطراف آن تعبیه نشده باشد. این هودها که به آن هودهای دیواری یا شومینه‌ای گفته می‌شود، برای هدایت ذرات آلوده محفظه‌ای دودکش مانند دارد. نصب هودهای دیواری یا شومینه‌ای نسبت به هودهای زیر کابینتی یا تو کابینتی هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت.

اما تفاوت آن با هودهای زیر کابینتی این است که این نوع هود هزینه نصب و راه‌اندازی بیشتری نسبت به هودهای زیر کابینتی داشته و از طرفی قدرت مکش آن بالا و سر و صدای آن پایین است و در مجموع می‌توان گفت کارایی بیشتری نسبت به مدل قبلی هودها دارد.

  • هودهای جزیره‌ای

محل قرارگیری این نوع هود در مرکز آشپزخانه بوده و برای نصب در آشپزخانه‌هایی کاربرد دارد که در آن دیوار خالی و یا کابینتی مناسب برای نصب هود موجود نباشد. این نوع از سقف آویزان شده و با استفاده از فیلترهایی به تمیزشدن هوای آشپزخانه کمک می‌کند. این نوع هود کارایی کمتری نسبت به مدل‌های دیگر دارد و به دلیل اینکه در دکوراسیون‌های مدرن کارایی دارد، قیمت آن نیز بیشتر است.

  • هودهای مخفی

یکی از انواع هودهای ریموت که از آن برای تزیین طراحی‌های مختلف آشپزخانه استفاده می‌شود، هود گرد مخفی است. اسم این هود به این جهت مخفی است که مخفی بوده و در کابینت مخفی می‌شود‌. هودهای مخفی منحنی بوده، دارای انعطاف‌پذیری خوبی هستند و همچنین ابعاد آن نیز چندان بزرگ نیست. هودهای مخفی علاوه بر اینکه هزینه نصب بالایی دارند؛ اما قیمت خرید آن پایین است چرا که از بدنه قوی برخوردار نیستند.

  • هود آسانسوری یا تلسکوپی
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم جهت خرید چرخ خیاطی | راهنمای خرید چرخ خیاطی

هود آسانسوری یا تلسکوپی کاملاً پنهان و به‌دوراز دید طراحی شده است. این نوع هود که به آن اجاق‌گاز برآمده یا اجاق‌گاز تلسکوپی نیز می‌گویند، برای استفاده کاربرانی طراحی شده که تمایل ندارند زمانی که هود خاموش است، در فضای آشپزخانه دیده شود.

هود آسانسوری

نکات مهم در خرید هود

در قسمت فوق به برخی از انواع هود اشاره کردیم. وجه تفاوت اکثر این هودها در ظاهر و فضای نصب آنان بود. اما در زمان خرید هود علاوه بر توجه به‌ظاهر باید به نکات مهم دیگری نیز توجه کرد که در این بخش به تشریح برخی از این نکات مهم می‌پردازیم.

از جمله مواردی که باید در خرید هود موردتوجه کاربران قرار گیرد می‌توان به نوع تهویه هوا، مبلغ موجود برای خرید هود، ابعاد آشپزخانه، زیبایی هود، میزان مکش هود، میزان سروصدای هود در هنگام فعالیت، سرعت فن هود در فضای آشپزخانه و مواردی ازاین‌قبیل اشاره داشت. در قسمت بعدی هرکدام از موارد گفته شده را به‌تفصیل برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید در زمان خرید هود انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

نوع تهویه هوا و قیمت هود

باوجوداینکه امروزه اکثر هودها با مجاری هوا را به بیرون هدایت می‌کنند؛ اما در برخی از مدل‌ها هود هوای آشپزخانه را از فیلتر رد کرده و دوباره هوای تمیز را به آشپزخانه برمی‌گرداند و علاوه بر این مخزن هوای آن قابلیت انبساط و کارآمدی بالاتری دارد. هودهای کانالی هزینه نصب و زمان راه‌اندازی بیشتری را می‌طلبد. اما امکان استفاده از آن در همه آشپزخانه‌ها وجود ندارد. به یاد داشته باشید که در صورت استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها باید فیلتر هود را پیوسته تمیز نگه دارید.

در این مقاله تاکنون به معرفی انواع هودهای مختلف پرداخته‌ایم. مسلماً قیمت هرکدام از این هودها متأثر از عوامل مختلفی با یکدیگر تفاوت دارد و در مواردی که هود ویژگی‌هایی نظیر کارایی بیشتر یا صدای کمتر داشته باشد، قیمت آن بالاتر است. هزینه نصب هرکدام از هودها به عوامل مختلفی مانند نوع کانال و مسیر مناسب برای خروج هوای آلوده بستگی دارد.

توجه به ابعاد آشپزخانه و مکش هود

یکی از مواردی که در خرید هود باید به آن توجه داشته باشید، این است که اندازه کابینت با اندازه اجاق یکی بوده و مطابقت داشته باشد. چنانچه هود مناسب با اندازه اجاق خود را خریداری کنید، این هود می‌تواند همه ذرات آلوده را مکش کند. یکی از نکاتی که باید در خرید هود به آن توجه ویژه داشته باشید، میزان مکش هود است.

این نکته برای کاربرانی که در طبخ غذا از روغن زیادی استفاده می‌کنند، اهمیت بالاتری دارد. ازاین‌رو پیشنهاد ما به شما این است که هودهایی با اتاق تهیه بزرگ خریداری کنید. چرا که این نوع از هودها می‌تواند ذرات آلاینده را به‌راحتی از فضای آشپزخانه خارج کند.

توجه به میزان مکش در هنگام خرید هود

توجه به طراحی، زیبایی و صدای هود

نوع هودی که خریداری می‌کنید، باید متناسب با طراحی آشپزخانه شما باشد. به‌عنوان‌مثال همان‌طور که می‌دانید استفاده از هودهای معمولی در آشپزخانه‌های مدرن رایج نیست. اگر آشپزخانه شما مدرن بوده و قصد دارید از یک هود مدرن برای آشپزخانه خود استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما خرید هود جزیره‌ای، شومینه‌ای یا دیواری است. هر چه هود خریداری شده زیبایی بیشتری داشته باشد، در نتیجه زیبایی آشپزخانه شما نیز بیشتر به چشم می‌آید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اجاق برقی بهتر است یا اجاق گازی | معرفی چند اجاق برقی

از دیگر موارد مهم در خرید هود، توجه به سروصدای تولیدی آن است. بسیاری از هودها مخصوصاً هودهای نوع قدیمی سروصدای بالایی داشته و صدای بالای آن سبب ناراحتی افراد می‌شود‌. اما در طراحی‌های جدید هودها میزان سروصدای آن را تا حد قابل‌توجهی کاهش داده‌اند.

توجه به‌سرعت فن هود

سرعت فن یکی از فاکتورهایی است که در مدل‌های مختلف هود، متفاوت است. در اکثر هودهایی که امروزه به بازار عرضه می‌شود، سرعت فن ورودی هوا در سطح‌های مختلف و بسته به میزان دود و گرما قابلیت تنظیم دارد. استفاده از این مدل هودها نسبت به هودهای تک سرعتی رایج‌تر بوده و خرید آن توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید که بسیاری از هودها اکنون دارای سرعت فن ۴ الی ۶ است که با تغییر این میزان می‌توان آلاینده را به‌کلی از محیط آشپزخانه خارج ساخت. دقت داشته باشید که صدای ایجاد شده توسط هود با میزان سرعت هود ارتباط مستقیمی دارد. پس یکی از فاکتورهایی که در خرید هود باید به آن دقت کنید سرعت فن هود است.

انواع مدل‌های مختلف هود

هودهایی که اکنون به بازار عرضه می‌شود، هرکدام محصول برندهای مختلفی بوده و مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این بخش به معرفی برخی از برندهای خوب در ساخت هود آشپزخانه می‌پردازیم. هود داتیس، هود استیل البرز، هود اخوان و هود ایلیا استیل از جمله این هودها هستند.

  • هود داتیس: هود داتیس یکی از باکیفیت‌ترین هودهای برند ایرانی بوده و از مزایای این نوع هود می‌توان به وجود فیلتر آلومینیومی با قابلیت شستشو، وجود صفحه‌کلید لمسی و تایمر، وجود ترموگارد برای افزایش ایمنی و بالابودن عمر موتور هود و داشتن ریموت اشاره کرد.
  • هود استیل البرز: این برند یکی از برندهای مطرح در تولید هود است که انواع هودهای مختلفی نظیر مدل شومینه‌ای، اریب، مخفی و تخت را تولید کرده است.

از مزایای این هود می‌توان به مواردی نظیر داشتن موتور کم صدا، زیبا بودن ظاهر هود، مکش بین ۷۸۰ الی ۹۶۰ متر مکعب بر ساعت و داشتن اینورتر اشاره داشت.

  • هود اخوان: یکی از قدیمی‌ترین برند تولیدکننده هود بوده و مزایای مختلفی نظیر مکش بالای هود، قیمت مناسب، زیبایی و طراحی زیبا، ارائه خدمات پس از فروش گسترده دارد.
  • هود ایلیا استیل: این برند از تکنولوژی روز دنیا برای ساخت هود بهره می‌برد. استفاده از برد کنترل لمسی، وجود تایمر، ارائه خدمات پس از فروش ۲۴ماهه، نصب رایگان و پشتیبانی ۱۰ساله از مزایای این نوع هود است.
  • هود AEG: بهترین و پرفروش‌ترین برند هود در کشور هود AEG است که توانسته با به‌کارگیری تکنولوژی‌های روز دنیا در ساخت هود توجه کاربران را به خود جلب کند.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع هود، برندهای باکیفیت و همچنین نکات مهم در زمان خرید هود آشنا شدید. بنابراین، شما برای خرید هود متناسب با نیاز خود باید همه جوانب مربوطه را در نظر گرفته و تنها با درنظرگرفتن ظاهر هود اقدام به خریداری آن نکنید. برخی از باکیفیت‌ترین هودهای حال حاضر در بازار می‌توان به هود مخفی داتیس مدل Navaro، هود مخفی اخوان مدل H64TP، هود آشپزخانه مورب صدرا مدل SD-101، هود آشپزخانه تکنو گاز مدل TDG910B و هود آشپزخانه فورس مدل FH45 اشاره کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهنمای خرید هود مناسب برای آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آشنایی و راهنمای خرید هود مناسب برای آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا