تقویم تاریخ

روز جهانی وجدان چه روزی است و از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

روز جهانی وجدان یک روز خاص در جهان به حساب می‌رود. وجدان به درون فرد اطلاق می‌شود که یک موجود مجازی انتزاعی است، اما نقش مهمی در اعمال شخص دارد. انسان نمی‌تواند جنبه عرفانی شخصیت خود را که معمولاً محرک اصلی هر عملی می‌شود نادیده بگیرد. روانشناسان نیز اعتراف می‌کنند که انسان به شدت تحت تأثیر افکار و احساسات است.

این افکار وجدان اداره می‌شود و تاریخ ثابت می‌کند که ملت‌هایی که به وجدان می‌اندیشیدند عادل بودند و آن‌هایی که به آن توجه نداشتند ظالم شدند. اخلاق و فضیلت توسط وجدان هدایت می‌شود و وجدان مردم و ملت‌ها را از استثمار دیگران باز می‌دارد. وقتی وجدان غیرفعال می‌شود، مردم مادی‌گرا، بی‌رحم، بی‌عقل و رذل می‌شوند. در نهایت قانون جنگل در جامعه حاکم می‌شود که منجر به لعنت مطلق جامعه می‌گردد.

روز جهانی وجدان روزی است که برای مقابله با بی اخلاقی‌ها به ثبت رسیده است. ما در این مقاله از سایت ایبک قصد داریم تا شما را با روز جهانی وجدان آشنا کنیم. با ما تا پایان این مقاله جذاب همراه باشید.

روز جهانی وجدان

تاریخچه روز جهانی وجدان

هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه A/RES/73/329 را تصویب کرد که 5 آوریل را روز جهانی وجدان اعلام کرد. این قطعنامه که توسط پادشاهی بحرین حمایت می‌شود، از کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواسته شده است تا فرهنگ صلح با عشق و وجدان را ایجاد کنند. این قطعنامه الهام گرفته از ماده 1 اعلامیه جهانی حقوق بشر است که می‌گوید: همه افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از نظر حیثیت و حقوق برابر هستند، دارای عقل و وجدان هستند و باید نسبت به یکدیگر با روحیه برادری رفتار کنند.

روز جهانی وجدان اهمیت افراد با وجدان را از همه ملت‌ها و جوامع به رسمیت می‌شناسد که با هم کار می‌کنند تا فرهنگ صلح را بر اساس مجموعه‌ای از ارزش‌ها، نگرش‌ها و رفتارهای الهام‌گرفته از اصول آزادی، عدالت، دموکراسی، انسان‌ها تضمین کنند.

از زمان تأسیس، ایالات متحده به اهمیت افراد با وجدان و مشارکت جوامع مذهبی در زندگی عمومی آمریکا پی برده است. مردم اغلب از جان آدامز، یکی از بنیان‌گذارترین پدران ایالات متحده نقل می‌کنند که گفت: قانون اساسی ما فقط برای مردمی اخلاقی و مذهبی ساخته شده است. این کاملاً برای دولت دیگری ناکافی است.

تاریخ آمریکا نشان می‌دهد که دوره‌های قابل توجهی از تجدید معنوی در بین ادیان است که اغلب با توسعه اجتماعی و اقتصادی متحول کننده دنبال شده است. این پیشرفت‌ها باعث بهبود زندگی‌های بی شماری شده و حتی الهام بخش تغییرات جهانی شده است.

دکتر هیون جین پرستون مون، با درک نقش حیاتی افراد با ایمان و وجدان، مدت‌ها تلاش کرده است تا رهبران معنوی را گرد هم آورد تا در بیداری به سوی یک رویای مشترک صلح رهبری کنند. او در سال 2012، در یک کنفرانس بین مذهبی که در آتلانتا، جورجیا برگزار شد، گفت: درگیر کردن، سازماندهی و بسیج افراد با ایمان و وجدان در ابتکارات مردمی که اصول ما را عملی می‌کند، یک اقدام به موقع و ضروری است.

حتما بخوانید:   روز جهانی یادبود قربانیان برده داری ۲۵ مارس /۵ فروردین سال ۱۴۰۲

دکتر مون ساخت یک میدان مدنی پویا را با حضور مردم از تمام جوامع مذهبی مختلف تشویق کرد. او تأکید کرد که تعامل باید بر اساس اجماع حول ارزش‌های مشترک، معنوی و بیان قوی و متنوع آزادی مذهبی باشد. ترکیبی از این چیزها بود که محیط غنی برای شکوفایی میوه‌های آزادی ایجاد می‌کرد.

مجمع عمومی با آگاهی از نیاز به ایجاد شرایط ثبات و رفاه و روابط مسالمت آمیز و دوستانه مبتنی بر احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای همه بدون تمایز از نظر نژاد، جنس، زبان یا مذهب، 5 آوریل را روز جهانی وجدان نام‌گذاری کرد.

در مقدمه  اعلامیه جهانی حقوق بشر  آمده است که بی اعتنایی و تحقیر حقوق بشر منجر به اعمال وحشیانه‌ای شده است که وجدان نوع بشر را خشمگین کرده است و ظهور جهانی که در آن انسان‌ها از آزادی بیان و عقیده و آزادی برخوردار خواهند بود. از ترس و نیاز به عنوان بالاترین آرزوی مردم عادی اعلام شده است. همچنین در ماده 1 اعلامیه آمده است: همه افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از نظر حیثیت و حقوق با هم برابرند و دارای عقل و وجدان هستند و باید نسبت به یکدیگر با روحیه برادری رفتار کنند.

مجمع عمومی از همه کشورهای عضو، سازمان‌های سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، و همچنین بخش خصوصی و جامعه مدنی، از جمله سازمان‌های غیردولتی و افراد دعوت کرد تا فرهنگ صلح با عشق و وجدان را ایجاد کنند. مطابق با فرهنگ و سایر شرایط مناسب یا آداب و رسوم جوامع محلی، ملی و منطقه‌ای خود، از جمله از طریق آموزش با کیفیت و فعالیت های افزایش آگاهی عمومی، و در نتیجه توسعه پایدار را تقویت می‌کنند.

روز جهانی وجدان

تاریخ روز جهانی وجدان در تقویم

همیشه این ذهن است که افراد را به هر تصمیمی و همچنین اقدامی سوق می‌دهد. وجدان انسان نیز مؤلفه‌ای است که به معنویت انسان‌ها نسبت داده می‌شود که رفتارهای غالب آن‌ها را تعیین می‌کند. این امر دلالت بر این واقعیت دارد که درون انسان که موجودی انتزاعی و مجازی است، نقشی حیاتی در شکل دادن به نوع بشر دارد. از آنجایی که سازمان ملل جنبه مهم وجدان را به رسمیت شناخته است و می‌خواهد مردم را در سراسر جهان بیدار کند تا باطن خود را تمرین کنند، روز جهانی وجدان برای جشن گرفتن هر سال اتخاذ شده است.

تاریخ روز جهانی وجدان در تقویم جهانی: 5 آوریل 2023

تاریخ روز جهانی وجدان در تقویم ایران: 16 فروردین 1402

اهمیت روز جهانی وجدان

از آنجایی که 5 آوریل به عنوان روز جهانی وجدان در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود، دانستن در مورد منشاء فرآیند فکر مهم است. از آنجایی که تضمین زندگی مسالمت آمیز و روابط مثبت با دیگران برای حفظ یک زندگی سالم بسیار ضروری است، تضمین حقوق اساسی بشر و استفاده از آزادی بسیار مهم است.

حتما بخوانید:   8 ژوئن | روز جهانی بهترین دوست | 18 خرداد 1402

تبعیض علیه افراد بر اساس جنسیت، قومیت یا مذهب باید ممنوع شود. در این روز فرخنده، سازمان ملل متحد تلاش کرده است تا گام‌های سازنده‌ای بردارد تا افراد را تشویق کند تا روی ویژگی‌های درونی خود کار کنند. مفهوم فرهنگ صلح به عنوان موضوع در جشن 2021 ارائه شده است. این مفهوم برگرفته از کنفرانسی است که در کنگره بین المللی صلح که توسط سازمان علمی و فرهنگی آموزشی سازمان ملل متحد (یونسکو) در سال 1989 برگزار شد. سرانجام، سازمان ملل قطعنامه A/RES/73/329 را در 25 ژوئیه 2019 به تصویب رساند.

دو سال از برگزاری موفقیت آمیز روز جهانی وجدان توسط سازمان ملل می گذرد و پنجم آوریل به عنوان روز جهانی وجدان در سراسر کره زمین جشن گرفته می‌شود. سازمان ملل همچنین امیدوار است که در سال‌های آینده، فعالیت‌های آموزشی و آگاهی‌بخشی از طریق کمپین‌ها افزایش یابد و مردم نیز نسبت به اهمیت رفتار محترمانه با افراد دیگر فرهنگ‌ها و قومیت‌ها آگاه‌تر شوند.

روز جهانی وجدان

انسان‌ها چند نوع وجدان دارند؟

وجدان پیشین

قضاوت شخصی که در مورد یک موضوع اخلاقی قبل از اقدام به آن تصمیم می‌گیرد. وجدان پیشین یا امر می‌کند یا نهی می‌کند، نصیحت می‌کند یا اجازه انجام یک عمل را می‌دهد.

وجدان نتیجه

قضاوت ذهن در مورد اخلاقی بودن عملی که قبلاً انجام شده است. وجدان یا آنچه انجام شده را تایید می‌کند و به ذهن و شادی روحی می‌بخشد و یا آنچه انجام شده را تایید نمی‌کند و در نتیجه باعث پشیمانی و احساس گناه می‌شود.

وجدان درست

ذهن در مورد عملی که باید انجام شود یا قبلاً انجام شده است، قضاوت اخلاقی درستی می‌کند. وقتی وجدان صادق باشد، قضاوت ذهنی شخص با این واقعیت عینی مطابقت دارد که یک عمل انسانی خاص از نظر اخلاقی خوب یا از نظر اخلاقی اشتباه است.

وجدان اشتباه

قضاوت ذهن هنگامی که به اشتباه تصمیم می‌گیرد که چیزی حلال است اما در واقع غیرقانونی است یا برعکس. این خطا ممکن است به دلیل اصول نادرست استفاده شده باشد یا به این دلیل که ذهن در فرآیند استدلال خود تاریک یا سردرگم شده است.

وجدان مطمئن

حالت روحی زمانی که هیچ ترس محتاطانه‌ای از اشتباه بودن در مورد قضاوت خود در مورد برخی مسائل اخلاقی ندارد و قاطعانه تصمیم می‌گیرد که یک عمل درست یا نادرست است.

وجدان مشکوک

حالتی از ذهن که به طور قطع نمی‌تواند به نفع یا علیه یک اقدام تصمیم گیری کند و فرد را در مورد اخلاقی بودن کاری که باید انجام دهد یا ممکن است انجام داده باشد مطمئن نیست. یکی از نشانه‌های وجدان مشکوک این است که باعث قضاوت مثبت همراه با ترس محتاطانه از اشتباه می‌شود، یا معمولاً به قضاوت منفی که در آن شخص نمی‌داند آیا عملی قانونی است یا خیر.

وجدان لطیف

وجدانی که قضاوت‌های عینی درست را با سهولت نسبی حتی در تمایزات ظریف بین خیر و شر تشکیل می‌دهد.

حتما بخوانید:   روز بین المللی نماینده 5 اردیبهشت 1402

وجدان سست

وجدان نادرست زمانی که ذهن به دلایل ناکافی تصمیم می‌گیرد که عمل گناهی جایز است یا اشتباه شدیدی جدی نیست.

روز جهانی وجدان

تاریخچه حقوق بشر

این باور که هر کس، به موجب انسانیت خود، از حقوق بشر خاصی برخوردار است، نسبتاً جدید است. با این حال، ریشه‌های آن در سنت‌های قبلی و اسناد بسیاری از فرهنگ‌ها نهفته است. کاتالیزور جنگ جهانی دوم لازم بود تا حقوق بشر را به صحنه جهانی و به وجدان جهانی سوق دهد.

در طول بیشتر تاریخ، مردم از طریق عضویت در یک گروه، یک خانواده، ملت بومی، مذهب، طبقه، جامعه یا دولت، حقوق و مسئولیت‌هایی را به دست آوردند. اکثر جوامع سنت‌هایی مشابه قاعده طلایی داشته‌اند که (با دیگران همان کاری را انجام دهید که دوست دارید با شما انجام دهند). وداهای هندو، قانون بابلی حمورابی، انجیل، قرآن (قرآن) و قیاس‌های کنفوسیوس پنج مورد از قدیمی‌ترین منابع مکتوب هستند که به مسائل مربوط به وظایف، حقوق و مسئولیت‌های مردم می‌پردازند.

علاوه بر این، قوانین رفتار و عدالت اینکاها و آزتک‌ها و قانون اساسی ایروکوئی منابع بومی آمریکا بودند که خیلی قبل از قرن هجدهم وجود داشتند. در واقع، همه جوامع، چه در سنت شفاهی و چه در سنت مکتوب، دارای نظام‌های مناسب و عدالت و همچنین راه‌هایی برای مراقبت از سلامت و رفاه اعضای خود بوده‌اند.

تولد سازمان ملل متحد

ایده حقوق بشر پس از جنگ جهانی دوم قوی‌تر ظاهر شد. نابودی بیش از شش میلیون یهودی، سینتی و رومی (کولی)، همجنس گرایان و افراد دارای معلولیت توسط آلمان نازی، جهان را به وحشت انداخت. دادگاه‌های نورنبرگ و توکیو پس از جنگ جهانی دوم برگزار شد و مقامات کشورهای شکست خورده به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، جنایت علیه صلح و جنایت علیه بشریت مجازات شدند.

سپس دولت‌ها متعهد شدند که سازمان ملل متحد را با هدف اصلی تقویت صلح بین المللی و جلوگیری از درگیری ایجاد کنند. مردم می‌خواستند اطمینان حاصل کنند که دیگر هرگز کسی به ناحق از زندگی، آزادی، غذا، سرپناه و ملیت محروم نخواهد شد. ماهیت این اصول نوظهور حقوق بشر در سخنرانی سال 1941 رئیس جمهور فرانکلین دلانو روزولت در مورد وضعیت اتحادیه، زمانی که او از جهانی مبتنی بر چهار آزادی اساسی صحبت کرد، بیان شد: آزادی بیان، مذهب، آزادی از نیاز و ترس.

این درخواست‌ها از سراسر جهان برای استانداردهای حقوق بشر برای محافظت از شهروندان در برابر سوء استفاده از سوی دولت‌هایشان مطرح شد، استانداردهایی که کشورها می‌توانند در برابر آن‌ها برای رفتار با کسانی که در داخل مرزهای خود زندگی می‌کنند پاسخگو باشند. این صداها در نشست سانفرانسیسکو که پیش نویس منشور ملل متحد در سال 1945 را تهیه کرد، نقش مهمی داشتند.

روز جهانی وجدان

سخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت کافی را برده باشید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارید و با این کار خود از ما حمایت کنید.

روز جهانی وجدان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روز جهانی وجدان و علت نامگذاری آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا