تعمیرات لباسشویی

دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

وقتی ماشین لباسشویی درست کار کند، فقط بوی شوینده از داخل آن به مشام شما خواهد رسید ولی اگر متوجه بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خود شدید، احتمالا مشکل جدی بوده و باید حتماً برای برطرف کردن آن اقدام کنید. مدل های لباسشویی با یکدیگر فرق می کنند، پس دلیل بوی سوختگی هم در آنها با یکدیگر متفاوت است. مهمترین مشکلی که می تواند باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شود، سیم کشی لاستیک دور درب موتور و یاتاقان های دستگاه است.

دلایل مهم بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

اگر می خواهید بدانید که دقیقاً به چه دلیل بوی سوختگی از ماشین لباسشویی شما می آید، باید بگوییم که این به نوع ماشین لباسشویی بستگی دارد. لباسشویی ها به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می شوند اول ماشین هایی که از جلو باز می شوند و دیگر ماشین هایی که از بالا باز می شوند. در هر دو نوع ماشین لباسشویی، دلایل بوی سوختگی را برایتان توضیح خواهیم داد.

دلایل بوی سوختگی در لباسشویی هایی که از بالا باز می شود چیست؟

دلایل بوی سوختگی در این ماشین لباسشویی ها عبارتند از:

  1.  گیر کردن و یا شل شدن تسمه
  2. داغ شدن بیش از اندازه پمپ تخلیه
  3. داغ کردن موتور

۱- گیر کردن و یا شل شدن تسمه موتور

موتور در داخل ماشین لباسشویی به تسمه متصل شده است وقتی شستشو شروع می شود، موتور هم فعالیت خود را شروع کرده و باعث چرخش تسمه می شود. انرژی از راه تسمه باعث می شود که دیگ شستشو چرخانده شده و لباس ها در دستگاه به گردش در بیایند. تسمه موتور همیشه باید در جای خود قرار گرفته باشد. اگر تسمه گیر کرده و یا شل می شود آنگاه موتور قادر به چرخاندن آن نیست و این می تواند باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شما شود. برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید تسمه دستگاه را در آورده و آن را درست در جای خود نصب کنید. اگر متوجه شدید که تسمه شما پوسیده شده است، باید آن را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی فریدولین Feridolin

ماشین لباسشویی

۲- پمپ تخلیه بیش از اندازه داغ شده باشد.

همانطور که می دانید پمپ تخلیه وظیفه دارد آب داخل ماشین لباسشویی را خارج کند. پمپ تخلیه در نزدیک زمین و پشت ماشین لباسشویی قرار گرفته است. در تمام ماشین های لباسشویی پمپ تخلیه در یکجا قرار دارد. دقت داشته باشید در ماشین لباسشویی تخلیه آب مسیر معینی دارد و دلایل مختلفی می‌تواند در تخلیه آب ایجاد اختلال کند. مثلاً احتمال دارد که این مسیر گرفته شده باشد و آب از آن خارج نشود. خراب شدن شیر آب هم باعث خواهد شد که داخل دیگ لباسشویی آب ریخته شده و فعالیت پمپ هم اثر نداشته باشد. در صورتی که این مشکل به وجود بیاید پمپ استراحت نکرده و داغ خواهد شد و شما بوی سوختگی را از ماشین لباسشویی استشمام می کنید. برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا باید منشأ آن را پیدا کنید. البته وقتی پمپ تخلیه داغ می شود، این نمی تواند منشاء مشکل باشد و فقط یک نشانه برای خرابی دستگاه است. باید ابتدا شیر آب را بررسی کنید و مسیر تخلیه را چک کنید. اگر مسیر تخلیه دچار گرفتگی شده بود، گرفتگی را برطرف کنید. اگر نتوانستید مشکل را پیدا کنید حتماً باید به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

۳- داغ کردن موتور دلیل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

موتور باعث می شود دیگ لباسشویی بچرخد وقتی شما چند ساعت پشت سر هم از دستگاه خود استفاده کنید و یا اینکه دیگ را از لباس پر کرده باشید، باعث داغ شدن موتور خواهد شد و شما بوی سوختگی را از ماشین لباسشویی احساس می کنید. این بوی سوختگی مانند سوختن لاستیک می باشد. البته احتمال دارد به دلایل دیگری موتور دستگاه خراب شده و انرژی زیادی صرف شود و همین باعث داغ شدن دستگاه لباسشویی می شود. اگر احساس کردید که وضعیت زیاد خطرناک نیست، بعد از روشن کردن دستگاه چند ساعت صبر کنید تا ماشین لباسشویی خنک شود و لباس های زیادی هم در داخل آن نریزید. می توانید از دفترچه راهنمای لباسشویی خود کمک بگیرید و بدانید که چه مقدار باید لباس داخل آن قرار دهید.

دلایل بوی سوختگی در ماشین های لباسشویی که از جلو باز می شوند، چیست؟

در ماشین لباسشویی هایی که از جلو باز می شوند، گاهی ممکن است بوی سوختگی به مشام شما برسد که به دلایل زیر است:

  1. لاستیک دور در خراب شده است.
  2. نصب شلنگ آب جدید
  3. یاتاقان ها داغ شده و یا فرسوده شده باشند.
  4. سیم کشی داخلی دستگاه خراب شده باشد.
حتما بخوانید:   راهنمای عیب‌یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی سانی Sunny

۱- خراب شدن لاستیک های دور درب ماشین لباسشویی

لاستیک های دور درب باعث می شوند آب به بیرون از ماشین نفوذ نکند، وقتی سرعت چرخش زیاد باشد یاتاقان ها کمک می کند که دیسک ثابت بماند ولی وقتی یاتاقان ها خراب شده و از کار بیفتند، دیگ در جای خود می لرزد و شما نمی توانید آن را کنترل کنید. این کار باعث اصطکاک زیاد دیگ لباسشویی با لاستیک دور درب خواهد شد و بوی سوختگی در نهایت به مشام شما می رسد. برای برطرف کردن مشکل باید یاتاقان های دستگاه را تعویض کنید و اگر متوجه شدید که لاستیک ها دچار آسیب شده اند، باید آنها هم تعویض شوند.

۲- نصب شلنگ جدید

وقتی شما شلنگ جدید را برای دستگاه لباسشویی نصب می کنید، ممکن است بوی سوختگی را حس کنید. برای رفع مشکل ابتدا شلنگ را بررسی کرده و اگر مشکلی نداشت باید قسمت های دیگر را چک کنید.

برای اینکه دلیل بوی سوختگی را پیدا کنید شلنگ را به روش زیر بررسی کنید:

  • ابتدا لباسشویی را از آب گرم پر کنید.
  •  قبل از شروع شستشو و چرخیدن دیگ، دستگاه را خاموش کنید. اگر این بوی سوختگی در زمان آبگیری دیگ به مشام شما رسید، حتماً بو از قسمت شلنگ است زیرا شستشو هنوز شروع نشده، پس ربطی به پمپ و موتور دستگاه ندارد.
  • اگر بعد از روشن شدن و چرخیدن دستگاه متوجه بوی سوختگی شدید حتماً مشکل مربوط به موتور و پمپ است.

۳- داغ کردن و فرسوده شدن یاتاقان ها

همانطور که می دانید دیگ ماشین لباسشویی در هنگام شستشو بسیار سریع می چرخد. یاتاقان ها پایه های فلزی هستند که دیگ لباسشویی در روی آنها قرار دارد که به آنها تاقان دیگ شستشو می گویند و باعث می شود که دیگ بدون مشکل بچرخد. گذشت زمان باعث فرسودگی یاتاقان ها شده و این باعث می شود بین یاتاقان ها و دیگ اصطکاک ایجاد شود که این اصطکاک باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خواهد شد. اگر مشکل از یاتاقان ها بود حتماً باید آنها را عوض کنید. تعویض کردن یاتاقان ماشین لباسشویی کار سختی نیست ولی دسترسی پیدا کردن به آن کمی مشکل است، بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت بروز مشکل به تعمیرکار مراجعه کنید.

۴- سیم کشی داخلی دستگاه لباسشویی خراب شده باشد.

یکی دیگر از دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خرابی سیم کشی و یا دوشاخه دستگاه لباسشویی است. سیم ها ممکن است در اثر گذشت زمان دچار فرسودگی شوند و این باعث بوی سوختگی و بلند شدن دود از ماشین لباسشویی خواهد شد و شما بوی سوختگی لاستیک به مشامتان می رسد. پس بهتر است ابتدا فیوز و سوکت را چک کنید تا منشأ بو را پیدا کنید.

حتما بخوانید:   برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی باکنشت Bauknecht

نکته مهم: شستشوی لباس را به زمانی موکول کنید که مصرف برق در آن ساعت ها کمتر بوده و تا فشار زیادی به لباسشویی وارد نشود.

آلوده شدن قطعات داخلی باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی

شما به طور دائم لباس های کثیف را می شویید، وقتی این همه لباس آلوده در داخل ماشین لباسشویی می ریزیم مسلماً باعث می شود قطعات داخلی ماشین لباسشویی دچار آلودگی شود. وقتی این همه آلودگی در داخل دیگ انباشته می شود، باعث به وجود آمدن رسوبات خواهد شد. این رسوبات باعث می شود موتور نتواند به صورت روان حرکت کند و به آن فشار وارد می شود. فشاری که در روی موتور وارد می شود، باعث داغ شدن موتور و به مشام رسیدن بوی سوختگی خواهد شد.

همیشه به این نکته باید در مرحله اول توجه کنید. آلوده شدن قطعات داخلی دستگاه و فشار آمدن به موتور می تواند جزو اولین احتمال برای بوی سوختگی باشد. به همین دلیل باید ابتدا قطعات داخلی دستگاه لباسشویی خود را تمیز کنید.

ماشین لباسشویی

تمیز کردن ماشین لباسشویی

امروزه بیشتر برای شستشوی لباس ها از چرخه خنک استفاده می کنند ولی استفاده کردن از چرخش آب گرم باعث می شود رسوبات و آلودگی از دستگاه لباسشویی پاک شود. برای اینکه دستگاه لباسشویی خود را تمیز کنید باید در مرحله اول، درجه آب گرم را در حالت گرم ترین قرار بدهید و در کشوی دستگاه هم کمی بلور سودا یا سرکه بریزید. سرکه سفید با آب داغ باعث پاک شدن آلودگی و رسوبات خواهد شد. در هنگام تمیز کردن ماشین لباسشویی باید مهر و موم پلاستیکی که در دور دهنه دستگاه وجود دارد و آب بندی ها را بیرون بیاورید و آنها را با دستمال کاملاً تمیز کنید. بعضی از شوینده ها مخصوص شستشوی ماشین لباسشویی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید. باید از تمیز شدن کامل آن اطمینان پیدا کنید، این کار می‌تواند به عمر زیاد ماشین لباسشویی شما کمک به سزایی بکند و همچنین بوی سوختگی را برطرف خواهد کرد.

31

دلایل بوی سوختگی در ماشین لباسشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل بوی سوختگی در ماشین های لباسشویی که از جلو باز می شوند، چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x