آموزش لوازم خانگی

نحوه تمیز کردن گاز | ترفندهایی برای برق انداختن اجاق گاز

طبخ مواد غذایی و آشپزی کردن موجب کثیفی صفحه گاز می‌شود. معمولاً در حین آشپزی کردن ممکن است که در اطراف شعله گاز مواد غذایی ریخته شود و یا مایعات سرریز شوند. این اتفاقات اجتناب ناپذیر است، اما باید وقتی اجاق گاز به صورت کامل خنک شد، در کمترین زمان ممکن صفحه گاز را تمیز نمایید. بهترین راهکارها را برای تمیز کردن گاز در این مطلب بیان خواهیم کرد.

در صورتی که برای تمیز کردن گاز به موقع اقدام نکنید و این مواد بر روی گاز باقی بمانند، موجب خواهد شد که لکه‌های ایجاد شده سخت‌تر شوند و این کثیفی‌های انباشته شده موجب خواهد شد که در عملکرد اجاق گاز اختلالات زیادی ایجاد شود. در این صورت نیاز به تعمیر اجاق گاز پیدا خواهید کرد.

نحوه تمیز کردن گاز

در برخی مواقع که اجاق گاز شما روشن نمی‌شود، ممکن است که دلیل آن کثیف بودن سرشعله‌ها و یا خیس بودن آنها باشد. در صورتی که با راهکارهایی که برای تمیز کردن گاز توضیح می‌دهیم، این مشکل برطرف نشد، باید از تکنسین مجرب برای تعمیر اجاق گاز کمک بگیرید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه

برای تمیزکاری، شعله‌ها و میله‌های گاز را از روی سطح گاز بردارید و آشغال‌ها و خورده‌های مواد غذایی که بر روی صفحه اجاق گاز ریخته شده است را به صورت کامل تمیز نمایید. در آب داغ یک پیمانه جوش شیرین را مخلوط کرده و به حالت خمیر درآورید. روی سطح اجاق گاز خود کمی آب گرم ریخته و مخلوطی که درست کردید را با کمک دستمال مناسب روی آن بزنید. پس از گذشت چند دقیقه یک دوم استکان سرکه را بر روی اجاق گاز خود اسپری نمایید.

سپس اجازه دهید که این مخلوط به مدت ۲ الی ۵ ساعت بر روی گاز شما بماند. پیشنهاد می‌شود که این کار را شب انجام دهید و اجازه دهید که تا صبح این مواد روی گاز شما بماند. سپس می‌توانید با استفاده از اسفنج و کمی مایع ظرفشویی لکه‌های اجاق گاز را به طور کامل تمیز نمایید. در آخر با استفاده از حوله یا دستمال پارچه‌ای سطح گاز را تمیز و خشک نمایید.

تمیز کردن گاز با لیمو

برای تمیز کردن گاز می‌توانید از لیمو استفاده کنید. چون این ماده اسیدی بوده و قابلیت پاک کنندگی و سفید کنندگی بالایی دارد. به مقدار لازم آب لیمو را بر‌ روی گاز خود ریخته و اجازه دهید که لکه‌ها و چربی‌هایی که بر روی اجاق گاز شما وجود دارد، جذب لیمو شود. پس از آن با پارچه تمیز روی صفحه اجاق گاز را به خوبی تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین و لیمو

برای تمیز کردن اجاق گاز در برخی مواقع می‌توانید از مواد شوینده ترکیبی استفاده نمایید. چون ممکن است که هر کدام به تنهایی نتوانند لکه‌های روی گاز را به خوبی پاک کنند. برای این کار باید کمی جوش شیرین را بر روی اجاق گاز ریخته و روی سطح آن آبلیمو بریزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جاروبرقی ال جی LG | دفترچه راهنمای جاروبرقی ال جی

به مدت نیم ساعت اجازه دهید که این ترکیب بر روی صفحه گاز بماند. سپس با استفاده از پارچه مناسب سطح اجاق گاز را تمیز کنید و در آخر با استفاده از پارچه تمیز و خشک اجاق گاز خود را به طور کامل خشک نمایید.

تمیز کردن گاز با مواد ضدعفونی کننده صنعتی

برای تمیز کردن گاز می‌توانید از مواد صنعتی استفاده کنید. در صورتی که به ضدعفونی کننده‌ها حساسیت ندارید و برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کنند، می‌توانید برای تمیزکاری اجاق گاز از این شیوه استفاده کنید. برای این کار کمی از تمیز کننده‌ها را روی گاز خود اسپری نموده و اجازه دهید که به مدت ۱۵ دقیقه بماند و پس از آن به کمک اسفنج نرم لکه‌های روی گاز را تمیز نمایید.

تمیز کردن گاز

پاک کردن چربی از شیشه گاز با مایع ظرفشویی و صابون

یکی از راهکارهای ساده برای تمیز کردن گاز استفاده از لوازم بهداشتی است که در همه خانه‌ها پیدا می‌شود. می‌توانید با استفاده از مایع ظرفشویی و یا صابون چربی‌های روی شیشه گاز را به راحتی پاک کنید. برای این کار کمی مایع ظرفشویی بر روی اسفنج ریخته و به کمک آن لکه‌هایی که روی اجاق گاز ایجاد شده است را تمیز نمایید.

در صورتی که لکه‌ها بزرگ و یا قدیمی هستند، در ابتدا باید مواد فوق را روی آنها ریخته و چند دقیقه اجازه دهید که روی آن بماند، سپس با دقت آنها را تمیز کنید.

تمیز کردن چربی اجاق گاز با روغن آفتابگردان و زیتون

برای تمیز کردن گاز و از بین بردن چربی‌های روی آن بهتر است که از پاک کننده‌هایی که از جنس خود چربی‌ها هستند، بهره ببرید. به همین علت استفاده از روغن‌های گیاهی برای از بین بردن چربی راهکار بسیار مناسبی است. برای انجام دادن این کار کمی روغن گیاهی را بر روی گاز ریخته و با پارچه تمیز صفحه گاز را تمیز نمایید.

این کار موجب خواهد شد که چربی‌هایی که روی اجاق گاز وجود دارند، حل شده و راحت‌تر جدا شوند. در آخر به کمک محلول‌های تمیز کننده چند منظوره می‌توانید مرحله نهایی تمیزکاری گاز را انجام دهید.

تمیز کردن چربی شیشه گاز

یکی از سخت‌ترین لکه‌هایی که ممکن است برای اجاق گاز شما ایجاد شود، لکه‌های چربی می‌باشد. به همین علت برای نابود کردن این لکه‌ها پیشنهاد می‌شود که روی صفحه شیشه‌ای کمی آب گرم بریزید و اجازه دهید کمی بماند. پس از آن آلودگی‌های روی صفحه شیشه را به کمک پارچه تمیز پاک کنید. در صورتی که نمی‌توانید این لکه‌ها را با آب تمیز کنید، می‌توانید از خمیر جوش شیرین و یا سرکه کمک بگیرید.

تمیز کردن صفحه گاز

تمیز کردن گاز صفحه‌ای استیل

برای اینکه بتوانید اجاق گازهای استیل را تمیز کنید روی اسفنج نرم و مناسب مایع ظرفشویی ریخته و آن را روی لکه‌های چربی بکشید. توجه داشته باشید که برای پاک کردن اجاق گاز استیل به هیچ عنوان از اسفنج زبر و خشن نباید استفاده کنید. چون روی آن خط و خش ایجاد خواهد شد. می‌توانید از تمام راهکارهایی که بیان شد، برای تمیز کردن گاز صفحه‌ای استیل استفاده نمایید.

تمیز کردن چدن گاز

با توجه به اینکه چدن تماس مستقیم با غذا و قابلمه دارد بیشتر دچار کثیفی می‌شود به همین علت باید با نحوه تمیز کردن و چدن اجاق گاز به صورت اصولی آشنا باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع زنگ زدگی ماشین لباسشویی | دلایل زنگ زدگی ماشین لباسشویی

در صورتی که چدن دارای چربی زیادی نیست، می‌توانید مسیر سینک را بسته و داخل آن را پر از آب کنید و کمی مایع ظرفشویی و سرکه داخل آن بریزید. حالا باید چدن‌ها را در این مخلوط قرار دهید. چند دقیقه اجازه دهید که آلودگی‌ها خیس خورده و نرم شوند. حالا می‌توانید با آب آنها را بشویید.

در صورتی که چربی زیادی روی چدن اجاق گاز وجود دارد، باید نایلون ضخیم و محکمی بردارید و یک دوم لیوان آمونیاک رقیق شده در آن بریزید. چدن گاز را در این نایلون گذاشته و کیسه را تکان دهید تا چدن به خوبی با آمونیاک آغشته شود. پس از یک ساعت چدن‌ها را شسته و خشک نمایید.

برخی از افراد شنیده‌اند که چدن را با لوله باز کن یا اسید می‌توانند بسیار خوب تمیز کنند، اما باید گفته شود که اسید به گذشت زمان چدن را به طور کامل از بین می‌برد. شاید اثر مخرب آن در کوتاه مدت مشاهده نشود، اما به مرور زمان از بین رفتن چدن را مشاهده خواهید کرد. به همین علت پیشنهاد نمی‌شود که برای تمیز کردن گاز، از اسید استفاده گردد.

تمیز کردن سرشعله اجاق گاز

در هنگام تمیز کردن گاز باید به سر شعله‌های آن نیز توجه داشته باشید، چون سر شعله‌ها نیز دچار کثیفی و آلودگی می‌شوند. برای درست کردن چربی زدا برای سرشعله گاز می‌توانید همانند چربی زدای چدن عمل کنید. کمی سرکه و آب تهیه کرده و بر روی سر شعله‌ها اسپری نمایید.

همچنین می‌توان سر شعله‌ها را جدا نموده و در محلول مایع ظرفشویی، آب و سرکه قرار داد. پس از مدتی آن را آبکش کرده و پس از خشک کردن، در محل خود قرار دهید.

تمیز کردن بدنه گاز

یک دیگر از قسمت‌ها که باید در هنگام تمیز کردن گاز به آن توجه نمایید، بدنه گاز می‌باشد. برای پاک کردن بدنه گاز و شیشه فر می‌توانید روی چربی‌ها و لکه‌ها خمیر جوش شیرین بمالید و پس از مدتی آن را با دستمال تمیز نمایید.

کمی آب و سرکه را روی درب شیشه‌ای اجاق گاز و بدنه می‌توانید اسپری کنید تا چربی‌ها راحت‌تر و به صورت کامل از بین بروند. سپس روی آن دستمال کشیده و خشک نمایید. اگر متوجه شدید که کثیفی بر روی آن باقی مانده است، می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده نمایید.

در صورتی که بدنه اجاق گاز شما لعابی بوده و دارای رنگ است، از اسکاچ سخت به هیچ عنوان نباید استفاده کنید. چون رنگ آن کنده خواهد شد و آسیب می‌بیند.

سخن تکمیلی

تمیز کردن گاز را به موقع و به صورت درست انجام دهید تا پاک کردن لکه‌ها و چربی‌ها برای شما سخت‌تر نشود. اگر نمی‌خواهید اجاق گاز خود را همیشه تمیز کنید، بهتر است که مراقب باشید اجاق گاز شما زیاد کثیف نشود. برای این کار می‌توانید روی ماکارونی و برنج کفگیر چوبی قرار دهید تا سر نرود.

برای گذاشتن کفگیر و قاشق در کنار گاز حتماً یک ظرف مخصوص قرار دهید و لکه‌های ایجاد شده بر روی گاز را در کمترین زمان ممکن تمیز کنید. اجازه ندهید که این لکه‌ها بیشتر و سخت‌تر شوند.

نحوه تمیز کردن گاز | ترفندهایی برای برق انداختن اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش طریقه تمیز کردن گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا