دیجیتال

نحوه نظافت اتاق سرور | نکات مهم و کلیدی در نظافت اتاق سرور و لوازم شبکه

وسایل لازم جهت نظافت لوازم شبکه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

سرور اصلی ترین قسمت در یک پایگاه داده است و به دلیل اینکه نقش اساسی پایگاه داده، محافظت از داده های ارزشمند است، به جهت بالا بردن امنیت داده ها، تمیز کردن، بررسی دوره ای سرور، تعمیرات و نگه داری صحیح مطابق با استاندارها، اقدامی دارای ضرورت محسوب می شود. نحوه نظافت سرور و اتاق سرور دارای اهمیت بسیار زیادی است، چرا که وجود کثیفی بیش از اندازه در درون یک سرور، می تواند دچار اختلال در جریان هوا شود. این موضوع سبب ایجاد گرمای اضافه در محیط شده و موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای فن ها می شود. اما با رعایت چندین نکته آسان ولی مهم، به غیر از بالا بردن طول عمر سرورها و سایر لوازم مرتبط، از رجوع به سرویس کار سرور بی نیاز می شوید.

نحوه نظافت سرور

اساسی ترین اقدام پس از تهیه لوازم دیجیتالی، نگهداری درست و اصولی آنها است. این نگهداری دربرگیرنده سرویس دوره ای، تعمیرات در صورت نیاز و مهم ترین گزینه نظافت آنها است. با نگهداری و مواظبت اصولی لوازم دیجیتالی، طول عمر آنها افزایش می یابد و نیازی به سرویس نخواهند داشت. لوازمی که در اتاق سرور قرار دارند، دارای ارزش بسیار و گرانبها هستند. از این رو، مراقبت از آنها هم تا حدی پر هزینه است.

چنانچه دارای یک حرفه بزرگ هستید و در مجاورت آن یک اتاق سرور هم دارید، بایستی به تمیزکاری و نحوه نظافت سرور اهمیت بسیاری بدهید. در بعضی مواقع، چنانچه گرد و غبار بر روی لوازم دیجیتالی بنشیند، سبب ضعیف و کند شدن کارکرد آنها شده و در طولانی مدت احتیاج به تعمیر پایه ای پیدا می کنند. همگی ما از درصد بالای حساسیت لوازم سرور و شبکه اطلاع داریم، جابه جا شدن یک کابل، سفت نبودن یک سوکت یا سوئیچ، خسارات غیرقابل جبرانی را به دنبال خواهد داشت.

به همین دلیل ورود به اتاق سرور دارای محدودیت هایی است و افراد تنها در صورت داشتن مجوز می تواند وارد این اتاق شوند. با این وجود، در حالی که این افراد دارای تخصص و مهارت کافی هستند ولی از نحوه نظافت سرور اطلاع کاملی ندارند و نمی توانند آن را به خوبی تمیز کنند.

اهمیت نگهداری از سرورها

سرورها دارای نقش حیاتی در پایگاه داده هستند. همچنین دارای اثربخشی مستقیمی در استمرار و کیفیت امور هستند. چرا که به وجود آمدن هر ایرادی، سبب تضعیف یا کندی روند عملکرد سرورها می شود و در طولانی مدت خسارات غیرقابل جبرانی را به بار خواهد آورد. در نتیجه محافظت از سرورها و اطلاع از نحوه نظافت سرور در کمپانی ها و سازمان ها، امری ضروری به حساب می آید.

چک لیست نگهداری از سرور

چنانچه حرفه ای بزرگ دارید، مسلماً از این موضوع نیز آگاه هستید که بودن فعالیت های کاری زیاد در طول روز می تواند باعث فراموش شدن بعضی از نکات اساسی از قبیل نگهداری از سرور شود. برای این منظور، ضروری است که فهرست کاری از گزینه های اصلی آماده کنید و طبق آن به بررسی کردن سرورها بپردازید. در ادامه مقاله فهرست کاری از فرایند مراقبت از سرورها را برای شما بیان می کنیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین مانیتور خودرو | ویژگی های مانیتور خودرو اینفینیتین

اطمینان از کارکرد سیستم پشتیبان گیری خودکار

پیش از اینکه هر تغییری را در سرور به وجود آورید، مطمئن شوید که پشتیبان گیری خودکار به صورت درست صورت گرفته و رونوشت های پشتیبان گرفته شده، قابل استفاده هستند.

بررسی میزان مصرف دیسک

از دستگاه اصلی خود به عنوان دستگاه آرشیو سازی استفاده نکنید. اسناد قدیمی، پست های الکترونیک و ورژن های نرم افزاری که دیگر استفاده ای از آن ندارید، را پاک کنید. خالی کردن دستگاه از نرم افزارهای قدیمی، سطح امنیتی سرور مجازی را تا حد زیادی ارتقا می دهد.

نحوه نظافت سرور

طریقه بررسی هشدار های مربوط به RAID

چنانچه از RAID بهره می برید، سیستم هشدار دهنده RAID بایستی به طور دوره ای بررسی شود و اطمینان حاصل کنید سیستم RAID دارای عملکرد صحیح است. بسیاری از سطح های RAID فقط ایجاد خطا در یک دیسک را پشتیبانی می کنند، چنانچه یک هشدار RAID را متوجه نشوید، امکان دارد یک تغییر در دیسک منجر به یک فاجعه شود.

تاثیر به روزرسانی سیستم عامل

به روزرسانی سیستم عامل، فرقی ندارد از ویندوز استفاده می کنید یا سیستم عامل های یونیکسی، توسط سازندگان این سیستم عامل ها، به صورت دوره ای و منظم انتشار می یابد. پس بهتر است همیشه سیستم عامل های خود را به روزرسانی کنید.

به روزرسانی کنترل پنل

در صورتی که از یک پنل مدیریت میزبانی یا سرور بهره می برید، مطمئن شوید که همواره آن به روزرسانی می شود. گاهی امکان دارد به روزرسانی فقط مختص پنل مدیریت نباشد و دربرگیرنده نرم افزاری باشد که کنترل می شود.

به روزرسانی برنامه ها

بسیاری از مشکلات امنیتی به دلیل وجود برنامه هایی که تحت وب هستند و اعتبار آنها پایان یافته است، ایجاد می شوند. پس از به روزرسانی سرور بایستی حتماً برنامه های تحت وب را هم مورد بررسی قرار دهید و چنانچه نیاز بود آنها را هم به روزرسانی کنید.

بررسی کردن ادوات مدیریت از راه دور

در صورتی که سرور شما در ملک اجاره ای واقع شده است، و یا از یک کمپانی میزبان آن را گرفته اید، امکان دارد نیاز شود که از درستی عملکرد ادوات مدیریت از راه دور سرورتان همچون صفحه روشن و خاموش کردن سرور و یا دسترسی ریموت کنترل مطمئن شوید.

بررسی خطاهای سخت افزاری

بایستی مدارک مرتبط را مورد بررسی قرار دهید تا هر نوع علائم مشکلات سخت افزاری را تشخیص داده و شناسایی کنید. اخطارهای افزایش گرما، مشکل در خوانش دیسک، خرابی و ایراد در شبکه و …. امکان دارد سرآغاز به وجود آمدن مشکلات سخت افزاری باشد. این گزینه ها غیرمتداول هستند ولی اهمیت مورد بررسی قرار گرفتن را دارند. به ویژه چنانچه سیستم شما دارای عملکرد صحیحی نیست.

بررسی بازدهی سرور

گزینه هایی همچون دیسک، سی پی یو، رم و میزان مصرف شبکه را بایستی مورد بررسی قرار دهید. چنانچه در حال رسیدن به میزان حداکثر هستید، امکان دارد نیاز داشته باشید که برای بالا بردن سرور و یا عزیمت به سرور جدید، اقدام کنید.

بررسی حساب کاربری کاربران

چنانچه در فهرست کارکنان خود تغییراتی به وجود آورده اید، یا مشتریان شما لغو شده اند، یا کاربران شما عوض شده اند، بایستی پوشه های مرتبط با این افراد را از سیستم خود پاک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت های اصلی لینوکس و ویندوز

تغییر دادن رمز ورود

بهتر است هر ۶ الی ۱۲ ماه برای عوض کردن همه رمزهای ورود اقدام کنید. به ویژه، چنانچه رمز ورود را جهت نگهداری سرور در اختیار فرد دیگری نیز قرار داده اید.

بررسی امنیت سیستم

بهتر است امنیت سرور را به طور دوره ای بررسی کنید. وسیله های متفاوتی برای این موضوع هستند. در کمترین حالت سالی ۴ بار بایستی این بررسی را انجام دهید.

نحوه نظافت سرور

نکات مهم در نظافت اتاق سرور و لوازم شبکه

برای نحوه نظافت سرور و لوازم شبکه بایستی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • برای تمیزکاری اتاق سرور بایستی نخست هر کدام از سیستم ها که احتیاج به نظافت دارد را خاموش کنید. بعد از آن دوشاخه مربوطه را از پریز بکشید و پس از آن تمیزکاری را آغاز کنید.
 • آشفتگی کابل ها را رفع کنید. کابل هایی که روی زمین می ریزند مخاطره آمیز هستند.
 • کابل های اضافه را کوتاه کرده و به رک ها هم نظم بدهید.
 • در زمان تمیزکاری اتاق سرور، حواستان باشد هیچ کابلی را جابه جا نکنید. لوازم شبکه از مکان خود تکان نخورند و چینش آنها به هم نخورد.
 • چنانچه لوازم سرور و شبکه در مکان های عمومی هستند، بایستی آنها را به صورت ماهانه نظافت کنید. چرا که گرد و غبار بسیاری روی سیستم ها جمع می شود. اما چنانچه دارای اتاق مجزا برای سرور هستید، هر ۶ ماه یکبار این اتاق را نظافت کنید.
 • از سلامت فن های اتاق سرور اطمینان حاصل کنید. گرمای بیش از حد اتاق سرور به سیستم ها صدمه جدی وارد می سازد.
 • از تمیز شدن همه اجزایی که برای تمیزکاری سوا کرده اید مطمئن شوید و در آخر هم همه اجزا و سرورها به مکان اولیه خود بازگردانید.

ادوات لازم برای نظافت لوازم شبکه

برای نظافت تجهیزات شبکه بایستی از لوازم زیر استفاده کنید:

 • برای نظافت داخل سرور و کیس های رایانه از پمپ های فشار کوچک باطری دار استفاده کنید. همچنین از اسپری های فشار نیز برای این کار می توانید بهره بگیرید.
 • از دیگر روش های نظافت داخل سرور، به کارگیری یک دستمال نمناک، مقداری الکل، مسواک، قلمو و یک دستگاه تهویه هوا است. با استفاده از این لوازم، اتاق سرور به بهترین نحو ممکن تمیزکاری می شود.
 • از مواد شوینده شیمیایی تحت هیچ شرایطی استفاده نکنید. حتی برای نظافت فریم بیرونی سرور هم نباید این مواد را به کار ببرید.
 • به هیچ عنوان برای نظافت داخل سرور نباید از آب استفاده کنید، تنها کافیست با یک دستمال نمناک این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری

به دلیل حساسیت بالایی که لوازم شبکه داخل اتاق سرور دارند، جابه جا کردن غیر اصولی یک کابل ساده و یا یک سوکت کوچک هم می تواند سبب بروز اتفاقات غیرقابل جبران شود. در نتیجه چنانچه علم، تجربه و مهارت کافی در این حیطه ندارید و از نحوه نظافت سرور از آگاهی کامل برخوردار نیستید، این کار را به افراد متخصص در این زمینه در مجموعه ایبک امداد بسپارید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه نظافت سرور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اهمیت نگهداری از سرورها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا