خودرو

خودروی خود را چگونه پولیش کنیم | پولیش خودرو

امروزه وسایل های نقلیه یکی از مهم ترین وسیله ها، برای انسان ها هستند. اکثر افراد علاقه ویژه ای به خودرو ها دارند و در نگهداری آن ها، توجه می‌کنند. امکان دارد برخی از اوقات، خودروی شما دچار آسیب دیدگی و خراشیدگی در اثر تصادف و … شود. در این موقع، شما می‌توانید با پولیش خودرو، آن را ترمیم کنید.

پولیش خودرو چه کاربردی دارد

پولیش جزئی از ماده ساینده، جای می‌گیرد. پولیش ها، همانند یک سنباده کارایی دارند؛ البته کارایی پولیش ها بسیار ظریف تر است، چون که دانه های به کار رفته در آن برخلاف سنباده ها، بسیار کوچک است. نحوه انجام پولیش طوری است که، مواد پولیش و دانه های ریز آن به خاطر استحکاکی که دارند، به یکدیگر برخورد می‌کنند و محل مورد نظر را ترمیم می‌کنند.

زمانی که برای ترمیم خودروی خود به سمت پولیش می‌روید، پولیش ها لایه ی خیلی کمی از رنگ خودرو ها را می‌برند؛ با انجام این کار لایه جدیدی از خودرو به وجود می‌آید و باعث براق شدن بدنه خودرو می‌شود. البته مهم است بدانید که، پولیش ها با وجود اینکه لایه ی خیلی نازکی از سطح بدنه خودرو را بر می‌دارند اصلا به چشم نمی‌آید و لازم نیست نگران کیفیت خودروی خود باشید.

پولیش خودرو

به چه دلیل ماشین خود را پولیش کنیم

به کار بردن از پولیش ها، علل متعددی دارد. اکثرا برای برطرف کردن خراشیدگی های ایجاد شده در خودرو، از آن استفاده می‌کنند. حالا این خراشیدگی ها به خاطر خورده شدن اشیاء خارجی و … به وجود می‌آید. حتما برایتان پیش آمده است که گردو خاک ها و ذرات معلق در هوا، چنان به خودرو بر خورد می‌کنند که آثاری از خود بر جای می‌گذارند، برای رفع این خراشیدگی های جزئی و براق شدن بدنه خودرو بهتر است از پولیش استفاده کنید.

حتی اگر بدنه خودروی شما در اثر نور خورشید و یا حرارت آتش، کمی سوخته است می‌توانید با پولیش، آن را درست کنید. اگر بدنه خودرو در اثر برف و باران، پرندگان و شوینده های اسیدی لکه گرفته اند و به همین راحتی ها پاک نمی‌شوند؛ می‌توانید از پولیش استفاده کنید تا لکه های به وجود آمده هر چه سریع تر پاک شوند.

حتما بخوانید:   مراحل مختلف تعویض سنسور اکسیژن خودرو | سنسور اکسیژن چیست؟

واکس با پولیش چه تفاوتی دارد؟ برای خودرو از کدام یک استفاده کنیم

واکس ها به طور کلی در دو دسته قرار می‌گیرند: ۱-چسبی ۲-مایع.

مواد پایه ی واکس ها، مصنوعی است، ولی گاهی اوقات نمونه طبیعی آن هم در بازار پیدا می‌شود. برای استفاده کردن از واکس ها، بهتر است واکس های مایع و چسبی را، ابتدا بر روی بدنه خودرو بزنید، تا زمانی که پوشش واکس، مات شد آن را با یک دستمال پاک کنید.

واکس ها یک لایه ی براق را پدید می‌آورند و از بدنه خودروی شما در اثر نور خورشید و رنگ زدگی، محافظت می‌کند. اثر واکس ها، یک مدت بر روی بدنه خودروی شما، می‌ماند و با گذشت زمان از بین می‌رود. البته واکس ها برای همه خودرو ها با هر رنگ و مدلی مناسب هستند.

در مطالب بالا گفتیم که پولیش ها باعث از بین بردن خراشیدگی ها می‌شوند و همچنین یک لایه ی بسیار نازکی از خودرو را بر می‌دارند؛ و باعث درخشان شدن خودرو ها می‌شوند. بیشتر پولیش ها، دارای واکس هستند. پولیش را به دو روش می‌توانید به خودروی خود بزنید. بعد از زدن پولیش به خودرو، لازم نیست آن را تمیز کنید. از واکس ها می‌توانید هر ۶ ماه یک بار برای درخشان شدن بدنه خودرو، استفاده کنید و از پولیش ها برای ترمیم شدگی بدنه خودرو، استفاده کنید.

پولیش خودرو

به چه روشی، پولیش را به بدنه خودرو بزنیم

پولیش باعث درخشان شدن بدنه خودرو و افزایش ماندگاری آن می‌شود. اگر پولیش را به نحوه درستی به بدنه خودرو بزنید، خودرو براق و عاری از هر گونه خط و خش می‌شود. خودرو ها را به دو روش: ماشینی و دستی پولیش می‌‌کنند.

اگر از آن درسته افرادی هستید که از دستگاه پولیشر، برای پولیش ماشین استفاده می‌کنید بهتر است مراقب باشید؛ چون این دستگاه ها با چرخش خود، مواد را به محیط اطراف می‌پاشند؛ بر این اساس در یک محیط آرام و به دور از وسایل با ارزش، از دستگاه استفاده کنید. اگر در پارکینگ منزل قصد دارید این کار را انجام دهید و نگران کثیف شدن اطراف خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم آن ها را با یک پلاستیک بپوشانید.

حالا برای استفاده کردن از دستگاه، بر حسب نیازتان ماده پولیش را بر روی یک پد بمالید و پس از آن دستگاه پولیشر را روشن کنید، دستگاه را در جهت (موازی) بدنه خودرو در دست نگه دارید، سپس با فشار یکنواخت، به جلو و عقب بکشید‌.

حتما بخوانید:   مهمترین نشانه های خرابی رادیاتور خودرو | عملکرد رادیاتور چگونه است؟

پس از این که کار با دستگاه تمام شد، پد را به طور موازی در سطح خودرو، ثابت نگه دارید و به سطح خودرو فشار وارد کنید. پس از مراحل بالا، اگر در محل مد نظر احساس گرما کردید و مشاهده کردید که خراشیدگی ها از بین رفتند و سطح بدنه براق شده است، باید به بخش دیگر خودرو بروید و کار پولیش را انجام دهید.

زمانی که پد را بر روی بدنه می‌کشید پس از دقایقی ماده پولیش در پد باقی می‌ماند، لازم است برای مدتی بین کار فاصله بیندازید و پد را به خوبی بشویید.

روش های پولیش خودرو چیست

اگر می‌خواهید خودروی خود را پولیش یا واکس بزنید هیچ فرقی ندارد، قبل از زدن هر دو مواد بایستی ماشین را بشویید. سطح خودرو باید عاری از گرد و خاک، ذرات معلق در هوا و ‌‌‌‌… باشد؛ اگر در سطح خودرو گرد و خاک بچسبد، زمانی که به آن پولیش می‌زنید باعث ایجاد خط و خش در بدنه می‌شود.

پس از آن خودرو را با آب پر فشار بشویید و از شوینده های مرغوب به کار ببرید. اگر از پودر های ماشین لباسشویی استفاده کنید، در سطح خودرو خراشیدگی های جزئی به وجود می‌آید. برای خشک شدن خودرو، لازم نیست آن را در زیر نور خورشید قرار دهید؛ چون دمای خودرو باید متعادل باشد.

اگر دمای خودرو سرد یا داغ باشد، مواد پولیش بر روی بدنه ماسیده می‌شود. در نهایت، پس از استفاده از پولیش، خودرو را بشویید و خشک کنید. سعی کنید پولیش های با کیفیت را خریداری نمایید. به قوطی پولیش با دقت نگاه کنید و به جزئیات آن توجه کنید. به طور معمول پولیش ها دارای عددی هستند، اگر این عدد ۱۰۰۰ الی ۴۰۰۰ باشد مناسب است.

هر چقدر این عدد بیشتر باشد، مواد پولیش شما نرم تر است؛ ولی اگر هر چقدر این عدد کم باشد، تعداد دانه های آن کمتر است و مواد پولیش شما زبر است؛ پولیش های زبر قدرت ترمیم کنندگی بیشتری را دارند و در خراشیدگی های عمیق استفاده می‌کنند. بهتر است هر ۱۲ ماه، از مواد پولیش برای بدنه خودرو استفاده کنید.

آموزش پولیش زدن به بدنه خودرو

در ابتدای کار، ۲ تا دستمال تمیز و پرز دار به دست بگیرید. اندازه دستمال ها متوسط باشد بهتر است تا راحت تر در دستانتان نگه دارید، سپس مقدار کمی از مواد پولیش را بر روی سطح خودرو بریزید. پس از آن دستمال هایی که در دست داشتید، بر روی سطح خودرو قرار دهید، به آن فشار یکنواخت وارد کنید و در جهت موازی سطح خودرو را پولیش کنید.

حتما بخوانید:   فیلتر هوا چیست | کثیفی فیلتر هوا چه تاثیراتی دارد؟

اگر خط و خش خودرو در یک محل خاصی است، به پولیش زدن ادامه دهید تا خراشیدگی آن از بین برود؛ ولی اگر قصد دارید کل سطح خودرو را پولیش بزنید یک نقطه را انتخاب کنید و از آنجا شروع کنید تا به بقیه نقاط برسید. پولیش زدن را تا جایی ادامه دهید تا خراشیدگی بر روی بدنه محو شود و براق و درخشان شود. در نهایت، زمانی که کارتان به اتمام رسید، یکی دیگر از دستمال های تمیز را به دست بگیرید و پولیش های باقی مانده را از روی سطح خودرو تمیز کنید.

اگر می‌خواهید خودروی خود، بیشتر از آن براق شود از واکس هم استفاده کنید. پس از پولیش کردن می‌توانید به سطح خودرو واکس بزنید؛ فرایند واکس زدن همانند پولیش است. با واکس زدن از خودروی خود، در برابر اشعه های فرا بنفش و رنگ زدگی محافظت می‌کنید.

خودرو را چه زمانی پولیش کنیم

به همان اندازه که پولیش ها برای خط و خش بسیار مناسب هستند، اگر در این کار زیاده روی کنید نتیجه عکس می‌دهد؛ به عبارت دیگر باید بدانید که در چه زمان هایی به بدنه خودروی خود، پولیش بزنید. در حالت استاندارد، بهتر است سالی دو بار از پولیش استفاده کنید، اما بعد از تصادف و وارد شدن خراشیدگی های عمیق، بهتر است از پولیش برای برطرف کردن آن ها استفاده کنید.

خودرو های با رنگ متالیک را چگونه پولیش بزنیم

رنگ متالیک، رنگی درخشان، مقاوم و با کیفیت است. همه رنگ های متالیک، لایه ای به اسم کیلر دارند که به عنوان یک پوشش برای بدنه عمل می‌کند و درون آن دانه های اکلیلی وجود دارد که باعث براق شدن سطح خودرو می‌شود. اگر به سطح خودروی متالیک، پولیش بزنید؛ باعث می‌شود رنگ بدنه خودرو کدر شود و به مرور زمان از بین برود؛ بر این اساس بهتر است برای همچنین خودروهایی از پولیش استفاده نکنید و یا اگر هم می‌خواهید از پولیش استفاده کنید به سراغ افراد با تجربه بروید، تا این کار را برایتان انجام دهد.

31

پولیش خودرو

مجموع امتیازات

خودروی خود را چگونه پولیش کنیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x