خودرو

لاستیک زاپاس خودرو | عمر مفید لاستیک خودروی شما چقدر است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا می دانید چه زمانی باید لاستیک خودروی خود را تعویض کنید؟ در واقع فایده لاستیک زاپاس خودرو به همین جهت است. برای زمانی که دیگر لاستیک خودروی شما قابل استفاده نیست تا زمانی که بتوانید یک لاستیک جدید برای آن خریداری کنید، می توانید از زاپاس استفاده کنید. بنابراین نمی توان از لاستیک زاپاس خودرو به عنوان لاستیک اصلی استفاده کرد.

لاستیک زاپاس خودرو

لاستیک زاپاس خودرو یک نوع لاستیک است که در صورت پنچر شدن یا صاف شدن لاستیک اصلی خودرو، می توان از آن به عنوان جایگزین موقت استفاده کرد. لاستیک زاپاس خودرو معمولا در صندوق عقب یا زیر بدنه خودرو قرار دارد و با استفاده از چرخ گیر و جک می توان آن را نصب کرد.

لاستیک زاپاس خودرو ممکن است در اندازه، شکل، جنس و فشار هوا با لاستیک اصلی خودرو متفاوت باشد. به همین دلیل، باید در هنگام استفاده از آن به نکات زیر توجه کنید:

  • لاستیک زاپاس خودرو فقط برای استفاده موقت و در مسافت کوتاه مناسب است. به طور کلی، نباید با لاستیک زاپاس بیش از ۸۰ کیلومتر رانندگی کرد.
  • سرعت رانندگی با لاستیک زاپاس خودرو باید کمتر از سرعت رانندگی با لاستیک اصلی خودرو باشد. به طور کلی، نباید با لاستیک زاپاس بیش از ۸۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کرد.
  • فشار هوای لاستیک زاپاس خودرو باید قبل و بعد از هر بار استفاده چک شود. فشار هوای مناسب برای لاستیک زاپاس معمولا روی بدنه یا سطح لاستیک نوشته شده است.
  • لاستیک زاپاس خودرو باید همواره تمیز و سالم نگه داشته شود. در صورت دیدن هر گونه ترک، پارگی، پوسیدگی یا رسوب روی لاستیک، باید آن را تعویض کرد.
  • لاستیک زاپاس خودرو باید در محل مناسب و قابل دسترس قرار داده شود. همچنین باید ابزارهای مورد نیاز برای تعویض لاستیک مانند چرخ گیر، جک، پیچ گوشتی و پلاسک در خودرو حمل شود.
حتما بخوانید:   سیستم گیربکس CVT چیست و چگونه کار می کند؟

اهمیت تعویض لاستیک های خودرو

تعویض لاستیک های خودرو یکی از مراقبت های مهم و ضروری برای حفظ عملکرد و ایمنی خودرو است. لاستیک های خودرو با گذشت زمان و استفاده مداوم دچار فرسایش و کاهش کیفیت می شوند و نیاز به تعویض دارند.

عوامل مختلفی مانند سبک رانندگی، شرایط جاده، آب و هوا، نوع و سایز لاستیک، فشار هوا، تراز چرخ ها و بار خودرو می توانند بر روی عمر لاستیک های خودرو تاثیر گذار باشند.

عمر لاستیک های خودرو

برای تشخیص زمان مناسب برای تعویض لاستیک های خودرو، می توانید به نشانه های زیر توجه کنید:

عمر لاستیک های خودرو

بطور کلی، عمر لاستیک های خودرو بین 5 تا 10 سال است. این عمر ممکن است با توجه به کیفیت و نوع لاستیک متفاوت باشد. برای دانستن عمر لاستیک های خودرو، می توانید به تاریخ تولید آنها که روی بدنه یا سطح لاستیک نوشته شده است، نگاه کنید.

این تاریخ به صورت چهار رقم است که دو رقم اول نشان دهنده هفته و دو رقم دوم نشان دهنده سال تولید لاستیک است. به عنوان مثال، اگر روی لاستیک شماره 1219 نوشته شده باشد، یعنی این لاستیک در هفته 12 سال 2019 تولید شده است.

ساییدگی آج های لاستیک

آج های لاستیک باعث می شوند که خودرو در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی کنترل پذیر باشد و از سرخوردن خودرو جلوگیری کنند.

وقتی آج های لاستیک به حدی ساییده شوند که هم سطح با نشانگر تعویض شوند. یعنی زمان تعویض رسیده است. این نشانگر چین و چروک های کوچک و بارز روی سطح لاستیک است که در صورت ساییدگی آج ها قابل رؤیت می شود.

به طور کلی، اگر عمق آج های لاستيك كمتر از 1.6 ميلی متر رسيده باشد، بايد آن را عوض كنيد. برای اندازه گیری عمق آج های لاستيک، می توانيد از يک عمق سنج يا يک سکه استفاده كنيد.

ساییدگی یک طرفه لاستیک

اگر یک طرف لاستیک بیشتر از طرف دیگر ساییده شده باشد، یعنی لاستیک نیاز به تعویض دارد. این نوع ساییدگی ممکن است به دلیل تراز نبودن چرخ ها، خرابی کمک فنر ها، فشار نامناسب هوا یا رانندگی نامنظم رخ دهد. برای جلوگیری از این نوع ساییدگی، می توانید به صورت دوره ای چرخ های خودرو را تراز کنید و فشار هوای لاستیک ها را چک و تنظیم کنید.

ورم کردن کناره های لاستیک

اگر روی کناره های لاستیک حباب های غیرعادی یا ورم های بزرگ دیده شود، یعنی لاستیک خطرناک است و باید فوراً تعویض شود. این وضعیت نشان دهنده آسیب دیدگی اجزای داخلی لاستیک است که ممکن است به دلیل برخورد با موانع سخت، فشار بالای هوا، حرارت زیاد یا عدم تطابق با رینگ خودرو رخ دهد.

حتما بخوانید:   آینه بغل خودرو و ویژگی هایی که باید در مورد آن بدانید.

ورم کردن لاستیک ممکن است باعث پاره شدن لاستیک در حین رانندگی و اتفاقات خطرناک شود.

چگونه عمر مفید لاستیک ها را افزایش دهیم

عمر مفید لاستیک ها یکی از مواردی است که برای حفظ عملکرد و ایمنی خودرو بسیار مهم است. لاستیک های فرسوده یا آسیب دیده ممکن است باعث کاهش کنترل خودرو، افزایش مصرف سوخت، افزایش فاصله توقف و خطرات جدی در جاده شوند. برای افزایش عمر مفید لاستیک ها، می توانید به نکات زیر توجه کنید:

تنظیم فشار هوای لاستیک ها

فشار نامناسب هوا در لاستیک ها می تواند باعث سایش نامتعادل، کند شدن حرکت، افزایش فاصله توقف و خطر ترکیدگی لاستیک شود. برای دانستن فشار مناسب هوا برای لاستیک های خودرو، می توانید به دفترچه راهنمای خودرو یا برچسب روی درب سواری یا صندوق عقب مراجعه کنید.

به طور کلی، باید هر ماه یک بار و قبل از سفرهای طولانی، فشار هوای لاستیکها را با استفاده از یک فشارسنج چک و در صورت نیاز تنظیم کنید.

جابجایی لاستیک ها

در اکثر خودروها، به دلیل سبک رانندگی و شرایط جاده، دو لاستیک زودتر از دو لاستیک دیگر ساییده می شوند. برای جلوگیری از سایش نامتعادل و افزایش عمر لاستیک ها، باید به صورت دوره ای لاستیک های جلو و عقب را جابجایی کنید.

به طور کلی، پس از هر 8000 کیلومتر رانندگی، باید این کار را انجام دهید.

تعادل و تراز کردن چرخ ها

تعادل و تراز کردن چرخ ها باعث می شود که لاستیک ها با هم همگام باشند و به صورت یکسان ساییده شوند. تعادل و تراز نبودن چرخ ها ممکن است باعث شود که لاستیک ها از قسمت داخل یا خارج دچار ساییدگی شوند و فرمان خودرو متلاطم و نامطمئن شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، باید به صورت منظم چرخ های خودرو را تعادل و تراز کنید. به طور کلی، پس از هر 10000 کيلومتر رانندگی يك بار يكی يكی چرخ ها را بالانس كنيد.

نگهداری از لاستیک زاپاس

لاستیک زاپاس خودرو یک نوع لاستیک است که در صورت پنچر شدن یا صاف شدن لاستیک اصلی خودرو، می توان از آن به عنوان جایگزین موقت استفاده کرد.

لاستیک زاپاس معمولا در صندوق عقب یا زیر بدنه خودرو قرار دارد و با استفاده از چرخ گیر و جک می توان آن را نصب کرد. لاستیک زاپاس خودرو ممکن است در اندازه، شکل، جنس و فشار هوا با لاستیک اصلی خودرو متفاوت باشد.

حتما بخوانید:   دلیل روشن شدن چراغ روغن خودرو | وظیفه روغن موتور خودرو

تعویض لاستیک خودرو

چه نوع لاستیک زاپاسی برای خودروی ما مناسب است

برای انتخاب نوع لاستیک زاپاسی برای خودروی خود، باید به چند عامل توجه کنید. این عوامل عبارتند از:

اندازه و جنس لاستیک اصلی خودرو

لاستیک زاپاس باید با لاستیک اصلی خودرو هم اندازه و هم جنس باشد تا عملکرد مناسب و یکسانی داشته باشد. برای دانستن اندازه و جنس لاستیک اصلی خودرو، می توانید به دفترچه راهنمای خودرو یا برچسب روی درب سواری یا صندوق عقب مراجعه کنید.

همچنین می توانید با استفاده از یک نوار اندازه گیری، قطر و عرض لاستیک را اندازه گیری کنید. جنس لاستیک معمولا روی سطح آن نوشته شده است.

فضای موجود در خودرو

لاستیک زاپاس باید در محل مناسب و قابل دسترس در خودرو قرار داده شود. معمولا لاستیک زاپاس در صندوق عقب یا زیر بدنه خودرو نگهداری می شود.

برای این منظور، باید فضای کافی برای قرار دادن لاستیک زاپاس در خودرو داشته باشید. اگر فضای کمی در خودرو دارید، ممکن است بتوانید از لاستیک زاپاس فشرده یا کوچک استفاده کنید که حجم و وزن کمتری دارند.

سبک رانندگی و شرایط جاده

لاستیک زاپاس باید با سبک رانندگی و شرایط جاده منطبق باشد. بعضی از لاستیک های زاپاس فقط برای رانندگی در شهر یا جاده های صاف مناسب هستند و نمی توان از آن ها در جاده های نامسطح یا سخت استفاده کرد.

بعضی دیگر از لاستیک های زاپاس فقط برای استفاده موقت و در مسافت کوتاه طراحی شده اند و نمی توان با آن ها سرعت زیاد گرفت یا رانندگی طولانی کرد.

به همین دلیل، باید نوع لاستیک زاپاس را بر اساس نوع خودرو، سبک رانندگی و شرایط جاده انتخاب کنید.

لاستیک زاپاس خودرو

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد، در مورد لاستیک زاپاس خودرو و نکات مربوط به آن صحبت کردیم. آموختیم که لاستیک زاپاس چیست و چه کاربردهایی دارد. دیدیم که چه نوع لاستیک زاپاسی برای خودروی ما مناسب است و چگونه آن را انتخاب کنیم.

نکات مراقبتی که باید در هنگام استفاده از لاستیک زاپاس رعایت کنیم و مشکلاتی که ممکن است در این خصوص پیش بیاید، را بیان کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

لاستیک زاپاس خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لاستیک زاپاس خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x