خودرو

خدمات تخصصی تعمیر کولر ماشین | چه زمانی باید کولر خودرو را تعمیر کرد؟

اجزای مختلف کولر خودرو | تعمیر کولر ماشین در محل

هنگامی که هوا گرم می شود و تابستان فرا می رسد، عمدتاً افراد به فکر روشن کردن کولر ماشین خود می افتند. اما اگر باد گرم از کولر خارج می ‌شود یا اصلاً هیچ هوایی از دریچه به داخل ماشین منتقل نمی شود، احتمالاً نیاز به تعمیر کولر خودرو خواهید داشت. در چنین شرایطی در بهترین حالت ممکن است گاز کولر تمام شده باشد. اما در برخی موارد نیز مشکل جدی تر است.

تعمیر کولر ماشین

تعمیر کولر ماشین شامل بخش های مختلفی است که می تواند از درست کردن تنظیمات آن گرفته تا تعویض قطعات و تعمیر برد الکتریکی متفاوت باشد. در صورتی که همواره کولر ماشین خود را بررسی نکنید و مشکلات جزئی آن را رفع نکنید، در نهایت به یک تعمیر اساسی نیاز خواهید داشت. و این خرابی های جدید باعث ایجاد هزینه های سنگین می شود. به همین جهت لازم است به محض ایجاد هر گونه مشکل و خرابی در کولر خودرو نسبت به عیب یابی آن اقدام کنید.

زمان تعمیر کولر خودرو

همانطور که گفتیم به محض ایجاد کوچکترین مشکلی در عملکرد کولر خودرو باید نسبت به تعمیرات آن اقدام کنید. اما خب سوال پیش می آید که چه مواردی نشان دهنده وجود مشکل در کولر خودرو است؟ به طور کلی چهار دلیل اصلی وجود دارد که نشان می دهد کولر خودرو خراب است. این چهار دلیل عبارتند از:

روشن نشدن کولر

اولین نشانه ای که که باعث می شود به خراب بودن کولر شک کنید، این است که روشن نمی شود. طبیعتا روشن نشدن کولر نشان از خرابی آن است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در چنین شرایطی حتماً باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

خروج باد گرم از کولر

در صورتی که کولر ماشین شما باد گرم از خود خارج می کند، می ‌تواند نشان دهنده مشکلی اساسی در آن باشد. زمانی که آب به قسمت داخلی کولر نفوذ می کند، با مبرد ترکیب می شود و یک اسید فوق العاده قوی ایجاد می کند. این اسید می ‌تواند ضربه بسیار سختی به قسمت های مختلف سیستم کولر ایجاد کند. در صورتی که گاز کولر خودرو نشتی داشته باشد، نیز شاهد خروج باد گرم از آن خواهیم بود. در چنین شرایطی لازم است سریعا نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

خروج بوی نامطبوع از کولر

یکی از دیگر نشانه های خرابی کولر خودرو استشمام بوی نامطبوع از آن است. این مسئله نشان دهنده وجود کپک در آب سیستم کولر است که دلیل آن می تواند خراب شدن فیلتر هوا و مسدود شدن زهکش در کیس اپراتور باشد. در هنگام مواجهه با چنین مشکلی حتماً خودرو را به تعمیرکار متخصص بسپارید. چرا که کوچکترین اشتباهی در انجام تعمیرات آن موجب خرابی قسمت ‌های دیگر کولر و در نتیجه هزینه سنگین بابت تعمیر آن می شود.

 ضعیف بودن جریان هوا

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام روشن کردن کولر ماشین متوجه شده ‌اید که باد کولر مانند قبل نیست و به اصطلاح جریان هوا ضعیف شده است. دلیل ایجاد چنین مشکلی وجود رطوبت زیاد در اپراتور و در نتیجه کپک زدن و ایجاد آلودگی های دیگر در سیستم است. همین مسئله باعث می شود که جریان هوا در قسمت داخلی اتاقک مسدود شود و هوا با شدت قبل به خارج از کولر راه پیدا نکند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سنسور اکسیژن خودرو چیست و چه عواملی موجب خرابی این قطعه می شوند؟

قطعات مختلف کولر خودرو

در صورتی که از خرابی و تعمیر کولر ماشین صحبت می کنیم، باید قطعات زیر را در نظر داشته باشیم.

فن الکتریکی کولر

این قطعه زمانی که موتور داغ می کند، قسمت داخلی اتاق کولر را خنک می کند.

اپراتور کولر

عملکرد اپراتور کولر به شکلی است که دمای اتاقک را کاهش می ‌دهد و موجب ایجاد برودت و سرما در آن می شود .

کمپرسور

کمپرسور کولر باعث ایجاد گردش گاز مبرد در کولر می شود. در حقیقت کمپرسور قلب کولر است و به خاطر پیچیدگی هایی که دارد، تعمیر آن نیاز به متخصص حرفه ای خواهد داشت. بنابراین تعمیر کمپرسور کولر ماشین از جمله موارد تخصصی تعمیر کولر ماشین به حساب می آید.

تعمیر کولر خودرو

رادیاتور یا کندانسور کولر

رادیاتور کولر در واقع خنک کننده آن است. وظیفه این قطعه جذب کردن گرمای گاز مبرد می باشد و آن را به خارج از خود را انتقال می دهد. به بیانی دیگر کندانسور یا رادیاتور کولر مسئول تبادل حرارت در سیستم کولر می باشد.

رسیور درایر کولر

قطعه مهم دیگر در کولر خودرو رسیور درایر است که به عنوان منبع عمل می کند. که گاز مبرد را جذب و ذخیره می نماید.

شیر انبساط کولر

این قطعه مشخص کننده میزان حجم گاز وارد شده از کندانسور به اپراتور است.

سیم کشی کولر

سیم کشی کولر به صورت کلی عملیات برق رسانی و انتقال فرمان های اجزای مرتبط به سایر قسمت های کولر را بر عهده دارد.

شیلنگ

قطعه مهم و کاربردی دیگر در کولر خودرو شیلنگ است که باعث اتصال اجزای مختلف سیستم کولر به یکدیگر می شود.

کلید کنترل فشار کولر

این قطعه که به آن مانوستات نیز گفته می شود، تغییرات فشار کندانسور را کنترل می کند و از خراب شدن سایر بخش ها و نیاز به تعمیر و عیب یابی کولر پیشگیری می نماید.

گاز کولر

در حقیقت اصلی ترین اجزای سیستم کولر گاز داخل آن است که باعث جذب گرمای هوای داخل اتاق کم می شود. در صورتی که هوای داغ از کولر خارج شود نشان دهنده کاهش گاز آن است.

سوئیچ a/c

قطعه ای است که عملیات روشن و خاموش کردن کولر را بر عهده دارد.

حال که با قطعات مختلف کولر خودرو آشنا شدید، در صورت خرابی بهتر می توانید آن را عیب یابی کنید.

تعمیر کولر ماشین در محل

در صورتی که کوچکترین عیب و مشکلی در عملکرد کولر خودرو خود مشاهده کردید، باید سریعا با متخصص تماس بگیرید تا برای تعمیر آن اقدام کند. از جمله مراحل تعمیر کولر ماشین عبارت است از:

بررسی قطعات فن و فیلتر هوای کولر و سیستم برق آن

در رابطه با خرابی کولر خودرو اولین قطعاتی که ممکن است عامل اصلی خرابی تشخیص داده شوند، عبارتند از: فن کولر، سیستم برق و فیلتر آن. به همین جهت جهت قبل از باز کردن سیستم ابتدا لازم است ماشین و کولر را روشن کنید و در صورتی که باد سرد از آن خارج نمی شود، باید از سالم بودن فن رادیاتور اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که این قطعه مشکلی نداشته باشد، برق دستگاه را بررسی نمایید. سپس به قسمت فیلترهای هوا مراجعه کرده و از مسدود نبودن آنها اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز در مورد رگلاژ خودرو

 در صورت سالم بودن تمامی قطعات مراحل بعد را جهت تعمیرات کولر در نظر بگیرید.

چرا کولر خودرو روشن نمی شود؟

اولین دلیلی که در مواجهه با روشن شدن کولر خودرو باید مورد بررسی قرار گیرد، وجود ایراد در سیم کشی خودرو است. برای بررسی این مشکل ابتدا باید کاپوت ماشین را بالا بزنید و سیم کشی سیستم کولر را به خوبی بررسی کنید. هرگونه مشکلی اعم از پارگی فرسودگی و … که در سیستم برق رسانی کولر می بینید، باید رفت گردد. فراموش نکنید که روشن نشدن کولر ممکن است به خاطر خرابی در قسمت سوئیچ  a/cباشد. بنابراین لازم است این قطعه را نیز چک کنید.

 تعمیر کمپرسور کولر

قبل از اینکه مرحله بعدی تعمیر کولر را آغاز کنید، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که کمپرسور آن ایرادی ندارد. برای این کار لازم است کولر آبی روی دور تند قرار دهید و توجه کنید که آیا قرقره وسط آن به درستی میچرخد یا خیر؟ البته در حین روشن بودن کولر به صدای کمپرسور آن نیز توجه کنید. یک قطعه کلاچ در قسمت داخلی کولر قرار دارد که در حین کار درگیر می شود در صورتی که این کلاچ به هر دلیلی کار نکند، باید احتمال بدهید که کمپرسور کولر نیاز به تعویض دارد.

مورد دیگری که می توانید از طریق آن اطمینان حاصل کنید که آیا کمپرسور کولر خودرو نیاز به تعمیر دارد یا خیر؟ این است که سیم کشی آن را بررسی کنید. معمولاً کمپرسورها یک سیم دارند که به قسمت الکتریکی متصل می شود.

ابتدا باید این سیم و سپس کانکتور آن را پیدا کنید. سپس کانکتور را باز کرده و سیم کمپرسور را به قطب مثبت باتری متصل نمایید. در صورتی که صدایی شبیه به کلیک شنیدید، مطمئن شوید که کمپرسور سالم است. اما در غیر این صورت لازم است به فکر تعویض و تعمیر کمپرسور کولر ماشین خود باشید. البته توجه داشته باشید تعمیر کمپرسور کولر و یا تعویض آن یک کار کاملا تخصصی است و در این صورت باید حتماً از تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

f586f0e85ec54450b1f493670513a684

وجود نشتی در کولر

کیت هایی مخصوص بررسی نشتی کولر وجود دارند که در واقع سریع ترین راه تشخیص نشتی به حساب می آیند. این کیت ها می توانند کوچکترین نشتی ها را تشخیص دهند. برای این کار لازم است کیت نشتی آب را با استفاده از شیر سرویس پایینی به قسمت سیستم تهویه متصل نمایید و رنگ داخل کیت را به داخل سیستم بفرستید. در صورتی که نشتی وجود داشته باشد، رنگ آن به بیرون این ریخته می شود. و به سادگی آن را مشاهده می کنید. اما اگر رنگ از هیچ کجای سیستم کولر به بیرون درز نکرد، باید مشکل را از کمبود گاز کولر بررسی کنید.

 کمبود گاز کولر

 در صورتی که کولر خودروتان داخل ماشین را خنک نمی کند، باید احتمال بدهید که شارژ گاز آن کم شده است. برای رفع مشکل به یک کپسول مبرد برای شارژ گاز نیاز دارید. البته قبل از اینکه آن را خریداری کنید، نوع مبرد کولر ماشینتان را باید بدانید.

تعمیر کولر خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مراحل تعمیر کولر ماشین

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا