دیجیتال

نحوه بازیابی دیتا | بازیابی دیتا از هارد دیسک صدمه دیده

ریکاوری دیتا چیست و به چه صورت انجام می شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

لوازم الکترونیکی و ارتباطی در مواقع حساس ممکن است دچار مشکلاتی شوند که شما با کمی دقت می توانید مشکل را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کنید. بازیابی دیتا در مواقع حساس که کاربران اطلاعات خود را از دست داده اند، به کار می رود. نرم افزارهایی در این زمینه وجود دارد که شما به راحتی می توانید تمامی اطلاعات حذف شده را بازیابی کنید. کارکرد صحیح با نرم افزارهای موجود برای بازیابی دیتا یکی از مسائل مهم برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده است. امروزه به دلیل مشغله های ذهنی کاربران زیادی اطلاعات حساب های شخصی خود را از دست می دهند که برای برطرف کردن این مشکل باید راهکار اساسی را پیدا نمایید.

بازیابی دیتا

کاربران زیادی با دستگاه های مختلفی همچون لپ تاپ، کامپیوتر، موبایل و … سروکار دارند که ممکن است در معرض خطر از دست رفتن اطلاعات باشند. برای ایجاد این مشکل علت های زیادی وجود دارد که با کمی دقت به راحتی می توانید متوجه علت این مشکل شوید.

به صورت کلی از بین رفتن داده ها و اطلاعات چندان خوشایند نخواهد بود، بلکه با راهکاری درست، بهتر است مشکل را در سریع ترین زمان ممکن برطرف گردانید. علت هایی که ممکن است سبب از بین رفتن اطلاعات شود شامل نقص فنی در هارد دیسک، صدمه دیدن داده ها، نقص های نرم افزاری، پاک شدن یکی از فایل های مهم، حملات ویروسی، هک شدن و نوسانات برقی هستند.

در صورت مواجه شدن با مشکل از دست رفتن اطلاعات بهتر است سیستم را از این لحاظ بررسی کنید تا مشکل به وجود آمده را در کمترین زمان عیب یابی و سپس برطرف گردانید.

زمانی که یک سری اطلاعات شخصی در هارد دیسک، درایو حالت جامد، حافظه یو اس بی و … حذف شوند باید به کمک افراد متخصص از برنامه ها و نرم افزارهای موجود برای بازیابی اطلاعات کمک دریافت کنید.

بازیابی دیتا از هارد دیسک صدمه دیده

زمانی که هارد دیسک سیستم عامل دچار آسیب فیزیکی شده است، باید با کمک یک متخصص و کاربلد در این زمینه اطلاعات حذف شده را بازیابی کنید. هارد دیسک ممکن است به دلیل اتفاق طبیعی و یا غیر طبیعی دچار مشکل شود. بنابراین سبب ایجاد اختلالات شدیدتری در دستگاه خواهد شد.

اجزای هارد به طور کلی بسیار حساس هستند و با کوچک ترین ضربه دچار آسیب می شوند.

به صورت کلی آسیب به هارد دیسک حتی اگر شدید هم باشد به طور همیشگی نمی تواند اطلاعات لازم را حذف کند. در بعضی مواقع ممکن است مشکل موجود در هارد، سبب حذف شدن اطلاعات گردد که این مشکل در شرکت های بزرگ بسیار دیده می شود.

برای برطرف کردن این مشکل راه حل زیادی وجود دارد که کافی است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید از ایجاد این مشکل جلوگیری نمایید.

دقت به نکته ای لازم برای بازیابی اطلاعات از هارد دیسک صدمه دیده

برای بازیابی اطلاعات از هارد دیسک آسیب دیده، باید فضایی تمیز و بدون گردوغبار را برای متخصصین به وجود آورید تا میزان الکتریسیته ساکن به کمترین میزان خود برسد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه پردازنده های اینتل با AMD | تاریخچه پردازنده ها

برای بازیابی اطلاعات از هارد دیسک، مکانی به نام Clean Room وجود دارد که کاملا کنترل شده و عاری از هرگونه آلاینده های محیطی است. به صورت کلی برای تعمیر هارد دیسک آسیب دیده باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. زیرا به دلیل حساسیت بالا این قطعه نباید خودسرانه اقدام به کاری کنید.

بازیابی اطلاعات لپ تاپ

کاربرانی که با لپ تاپ سروکار دارند، بازیابی اطلاعات برای آنها بسیار مهم است، زیرا حذف شدن اطلاعات از لپ تاپ بسیار دیده می شود. اطلاعات موجود در لپ تاپ ممکن است از طریق عوامل مختلفی از دست بروند که در این صورت باید برای برطرف کردن این مشکل از اطلاعات کافی برخوردار باشید.

اطلاعات موجود در لپ تاپ ممکن است به دلیل پاک کردن های معمولی با دیلیت، فرمت شدن، پارتیشن بندی، از بین رفتن پارتیشن، نصب مجدد سیستم عامل، ویروسی شدن و … رخ دهد. در مواقعی که اطلاعات موجود در لپ تاپ از دسترس خارج شد حواستان باشد به هیچ عنوان نباید اطلاعات جدیدی بر روی سیستم لپ تاپ خود وارد کنید.

زمانی که اطلاعات جدید بر روی سیستم لپ تاپ ذخیره نشود امکان برگرداندن اطلاعات حذف شده از لپ تاپ بسیار آسان خواهد بود. برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ می توانید از مراکز تخصصی که در بازیابی اطلاعات، فعالیت گسترده تری دارند استفاده کنید.

مراکز موجود، با استفاده از نرم افزارهای تخصصی به راحتی و در کمترین زمان ممکن اطلاعات از دست رفته را بازیابی خواهند کرد. یکی از راحت ترین راهکار برای بازیابی اطلاعات لپ تاپ و PC استفاده از سطل بازیافت یا Recycle Bin است. بازیابی اطلاعات لپ تاپ از طریق سطل بازیافت، به ویندوز و حجم فایل مربوطه بستگی دارد.

ریکاوری دیتا

بازیابی اطلاعات Word

از اتفاقات رایج که افراد زیادی با آن روبه رو می شوند از دست رفتن اطلاعات موجود در Word است. این اتفاق زمانی رخ می ‌دهد که کاربر مشغول فعالیت بر روی سیستم است و ناگهانی برق قطع می شود، که در این صورت ممکن است تمامی اطلاعات و داده های Word  حذف شوند.

برای بازیابی اطلاعات از دست رفته از Word باید به نسخه برنامه دقت کنید. زیرا به دلیل وجود نسخه های زیاد ازWord ، بازیابی هرکدام با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال برنامه Word 2016 دارای یک گزینه به نام Recover Unsaved Documents است که به سرعت اطلاعات را می توان بازیابی کرد. برای بازیابی اطلاعات Word مراحل زیر را به درست انجام دهید.

مرحله اول

برای بازیابی اطلاعات از دست رفته در Word ابتدا بر روی گزینه open کلیک کنید تا فهرستی از تمامی اسناد تازه ذخیره شده در دسترس شما قرار گیرد.

مرحله دوم

در مرحله بعد بر روی گزینه Recover Unsaved Documents کلیک کنید که با انجام این کار تمامی سندهای ذخیره نشده در طی چهار روز را به شما نشان داده می شود. با کلیک بر روی سند موردنظر خود می توانید بازیابی اطلاعات را به درستی انجام دهید.

مرحله سوم

بعد از مشاهده سند ذخیره نشده بر روی open کلیک کنید تا محتویات کلی سند باز شود. در بالای این صفحه پیامی به نام This is a recovered file that is temporarily stored on your computer وجود دارد. برای اینکه فایل را بازیابی کنید بر روی Save As کلیک کنید تا فایل ذخیره گردد.

راهکارهای موجود برای بازیابی دیتا

برای اینکه بتوانید اطلاعات و داده های مهم در سیستم عامل خود را برگردانید باید از یک سری نرم افزار استفاده نمایید تا بازیابی اطلاعات به درستی صورت گیرد. معمولا نرم افزارهای موجود در زمینه بازیابی دیتا به گونه ای طراحی شده اند که برای سیستم های مختلفی قابل استفاده هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین گوشی های اقتصادی

برای بازیابی دیتا باید ابتدا علت حذف شدن اطلاعات را پیدا کنید تا به سرعت از طریق یک نرم افزار بازیابی لازم را انجام دهید. علت های مختلفی می تواند سبب از دست رفتن اطلاعات گردد که با کمی تامل می توانید علت را پیدا و سپس برای برطرف کردن این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

یکی از راحت ترین راهکارها برای بازیابی اطلاعات استفاده از نرم افزارها مختلف در این زمینه است که با داشتن مهارت و تجربه کافی به سرعت اطلاعات از دست رفته بازیابی خواهد شد. نرم افزارهای موجود برای بازیابی دیتا شامل موارد زیر هستند.

نرم افزار DumpSter

یکی از نرم افزارهای موجود برای بازیابی اطلاعات نرم افزار DumpSter است. این نرم افزار علاوه بر اینکه در بازیابی اطلاعات کمک کننده است، می تواند از حذف شدن ناگهانی و ناخواسته اطلاعات جلوگیری نماید.

در بین نرم افزارهای موجود در بازار برای بازیابی اطلاعات، نرم افزار DumpSter  به راحتی بر روی گوشی نیز نصب خواهد شد. استفاده از این نرم افزار بسیار راحت بوده و شما می توانید با کمی دقت و مهارت از این برنامه کاربردی استفاده کنید. این برنامه به عنوان یک سطل آشغال در ویندوز عمل می کند. یعنی در صورت حذف شدن یک سری اطلاعات، با وجود این نرم افزار به راحتی می توانید اطلاعات را از برنامه بازیابی کنید.

در صورتی که بلافاصله بازیابی اطلاعات را از این برنامه انجام ندهید، ممکن است بعد از چند روز به صورت کلی فایل از بین رود و بازیابی آن سخت تر خواهد شد.

نرم افزار EaseUS Data Recovery

یکی از نرم افزارهای محبوب در بین نرم افزارهای موجود برای بازیابی اطلاعات، نرم افزار EaseUS Data Recovery است. این برنامه با داشتن قابلیت های متنوع در سریع ترین زمان ممکن اطلاعات را بازیابی می کند.

این برنامه برای بازیابی اطلاعات از فلش مموری، کارت حافظه، گوشی همراه، پخش کننده موسیقی، دوربین دیجیتال و هارد سیستم های کامپیوتری طراحی شده است. نرم‌ افزار موجود با داشتن قابلیت بازیابی اطلاعات حذف شده از کارت حافظه از محبوبیت بالایی در بین کاربران برخوردار است. نرم افزار EaseUS Data Recovery  به راحتی تمامی فایل های پاک شده را بر می گرداند.

بازیابی دیتا

نتیجه گیری

بازیابی دیتا یکی از کارهای سخت و دشوار است که در صورت عدم مهارت نباید به صورت خودسرانه اقدام به بازیابی اطلاعات نمایید. مراکز تخصصی زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که با راهنمایی آنها در سریع ترین زمان می توانید مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

شرکت ایبک امداد یکی از شرکت های تخصصی در این راستا است که با ارائه اطلاعات لازم شما را برای بازیابی اطلاعات کمک می کند. بازیابی دیتا به راحتی می تواند تمامی اطلاعات از دست رفته را در کمترین زمان ممکن برگرداند و از ایجاد لطمه تا حدود زیادی جلوگیری نماید.

البته همیشه نمی توان برای بازگرداندن اطلاعات از طریق بازیابی امیدوار بود، زیرا در صورت بازیابی مداوم و مکرر سیستم کامپیوتری دچار مشکل جدی تری خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

بازیابی دیتا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه ریکاوری دیتا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا