خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

نحوه تعمیر لوله فاضلاب ساختمان بدون تخریب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در ساختمان محل زندگی شما لوله های فاضلاب وجود دارند که وظیفه حمل پسماند ها و آب های خاکستری به بیرون از ساختمان را به عهده دارند. شبکه فاضلابی نقش مهمی در سلامت و آسایش ساکنین ساختمان دارند. امکان دارد به هر دلیلی لوله های فاضلابی دچار ترکیدگی یا نشتی شوند. در این مقاله از ایبک امداد به نحوه تعمیر لوله های فاضلاب بدون تخریب می پردازیم:

دلایل نشتی و ترکیدگی لوله فاضلاب ساختمان

لوله های فاضلاب ممکن است به دلایل مختلفی دچار نشتی و ترکیدگی شوند. قسمتی از آن به دلیل فرسوده شدن لوله ها و دلیل دیگر به علت سهل انگاری مصرف‌کننده‌ها می باشد. در قسمت زیر هر دو دلیل را برای شما توضیح می دهیم:

 •  در هنگام اجرای لوله کشی فاضلاب، استفاده از لوله های بی کیفیت به دلیل کم کردن هزینه های لوله کشی باعث بروز مشکلات در لوله ها می شود.
 •  لوله هایی که فلزی هستند، در گذر زمان و واکنش نشان دادن با اکسیژن هوا، دچار زنگ زدگی شده و در سطح داخلی لوله ها ایجاد پوسیدگی خواهد شد و از همان نقطه نشتی به وجود می آید.
 • در لوله های فاضلاب، سینک ظرفشویی، حمام و سرویس بهداشتی و استفاده بیش از اندازه از فنر لوله بازکنی توسط افراد غیر متخصص و ناآشنا باعث بروز این مشکل می شود.
 • هنگام کنده کاری در کف ساختمان و یا سوراخ کاری به علت آگاهی نداشتن از مسیر لوله ها ممکن است به آن ها ضربه وارد شده و موجب ترک خوردن لوله و ایجاد نشتی از آن شود.
 • عایق کاری نشدن لوله های آب و فاضلاب و سرد شدن بیش از اندازه هوا باعث ترکیدگی لوله ها خواهد شد.
 • استفاده زیاد از حد مواد لوله بازکن فاضلاب موجب از بین رفتن آب بندی لوله ها و بروز نشتی از همان نقطه خواهد شد.
 • اتصال و نصب غیر اصولی لوله ها در ساختمان باعث می شود، اتصالات لوله های فاضلابی سست شده و دچار نشتی شود.
 • در عمق نامناسب لوله ها را خواباندن یا خاک کردن لوله ها با حجم سنگینی از مصالح باعث فشار زیاد به لوله ها شده و در کمترین زمان دچار ترکیدگی و نشتی خواهند شد.

نشانه های ترکیدگی و نشتی از لوله فاضلاب

اگر به هر دلیلی لوله های فاضلابی  در ساختمان دچار ترک خوردگی یا نشتی شده اند، باید سریعاً مشکل را برطرف کنید، چون ممکن است خسارت های مالی خیلی سنگینی به ساختمان وارد شود. حتی امکان دارد به علت ترکیدگی لوله های فاضلاب مواد فاضلابی و آب شرب با یکدیگر ترکیب شده و خطرات جانی برای ساکنین ساختمان به وجود بیاورد.

به علت اهمیت شناسایی فوری نشتی و ترکیدگی لوله های فاضلاب نشانه های بروز این مشکل را در قسمت زیر بیان می کنیم:

 1. آبریزی از لوله های زیر سینک ظرفشویی
 2. پخش شدن گاز فاضلاب، ایجاد سردرد و مسموم شدن افراد
 3. نم زدن کف و دیوار ساختمان به شکل لکه های زرد
 4. بوی بد فاضلاب به مشام رسیدن
 5. گچ دیوار باد یا تبله کرده باشد.

برطرف کردن نشتی لوله فاضلاب بدون تخریب

اگر لوله فاضلاب به شکل روکار اجرا شده باشد باید از خمیر اپوکسی و نوار آب بندی استفاده کنید تا بتوانید بدون تخریب کردن نشتی لوله را برطرف کرده و آن را آب بندی کنید. با استفاده از مواد نانو می توانید بدون تخریب کردن لوله های فاضلاب توکار را به راحتی ترمیم کنید. در ادامه به روش های تعمیر لوله فاضلاب از نوع توکار و بدون تخریب می پردازیم:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع گرفتگی تراس | مسدود شدن فاضلاب تراس و بالکن

لوله فاضلاب

تعمیر لوله فاضلاب با کمک مواد نانو و بدون حفاری کردن

یکی از روش های تعمیر لوله های فاضلاب بدون تخریب کردن آن استفاده از مواد نانو سیالات جهت تعمیرات فاضلاب می باشد. ابتدا باید محل نشتی را به صورت دقیق شناسایی کنید تا محل نشتی را جهت تعمیر پیدا کنید. می‌توانید از دستگاه های نشتی آب استفاده کرده تا لوله آسیب دیده معلوم شود.

پس از آن مواد ترمیمی اکلریک یا چسب های رزینی در محل ترکیدگی تزریق کنید، تا مواد به طور کامل بر روی سطح ترک خورده را بگیرد.

این روش فقط توسط مجری ماهر و متخصص لوله کش انجام می شود. به این شکل که کابل دوربین را به داخل لوله فاضلاب آب وارد کرده تا بتواند محل دقیق ترکیدگی لوله و نشتی را مشخص کند. در دو مرحله مواد نانو سیالات را به داخل لوله تغذیه می کند تا جداره های داخلی توسط ضد آب و مواد گریز از آب پوشانده شود.

می توان گفت این روش جدیدترین فناوری های مهندسان ساختمان می باشد و دارای دوام بالا و استحکام زیادی است. جواب دهی و استقامت این روش بسیار بالا می باشد، که گویی لوله جدید در محل ترک خوردگی نصب شده است. می توانید از اثربخشی مواد نانو سیال به وسیله تزریق عایق  داخل لوله فاضلاب معیوب اطمینان داشته باشید.

دو نکته مهم در این میان وجود دارد که با کمک مواد نانو قبل از شروع کار باید انجام دهید، حتماً محل نشتی را به طور دقیق مشخص کنید در آنجا نباید آب ریخته شود، موقتاً آب آنجا را قطع کنید و دوم اینکه این کار نیاز به مهارت و تخصص دارد. حتماً باید مجری ماهر لوله کش آن را انجام دهد.

آسترکشی لوله فاضلاب بدون حفاری و تخریب

یکی دیگر از روش های تعمیر لوله فاضلاب بدون تخریب می تواند آسترکشی لوله فاضلاب از داخل لوله باشد. اگر قطر لوله زیاد باشد لوله کش باید آستر را داخل لوله داده و به این طریق لوله فاضلاب ترک خورده یا شکسته را تعمیر و ترمیم کند.

آسترکشی جهت لوله های پی وی سی، پلیکا، چدنی و سفالی انجام می شود. دقت داشته باشید جهت انجام این کار لازم می باشد سوراخی در محل آسیب دیده لوله به وجود بیاورید تا بتوانید دستگاه های مورد نیاز را از آن سوراخ وارد لوله کنید.‌ ممکن است مقدار کمی تخریب داشته باشید.

ابتدا باید لوله فاضلاب را که دچار مشکل شده است به وسیله کاترهای مکانیکی به خوبی تمیز کنید. بعد از تمیز شدن لوله های فاضلاب چسب دو قسمتی اپوکسی مانند آستر به داخل لوله وارد کرده تا لوله خوب چسبیده شود.

در این حالت مواد فاضلابی در سطح داخلی میان لایه آستر و لوله نمی تواند قرار بگیرد و لوله ها مانند روز اول محکم و غیر قابل نفوذ خواهند بود.

سطح داخلی لوله یکدست و صاف شده و آب های فاضلابی می تواند به بهترین شکل ممکن در داخل لوله حرکت کنند.

لازم است بگوییم مواد نانو سیالات، در بین مردم به نام های محلول ترمیم لوله، مواد درزگیر، چسب نانو و یا خمیر درزگیر معروف می باشند.

سوراخ کردن به صورت افقی بدون حفاری

سوراخ کردن به شکل افقی یکی از کارهایی است که اکثر مجریان لوله کش جهت تعمیر لوله فاضلاب قدیمی و بدون حفاری در ساختمان انجام می دهند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات رایج سرویس بهداشتی و حمام

در این روش محل لوله ترک خورده مشخص شده و سپس به واسطه سوراخ که روی سطح خاک محل لوله ایجاد شده به شکل افقی انجام داده و لوله شکسته را خارج می کند.

پس از آن با کمک دوربین های درون لوله به محل وارد شده به کمک چسب های رزینی به لوله فاضلاب متصل می کند. چسب های رزینی دارای دو قسمت می باشند که باید قبل از اینکه آن را روی لوله بریزند، باید آن ها را با یکدیگر به خوبی ترکیب کرده و به محل معیوب لوله زده و به این وسیله لوله فاضلاب را آب بندی می کند.

در این روش نیز کنده کاری در سمت لوله آسیب دیده باید انجام شود. یکی از ویژگی‌های مهم این روش های گفته شده می باشد که حداقل کنده کاری در محل صورت می گیرد و یا اصلاً هیچ گونه کنده کاری ایجاد نمی شود.

همچنین کار ترمیم لوله با بالاترین سرعت انجام می شود ولی ممکن است این روش ها عمری نباشد.  چنانچه به دنبال درمان کامل نشتی لوله هستید، پیشنهاد می کنیم لوله کشی فاضلاب ساختمان را کاملاً بازسازی کنید.

چند مزیت مهم جهت تعمیر لوله فاضلاب توکار با روشهای ذکر شده بدون حفاری و تخریب به شرح زیر می باشد:

 1. حداقل میزان حفاری انجام می شود.
 2. نیاز به روش های تعمیر  پرهزینه نیست.
 3. اثربخشی طولانی مدت دارد.
 4. در انواع سایز لوله های فاضلابی قابل استفاده می باشد.
 5. در ساختمان های تجاری اداری و مسکونی یک روش کاربردی می باشد.

توصیه های مهم جهت پیشگیری از نشتی و ترکیدگی لوله فاضلاب

ترکیدگی لوله های فاضلاب می تواند یک کابوس وحشتناک جهت هریک از ما باشد. در انتهای این مقاله چند توصیه مهم جهت پیشگیری از نشتی لوله ها و ترکیدگی لوله های فاضلاب برای شما داریم:

۱- بررسی کردن دوره ای لوله های فاضلاب

بهتر است لوله های فاضلاب را حداقل در سال یک بار بررسی کنید، برای این کار از لوله کش ماهر کمک بگیرید تا سیستم را به خوبی بررسی کند.

بعضی از شرکت های تأسیساتی نیز دارای دوربین های مخصوص پیدا کردن نشتی لوله های فاضلاب می باشند. می‌توانید در صورت هرگونه گرفتگی و پوسیدگی از دوربین‌های مخصوص آنها استفاده کنید.

۲- مراقبت از ریشه های درختان در زیر خاک

چنانچه در خانه شما درخت وجود دارد، ممکن است ریشه های درختان به سمت لوله ها رفته و بیش از اندازه به آن ها فشار وارد کند. برای پیشگیری از بروز این مشکل، قبل از اینکه ریشه درختان  به لوله های فاضلاب آسیب وارد کنند آنها را قطع کنید.

۳ – مراقب سیستم لوله کشی فاضلاب در ساختمان خود باشید

برای نگهداری از سیستم لوله کشی فاضلاب بهتر است از مواد باز کننده فاضلاب که اسیدی می‌باشند، کمتر استفاده کنید. مراقب باشید، اجسام سخت در داخل لوله ها وارد نشوند که باعث گرفتگی لوله های فاضلاب می شوند.

لوله فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی دلایل نشتی در لوله های فاضلاب و نحوه برطرف کردن آن ها بدون ایجاد حفاری و تخریب پرداختیم. هر یک از راهکار هایی که در این مقاله نام بردیم، حتماً باید توسط مجری متخصص لوله کشی انجام شود. مجموعه ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما کاربران گرامی می باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعمیر لوله فاضلاب ساختمان بدون تخریب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

توصیه های مهم جهت پیشگیری از نشتی و ترکیدگی لوله فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا