تعمیرات لباسشویی

چگونه شیر برقی ماشین لباسشویی را تعمیر و یا تعویض کنیم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

ماشین لباسشویی ساختار پیچیده‌ای دارد و این باعث شده که لباسشویی برای درست کار کردن، حتی به قطعات جزئی خود هم وابسته باشد و اگر یکی از قطعات عیب کوچکی پیدا کند، عملکرد کل دستگاه مختل می‌شود. در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را به طور کامل با کارکرد شیر برقی در ماشین لباسشویی و همچنین تعمیر و یا تعویض آن آشنا کنیم تا در صورت نیاز خودتان بتوانید به تنهایی این کار را انجام دهید.

شیر برقی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما با تعمیرات ماشین لباسشویی تا حدودی آشنایی داشته باشید، حتماً نام شیر برقی و یا همان شیر الکترونیکی را شنیده‌اید، ولی باید بدانید که این قطعه در لباسشویی چه کاربردی دارد؟

وظیفه شیر برقی در ماشین‌های لباسشویی اینست که مسیر و مقدار جریان آب را داخل دستگاه کنترل کند. کاربرد آن هم به این شکل است که ابتدا آب به وسیله کنترل شیر برقی در لباسشویی وارد می شود. بعد از اینکه طبق برنامه شستشویی که مشخص کرده‌اید، آب به مقدار کافی برسد شیر برقی سیگنال را به هیدروستات داده تا هیدروستات جریان آب را قطع کند. بعد از اینکه دیگ لباسشویی از آب پر شد، شیر برقی آب را به طرف جا پودری می فرستد تا پودر و آب با هم مخلوط شده و کف ایجاد شود. سپس با دستور شیر برقی، آب به داخل دیگ برمی‌گردد تا شستشو آغاز شود.

پس نتیجه می‌گیریم که اگر در شیر برقی کوچک‌ترین عیبی ایجاد شود، کارکرد ماشین لباسشویی مختل خواهد شد. در ادامه مقاله شما را با مشکلاتی آشنا می‌کنیم که می توان با عوض کردن شیر برقی آنها را حل کرد.

شیر برقی

 

انواع شیر برقی پر ماشین لباسشویی

در مدل‌های مختلف لباسشویی از شیرهای برقی مختلفی استفاده می‌شود. در لباسشویی‌های قدیمی به این صورت بود که دارای دو شیر برقی جدا بودند، یک شیر برقی برای آب گرم و شیر برقی دیگر هم برای آب سرد وجود داشت. امروزه دیگر از این روش برای قرار دادن شیر برقی استفاده نمی‌کنند، و این روش قدیمی شده است. به همین علت برای مدل‌های جدیدتر فقط از یک شیر برقی برای آب سرد استفاده می‌شود و اگر یکی از برنامه‌های شستشو نیاز به آب گرم داشته باشد، دستگاه به شکل خودکار از هیتر استفاده کرده تا دمای آب را به اندازه مورد نیاز برساند.

حتما بخوانید:   دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی جی پلاس | خدمات پس از فروش جی پلاس

انواع شیرهای برقی از تعداد بویینی که دارند، از یکدیگر جدا شده اند و به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1. شیر های برقی تک بویین
 2. شیرهای برقی دوبویین
 3. شیرهای برقی سه بویین
 4. شیرهای برقی چهار بویین

در لباسشویی‌های جدید معمولاً از شیرهای برقی یک یا دو بویین استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم یکی از قطعات مهم در ماشین لباسشویی، شیر برقی است که خود این قطعه هم دارای قطعات مهم و ظریف دیگری می‌باشد که عبارتند از:

 • بویین
 • مجرای ورودی آب
 • مجرای خروجی آب
 • اهرم آهنی
 • فنر لاستیک دیافراگم
 • لاستیک آب بندی
 • ترمینال
 • لاستیک شیطانک
 • شیطانک
 • مجرای خروجی آب
 • محفظه فشار
 • سوراخ مجاری فشار
 • مجاری خروجی آب
 • وزن پیستون
 • فیلتر خروجی آب
 • سیم پیچ

خراب شدن شیر برقی باعث بروز چه مشکلاتی در ماشین لباسشویی می‌شود؟

با توجه به اینکه شیر برقی وظیفه سنگینی دارد، خراب شدن آن می‌تواند باعث دردسرهای زیادی شود. در ادامه مشکلاتی را که ممکن است خرابی شیر برقی ایجاد کند را برایتان توضیح می‌دهیم، البته تمام این مشکلات به وسیله تعمیر و یا تعویض این قطعه حل می‌شود.

 1. آبگیری نکردن دستگاه
 2. خاموش شدن ناگهانی لباسشویی
 3. تخلیه نشدن آب
 4. عملکرد نادرست دستگاه
 5. گرم نشدن آب در لباسشویی

۱- آبگیری نکردن دستگاه

با توجه به اینکه شیر برقی نقش مهمی در آب جاری شدن آب در داخل دستگاه دارد، باید بگوییم که خراب شدن این قطعه می‌تواند باعث شود لباسشویی آبگیری نکرده و آب کافی هم در داخل دیگ وجود نداشته باشد.

۲- خاموش شدن ناگهانی لباسشویی

اگر شیر برقی تأیید نکند که در داخل لباسشویی مقدار کافی آب وجود دارد، دستگاه تصور می‌کند که برای شستشو آب کافی وجود نداشته و به همین دلیل دستگاه خاموش می‌شود.

۳- تخلیه نشدن آب

یکی از مشکلاتی که فقط با عوض کردن شیر برقی و یا تعمیر آن برطرف می‌شود، تخلیه نکردن آب در پایان برنامه شستشو است. در صورتی که شیر برقی لباسشویی خراب شود، آبی که برای شستشوی لباس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، از لباسشویی خارج نشده و داخل دیگ باقی می‌ماند.

حتما بخوانید:   علت خراب شدن بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

۴- عملکرد نادرست دستگاه

اگر شیر برقی در ماشین لباسشویی خراب شود مستقیماً می‌تواند در کیفیت عملکرد دستگاه تأثیر بگذارد. خرابی شیر برقی در فشار آبی که هنگام شسته شو مورد استفاده قرار می‌گیرد تأثیر زیادی دارد به همین علت اگر فشار آب کافی نباشد شما از شستشو نتیجه دلخواهی نخواهید گرفت. به غیر از این مورد، باید بگوییم خراب شدن خرابی شیر برقی می‌تواند باعث صدای زیاد در لباسشویی شود.

وقتی شما برای حل مشکل زیادی سر و صدا در لباسشویی، به تعمیرکار مراجعه می‌کنید ممکن است تعمیرکار بعد از بررسی‌ها متوجه شود که شیر برقی خراب شده است و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض می کند.

۵- گرم نشدن آب در لباسشویی

همانطور که گفتیم وقتی شیر برقی خراب می‌شود کیفیت کار در لباسشویی پایین آمده و لباس ها خوب تمیز نشود. علاوه بر این باید بدانید که وقتی شیر برقی خراب می‌شود، آب لباسشویی گرم نخواهد شد زیرا شیر برقی وظیفه دارد آب را به داخل لباسشویی هدایت کرده و بعد از پایان کار، آن را خارج کند. پس اگر متوجه شدید آب لباسشویی شما گرم نمی‌شود ابتدا شیر برقی را چک کنید.

روش تعمیر شیر برقی لباسشویی

حالا که اطلاعات لازم را در مورد شیر برقی و روش کارکرد آن به دست آوردید، باید راه حل مشکلات آن را هم به خوبی بدانید.

دقت داشته باشید که شیر برقی در ماشین‌های لباسشویی قطعه حساسی بوده و در عملکرد دستگاه نقش کلیدی دارد. اگر شما اطلاعات کافی را در مورد تعمیر شیر برقی ندارید توصیه می‌کنیم که این کار را به یک تعمیرکار ماهر و متخصص بسپارید.

در ادامه تلاش کردیم تا راحت‌ترین روش را برای تعویض شیر برقی در اختیارتان قرار دهیم:

 • در اولین مرحله باید اصول ایمنی را کاملاً رعایت کنید و دو شاخه دستگاه لباسشویی را از برق بیرون بیاورید.
 • برای اینکه بتوانید به داخل لباسشویی خود دسترسی پیدا کنید، باید ابتدا پنل دستگاه را باز کنید. این کار باید به وسیله پیچ گوشتی انجام بگیرد. ابتدا پیچ‌های پنل را باز کرده درب را به طرف عقب بکشید تا راحت‌تر بتوانید آنها را باز کنید.
 • بعد از اینکه درب دستگاه را باز کردید، شیر ورودی آب گرم و آب سرد را مشاهده خواهید کرد. این شیرها به وسیله رنگ از یکدیگر جدا شده‌اند. به صورتی که آب گرم رنگ قرمز می باشد. البته در بعضی از مدل‌های ماشین لباسشویی، شیرهای برقی آب گرم و آب سرد به هم چسبیده‌اند.
 • در این مرحله شما می‌توانید شیر برقی را خوب بررسی کنید و اگر نشتی آب یا رطوبتی در نزدیک آن مشاهده کردید، باید شیر برقی را تعمیر کنید.
 • برای عوض کردن شیر برقی در لباسشویی باید آن را از طرف ‌بست ها و شلنگ‌ها باز کنید. این کار را می‌توانید به وسیله یک پیچ گوشتی مناسب انجام دهید. البته سعی کنید که در هنگام باز کردن، روش بسته شدن بست‌ها و شلنگ‌ها را به خاطر بسپارید تا در زمان بستن، با مشکل مواجه نشوید.
 • بعد از اینکه شیر برقی را از شلنگ‌ها و پیچ ها جدا کردید، باید از دستگاه هم آن را جدا کنید، شیر برقی به وسیله چند شلنگ و بست به داخل لباسشویی متصل شده است. شما باید برای باز کردن بست ها از انبر دست استفاده کرده و برای اینکه شلنگ‌ها را باز کنید هم از انبردست و فازمتر استفاده کنید، تا بتوانید شیر برقی را کاملاً از دستگاه جدا کنید.
 • حالا شیر برقی قدیمی و خراب را اصل لباسشویی بیرون بیاورید و شیر برقی جدید را جایگزین کنید. دقت داشته باشید به همان صورت که اتصالات را قطع کرده‌اید، باید شیر برقی جدیدی که خریداری کرده‌اید به دستگاه وصل شود.
 • در انتهای کار خود، پنل دستگاه را هم در جای خود قرار بدهید و پیچ‌های بدنه را دوباره ببندید.
حتما بخوانید:   چگونه قفل ماشین لباسشویی سامسونگ را باز کنیم؟

شیر برقی

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله از آی بک امداد برایتان توضیح دادیم، اگر متوجه شدید که شیر برقی لباسشویی خراب شده است، باید آن را تعمیر و یا تعویض کنید. نشانه خراب شدن شیر برقی این است که وقتی لباسشویی خاموش است در داخل دیگ آب جمع می‌شود و یا اینکه ممکن است شما از زیر لباسشویی متوجه آبریزی شوید، در این صورت باید حتماً شیر برقی تعویض شود.

یکی از مشکلات دیگری که خرابی شیر برقی باعث بروز آن در لباسشویی می‌شود، آبگیری نکردن دستگاه لباسشویی است.

اگر با توجه به مواردی که نام بردیم متوجه خرابی شیر برقی در لباسشویی خود شدید، می توانید با راهنمایی‌های ما در این مقاله شیر برقی را تعمیر یا تعویض کنید، ولی در صورتی که مهارتی در این زمینه ندارید توصیه می‌کنیم به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه شیر برقی ماشین لباسشویی را تعمیر و یا تعویض کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع شیر برقی پر ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x