لوازم اداری‌

نحوه گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری

نحوه گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری | استفاده از کارتریج در پرینتر لیزری

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در صورتی که از دستگاه پرینتر خود استفاده زیادی می کنید باید به طور مرتب میزان کارتریج را در دستگاه خود مورد بررسی قرار دهید. در دستگاه پرینتر اچ پی راهکارهای گوناگونی برای پی بردن به میزان جوهر یا تونل کارتریج وجود دارد.

یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری از دستگاه چاپ این است، که بهترین زمان شارژ کارتریج را بدانید. وقتی که کارتریج دستگاه خود را مورد بررسی قرار می دهید، میزان جوهر یا تونر آن را می دانید و در نتیجه موجب می‌شود، که دستگاه شما در مواقع حساس از کار نیفتد. چنانچه دستگاه شما از نوع لیزری است، در مواقعی که تونر تمام می شود، می توانید مجدداً آن را شارژ کرده و به چرخه برگردانید. ولی در صورتی که از کارتریج جوهری استفاده می کنید بهتر است پس از اتمام جوهر، کارتریج hp جدید تهیه کنید.

کارتریج

چگونه بفهمیم کارتریج تمام شده است؟

همه چاپگرها با استفاده از چیپست و درایور میزان جوهر و یا تونر باقیمانده در کارتریج را اندازه می گیرند. بنابراین وقتی که مقدار ماده از حد مشخصی کمتر می گردد، کدهای خطا و ارور هایی بر روی صفحه نمایش چاپگر و یا چراغ چشمک زن دستگاه شما روشن خواهد شد.

البته باید توجه داشته باشید، که در مدل های مختلف پرینتر ضرورتی ندارد، که پس از مشاهده کدهای خطای مربوط به تمام شدن کارتریج، فوری برای شارژ یا تعویض کارتریج اقدام کنید.

از جمله نشانه های در حال تمام شدن کارتریج چاپگر این است، که کیفیت چاپ کاهش پیدا می‌کند. وقتی که بر روی صفحه خطوط سفید رنگ می‌افتد یا چاپ سند به صورت نصفه و نیمه انجام می شود، می توانید پی ببرید، که کارتریج رو به اتمام است. بنابراین با دانستن این علائم حتی زمانی که از گزارش گیری کارتریج آگاهی کافی ندارید، به راحتی می‌توانید شارژ یا تعویض کارتریج را انجام دهید.

چنانچه پرینتر اچ پی شما مقدار پودر یا جوهر کارتریج را نشان نمی دهد و این ویژگی را ندارد، می توانید از دستورالعمل های زیر استفاده کنید:

 1. در اولین مرحله چاپگر را روشن نمایید و اتصالاتی که به رایانه متصل است را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل نمایید، که دستگاه پرینتر شما به رایانه وصل است.
 2. در دومین مرحله به قسمت منوی استارت بروید و گزینه Control panel را انتخاب کنید. پس از آن گزینه Setting print با انتخاب کرده و به قسمت Printer Toolbox بروید.
 3. در این مرحله به بخش printer and faxes می رسید، که در آن اسم دستگاه پرینتر را خواهید دید. بر روی آن راست کلیک نمایید و قسمت preferences و سپس قسمت service this device را بزنید.
 4. پنجره‌ای باز می شود اگر قصد دارید از مقدار جوهر کارتریج آگاهی پیدا کنید، باید قسمت Estimated Ink Levels را بزنید. با انتخاب این قسمت مقدار دقیق جوهر یا تونر مانده در کارتریج را خواهید دید.

اما اگر به هر دلیلی نتوانستید با این روش مقدار جوهر کارتریج را تشخیص دهید، می توانید از روش زیر استفاده کنید:

 1. ابتدا به قسمت Start بروید و در بخش جستجو عبارت Device and printers را بنویسید و بر روی آن کلیک کنید.
 2. از اتصال درست پرینتر به دستگاه چاپ خود مطمئن شوید.
 3. سپس باید در رایانه چاپگر خود را بیابید. وقتی در سیستم دستگاه چاپگر خود را مشاهده کردید، باید بر روی آن کلیک کنید، تا مقدار جوهر کارتریج را مشاهده کنید.
 4. اگر به قسمت پایین Device and printers نگاهی بیندازید، می‌توانید مقدار جوهر کارتریج را ببینید.
 5. چنانچه بر روی علامت چاپگر دوباره بزنید در مورد پرینتر خود اطلاعات بیشتری خواهید دید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  حل مشکل کثیف شدن هد پرینترهای جوهرافشان

چنانچه هنوز هم نتوانستید مقدار پودر و جوهر موجود در کانتریج را مشاهده کنید و فکر می کنید، که امکان دارد پرینتر شما مشکلی پیدا کرده است بهتر است، که با افراد متخصص تماس حاصل کنید.

گزارش گیری از مقدار کارتریج لیزری کانن

برای گزارش گیری از مقدار کارتریج لیزری کانون در ابتدا باید Control panel و پس از آن Device and printers را بزنید. حالا باید چاپگر مورد نظر را انتخاب نمایید و با راست کلیک کردن گزینه printing preference را برگزینید. در این مرحله شما منوی maintenance را خواهید دید. اگر روی این قسمت بزنید، گزینه view printer status را مشاهده خواهید کرد با انتخاب این گزینه می توانید از میزان دقیق تونر کارتریج آگاه شوید.

کارتریج

گزارش گیری از میزان تونر کارتریج لیزری سامسونگ

در صورتی که پرینتر سامسونگ شما دارای صفحه نمایش است اگر گزینه ok یا menu را بزنید و قسمت information یا report را انتخاب کنید و در آخر به بخش supplies status بروید، می توانید مقدار دقیق تونر کارتریج لیزری سامسونگ را مشاهده نمایید. در غیر این صورت دکمه سبز رنگ را برای چند ثانیه فشار داده و نگه دارید با این کار نیز می‌توانید مقدار تونر کارتریج را بدانید. چنانچه دستگاه شما به سیستم و کامپیوتر متصل است از این طریق نیز می‌توانید گزارش گیری میزان تونر کارتریج لیزری سامسونگ را انجام دهید.

اهمیت زمان شارژ کارتریج

دانستن مقدار دقیق تونر یا جوهر کارتریج بسیار حائز اهمیت است، چون قبل از اینکه به صورت کامل کارتریج خالی شود باید اقدامات لازم برای تعویض یا شارژ آن را انجام دهید. در غیر این صورت امکان دارد در مواقع بسیار حساسی که نیاز دارید دستگاه شما کار کند جوهر یا تونر کارتریج به اتمام رسیده و دستگاه قادر به عملکرد مناسب نخواهد بود. زمانی که به موقع کارتریج شارژی را تعویض می‌کنید، عمر مفید دستگاه شما افزایش خواهد یافت و در زمان کوتاهی فرسوده و خراب نخواهد شد.

فرایند دقیقی که مقدار جوهر یا تونر کارتریج دستگاه های مختلف را نشان می‌دهد، گزارشگیری میزان تونر یا جوهر کارتریج نامیده می شود. وقتی که گزارشگری کارتریج به صورت درست و به موقع انجام می‌شود، شما می توانید کارتریج دستگاه خود را در زمان مناسب شارژ یا تعویض نمایید.

مشکلات بعد از شارژ کارتریج

در برخی مواقع امکان دارد با اینکه در زمان مناسب کارتریج را به صورت صحیح شارژ نمودید باز هم دستگاه با اختلالاتی مواجه شده و عملکرد مناسبی نداشته باشد. چنانچه در دستگاه از تونرهای بی کیفیت و نامناسب استفاده شده باشد، بروز این مشکلات بیشتر می گردد. در این مواقع امکان دارد درام کارتریج یا کارتریج آسیب دیده باشند و حتی در مواقعی که شارژ کارتریج انجام می شود بازهم چاپ به خوبی انجام نمی گردد. برای نمونه در این مواقع امکان دارد، که نیاز به تعمیرات درام داشته باشید. همچنین امکان دارد، که ارور های نرم افزاری در دستگاه مشاهده کنید یا شاهد شارژ نشدن کارتریج باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع ماشین‌های اداری و کاربرد هر کدام از آنها

نکات مهم در شارژ کارتریج

وقتی که جوهر یا تونر کارتریج تمام می شود افراد دو گزینه دارند، می توانند کارتریج را شارژ کنند یا کارتریج جدید تهیه کنند. در مواقعی که تصمیم به شارژ کارتریج می‌گیرید، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. از جمله نکات بسیار مهم در مورد شارژ کارتریج تعیین دقیق زمان شارژ آن می باشد. همچنین باید به تعداد دفعات این کار با توجه به کارکرد و مدل دستگاه خود توجه داشته باشید. هر کدام از کارتریج ها در دستگاه های چاپ و پرینتر به تعداد دفعات مشخص می توانند شارژ شوند. پس از اینکه چندین بار آنها را شارژ کردید، حتماً باید با کارتریج جدید آن را جایگزین نمایید.

یکی دیگر از نکاتی که بسیار حائز اهمیت است، انتخاب تونر می باشد. باید از تونر هایی که دارای کیفیت مرغوبی هستند استفاده کنید. چنانچه تونر ها اصل نباشند، مشکلات زیادی برای دستگاه شما به وجود خواهد آمد. همچنین باید مراحل مختلف شارژ کارتریج دستگاه خود را با توجه به نوع و مدل دستگاه به صورت مرتب و کامل انجام دهید.

با انجام دادن گزارش گیری میزان تونر کارتریج را به طور دقیق تعیین کرده و زمان شارژ کارتریج را بدانید. وقتی که این کار را به موقع و درست انجام دهید، کارکرد دستگاه شما افزایش پیدا خواهد کرد.

نگهداری کارتریج شارژ شده

برای نگهداری کارتریج های شارژ شده باید به نکاتی توجه داشته باشید. در غیر اینصورت عمر آنها کمتر بوده و مجبور می‌شوید، که کارتریج جدید تهیه کنید.

 • بهتر است که کارتریج و دستگاه پرینتر خود را در محیطی که رطوبت کمتری دارد نگهداری کنید این کار موجب افزایش طول عمر آنها خواهد شد.
 • کارتریج ها باید به صورت افقی نگه داری و حمل شوند.
 • علاوه بر میزان رطوبت، میزان دمای محیط نگهداری کارتریج نیز حائز اهمیت می‌باشد. کارتریج ها باید در دمای بین ۰ تا ۳۵ درجه نگهداری شوند. همچنین آنها را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.
 • گرد و غبار زیاد موجب آسیب رسیدن به کارتریج می‌شود. بنابراین تا حد امکان آنها را به دور از آلودگی ها و گرد و غبار ها و گرما نگهداری نمایید.
 • از کاغذ های با کیفیت برای پرینت گرفتن استفاده کنید تا کیفیت چاپ و دستگاه شما مشکلی پیدا نکنند.

کارتریج

سخن تکمیلی

گزارش گیری کارتریج پرینتر لیزری بسیار حائز اهمیت است. چون اگر کارتریج در زمان مناسب شارژ نگردد، دستگاه شما در مواقعی که به شدت به آن نیاز دارید از کار می‌افتد و شما نمی توانید کارتان را انجام دهید. اما اگر زمان دقیق شارژ کارتریج پرینتر را بدانید، می توانید آن را شارژ کرده و برای استفاده آماده نگه دارید. روش های مختلفی برای گزارش گیری کارتریج پرینتر لیزری وجود دارد، که می توانید از آنها استفاده کنید و از میزان دقیق کارتریج دستگاه خود مطلع شوید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش گزارش گیری از مقدار کارتریج پرینتر لیزری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا