لوازم اداری‌

آموزش شارژ کارتریج در پرینترهای جوهرافشان و لیزری

آموزش شارژ کارتریج در پرینترهای جوهرافشان و لیزری | اهمیت شارژ به موقع کارتریج

در مواقعی که کارتریج پرینتر شما در حال اتمام است امکان دارد، که بین شارژ کردن کارتریج و یا عوض کردن آن تردید داشته باشید و در نهایت تصمیم بگیرید، که کارتریج را شارژ نمایید، اما نمی دانید، که چگونه باید کارتریج را شارژ کنید. در صورتی که در زمینه شارژ و کارتریج اطلاعات لازم و کافی را ندارید بهتر است، که آگاهی کافی در این زمینه پیدا کنید.

اگر از دستگاه پرینتر استفاده می کنید، می‌دانید که از جمله کارهای تخصصی که باید در مورد دستگاه پرینتر انجام شود تعویض یا شارژ کارتریج می باشد. وقتی کارتریج رو به اتمام است دستگاه پرینتر با نشان دادن آلارم ها و کدهای خطا این موضوع را اطلاع می‌دهد. در این مواقع شما باید کارتریج پرینتر خود را یا شارژ نمایید و یا تعویض کنید.

در اغلب مواقع مردم کارتریج را شارژ می‌کنند. چون خرید کارتریج طرح یا اصل قیمت بالایی نسبت به شارژ آن دارد. چنانچه کارتریج دستگاه در حال تمام شدن است و می خواهید شارژ کارتریج را خودتان انجام دهید، باید آموزش های لازم در این زمینه را دیده باشید.

نحوه شارژ کردن کارتریج جوهرافشان

وقتی که عکس ها و فایل های خود را چاپ می کنید و با کدهای خطایی که دلیل آن تمام شدن کارتریج جوهری است مواجه می گردید، باید منبع تأمین رنگ را شارژ کنید. پرینتر جوهر افشان قیمت زیادی ندارد، ولی کارتریج ارزان قیمت وجود ندارد. در واقع می‌توان این موضوع را از جمله معایب پرینتر جوهر افشان نامید. کارتریج های جوهری ظرفیت کم و قیمت بالایی دارند. شارژ کردن کارتریج جوهری توصیه نمی گردد. چون امکان وارد شدن آسیب های سخت افزاری به دستگاه پرینتر شما وجود دارد.

 1.  برای شارژ کارتریج ابزاری مورد نیاز است، که باید در دسترس خود قرار دهید. این ابزار شامل کیتی است، که می توانید آن را در مغازه ها و فروشگاه های مرتبط با دستگاه پرینتر تهیه نمایید.
 2. علاوه بر اینکه باید رول دستمال کاغذی یا حوله لطیف و نوار چسب نیز لازم خواهد بود. بنابراین این لوازم را روی سطح بزرگ و صاف قرار دهید.
 3. چون امکان دارد دست شما آغشته به جوهر شود، به همین دلیل باید از دستکش های یکبار مصرف استفاده نمایید. یک دستکش ضخیم و پلاستیکی نیز داشته باشید، تا اطمینان حاصل نمایید، که دست شما به جوهر نمی خورد. بهتر است دستکش های مورد استفاده ساق بلند باشند. بیش از آنکه کارتریج را بیرون آورید دستکش خود را بپوشید.
 4. چاپگر خود را در این مرحله خاموش کرده و از برق جدا کنید. وقتی که چاپگر شما خنک شد، به قسمت محفظه آن بروید و باز نمایید. پس از اینکه محل کارتریج را یافتید، با احتیاط و به آرامی کارتریج خالی را از دستگاه خود بیرون آورید.
 5. درون کارتریج جوهری ممکن است باقی مانده باشد و به بیرون نشت کند. بنابراین قبل از اینکه کارتریج را بر روی زمین قرار دهید زیر آن چند لایه دستمال کاغذی بگذارید، تا سطح مورد نظر رنگی نشود و از پخش شدن رنگ جلوگیری کنید.
 6. روی کارتریج چسبی وجود دارد، که باید آن را بردارید، تا محل سوراخ شارژ را بیابید. کارتریج ها برای اینکه مجدد شارژ شوند مخزنی دارند، که امکان دارد دارای یک یا چند مخزن باشد.
 7. با استفاده از سوزن یا مداد سوراخ کارتریج را باز نمایید. به جز رنگ سیاه، رنگ آبی، زرد و سرخابی نیز برای شارژ پرینتر مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین علامت هایی که بر روی کارتریج وجود دارد را باید با دقت بررسی نمایید، تا بتوانید محل هر کدام از رنگ ها را بشناسید و به کارتریج رنگ اشتباه تزریق نکنید.
 8. درپوش را به آرامی باز کرده و سوزن را به آن وارد کنید. باید دقت کنید، که در مخزن سرنگ حجم زیادی رنگ وارد نکنید. افرادی که در این زمینه تخصص دارند به درون کارتریج حدود پنج سی سی جوهر تزریق می کنند. قبل از اینکه به کارتریج رنگ تزریق کنید، باید اطمینان حاصل کنید، که در سرنگ هوا وجود ندارد. چون هوا موجب می‌شود، که جوهر به چاپگر نرسد و فرآیند چاپ مختل شود.
 9. آرام و با دقت جوهر را به کارتریج تزریق کنید و مواظب باشید، که مخزن بیش از اندازه پر نشود. چنانچه مشاهده کردید، که جوهر از مخزن بیرون ریخته است، باید فوری کار را متوقف نمایید. لازم نخواهد بود، که سوزن را همان ابتدا از کارتریج بیرون آورید. درپوش سرنگ را کمی به بالا کشیده و جوهر را خارج کنید. پس از آن سرنگ را می توانید از کارتریج بیرون آورید.
 10. در این مرحله به کارتریج پرینتر دستمالی بکشید اگر بر روی دستمال خط جوهر افتاد، نوار چسب را به سوراخ ها بزنید و مطمئن شوید، که از سوراخ های کارتریج جوهری نشت نمی‌کند.
 11. پس از اینکه نوار چسب یا لیبل کارتریج را چسباندید، باید هواگیری را انجام دهید. همانطور که گفته شد اگر هوا وجود داشته باشد جوهر به صورت درست جریان نخواهد یافت و موجب می شود، که کیفیت چاپ و پرینت کمتر شود. درون کیتی که خریده بودید، پایه هواگیری نیز وجود دارد. آن را خارج نمایید و کارتریج را بر روی آن سوار کنید و سرنگ را به آن بزنید. وقتی جوهر وارد سرنگ می گردد نشان دهنده این است، که هواگیری به خوبی و به صورت صحیح انجام شده است.
 12. سرنگ را آرام خارج کرده و کارتریج را از پایه جدا کنید. با استفاده از دستمال مناسب کارتریج را از هر گونه جوهر تمیز کنید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین پرینتر های جوهر افشان | راهنمای خرید پرینتر جوهر افشان

همه مراحل گفته شده را برای رنگ های دیگر کارتریج نیز باید انجام دهید. وقتی کارتریج پر شد، انتهای کارتریج را با دستمال تمیز کرده ببینید، که بر روی آن رد جوهر می‌افتد یا خیر. این کار را باید تا جایی انجام دهید، که روی دستمال خطی از جوهر نیفتد. کارتریج را در چاپگر بگذارید و برای اینکه اطمینان حاصل کنید، که کار به صورت درست انجام شده است بلافاصله صفحه‌ای را چاپ بگیرید.

توجه داشته باشید، که به هیچ عنوان نباید کارتریجی که از آن رنگ به بیرون می ریزد در پرینتر قرار دهید. چون موجب می شود، که درون پرینتر شما نشت جوهر اتفاق بیفتد. برای اینکه کارتریج را شارژ کنید حتماً از سرنگ استفاده نمایید. سرنگ کارتریج یا مخزن نگهداری جوهر را سوراخ می کند. بنابراین چنانچه این کار توسط افراد مبتدی انجام شود ممکن است موجب خرابی شود. در این صورت باید پرینتر را تعمیر کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت کارتریج اصل و طرح چیست و چطور تشخیص دهیم؟

شارژ کارتریج

راهنمای شارژ کارتریج لیزری

شارژ کارتریج لیزری کاری تخصصی و پیچیده می باشد. به همین دلیل همیشه پیشنهاد می‌شود، که این کار توسط افراد حرفه ای و متخصص در زمینه خدمات پرینتر انجام گردد، اما اگر مایل هستید، که اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید مراحل کار به این ترتیب است:

 1. در ابتدا باید توجه داشته باشید، که کیفیت و ویژگی های پودر های تونر با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل در انتخاب پودر مناسب دقت کرده و با فروشنده مشورت کنید. در غیر این صورت دستگاه شما آسیب های جدی خواهد دید.
 2. امکان کثیف شدن محیط با پودر تونر وجود دارد بنابراین باید محیط موردنظر را آماده کنید روی میز روزنامه یا پارچه بیندازید و از دستکش های ساق بلند و ماسک استفاده نمایید.
 3. دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید که خنک شود سپس باید کارتریج را با اعتیاد و به آرامی بیرون آورید.
 4. وقتی که پوشش ها را بر می دارید می توانید درام را مشاهده کنید. از قسمت سفید درام را بگیرید و بیرون آورید. وقتی که درام را از دستگاه بیرون می آورید دقت داشته باشید، که خط و خش بر روی آن نیفتد.
 5. فوم رول در زیر درام قرار دارد. وقتی درام را خارج می کنید، می توانید آن را ببینید. با وسیله مناسب فوم را خارج کنید.
 6. با جسم نوک تیز از دو طرف کارتریج ها را جدا نمایید و قسمت بیرونی را بردارید.
 7. بخش مخزن و ضایعات تونر را باید از یکدیگر جدا کنید. این کار به راحتی انجام می شود.
 8. فنر کوچکی که در قسمت راست ضایعات وجود دارد بردارید.
 9. پیچ های این بخش را باز نموده و وایپر بلید را جدا کرده و ضایعات و جوهر مانده را بیرون آورید.
 10. وایپر بلید را با دستمال تمیز کنید.
 11. وقتی پوشش های کناری برداشته می‌شود روکش سفید رنگ را مشاهده می کنید باید آن را بردارید و کارتریج را شارژ نمایید.
 12. دو بخشی که از یکدیگر جدا نموده بودید به هم وصل نمایید. هر کدام از میخ ها و فوم ها را در محل خودشان بگذارید. درام و پوشش کناری را نیز قرار دهید.

شارژ کارتریج

توجه داشته باشید، که شارژ کارتریج لیزری از جمله کارهای تخصصی بوده و حتماً باید توسط افراد حرفه ای انجام شود. محل ریختن پودر در دستگاه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. در صورتی که این کار به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، موجب پودر ریزی تونر و نشت دستگاه خواهد شد. برای اینکه شارژ کارتریج لیزری به بهترین صورت انجام شود به مهارت و دانش و تجربه کافی نیاز خواهد بود.

اگر کیفیت چاپ و پرینت برای شما حائز اهمیت است بهتر است، که شارژ کارتریج را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید.

برخی از کارشناسان این باور را دارند، که کارتریج هایی که شارژ شده اند در مقایسه با کارتریج های اصلی و شارژ شده دارای خطا های بیشتری هستند. تعداد صفحات چاپی کارتریج شارژ شده نسبت به کارتریج اصلی کمتر خواهد بود، اما با توجه به اینکه شارژ کارتریج ها برای کاربران به صرفه تر است، افراد از این گزینه به جای تعویض کارتریج استفاده می کنند.

آموزش شارژ کارتریج در پرینتر های جوهر افشان و لیزری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای شارژ کارتریج در پرینترهای جوهرافشان و لیزری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا