ایرانگردی

امام زاده اسحاق (ع) زیباترین مکان زیارتی سیاحتی

امامزاده اسحاق در کجا قرار دارد، سوغاتی و آداب و رسوم این منطقه

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

کمتر کسی است که به گیلان زیبا سفر نکرده باشد، اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به این خطه دوست داشتنی سفر کرده اید حتما فومن یا شفت را می شناسید و از سرسبزی این شهرها اطلاع دارید، در نزدیکی شفت که به سمت جنگل و نوک کوه می رویم امام زاده ای است به اسم  امام زاده اسحاق (ع) و خواهرش خیرالنساء (س) که در غرب شهرستان شفت قرار دارد، این زیارتگاه در منطقه ییلاقی زیبا و کوهستانی سرسبزی قرار دارد که سالانه گردشگران و مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند.

امام زاده اسحاق در کجاست

امام زاده اسحاق و خواهرش خیرالنساء در بقعه ای نقره رنگ در نوک کوه در ارتفاع ۱۰۳۳ متری از سطح دریا قرار دارد و در نوک قله سیاه کوه بخش احمد سر گوراب در منطقه ییلاقی در ۲۵ کیلومتری شفت یکی از منطقه های دیدنی گیلان به شمار می آید.

امام زاده اسحاق

مسیر امام زاده اسحاق

جاده امام زاده اسحاق یکی از جاده های زیبای طبیعی و یکی از پرترددترین مناطق گردشگری می باشد، شما در مسیر امام زاده اسحاق جلگه های زیبا و شالیزارهای سرسبز و رودخانه های پر آب و جنگل هایی که در کوهپایه وجود دارند را خواهید دید تا به این روستای زیبا برسید، مسیر امام زاده پر از خانه هایی با نرده های چوبی که با رنگ های زرد و قهوه ای رنگ آمیزی شده که سوغاتی هایتان را می توانید از این خانه های رنگی خریداری کنید.

برخی از این خانه ها برای اجاره و اقامت مسافران و زائران، سوئیت های اجاره دارند. در مسیر امام زاده اسحاق درخت هزار ساله ای کنگول وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی به دیدن این درخت تنومند می آیند. این درخت عمرش به هزار سال می رسد همچنان سبز و استوار است ارتفاع زیاد این درخت همگان را محو تماشای خود می کند، از ویژگی قابل دیدن این درخت، توخالی بودن تنه‌ این درخت است که افراد به راحتی از داخل آن می توانند عبور کنند. در فصل تابستان این درخت با سایه عظیمش سایبان مسافران و گردشگران زیادی است.

خانه های روستایی و اجاره ای

به دلیل ارتفاع بالای امام زاده از سطح دریا و شهر و به دلیل منطقه سرسبز و دیدنی امام زاده اسحاق مسافرانی که به امام زاده اسحاق می روند چند روزی را می‌توانند در این مکان زیبا در آرامش به سر ببرند، به همین دلیل در امام زاده اسحاق خانه های اجاره ای توسط اهالی این روستا مهیا شده و با این خانه های اجاره ای اهالی امام زاده اسحاق  امرار معاش می کنند، این خانه ها فقط از چوب ساخته شده به جای پنجره در این خانه ها از نرده های چوبی استفاده شده تا مسافران بتوانند از هوای خنک و زیبای این منطقه کوهستانی لذت ببرند .

کسب و کار اهالی امام زاده اسحاق

کسب کار اهالی امام زاده اسحاق به دو دسته تقسیم می شود، عده ای در این روستا به کار کشاورزی و دام پروری مشغول هستند و عده ای هم به پرورش زنبور عسل و کارهایی که به طبیعت مربوط می شود مشغولند .به دلیل مسافر و گردشگر به این منطقه عده ای در زمینه پوشاک و لوازم زینتی و اجناسی که گردشگران تهیه می کنند مشغول هستند. این امام زاده سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار زائر را میزبانی می کند ،امام زاده اسحاق دارای بافت سنتی می باشد، امروزه مانند برخی از شهرهای گیلان این منطقه هم با ساخت و سازهای امروزی با مصالح های سنگی، نمای این روستا سنتی را در هم می شکنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز درباره دشت شیمبار خوزستان

این روستا در ایام تعطیل در فصل بهار و تابستان بسیار خنک و ییلاقی می باشد، هوای بسیار خوب این روستا و چشم انداز بکر و طبیعی از نقطه بالای امام زاده اسحاق گردشگرانی زیادی را به سمت خود می کشاند، اگر در روز آفتابی به امام زاده اسحاق سفر کنید می توانید دریای خزر، فومن، شفت، صومعه سرا و رشت را از بالای  امام زاده مشاهده کنید .

امام زاده اسحاق

شجره نامه امام زاده اسحاق (ع)

اهالی این روستا می گویند این دو بزرگوار امام زاده اسحاق (ع) و خواهرشان (خیر النساء) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هستند، این دو بزرگوار در این منطقه سیاه کوه شفت به شهادت رسیده اند ،بنا به روایت کتاب های تاریخی این امام زادگان از امام رضا (ع) کوچکتر هستند ،در سال ۲۰۶ قمری جمعی از سادات و امام زادگان از جمله امام زاده هاشم (ع) و آقا سید جلال الدین اشرف (ع) به قصد انتقام آقا امام رضا (ع) از مدینه به قم مهاجرت می کنند و بخاطر استقبال مردم گیلان مدتی را در قزوین سکونت می کنند و راهی گیلان می شوند و به دلیل رسیدن به مشهد مقدس تصمیم می گیرند از شرق گیلان وارد دیلمان و طبرستان شوند.

این امام زادگان از طرف ماموران خلیفه عباسی که در قزوین و گیلان هم حکمرانی می کردند مورد آزار اذیت قرار گرفتند به همین دلیل امام زاده اسحاق و خواهرشان برای در امان ماندن از دست ماموران عباسی به جنگل های شفت پناه آوردند و شبی را در منزل پیرمردی به نام سالک که آن زمان معلم قران بوده است به سر بردند ،اما ماموران عباسی آنها را تعقیب کردند و به خانه پیرمرد حمله ور شدند ،پیرمرد قبل از رسید ماموران امام زاده و خواهرش را فراری می دهد ، ماموران عباسی وقتی امام زاده را در خانه پیرمرد پیدا نمی کنند،  پیرمرد باتقوا را به شهادت می رسانند.

امروزه آرامگاه این پیرمرد در روستای به نام سالک معلم در دهستان نصیر محله شفت قرار دارد .به گفته اهالی  و اعتقادات این روستا کسانی که نمی توانند به زیارت امام رضا (ع) بروند به زیارت این امام زاده می آیند و به هم دلیل امام زاده اسحاق سالانه میزبان زائران زیادی است، با سفر به این امام زاده می توانید توفیق زیارت داشته باشید و هم از آب و هوای دلچسب و زیبایی طبیعت این منطقه لذت ببرید. گیلان زیبا در فصل بهار و تابستان که چشم اندازی زیبا و سرسبز می باشد بیشترین حجم مسافر و گردشگری را دارد.

تعداد زیادی از این گردشگران به سمت امام زاده اسحاق می روند و از جاده جنگلی سرسبز و خوش آب و هوا دیدن می کنند . در مسیر رفتن به امام زاده اسحاق امام زاده دیگری هم در مسیر شفت به نام روستای امام زاده ابراهیم وجود دارد، که دارای  خانه های چوبی چند طبقه و رنگارنگی است، این منطقه به دلیل ییلاقی بودن مسیر و هوای خنک و وجود این دو امام زاده به یکی از مناطق پر ترددی تبدیل شده که از همه نقاط کشور به این منطقه روی می آورند، اگر به گیلان سفر کردید حتما به شفت و روستای امام زاده اسحاق سر بزنید و در  مسیر رسیدن از روستای زیبا و جنگل های سرسبزی که پیش رویتان می آید لذت ببرید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روستای ورسک /آبشار و پل ورسک

ییلاق ونی شفت

یکی از زیباترین ییلاقات شفت ییلاق ونی است که در بام شفت قرار گرفته است، وقتی از امام زاده ابراهیم ۳ تا ۴ ساعت کوه پیمایی کنید به این بام زیبا و سرسبز می رسید البته مسیر دیگه هم وجود دارد از ویسرود یا از ییلاق تولاب بره هم به ونی راه دارد. .

آبشار وزن بن

این آبشار زیبا  در گیلان در جاده قدیم گنجار به امام زاده اسحاق در روستای سفید مزگی قرار گرفته است و مسیر دیگه این آبشار از شالما به امام زاده اسحاق می باشد،در اطراف این آبشار زیبا درختان توسکا قرار گرفته است این درختان با برگها و شاخه های خود سایبان طبیعی را برای گردشگران این آبشار فراهم کرده است، روستای گنجار از مناطق طبیعی و سرسبز شهرستان شفت است .

پنیر سیاه مزگی

پنیر سیاه مزگی از بهترین سوغات شفت است برخی معتقدند این پنیر با پنیرهای فرانسوی رقابت می کند ،این پنیر در روستای سیاه مزگی تولید می شود و پنیر سنتی این منطقه به شمار می رود سالانه گردشگران زیادی به روستا می آیند تا از این پنیر سنتی خریداری کنند.

امام زاده اسحاق

آبشار و غار لاس پشت

آبشار های زیادی در این منطقه وجود دارد که از نظر زیبایی بی نظیرند، آبشار لاس پشت در لپوندان شفت قرار گرفته و دارای زیبایی بکری است، غاری تاریخی هم در این منطقه وجود دارد که گردشگران این منطقه را جذب می کند، لاس در گویش محلی سنگ و صخره می باشد و لاس پشت یعنی زیر صخره، پیشنهاد می‌کنم که اگر فرصت کردید حتما از این روستای زیبا و سرسبز دیدن کنید.

شهرستان شفت دارای جنگل های انبوه که در میان این جنگل جاده های پرپیچ و خم که در دل جنگل وجود دارد زیبایی این منطقه را دو چندان می کند، این شهرستان دارای هوای کوهستانی است که دور تا دور این شهرستان را روستاها، جنگل و کوه فرا گرفته است، شالیزار و باغات چای منظره زیبایی را در سفر به شفت برایتان رقم میزند، روستاهای دیدنی شفت شامل گیلده، کمسار، سیاه مزگی، شالما، سفید مزگی، بیالوا، چماچا، صیقلان، چنار رودخانه، چوبر، ویسرود، چنار رودخان و جیرده می باشند که هرکدام از این روستا ها دارای زیبای خاصی می باشند.

در این مقاله از مجله ایرانگردی ایبک با شما به امامزاده اسحاق شفت سفر کردیم، اگر شما هم به این منطقه سفر کرده اید پیشنهاد می‌کنم تا از تجربه های سفرتان به این منطقه در بخش دیدگاه ها برای همگان بنویسید تا دیگران هم از این تجربیات شیرین در سفرهایشان استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

امام زاده اسحاق

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

همه چیز درباره امام زاده اسحاق، آداب و رسوم، فرهنگ مردم این روستا

امتیاز کاربر: ۴.۴۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا