ایرانگردی

مرداب هسل کجاست | جنگل مشعل مرزن آباد

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اگر علاقه دارید در سفر به شمال کشور مکان های بکر و جذاب را ببینید، یکی از پیشنهادات ما مرداب هسل است. این مرداب که در استان مازندران واقع شده هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. اما با این حال همچنان بکر و جذاب است و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

مرداب هسل کجاست

مرداب هسل یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای شهرستان چالوس در استان مازندران است. این مرداب در دل جنگل های مشل (مشعل) و در نزدیکی روستاهای طلاجو و سینوا قرار دارد.

برای رسیدن به این مرداب، باید از جاده چالوس به سمت مرزن آباد حرکت کنید و در فاصله ۱۰ کیلومتری چالوس، بعد از پلیس راه، در سمت چپ خود وارد یک جاده خاکی شوید که به روستای سینوا منتهی می شود. از این روستا تا مرداب هسل حدود ۳ کیلومتر فاصله دارد که می توانید با پیاده روی یا با ماشین طی کنید.

مرداب هسل دارای رنگ های متنوع و شگفت انگیز است که با تغییر فصول تغییر می کنند. در بهار و تابستان، سطح مرداب با جلبک های سبز رنگ پوشیده شده است که زمینه ای برای عکاسی فوق العاده فراهم می کنند.

در پاییز، جلبک ها به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می دهند و با درختان زردپوش اطراف مرداب تفاوت زیبایی ایجاد می کنند. در زمستان، بخش هایی از مرداب منجمد شده و با باران برف، منظره ای سفید و خیره کننده به نظام می آورند.

مرداب هسل علاوه بر زیبایی خیره کننده، دارای پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد است. در این مرداب، گونه های نادر و خاص جلبک، پادینا، لاک پشت، وزغ، قورباغه، لجن کش، خفاش، خروس جنگلی، عقاب، بوقلمون و … دیده می شود. همچنین در اطراف مرداب، درختان قدبلند و قدیمی راستان، بلوط، گردو، توت و … رشد کرده اند.

مرداب هسل یک جاذبه دیدنی است که هم به علاقه مندان به طبیعت و عکاسی و هم به علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ پاسخگو است.

این محل دارای آثار باستانی نظیر قبرستان قرون وسطای قاجار، قبرستان صفوی، قبرستان ساسانی و … است. همچنین در این منطقه رسوم و سنت های خاص روستاییان نظیر عروسی جادی (جادی کشی)، جشن چهارشنبه سوری، جشن نوروز و … وجود دارد.

بهترین زمان برای رفتن به مرداب هسل

به نظر می رسد که بهترین زمان برای رفتن به مرداب هسل پاییز است. در این فصل، مرداب هسل به رنگ های قرمز، نارنجی و سبز در می آید و با برگ های ریخته شده در اطراف، چشم اندازی بسیار زیبا و جذاب ایجاد می کند.

بعضی منابع هم اردیبهشت و خرداد را به عنوان یک زمان مناسب برای دیدن مرداب هسل معرفی کرده اند. در این ماه ها، شکوفه های درختان اطراف مرداب، زیبایی مرداب را دوچندان می کنند. پس شما می توانید بسته به سلیقه و علاقه خود، یکی از این فصول را برای سفر به مرداب هسل انتخاب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی کامل و تاریخچه شهر قم

جنگل مشعل مرزن آباد

جنگل مشعل یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای شهرستان مرزن آباد در استان مازندران است. این جنگل در دل جنگل های مشل (مشعل) و در نزدیکی روستاهای طلاجو و سینوا قرار دارد. برای رسیدن به این جنگل، باید از جاده چالوس به سمت مرزن آباد حرکت کنید و در فاصله ۱۵ کیلومتری مرزن آباد، در سمت چپ خود وارد یک جاده خاکی شوید که به روستای سینوا منتهی می شود. از این روستا تا جنگل مشعل حدود ۳ کیلومتر فاصله دارد که می توانید با پیاده روی یا با ماشین طی کنید.

جنگل مشعل دارای درختان قدبلند و قدیمی راستان، بلوط، گردو، توت و … است که باعث شده است این جنگل به عنوان یک منطقه حفاظت شده در نظر گرفته شود. در این جنگل، گونه های نادر و خاص جانوری نظیر خفاش، خروس جنگلی، عقاب، بوقلمون و … دیده می شود.

همچنین در این جنگل، مرداب هسل قرار دارد که یکی از زیباترین و عجیبترین مرداب های ایران است. این مرداب با تغییر فصول، رنگ های مختلفی را به نمایش می گذارد که باعث شده است این منطقه به عنوان یک پارک ملی شناخته شود.

پوشش گیاهی و جانوری مرداب هسل

پوشش گیاهی و جانوری مرداب هسل یکی از ویژگی های بارز و جذاب این منطقه طبیعی است. که عبارتند از:

  • روی آب راکد مرداب، جلبک های سبز رنگ به ارتفاع نیم سانتی متر پوشیده شده اند که با تغییر فصول، رنگ های مختلفی مانند صورتی و قرمز به خود می گیرند.
  • درختان قدبلند و قدیمی راستان، بلوط، گردو، توت و … پوشش گیاهی اطراف مرداب را تشکیل داده اند.
  • جانوران نادر و خاصی مانند لاکپشت، وزغ، زالو، خفاش، خروس جنگلی، عقاب و بوقلمون در این مرداب و جنگل های اطراف آن زندگی می کنند.

جنگل مشعل کجاست

لوازم موردنیاز برای سفر به مرداب هسل

برای سفر به مرداب هسل، باید لوازمی را همراه خود داشته باشید که با توجه به مسیر، فصل و طبیعت این منطقه مناسب باشند. برخی از لوازم مورد نیاز برای سفر به مرداب هسل عبارتند از:

کوله پشتی

چون برای رسیدن به مرداب هسل باید از میان جنگل پیاده روی کنید، بهتر است کوله پشتی مناسب و سبک همراه خود داشته باشید و وسایل لازم خود را در آن قرار دهید.

کفش مناسب

کفش مناسب برای پیاده روی در جنگل و مرداب باید دارای زیره ای محکم و ضد لغزش باشد. همچنین باید از کفش های ضد آب استفاده کنید تا پاهایتان خیس نشود.

وعده های غذایی

چون در نزدیکی مرداب هسل رستوران یا فروشگاه وجود ندارد، بهتر است وعده های غذایی سبک و سالم را با خود ببرید. مثلا می توانید نان، پنیر، گوجه فرنگی، خشکبار، میوه، آب و … را همراه داشته باشید.

لباس گرم و بارانی

در فصل های سرد، بهتر است لباس گرم و بارانی را با خود داشته باشید تا در صورت بارش باران یا برف، از سرما و خیس شدن جلوگیری کنید. همچنین کلاه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و … را هم فراموش نکنید.

کیسه زباله

چون محل مقصد شما یک منطقه حفاظت شده و پارک ملی است، بهتر است از تولید زباله خودداری کنید یا حداقل زباله های خود را در کیسه زباله قرار داده و با خود ببرید.

دوربین عکاسی

اگر علاقه مند به عکاسی از طبیعت هستید، دوربین عکاسی را فراموش نکنید. مرداب هسل دارای چشم اندازهای فوق العاده ای است که شما را به عکاسی ترغیب می کنند. رنگ های مختلف جلبک ها، درختان قدبلند جنگل، جانوران نادر و … همگی موضوعات عکاسی جذاب هستند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  همه چیز درباره شیراز

امکانات موجود در جنگل مشعل

جنگل مشعل در نزدیکی شهر چالوس در استان مازندران قرار دارد و دسترسی به آن از طریق یک جاده خاکی و پیاده روی در دل جنگل امکانپذیر است. برخی از امکانات موجود در جنگل مشعل عبارتند از:

مرداب هسل

این مرداب یکی از جاذبه های برجسته و شگفت انگیز جنگل مشعل است که با تغییر فصول، رنگ های مختلفی را به نمایش می گذارد. این مرداب در دل جنگل قرار دارد و برای رسیدن به آن باید حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی کرد. آ

ب این مرداب از چشم های که در زیر یک درخت کهنسال در کف مرداب وجود دارد، تامین می شود. در اطراف مرداب، گونه های نادر و خاص جانوری و گیاهی دیده می شود.

محوطه پارکینگ

برای رفتن به جنگل مشعل، باید با خودرو به روستای سینوا بروید و سپس پیاده روی کنید. در روستای سینوا، یک محوطه پارکینگ وجود دارد که میتوانید خودرو خود را در آن قرار دهید.

خانه های روستایی

در روستاهای اطراف جنگل مشعل، خانه های روستایی وجود دارند که می توانید برای اقامت از آنها استفاده کنید. این خانه ها با دکوراسیون ساده و سنتی، شبانه روز خدمات پذیرایی را به شما ارائه می دهند.

فروشگاه های سوغات

در روستاهای اطراف جنگل مشعل، فروشگاه های سوغات وجود دارند که محصولات محلی و سالم را به شما عرضه می کنند. شما می توانید از غذاهای خشک شده، عسل، ترشی، لباس های سنتی، صنایع دستی و … خرید کنید.

مرداب هسل کجاست

عمق مرداب هسل

مرداب هسل یک مرداب رنگین و زیبا در استان مازندران است که در فصول مختلف سال رنگ های متنوعی را به نمایش میگذارد. این مرداب در دل جنگل های مشل و در نزدیکی شهر چالوس قرار دارد.

عمق مرداب هسل بستگی به بارندگی و فصل سال دارد. به طور کلی، می توان گفت که عمق متوسط این مرداب حدود ۱۵ متر است.

اما در فصول بارندگی، عمق آب مرداب ممکن است به ۴۰ متر هم برسد. در فصل تابستان، آب مرداب تقریبا تبخیر می شود و عمق آن به حداقل خود می رسد.

برای اندازه گیری عمق آب مرداب هسل، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های ساده و رایج، استفاده از چوب یا سنگ است. با پرتاب چوب یا سنگ در آب، صدای خفه شدن آن را گوش کنید. هر چه صدا زودتر خفه شود، نشان دهنده عمق کمتر آب است.

روش دیگر، استفاده از نورپردازی است. با نصب چراغ های قوی در کنار مرداب، نور آنها را به سطح آب تابانید. هر چه نور بیشتر در آب منعکس شود، نشان دهنده عمق بیشتر آب است.

جمع بندی

در این مطلب از ایبک امداد به بررسی مرداب هسل و جنگل مشعل واقع در استان مازندران پرداختیم. در صورتی که قصد بازدید از این مکان جذاب و زیبا را دارید، با خواندن این مقاله می توانید سفری جذاب تر داشته باشید.

چنانچه شما قبلا به این منطقه سفر کرده اید، خوشحال می شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید تا کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

مرداب هسل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مرداب هسل کجاست

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا